Jump to content


Photo

Pad evra


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
19 replies to this topic

#1 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 02 July 2007 - 07:47

U prošli ponedeljak,evro je vredeo 81.35 ,ovog ponedeljka(02.07) vredi 78.66. Pošto vajni novinari i ekonomski analitičari ćute obraćam se forumašima da mi razjasne uzroke ovakvog kretanja kursa.Podsetio bih da je cela država brujala kada je kurs sa 81 otišao na 83 dinara.Sada kada je veličina promene ista,ali u suprotnom smeru,zavladala je opšta ćutologija.
Pozdrav
Branislav J. Ćirić

#2 beli

beli
  • Members
  • 50 posts

Posted 02 July 2007 - 09:45

neki tvrde da je pad uzrokovan dokapitalizacijom aik banke.
naime, uplaceno je ~ 450 miliona evra u dinarima, dobar deo toga je morao da prodje konverziju, pa racunaj koliki je to pritisak na kurs

#3 madamov

madamov
  • Members
  • 127 posts

Posted 02 July 2007 - 11:02

Nisam ekonomista, ali uvek pred sezonu godišnjih odmora kada se gastarbajteri vraćaju kući i pred Novu godinu spuste kurs evra.

#4 beowl

beowl
  • Members
  • 2,789 posts

Posted 02 July 2007 - 15:13

QUOTE(madamov @ 2 Jul 2007, 12:02) <{POST_SNAPBACK}>
Nisam ekonomista, ali uvek pred sezonu godišnjih odmora kada se gastarbajteri vraćaju kući i pred Novu godinu spuste kurs evra.

Uz to se u sezoni godišnjih odmora razmenjuje izvesna količina uštekovanih evra radi uplate aranžmana, i eto lakog keša.

#5 guimaraes

guimaraes
  • Members
  • 592 posts

Posted 02 July 2007 - 15:19

QUOTE(beli @ 2 Jul 2007, 10:45) <{POST_SNAPBACK}>
neki tvrde da je pad uzrokovan dokapitalizacijom aik banke.
naime, uplaceno je ~ 450 miliona evra u dinarima, dobar deo toga je morao da prodje konverziju, pa racunaj koliki je to pritisak na kurs


Ja sam čuo da je 850 miliona eura.

Gastarbajteri i ini nemaju toliki uticaj na kurs.

#6 beli

beli
  • Members
  • 50 posts

Posted 02 July 2007 - 16:34

QUOTE(guimaraes @ 2 Jul 2007, 16:19) <{POST_SNAPBACK}>
Ja sam čuo da je 850 miliona eura.

Gastarbajteri i ini nemaju toliki uticaj na kurs.

to su bile pretpostavke za prolaz od ~2%. posto je prolaz preko 5%, uplaceno je nesto manje od 450 mil eura

#7 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 02 July 2007 - 17:10

Da li je to mozda razlog sto mi ne rade on-line usluge menjacnice na sajtu raiffeisena(valjda sam konacno pogodio spelling)?

#8 guimaraes

guimaraes
  • Members
  • 592 posts

Posted 02 July 2007 - 17:40

U pravu si, sad sam video da je prolaz 5.23%

#9 Blogger

Blogger
  • Members
  • 46 posts

Posted 02 July 2007 - 22:27

Taman kada sam rešio da iskrvavim i promenim 80 evra barabe oboriše evro.Kažu važi zakon ponude i tražnje.Pa kako majkumu da taj zakon važi uvek na moju(našu,vašu) štetu a ne i na njihovu.Pa dokle će nas barabe vozati i uvek povlače dinare sa tržišta u vreme godišnjih odmora stvarajući na taj način veštačku nestašicu domaće valute i njen rast u odnosu na evro,pa tako u zemlji čuda i čudesa imamo situaciju da evro pada dok svuda raste i to u odnosu na valutu iza koji stoji samo magla i špekulacija.
Laku noć ti Srbijo.

#10 nighty

nighty
  • Members
  • 1,793 posts

Posted 02 July 2007 - 22:42

Što se buniš, ja sam zadovoljan jer sam danas kupio 100 evrića rolleyes.gif

#11 Number ONE

Number ONE
  • Members
  • 227 posts

Posted 02 July 2007 - 23:22

QUOTE
Taman kada sam rešio da iskrvavim i promenim 80 evra...Kažu važi zakon ponude i tražnje.
Pa kako majkumu da taj zakon važi uvek na moju(našu,vašu) štetu a ne i na njihovu.


Pa kada svi kupuju evre, evri poskupljuju. Kada svi prodaju evre, evro pada. Sta si ocekivao? rolleyes.gif

Vestacko povlacenje dinara sa trzista bi znacilo prodavanje puno deviza iz rezervi drzave - da li se to desilo - nije.

Edited by Number ONE, 02 July 2007 - 23:28.


#12 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 02 July 2007 - 23:27

A da ne spominjemo tradicionalni priliv gastarbajterskih evra.

Stvarno, uzmi kupi 80 € i zaradi, umesto da izgubiš njihovom prodajom.

#13 Idioteque

Idioteque
  • Members
  • 1,602 posts

Posted 02 July 2007 - 23:41

Ima tema ovde.

#14 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 03 July 2007 - 01:24

QUOTE(Blogger @ 2 Jul 2007, 23:27) <{POST_SNAPBACK}>
Taman kada sam rešio da iskrvavim i promenim 80 evra barabe oboriše evro.Kažu važi zakon ponude i tražnje.Pa kako majkumu da taj zakon važi uvek na moju(našu,vašu) štetu a ne i na njihovu.Pa dokle će nas barabe vozati i uvek povlače dinare sa tržišta u vreme godišnjih odmora stvarajući na taj način veštačku nestašicu domaće valute i njen rast u odnosu na evro,pa tako u zemlji čuda i čudesa imamo situaciju da evro pada dok svuda raste i to u odnosu na valutu iza koji stoji samo magla i špekulacija.
Laku noć ti Srbijo.

Pa čak i najveće dileje znaju da od kraja juna do početka septembra, euro uvek pada, zbog većeg priliva eura, zbog odmora gastarbajtera i tranzitnih turista. Samo ti si se izgleda probudio sada, i to loše.

Deponija.................

#15 Larko

Larko
  • Banned
  • 6,536 posts

Posted 03 July 2007 - 07:59

QUOTE(Blogger @ 2 Jul 2007, 23:27) <{POST_SNAPBACK}>
Taman kada sam rešio da iskrvavim i promenim 80 evra barabe oboriše evro.Kažu važi zakon ponude i tražnje.Pa kako majkumu da taj zakon važi uvek na moju(našu,vašu) štetu a ne i na njihovu.Pa dokle će nas barabe vozati i uvek povlače dinare sa tržišta u vreme godišnjih odmora stvarajući na taj način veštačku nestašicu domaće valute i njen rast u odnosu na evro,pa tako u zemlji čuda i čudesa imamo situaciju da evro pada dok svuda raste i to u odnosu na valutu iza koji stoji samo magla i špekulacija.
Laku noć ti Srbijo.


3...2...1...