Jump to content

Photo
- - - - -

Placanje u srednjim skolama

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#46 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 28 June 2007 - 00:00

QUOTE(Ljisha @ 28 Jun 2007, 00:35) <{POST_SNAPBACK}>
Smatram da se skolstvo razlikuje ali da nase zaostatke nije nemoguce nadoknaditi. U Belgiji u nuklearnoj laboratoriji jos uvek koriste Mekintose iz ranih devedesetih dok PC jos nije ni postojao, pa kad tako jedna zemlja koristi nesto sto jos uvek sljaka ne mislim ni da nasim programerima treba nesto vise. ETF iliti FTN kod nas je ok fakultet, jedan od najboljih.

Slabo mislis... Dok postoji na hiljade stvari za koje su stari racunari sasvim dovoljni (procesori koji su nekad terali te masine se danas nalaze u raznoraznim uredjajima za koje ljudi i ne znaju), programiranje nije jedna od tih stvari prvenstveno zato sto nema kompajlera za jezike u danasnjoj upotrebi za doticne platforme, a i doticne masine nemaju dovoljno snage (o interfejsima poput USB-a, LAN-a i sl. i da ne govorimo). Programiranje na tim masinama nauciti nikad neces, sem eventualno teorije.

Drugo, PC je nastao mnogo, mnogo pre 'ranih devedesetih'.

Mislim, kad vec iznosis zakljucke, bar se pre toga uputi u tematiku...

#47 placenik

placenik
  • Members
  • 171 posts

Posted 28 June 2007 - 11:12

Elem, kod nas u srednjoj su probali s takvim placanjima, koja sam ja na veliko nezadovoljstvo i nerviranje moje razredne iskulirao. Jesam li ja lomio namestaj- nisam, pa sto onda trazis pare od mene? Isto i za genijalno osiguranje srednjoskolaca- dajte mi polisu pa cu da platim! I nisam bio samo ja. Naravno ne treba da spominjem da mi posle prva dva puta vise niko nije spominjao te vanredne troskove, a ubrzo su i nacisto odustali i poceli da traze sponzore i donatore medju biznismenima a ne djacima.
Jedino sam davao pare za upis i svedocanstvo- uredno uz priznanicu i obavezno pravdanje sekretarice da ih ta administracija kosta rolleyes.gif .

#48 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 29 June 2007 - 00:05

QUOTE(incognito @ 28 Jun 2007, 01:00) <{POST_SNAPBACK}>
Mislim, kad vec iznosis zakljucke

Nisam ja htela nikakve zakljucke da izvodim, i niti sam upoznata nesto posebno sa istorijom racunara. To je sve bilo karikiranje u nadi da ste me razumeli. Zasto da kupujem nesto vise od PC2 kad mogu na njemu da radim sve, programi koji mi trebaju za fax sasvim lepo funkcionisu, imam mreznu karticu pa se kacim na bratov komp, imam USB, imam zvucnu, graficku, gledam filmove (bitna cinjenica da ne zastajkuje) imam rezac, doduse instaliran mi je WIN 98 smile.gif) pa sta ce mi vise????

Hocu da kazem da se kod nas vise i ne gleda da li je kompjuter u stanju da radi posao koji treba toj osobi, sada je samo pitanje ko ima bolje i vise, a sve se moze nauciti i na nekim starijim stvarima. Naravno zavisi od posla, ali ima puno poslova gde se takve stvari jos uvek mogu upotrebljavati. I recimo zasto svi profesori na faxu imaju najnovije kompjutere i TFT monitore kada jedina stvar koju oni rade jeste da se nakace na net, provere postu da li ima nesto novo u naucnim radovima i pisu svoje radove (vecina naravno u onim strukama gde im nisu potrebni kompjuteri izvanrednih performansi).

U skoli radimo recimo programiranje u paskalu. Dugo sam mislila da se paskal radi jos uvek samo kod nas, ali nije tako. (bilo je to sokantno otkrice posto se celog zivota protivim paskalu i smatram da je bilo bolje da smo radili C ili javu ...)
ALi onda sam uzela sama da naucim C++ i shvatila da je sve to manje-vise isto. Pa sve je to algebra smile.gif

Nebitno. Uglavnom nismo se razumeli. I ponovo kazem da mi nismo u ogromnom zaostatku u odnosu na druge. Pa sta ako negde vide akcelerator, pa videcu ga i ja jednog dana a za sada znam princip rada.

Pozdrav

#49 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 30 June 2007 - 13:29

QUOTE(Ljisha @ 29 Jun 2007, 09:05) <{POST_SNAPBACK}>
Hocu da kazem da se kod nas vise i ne gleda da li je kompjuter u stanju da radi posao koji treba toj osobi, sada je samo pitanje ko ima bolje i vise, a sve se moze nauciti i na nekim starijim stvarima. Naravno zavisi od posla, ali ima puno poslova gde se takve stvari jos uvek mogu upotrebljavati.

Problem sa starim racunarima je sto nema problema kad nema problema. Medjutim, na racunaru starom 2-3 godine molis Boga da nesto ne crkne jer novi deo u staro cudo ne moze da udje. Odjednom nista vise ne radi. Teoretski ne bi trebao da bude problem medjutim u praksi to nista ni sa cim nije kompatibilno.

Ovo da i stap i kanap mogu da daju znanje komparativnog nivoa sa onima sto uce na savremenim ucilima bolje da preskocimo... Tako otprilike i devica ubedjuje zenu da se moze bez *** Ne znas sta ti fali dok ne vidis bez cega si bila...

#50 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 01 July 2007 - 23:57

QUOTE(Viloticka @ 30 Jun 2007, 14:29) <{POST_SNAPBACK}>
Ovo da i stap i kanap mogu da daju znanje komparativnog nivoa sa onima sto uce na savremenim ucilima bolje da preskocimo... Tako otprilike i devica ubedjuje zenu da se moze bez *** Ne znas sta ti fali dok ne vidis bez cega si bila...

Bila sam dva puta po godinu dana u inostranstvu kao student na razmeni i ponovo idem kao student postdiplomac i videh bez cega sam bila a isto tako videh da i ne zaostajem uopste u odnosu na moje vrsnjake. Cak sam i u prednosti sto se tice mnogih stvari (uglavnom sto imamo dosta kurseva na faxu pa sam mnogo stvari ako nista drugo barem cula).

Ono sto se tice kompjutera je naravno najveci problem, nista nije kompatibilno.Preskocila sam detalj da imam dosta problema sa zvucnom karticom i jos nekim stvarima, memorija npr ali ipak sljaka i radi posao. Naravno kazem sve treba prilagoditi poslu, radnom mestu itd.

Edited by Ljisha, 01 July 2007 - 23:58.

#51 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 02 July 2007 - 00:14

QUOTE(Ljisha @ 29 Jun 2007, 01:05) <{POST_SNAPBACK}>
Zasto da kupujem nesto vise od PC2 kad mogu na njemu da radim sve, programi koji mi trebaju za fax sasvim lepo funkcionisu, imam mreznu karticu pa se kacim na bratov komp, imam USB, imam zvucnu, graficku, gledam filmove (bitna cinjenica da ne zastajkuje) imam rezac, doduse instaliran mi je WIN 98 smile.gif ) pa sta ce mi vise????

A šta ćeš, ako ti je na primer jedan od predmeta na fakultetu (a pominjala si FTN) programiranje u Visual Studiu 2005? Ili 3D modelovanje? Instaliraćeš Visual Studio na Windows 98 (mislim da i ne može)? Instaliraćeš 3D Studio 4.0?

Edited by gotivac, 02 July 2007 - 00:16.

#52 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 02 July 2007 - 00:17

Heh, odgovor na prvobitno pitanje je vrlo prost. Verovatno glasi (kao i u slucaju koji sam pominjala) da "moz', a i ne mora", odn. da je sve prepusteno skolama. Ministarstvo prosvete i ostali peru ruke. Tako da je onda sve jasno.

Krivo mi je sto je raspravu zapoceo neko ko ne razlikuje konsultativnu nastavu (koja jeste novina, koja ipak kosta i o kojoj niko ne brine) od vanrednog skolovanja, a zatim je sve sveo na isticanje svoje superiornosti (u skoli, u sadasnjem poslu itd.). I onda se tema "sirila" kako bi se "objasnile" neke stvari.
Zaista, pokusajte da u vezi sa ovim pitanjem pisete nekim "nadleznim organima". Nece vam uopste odgovoriti (cak ni elektronskom postom)...

Poslednji P.S. za incognito: u oglasima se traze razni inzenjeri sa znanjem ruskog jezika.

Edited by FranziskaKafka, 02 July 2007 - 22:07.

#53 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 14 November 2007 - 21:00

Eh, imam nove podatke. Medju stavkama za placanje u nekim skolama stoji i skolski list, a skola ga uopste ne izdaje! :rolleyes: