Jump to content


Photo

Moja prva knjiga


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#1 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 04 July 2007 - 21:56

Kad sam pisala o knjizi "koja mi je promenila zivot", setila sam se prvog odlaska u biblioteku, prvih knjiga i prvih utisaka posle citanja. Naravno, to su bile slikovnice, ali smo svi bili ponosni sto smo ih sami procitali. smile.gif

Koja je vasa prva knjiga, kakvi su bili utisci itd. smile.gif

#2 Lord Henry

Lord Henry
  • Members
  • 498 posts

Posted 04 July 2007 - 23:05

uf, tesko pitanje...
prvo mi na pamet padaju Diznijeve bajke, tvrdi povez, plavo-bela naslovna - kralj i kraljica iz "Uspavane lepotice"...
ali bash, bash prva "ozbiljna" knjiga - "Beli ocnjak" Dzeka Londona, pa posle "Hobit" Nolitovo izdanje - sa 10 godina nisam bash puno kapirao, ali svakako bio fasciniran. posle toga Salagarijeva "moreplovacka" dela i tako....

#3 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 04 July 2007 - 23:50

čini mi se serija slikovnica o maji
edit: utisci odlični- koliko se sjećam bilo je šareno i veselo biggrin.gif

Edited by Nicol, 04 July 2007 - 23:52.


#4 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 04 July 2007 - 23:54

ma, Hajdi, sigurno
kad se samo setim onog belog 'leba i čaja što su tako slatko ručkali, mmm sve mi i dan danas curi vodica
biggrin.gif

Edited by Maya Order, 04 July 2007 - 23:54.


#5 Hannah

Hannah
  • Members
  • 260 posts

Posted 05 July 2007 - 00:57

Mislim da su u pitanju bile Andersenove bajke,sve fino naslikano,ofkors.
Poklon od mame. heart.gif

A prva "ozbiljna" knjiga...nemam pojma,ali sjećam se da sam "Sadako hoće živjeti" Karla Brucknera u knjižnici posudila nekih dvadesetak puta,at least.
Nije prva ozbiljna,ali je prva za koju sam se zakačila a da nije bila u pitanju štajaznam,Trnoružica( happy.gif ).

Edited by Hannah, 05 July 2007 - 01:07.


#6 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 05 July 2007 - 02:56

Hm bilo je nekih slikovnica sa zivotinjama, pa neka sa raznim prevoznim sredstvima, onda serija slikovnica sa pricama - Robin Hud, Guliver, Macak u cizmama... Imao sam i one Diznijeve knjige sto ih je neko spomenuo, plavu, narandzastu, crvenu i zelenu, pa onda jednu veeeliku knjizurinu sa madjarskim bajkama sto mi je keva citala pre spavanja, sa jedne strane na koricama bilo sunce a sa druge mesec, zatim ona decja sveznanja - reci zasto, reci kako i tako to, ali to je vec bilo kasnije. A bio je tu i neki strip sa Zagorom, sto mi ga je teca pokojni procitao, na naslovnoj je bio Zagor sa onom svojom sekirom u ruci a oko njega lete indijanske strele, to mi je kao klincu bilo mnogo fascinantno.

A prva stvar koju sam sam samcit procitao, od pocetka do kraja, sve sricuci slova, imao sam oko 5 godina, bio je strip iskinut iz sredine nekog prastarog Zabavnika "Betmen protiv coveka od ilovace", baba me naucila citati da je ne gnjavim stalno da mi cita stripove laugh.gif Koliko sam samo vremena kao klinac proveo burlajuci po visedecenijskoj kolekciji Zabavnika kod babe i dede...

Eh da, bila je tu i jos jedna knjizurina sa bajkama, plave korice i dvorac na naslovnoj strani, to sam isto jako voleo da citam.

#7 quentin

quentin
  • Members
  • 1,110 posts

Posted 05 July 2007 - 08:42

QUOTE(Maya Order @ 5 Jul 2007, 00:54) <{POST_SNAPBACK}>
kad se samo setim onog belog 'leba i čaja što su tako slatko ručkali, mmm sve mi i dan danas curi vodica
biggrin.gif


Ja se iz Hajdi sjećam nekog prženog sira, koji joj je deda stalno pripremao. Nisam imao pojma šta je to ali mi je voda išla na usta.


QUOTE(Hannah @ 5 Jul 2007, 01:57) <{POST_SNAPBACK}>
A prva "ozbiljna" knjiga...nemam pojma,ali sjećam se da sam "Sadako hoće živjeti" Karla Brucknera u knjižnici posudila nekih dvadesetak puta,at least.


Te Sadako se sjećam kao neviđenog smora iz lektire za, valjda, peti razred.

#8 apotekarica

apotekarica
  • Members
  • 977 posts

Posted 05 July 2007 - 09:00

QUOTE(Hannah @ 5 Jul 2007, 01:57) <{POST_SNAPBACK}>
A prva "ozbiljna" knjiga...nemam pojma,ali sjećam se da sam "Sadako hoće živjeti" Karla Brucknera u knjižnici posudila nekih dvadesetak puta,at least.
Nije prva ozbiljna,ali je prva za koju sam se zakačila a da nije bila u pitanju štajaznam,Trnoružica( happy.gif ).



Ovo je bila i jedna od mojih prvih, otplakala sam je za sve pare

A posle slikovnica (prva mi je bila Krava Rumenka, pa tek onda Maja i Hajdi), pominjanog Diznijevog kompleta i one žute zbirke pesama Čika Jove Zmaja - Čajkanovićeve Srpske narodne pripovetke, pa onda "Bez porodice" i "Balerina"

#9 ToniAdams

ToniAdams
  • Members
  • 1,311 posts

Posted 05 July 2007 - 09:08

ja sam plakao ko kisa uz 'decake pavlove ulice'...

#10 Soulkeeper

Soulkeeper
  • Sleepers
  • 17 posts

Posted 05 July 2007 - 09:53

bila je to knjiga sa kratkim pesmicama o zivotinjama, cak se i sad secam pesme o prasetu i slike neke velike porodice ruzicastih prasica :grok:

#11 Mancunian

Mancunian
  • Members
  • 1,537 posts

Posted 05 July 2007 - 09:54

QUOTE(MaxPower @ 5 Jul 2007, 10:08) <{POST_SNAPBACK}>
ja sam plakao ko kisa uz 'decake pavlove ulice'...


ja i dan-danas placem, posto procitam tu knjigu bar jednom godisnje...i zar nisu "Junaci Pavlove ulice" unsure.gif

A prve knjige...Slikovnice naravno, sa nekim zivotinjkama, nezaobilazna Maja i moja omiljena "365 prica za laku noc", sa bajkama raznih naroda, ali i grckim mitovima, koji su mi bili Hail.gif sad ne mislim tako...Naucila da citam sa nekih 4ipo godine, pocela da ucim kad sam se vratila iz bolnice(operisala krajnike)...I uvek sam volela knjige enciklopedijskog tipa...Pre se secam POSLEDNJE decije knjige - Ivan Kusan: "Koko u Parizu" (i to procitam bar jednom godisnje blush.gif)

#12 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 05 July 2007 - 18:21

Ne secam se da li sam pre toga nesto "citala", ali pamtim da smo u zabavistu svi kolektivno otisli u gradsku biblioteku (decje odeljenje). Sada je to sasvim druga zgrada, ali ona stara jos uvek postoji i ima neku sasvim drugu namenu, ali se uvek setim biblioteke kad prodjem pored nje. smile.gif
Prvo sam uzela "Ozlojedjeno magarence". Ne znam tacno zasto, dali su nam da izaberemo neku sa stola. Nemam pojma o cemu se radi, ali znam da je druga bila "Mudra sHeva". smile.gif E, to je bila slikovnica. Secam se svega iz nje, a najvise utiska kao da sam i ja bila u travi s tim pticima i njihovom mamom. Eh, sto ti je decja perspektiva. smile.gif
Sledecih slikovnica se bas ne secam... verovatno zato sto ih je bilo mnogo i sto je citanje postalo lepa rutina. I bilo je zanimljivo sto postoji ta "velika kuca sa mnogo knjiga". smile.gif
Neke svoje licne slikovnice sam poklonila osnovnoj skoli u koju sam isla. A onda sam imala prilike da ih ponovo vidim (i procitam), posle nekih 15 godina. Kakav osecaj! smile.gif
Znam da sam kod nekih "ozbiljnijih" slikovnica volela da gledam kako su uredjene (tj. nacrtane smile.gif ) kuce, spolja i unutra. Mislim da neka moja sadasnja interesovanja poticu iz tog doba. smile.gif
A i danas pri pomenu neke lektire za osnovnu (ili bilo koje popularne knjige za taj uzrast) setim se atmosfere. smile.gif Uglavnom je zima, dodjes uvece iz skole, ugrejes se, jedes, uradis domaci i citas ono sto te zanima. smile.gif (O kvarenju vida tada niko nije mislio. biggrin.gif)

Edited by FranziskaKafka, 05 July 2007 - 18:24.


#13 sanja025

sanja025
  • Members
  • 118 posts

Posted 07 July 2007 - 23:21

Čini mi se da sam prvo čitala bajke - slikovnice iz školske biblioteke. Prva prava knjiga koja je ostavila toliko jak utisak da je se i danas sećam - "Sebastijan i Bel"

Edited by sanja025, 07 July 2007 - 23:22.


#14 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 08 July 2007 - 01:51

QUOTE(MaxPower @ 5 Jul 2007, 10:08) <{POST_SNAPBACK}>
ja sam plakao ko kisa uz 'decake pavlove ulice'...


O, da, i ja sam je tako dozivljavao ... jbte, tada sam bio pametniji ...

#15 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 08 July 2007 - 18:47

QUOTE(MaxPower @ 5 Jul 2007, 10:08) <{POST_SNAPBACK}>
ja sam plakao ko kisa uz 'decake pavlove ulice'...

Kada sam odbacio slikovnice i slično, to je bila prva PRAVA knjiga. I dan danas, posle skoro 50 godina, u glavu su mi zakucana imena Feri Ača i malog Nemečeka.