Jump to content


Photo

Jos uvek o porezima na prvi stan


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#31 porfirijepetrovic

porfirijepetrovic
  • Members
  • 129 posts

Posted 26 July 2007 - 12:14

QUOTE(Šejn @ 26 Jul 2007, 09:22) <{POST_SNAPBACK}>
Hm... Evo i ja sam potencijalni kupac prvog stana, pa sam malo istraživao podatke na internetu o subvencijama i pomoći države oko kredita za prvi stan. Problem je u tome što ne znam kako i gde da počnem sa papirologijom, nemam puno iskustva što se toga tiče, a i ekonomija mi je uvek loše išla, pa bih zamolio ljude koji se već pršli kroz sve to da mi malo obajsne proceduru. Koje papire bih trebao da popinu, gde da ih predam, kome da se javim, na koja vrata da pokucam. A plus i danas sam našao nešto na netu, evo ovde...
Ministarstvo finansija RS
Kaže "...Predviđeno je da poreske olakšice imaju svi punoletni građani Srbije koji od 1. jula 2006. godine nisu imali stan u vlasništvu, i to za stan od 40 kvadrata, plus po 15 kvadrata za svakog člana porodice..."
Interesuje me i da li ovo "40 kvadrata", znači da ako ja kupujem stan koji je manji od toga, da ne mogu da računam na pomoć države...
Vaši konkretni odgovori će mi jako puno značiti! Jako!
Unapred hvala...

to "do 40" znaci da ako kupis stan od 60, dobijas pomoc na samo 40 kvadrata.

ako kupis 38, dobijas pomoc na svih 38.

#32 porfirijepetrovic

porfirijepetrovic
  • Members
  • 129 posts

Posted 26 July 2007 - 12:14

QUOTE(Šejn @ 26 Jul 2007, 09:22) <{POST_SNAPBACK}>
Hm... Evo i ja sam potencijalni kupac prvog stana, pa sam malo istraživao podatke na internetu o subvencijama i pomoći države oko kredita za prvi stan. Problem je u tome što ne znam kako i gde da počnem sa papirologijom, nemam puno iskustva što se toga tiče, a i ekonomija mi je uvek loše išla, pa bih zamolio ljude koji se već pršli kroz sve to da mi malo obajsne proceduru. Koje papire bih trebao da popinu, gde da ih predam, kome da se javim, na koja vrata da pokucam. A plus i danas sam našao nešto na netu, evo ovde...
Ministarstvo finansija RS
Kaže "...Predviđeno je da poreske olakšice imaju svi punoletni građani Srbije koji od 1. jula 2006. godine nisu imali stan u vlasništvu, i to za stan od 40 kvadrata, plus po 15 kvadrata za svakog člana porodice..."
Interesuje me i da li ovo "40 kvadrata", znači da ako ja kupujem stan koji je manji od toga, da ne mogu da računam na pomoć države...
Vaši konkretni odgovori će mi jako puno značiti! Jako!
Unapred hvala...

to "do 40" znaci da ako kupis stan od 60, dobijas pomoc na samo 40 kvadrata.

ako kupis 38, dobijas pomoc na svih 38.

#33 toltekk

toltekk
  • Members
  • 9 posts

Posted 24 August 2007 - 14:24

Pozdrav, dobri ljudi!

Imam jedno pitanje za sve vas, a tice se teme. U pitanju je kupovina prvog stana na malo komplikovan nacin, pa mi je potrebno razjasnjenje.
Dakle, moja devojka radi u firmi koja saradjuje sa gradjevincima, investitorima i tome sl. Ta firma je dobila stan u kompenzaciji, tako da se sada vodi kao vlasnik tog stana.

Direktor je spreman da nam pomogne, tako sto ce nam dati nesto povoljnije uslove za kupovinu, tj. prodace nam stan po povoljnijoj ceni.
Mi bismo uzeli kredit od banke i rado bismo kupili taj stan, al nikako da napravimo preciznu kalkulaciju.
Stan je jos uvek nezavrsen, tako da nije ni uknjizen, al to ne bi trebalo da bude problem, jer smo smislili da hipoteku stavimo na stan njenih roditelja. To je ionako totalno nebitno.

Bitni su porezi. Pretpostavljam da je svima jasno da ne moramo da placamo ovaj porez na prenos koji sada iznosi 2.5%, al ono sto nam nije jasno je da li cemo imati pravo na povracaj PDV-a? Znaci ne kupujemo direktno od investitora, nego od drugog vlasnika (firme u kojoj radi moja devojka).
Ako je to tako, u tom slucaju bismo uzeli nesto manji kredit, pa se posle vracanja para za PDV razduzivali.
Ajd molim vas prosvetlite me, slabo se snalazim sa tumacenjem zakona.

Unapred hvala!

#34 Corleone

Corleone
  • Members
  • 85 posts

Posted 25 August 2007 - 14:55

Ja nisam pravnik, ali kako ja to vidim, mislim da ne mozes da ocekujes povracaj PDV-a. Mislim da pise da nema povracaja PDV-a, ako je kupljen od lica koje nije imalo obavezu da plati porez na prenos apsolutnih prava na prenos vlasnistva. Kako sam razumeo, gazda firme je taj stan dobio i ne verujem da je placao porez.

Moj ti je savet da se dobro informises o toj transakciji i da odes u poresku upravu u Opstini Savski venac (rade od 08-14h). Ljubazni su i objasnice ti kako stoje stvari.

Ja sam za dilemu koju sam izneo u ovom topiku resenje nasao kod njih. Tj. bez obzira sto se na suprugu vodi pola stana imam pravo na povracaj PDV-a, odnosno pravo na oslobadjanje od poreza na prenos apsolutnih prava, za 40m2.

#35 Sammael

Sammael
  • Members
  • 55 posts

Posted 26 August 2007 - 14:03

Da li neko zna koliko dugo traje procedura povraćaja PDV-a?

#36 Corleone

Corleone
  • Members
  • 85 posts

Posted 26 August 2007 - 20:04

Pa, u izmenama Zakona koji se odnose na tu problematiku stoji da resenje mora da se donese mesec dana od dana podnosenja, a najduze 15 dana od donosenja resenja da se vrate pare.
Kako je to u praksi, jos ne znam. Evo ovde skoro sve pise:
http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/