Jump to content


Photo
- - - - -

Placanje u srednjim skolama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#16 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 26 June 2007 - 13:14

Sta ima lose u 'konsultativnoj nastavi'? Mada se to u 'moje vreme' (koje i nije bilo bas tako daleko) zvalo 'vanredna nastava', a svela se na to da odes, zakazu ti termin kad da polazes pred komisijom, dodjes, polozis predmet i to je to - i za to ti ne treba placanje profesora da te sprema, samo malo zalegnes na knjigu (cca 3 dana po predmetu)... Ja sam zadnje dve godine srednje tako zavrsio - racunao da je 6-7 sati dnevno isuvise veliki gubitak vremena za ono sto dobijes za uzvrat (nista). A i gle cuda, platio sam za sve to (doduse nesto smesno, al' koliko i treba platiti za cca 6 sati komisije od 3 clana (profesor + dva druga) po godini? I takodje sam placao za svedocanstvo, diplomu i sl. Kad se na fakultetima placa prijava ispita, kupuje indeks, placaju potvrde i izrade diploma - zasto se to ne bi placalo i u srednjoj skoli?

A ona patetika o 2000 din koje neko nema je smesna... Da, tesko dati detetu 2000 za skolovanje godisnje, a nije tesko istu sumu ispusiti za mesec dana...

Edited by incognito, 26 June 2007 - 13:16.


#17 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 26 June 2007 - 13:56

Pa VANREDNA nastava je drugo. Ovo ti spada u REDOVNU nastavu, ali je nemas. A sta ima lose? Poduzi spisak. I iz ugla djaka, roditelja, profesora, skole...
Vanredni djaci i danas mogu da polazu VANREDNO. Srpski receno: to je ono kad nisi na vreme isao u skolu, pa se kasnije (ili mnogo kasnije) setis da ti treba diploma. Polazes sve predmete KAD HOCES i KAD MOZES. A sesnaestogodisnjak MORA da polozi taj npr. francuski jezik jer inace ide na popravni (a ako ni tu ne polozi - ponavlja). Zalegnu na knjigu my ass. Ocekivati od klinaca da ne odlazu ucenje do juna je naivno. Odlaganja ucenja je veliki problem i mnogo starijima (studentima).
Nije problem u 2000 dinara "koje neko nema", stvar je u principu. Kao sto je i pitanje principa zasto bi te neko primoravao da polazes nesto kad imas pravo da budes ocenjen u toku godine. Ali zivela veronauka...

P.S. A placanje tih ispita je "nesto smesno"? Dobro da neko priznaje. Od 500 do 700 dinara po ispitu (prosecno), a od toga ispitivac dobije samo oko 120 dinara? Tuzno, nije smesno. (A i kakvi su to "drugovi" u komisiji...)

#18 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 26 June 2007 - 14:13

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 14:56) <{POST_SNAPBACK}>
Nije problem u 2000 dinara "koje neko nema", stvar je u principu.

Ili je stvar navike, buduci da nema nekih pobuna na princip da roditelji kupuju deci knjige, sveske, olovke, bojice, sestare, lenjire i ostalu opremu koja kosta a bez koje skola ne moze da se zavrsi.

#19 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 26 June 2007 - 16:03

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 14:56) <{POST_SNAPBACK}>
Vanredni djaci i danas mogu da polazu VANREDNO. Srpski receno: to je ono kad nisi na vreme isao u skolu, pa se kasnije (ili mnogo kasnije) setis da ti treba diploma. Polazes sve predmete KAD HOCES i KAD MOZES. A sesnaestogodisnjak MORA da polozi taj npr. francuski jezik jer inace ide na popravni (a ako ni tu ne polozi - ponavlja). Zalegnu na knjigu my ass. Ocekivati od klinaca da ne odlazu ucenje do juna je naivno. Odlaganja ucenja je veliki problem i mnogo starijima (studentima).


Aajde, pa sta mi da uradimo povodom toga? Ako neko nece da uci, pomoci mu nema... Sta je meni (a znam jos n primera) falilo da sa 16-17 godina predjem na vanredno i malo zalegnem na knjigu. I pritom zaista mislim malo - ne verujem da mi je trebalo vise od 2-3 nedelje ozbiljnijeg ucenja (sto ne znaci - ne videti sunca, nego samo izdvojiti dovoljan broj sati dnevno za ucenje) po godini (a ako neces neki prosek i nedelju dana je dovoljno). Pritom ne mislim da sam hebem li ga koliko inteligentan, pametan, vunderkid i sta vec. Polaganje srednjoskolskih ispita je smejurija i definitivno svako sa vise od 2 aktivne sive celije moze to da uradi without breaking a sweat. I, FYI, ne mozes da polazes kad hoces - imas 4 termina tokom godine (ako se dobro secam - januar, april, jun i avgust) pa ti razdeli kad i kako ti najvise odgovara. I usput je problem sto ako bi hteo da zavrsis dve (ili vise) godine odjednom (sto je vise nego humanly possible) to ne mozes bez zestokog zahebavanja i pisanja raznoraznih zahteva tako da sam tada od toga odustao.

E sad kome je problem da rasporedi svoje vreme, njegov problem... U zivotu nije sve birds n' roses, sto pre to shvatis to bolje po tebe.

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 14:56) <{POST_SNAPBACK}>
Nije problem u 2000 dinara "koje neko nema", stvar je u principu. Kao sto je i pitanje principa zasto bi te neko primoravao da polazes nesto kad imas pravo da budes ocenjen u toku godine. Ali zivela veronauka...


Ja ne znam kako to neko nekoga primorava na ista, obzirom da srednja skola NIJE obavezna.

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 14:56) <{POST_SNAPBACK}>
P.S. A placanje tih ispita je "nesto smesno"? Dobro da neko priznaje. Od 500 do 700 dinara po ispitu (prosecno), a od toga ispitivac dobije samo oko 120 dinara? Tuzno, nije smesno.


Je l' profesorska plata u srednjoj skoli veca od 400 din/hr (ili ti 5€/hr)? Posto doticni ispiti ne traju duze od pola sata (cesto i manje) i time treba namiriti 3 profesora, pa 500-700 din / 0.5 sati / 3 profesora ispadne u rangu 333-466 dinara po satu. Nesto ne znam da im je regularna plata ista veca, posto 5€/hr uopste nije losa satnica na ovim prostorima. Ako im doista jeste veca satnica, treba ih spaliti prvom sledecom prilikom kad rese da strajkuju zbog malih plata.

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 14:56) <{POST_SNAPBACK}>
(A i kakvi su to "drugovi" u komisiji...)


Da reformulisem - jedan profesor koji predaje predmet koji polazes i dva druga profesora koji su tu cisto da budu svedoci (da te profesor ne zajebava ili da te ne pusta) i da cela stvar deluje malko ozbiljnije.

Edited by incognito, 26 June 2007 - 16:05.


#20 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 26 June 2007 - 16:31

Kako te ne primorava Ministarstvo, kad ti ne da da slusas odredjeni predmet, nego moras na kraju godine da ga polazes? Ostale predmete redovno slusas.
Ja ne znam u kakvoj si ti skoli polagao te "ispite", posto pismeni deo traje 45 minuta, a usmeni oko 10-15 (kod usmenog nema pravila).
To je bila tvoja odluka, i imao si 4 roka. Ovo NIJE njihova odluka, a imaju samo 2 - ili ponavljaju godinu. Nema "razdeljivanja" kad ti odgovara. Osim toga, ostale predmete imas redovno, ides u skolu, radis pismene, kontrolne, odgovaras... i jos ces kod kuce uciti taj predmet "trinaesto prase".

Profesorske plate su zaista premale s obzirom da moraju da drze I vanredne ispite djacima koji su "pametniji od skole" i smatraju da je taj ispit "picsa fust".

Sta cemo sa onim profesorima koji za te konsultacije ne dobijaju platu? Npr. imas 30% radnog vremena u nekoj skoli i to radis za DZ? Mislim, nisi lud da radis za DZ, ali ti kazu "videcemo, mozda i nece biti za DZ, ne zna se jos..." I na kraju ipak bude neplaceno.
Ovo je sasvim druga prica i ne vredi polemisati. Primer navodim samo zbog roditelja buducih srednjoskolaca - da se ne zacude kad im dete kaze da ima npr. ruski, ali da ga nema! I kad mu krajem maja zatrazi lovu za privatne casove, jer preko godine nije stiglo da uci... a rok se priblizio.
U sustini, ako djak sve moze sam - koji andrak mu treba skola, profesor itd. Jako zapetljano.

P.S. Postoje i nebuloze tipa "imam 7. cas elektrotehniku, a u isto vreme (!) fiziku, tako je po rasporedu; idem jedne nedelje na elektrotehniku, druge na fiziku". U startu gubis 50% od svakog predmeta. I kako onda da budes u toku s gradivom. Uglavnom mora da "uskoci" privatan cas. Ali Ministarstvo i to odobrava. Mislim... svasta.

Daleko smo mi od Nemacke. Tamo ne samo da razredni ispiti za vanredne/redovne djake nije macji kasalj (pitanje je da li ovog drugog igde ima...), nego se i srednjoskolska matura ozbiljno shvata - 20% djaka je ne polozi iz prve jer je "zahtevna". A mi se ovde igramo skole... ccc. I posle vam bude krivo kad dobijete zidara koji ne zna da zida, ili medicinskog tehnicara koji ne zna da da injekciju... A ne bunite se ni zbog tih 2000 dinara za razne "harace"... A ko ce se buniti zbog "sustine"??

P.S.S. 120 dinara x 3 profesora = 360 dinara . 140 (vise od "dnevnice" profesora na ispitu!; 45 + 15 minuta = 1 h, dakle, 140 dinara na sat... pa to je bas "zavidna" cifra!) do 340 ide na "administraciju!

Edited by FranziskaKafka, 26 June 2007 - 16:35.


#21 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 26 June 2007 - 17:19

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 17:31) <{POST_SNAPBACK}>
Kako te ne primorava Ministarstvo, kad ti ne da da slusas odredjeni predmet, nego moras na kraju godine da ga polazes? Ostale predmete redovno slusas.


To jeste idiotluk, no ja nisam cuo da tako sta igde postoji (sem u eventualno vanrednim situacijama kad profesor tesko oboli a skola ne moze da nadje redovnu zamenu). Ako nije u pitanju situacija slicna doticnoj, djaci zasigurno unapred znaju sta ce i kako zavrsavati (svaka skola ima publically available plan i program za narednu godinu u kome definitivno mora stojati sta se od djaka ocekuje itd.), pa ako im ne odgovara neka ne upisuju doticnu skolu. Kao sto rekoh, srednjoskolsko obrazovanje nije obavezno i sam biras gde ces isto zavrsavati.

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 17:31) <{POST_SNAPBACK}>
Ja ne znam u kakvoj si ti skoli polagao te "ispite", posto pismeni deo traje 45 minuta, a usmeni oko 10-15 (kod usmenog nema pravila).


Exactly, s tim sto ima ispita koji se ne polazu pismeno a ima ispita koji se ne polazu usmeno. Pa kad se sve sakupi i izvuce prosek ispadne manje od pola sata po ispitu. Srpski sam, recimo, polagao samo pismeno (pismeni zadatak na neku temu iz gradiva, cesto analiza nekog knjizevnog dela), sociologiju i filozofiju samo usmeno, elektroniku i usmeno i pismeno itd.

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 17:31) <{POST_SNAPBACK}>
To je bila tvoja odluka, i imao si 4 roka. Ovo NIJE njihova odluka, a imaju samo 2 - ili ponavljaju godinu.


Pa jeste njihova odluka, ako su upisali skolu u koju ce na taj nacin zavrsavati a ne vidim kako je uopste moguce da nisu pre upisa bili upoznati sa pravilima. Ako nisu bili upoznati sa rules & obligations pre upisa godine verujem da bi lasno mogli da tuze doticnu skolu jer im nije obezbedila ono sto je obecala.

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 17:31) <{POST_SNAPBACK}>
Profesorske plate su zaista premale s obzirom da moraju da drze I vanredne ispite djacima koji su "pametniji od skole" i smatraju da je taj ispit "picsa fust".


A s druge strane imaju 4 meseci godisnjeg odmora, rade max 6 sati dnevno, a kako uce nasu decu pitanje je da l' zasluzuju i toliko. Cast, naravno, retkim izuzetcima koji potvrdjuju pravilo. You get some, you loose some. Nema savrsenog posla na svetu. Ako im ne odgovara, neka se sklone, na njihovo mesto ceka bar jos 10 drugih kojima doticni uslovi ne bi smetali. Uostalom, svojevremeno sam se raspitivao o tome, i koliko znam u njihovom ugovoru o radu lepo stoji da su duzni da drze i vanredne ispite (ukljucujuci i popravne), pa ako im se to nije svidjalo nisu trebali da potpisuju.

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 17:31) <{POST_SNAPBACK}>
Mislim, nisi lud da radis za DZ, ali ti kazu "videcemo, mozda i nece biti za DZ, ne zna se jos..." I na kraju ipak bude neplaceno.


I sad sam im ja kriv sto su oni budale koje rade neplaceno? Tu im ja nista ne mogu pomoci, neka se obrate psihologu il' psihijatru.

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 17:31) <{POST_SNAPBACK}>
I kad mu krajem maja zatrazi lovu za privatne casove, jer preko godine nije stiglo da uci... a rok se priblizio.


Ma daj, gradivo uopste nije toliko obimno da ne moze da se postigne da se uci jos koji predmet. To sto se kod nas favorizuje enciklopedijsko umesto prakticnog znanja, to je pitanje trulosti sistema, ali i dalje ne znaci da dete nema vremena da dise od gradiva. Nista u zivotu nije lako, pa ni obrazovanje, al' nesto se ne secam da nisam izbijao iz kuce od ucenja u to doba, cak stavise pored redovnih svakodnevnih izlazaka imao sam vremena i da sa strane radim i finansiram sebe, sto u periodu kad sam isao redovno, sto u periodu kad sam isao vanredno. Previse se buke dize oko toga... Da je gradivo idiotsko i da se uce stvari koje su ili prevazidjene ili totalno beskorisne u zivotu, to stoji, al' hebi ga, takva je situacija... To i dalje ne znaci da je gradivo toliko obimno da ne moze da se savlada bez 24/7 ucenja.

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 17:31) <{POST_SNAPBACK}>
P.S. Postoje i nebuloze tipa "imam 7. cas elektrotehniku, a u isto vreme (!) fiziku, tako je po rasporedu;


Imali smo i mi jedan takav problem zbog nedostatka profesora, pa smo se lepo dogovorili sa profesorom da imamo casove nekog drugog dana u vidu pred-predcasa (posto smo imali predcas po regularnom rasporedu) i tako imali mogucnost da imamo oba predmeta redovno. E sad sto smo tog dana imali 9 casova (pored 2x6 i 2x7), hebi ga... Da l' je profesor bio placen za to ili ne, ne znam, tek on nije imao nista protiv.

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 17:31) <{POST_SNAPBACK}>
Daleko smo mi od Nemacke. Tamo ne samo da razredni ispiti za vanredne/redovne djake nije macji kasalj (pitanje je da li ovog drugog igde ima...), nego se i srednjoskolska matura ozbiljno shvata - 20% djaka je ne polozi iz prve jer je "zahtevna".


Srednjoskolski ispiti su svuda 'macji kasalj', u odnosu na univerzitetske i ine, i generalno bar 90% djaka moze da se nosi sa istima bez problema. Niko nije rekao da je maturski jednostavan ni kod nas (bar nije bio kod mene) al' to ne znaci da ne moze isti da se polozi. A daleko smo mi od Nemacke...

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 17:31) <{POST_SNAPBACK}>
A ne bunite se ni zbog tih 2000 dinara za razne "harace"... A ko ce se buniti zbog "sustine"??


Pa koji je to harac? Je l' treba neko da sredi dokumentaciju, odstampa svedocanstva, i sta sve ne? Pa za daleko benignije stvari ljudi u opstinama i sudovima placaju takse, studenti placaju na fakultetu, itd. sta je problem za placanje toga i u srednjoj skoli? Sto betty rece, kupujes knjige, sveske, olovke... kakva je tu razlika? Je l' to tebe neko slagao da je skolovanje besplatno?

Ne postoji stvar koja je besplatna, samo je pitanje da l' je placas direktno ili preko poreza. Ja sam uvek bio za to da porezi budu sto manji a da svako ima pravo da raspolaze svojim novcem kako pozeli, pa neka placa sta misli da treba. Ono sto mi je cudno u tvom izlaganju je da na jednu stranu kukas da su profesorima male plate, a na drugu stranu kukas sto roditelji treba da placaju za skolovanje svoje dece. Te stvari jedna drugu iskljucuju jer novac ne pada s neba. Da drzava podigne poreze pa da se ne placa tih cca 2000 din. po godini i da profesori imaju 4000€ platu, onda bi se bunila sto su porezi visoki, a? Sorry, `ni kod babe nema dzabe`...

#22 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 26 June 2007 - 19:06

QUOTE(incognito @ 26 Jun 2007, 18:19) <{POST_SNAPBACK}>
To jeste idiotluk, no ja nisam cuo da tako sta igde postoji (sem u eventualno vanrednim situacijama kad profesor tesko oboli a skola ne moze da nadje redovnu zamenu). Ako nije u pitanju situacija slicna doticnoj, djaci zasigurno unapred znaju sta ce i kako zavrsavati (svaka skola ima publically available plan i program za narednu godinu u kome definitivno mora stojati sta se od djaka ocekuje itd.), pa ako im ne odgovara neka ne upisuju doticnu skolu. Kao sto rekoh, srednjoskolsko obrazovanje nije obavezno i sam biras gde ces isto zavrsavati.

Pa to postoji vec nekoliko godina...

A nacin placanja profesoru, broj casova konsultacija itd. je jos uvek nedefinisan, a ni inspekcija ni Ministarstvo ne znaju detalje, bolje reci da se prave blesavi. Pa kako se kome "zalomi". I mudro cute na razne dopise, molbe, otvorena pisma itd.

Nema skole u kojoj se ne uci strani jezik. A ako nemate srece, pa vam dete uci nemacki, francuski ili ruski - zadesice vas to. I da preskocim replike na ostalo, "genijalna" ideja potice od Ministarstva prosvete. Ako nema 14-15 djaka u npr. prvom razredu srednje (svi zajedno) koji uce npr. francuski, onda nema ni nastave. Svi na razredni ispit, ni krivi ni duzni. Ebiga, moraju se finansirati veroucitelji i "profesori" gradjanskog vaspitanja.

E, sad, vid'la bi' ja tebe da si npr. profesor ruskog pred penzijom da li bi bio "za psihijatra", kad ti kazu da sledece godine umesto 100% radnog vremena imas samo 20%! Hteo, ne hteo - ti radis... (I "grebes" se za poslove u drugim skolama, ali mrka kapa, jedan "Rus" je dovoljan za 5 skola (ili cak i vise, zavisi da li "uguraju" sva 4 razreda u 1 cas nedeljno - to je samo PET posto radnog vremena!)) A sto ce ti prosek plate za penziju biti uzasno mali, koga jos briga. Radis makar za staz... za novac se nekako snadjes (privatne skole, skole po selima, 5-6-7 srednjih od kojih bar neka placa...) I "zahvaljujes" se genijalnom Ministarstvu...

A sad prekidam "repliku" jer osecam da ce neko reci da su ruski i francuski nepotrebni. Pa kad su nepotrebni, sto ih ucite u osnovnim skolama? Kad su "osnovni", sto ucite po dva jezika, a u srednjoj samo jedan (osim gimnazija i jezickih)? Ako se vec "specijalizujete" za neku struku, koji ce vam andrak likovno u 3 ili sve 4 godine srednje ako ste mesar ili pekar? Mislim, stvarno... A posle cete ionako otici da "gastarbajtujete" po toj Nemackoj i Francuskoj...

#23 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 26 June 2007 - 20:58

QUOTE(FranziskaKafka @ 26 Jun 2007, 20:06) <{POST_SNAPBACK}>
A sad prekidam "repliku" jer osecam da ce neko reci da su ruski i francuski nepotrebni. Pa kad su nepotrebni, sto ih ucite u osnovnim skolama? Kad su "osnovni", sto ucite po dva jezika, a u srednjoj samo jedan (osim gimnazija i jezickih)? Ako se vec "specijalizujete" za neku struku, koji ce vam andrak likovno u 3 ili sve 4 godine srednje ako ste mesar ili pekar? Mislim, stvarno... A posle cete ionako otici da "gastarbajtujete" po toj Nemackoj i Francuskoj...


Sve ostalo po strani, ali ruski JESTE nepotreban. Ne, nemoj odmah da pomislis da mislim da je uciti ruski idiotluk, sto vise jezika covek zna to vise vredi, no - nepotreban je po pitanju potraznje i realne upotrebljivosti u danasnjem svetu, te je idiotluk ukljucivati isti u srednje obrazovanje (sem ako ne govorimo o jezickim gimnazijama gde bi se deca opredeljivala i za ruski). I to nije tako od juce, vec bar dobrih 10-ak godina - potraznja je isuvise mala da bi opravdala finansiranje od strane drzave. Uostalom, postoji daleko veca potraznja za spanskim i italijanskim pa ih nesto ne vidim u programima skola. Ako to nisu shvatili doticni profesori i vremenom se ili prekvalifikovali ili nasli nacin da svoje poznavanje ruskog prakticno iskoriste - njihov problem. Ja kad sam pocinjao da se bavim programiranjem C je bio aktuelan, povremeno je postojala potraznja za C++ a Java je bila tek u povoju - da vremenom nisam ucio nove stvari i razvijao nove vestine danas ne bi imao 'leba da jedem. Danas se u C-u pisu samo highly optimized stvari, C++ se izbegava zbog predugackog razvojnog perioda a Java je glavni hit na backend-u. Da ne pominjemo da je danas glavna stvar SOA a raditi to u starim tehnologijama je gubljenje vremena, najvece pare se mlate na frontend delu price koji u to vreme jedva da je postojao, itd... Ima onih koji su mislili da ce im jednom stecena znanja vredeti celog zivota pa su sada ponosni administratori u igraonicama, niko im nije kriv... Pred penzijom il' ne...

Potraznja za znanjem se konstantno menja ali se shift ne dogadja preko noci, pa ljudi imaju itekako vremena da se prilagode novim potrebama trzista. Ko se ne prilagodi - well, ko mu je kriv?

#24 d4m1r

d4m1r
  • Members
  • 1,034 posts

Posted 26 June 2007 - 21:31

Meni je jako smetalo u srednjoj da dajem pare za renoviranje, obezbedjenje i kupovinu kompjutera.
Primeri :
davali smo svi po 150 dinara za neke propusnice koje nikad nisu zazivele, a koje su u fotokopirnici kostale 75 dinara komad ( iste takve, cak sam bio uporedjivao sa gazdom, dok sam cekao da mi odstampa maturski ). Tu je neko namerno uzeo finu paru za sebe.
U jednom trenutku su rekli, obnavljamo racunarski centar, svi daju po 1500 din. Pa ko je tu lud. 4 godine, puta 12 odeljenja, puta barem 30 ucenika puta 800 dinara, 1152000 dinara, podeljeno sa nekih 70, koliko je bio E, izadje oko 35000 evra. Od toga kupljeno 12 kompova srednje klase i okrecene dve ucionice, tzv kompjuterski centar.
Harac za krecenje svake godine da ne pominjemo, iako je ispred uvek stajala tabla da rekonstrukciju sufinansiraju EU i vlada Srbije.

#25 d4m1r

d4m1r
  • Members
  • 1,034 posts

Posted 26 June 2007 - 21:38

QUOTE(betty @ 26 Jun 2007, 14:13) <{POST_SNAPBACK}>
Ili je stvar navike, buduci da nema nekih pobuna na princip da roditelji kupuju deci knjige, sveske, olovke, bojice, sestare, lenjire i ostalu opremu koja kosta a bez koje skola ne moze da se zavrsi.

Da, ali zaboravljamo jednu nezgodnu naviku skola ( bar dok sam ja isao ), a to je da pare traze kad im treba, i zabole ih dal` imas ili nemas. I nikad ne znas koliko ce traziti niti zasta.
A ko ne veruje da pare odlaze direktoru i nabavljacu radova, nek se kolektivno samoubije, jer je previse naivan za zivot u Srbiji.
Opet, ima puno ljudi koji mogu da placaju te manje i srednje sume ( kao pretplatu smile.gif  ) bez razmisljanja, a ima i onih koji ne mogu.

#26 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 26 June 2007 - 22:49

(Ruski jeste potreban. I kazu da ce biti sve potrebniji (a ni oglasi za neke poslove ne lazu). A to sto ljude, konkretno ovde, od 50 godina, ugledne profesore, pesnike i prevodioce (a ni od toga se ne moze ziveti), nazivas nesposobnjakovicima koji nisu hteli da se "prekvalifikuju" na npr. muzicko - stvar vaspitanja. I zasto ga ne "ukljucivati" u srednje obrazovanje ako je nekome bio npr. jedini jezik u osnovnoj? "Shift" se zaista dogodio preko noci, ove godine ok, sledece - opa, novina... "skracivanje" radnog vremena. Ovde se mesaju grandmas and frogs: tehnologija o kojoj pricas lako "zastareva", prosveta je drugo. Osim toga, strani jezik ne mo's sam nabubati kao npr. geografiju, biologiju... tako da... ispade preskupa ta "politika" Ministarstva. I kao sto rekoh, nije samo o ruskom rec, vec i o nemackom i francuskom. Pa ako su italijanski i spanski bitniji od njih... svaka cast. Ionako engleski predaju razni "profesori" japanskog, ceskog, arapskog.. a slicno je i sa italijanskim i spanskim. Neozbiljno. I kazem vam, platicete to iz svog dzepa... vi koji imate "baksuznu" decu. A vidim da ce to biti i sa tzv. probnim odeljenjima (koja se upisuju svake 4 godine). Neko ponavlja (automatski sve predmete polaze na kraju, jer nema grupu sa svojim profilom), neko se ispise... tako da i grupa koja prelazi u sledeci razred ostaje bez "kvoruma", dakle, i oni svi polazu sve predmete na kraju. Izes "reforme"... A neke profe strucnih predmeta postaju suvisne... u najboljem slucaju budu potrebne tek svake prestupne godine... I na kraju ispastaju i djaci i roditelji...)

Naravno da znamo kome novac odlazi. A mozda se najvise "omaste" zamenici direktora. Uglavnom malo rade, a u stanju su sebi da "nazidaju" i po tri plate profesora. Mislim, otkud njima "fond" za to, otkud npr. bivsi profesor marksizma (koji MORA da bude ili direktor, ili zamenik, bibliotekar... ili da ode u penziju) moze kolegama da drzi npr. obuku za rad na racunarima (!) (to kanda moze svako)... i da ga drzava I ZA TO placa... Eto, on nije morao da se prekvalifikuje, drugi moraju, i glupi su sto to nisu ucinili...

Najbolja fora je kad u skoli ne moze da se kopira ("preskupo je"), pa profe od djaka moraju da skupljaju po 5-10 dinara (!) za kopiranje testova itd.
Jadno.
sad.gif

Edited by FranziskaKafka, 26 June 2007 - 22:53.


#27 marko84

marko84
  • Members
  • 11 posts

Posted 26 June 2007 - 22:58

Lepo vama da offtopicujete wink.gif

Pih, od vas toliko ni jedan pravnik blink.gif

#28 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 26 June 2007 - 22:58

Posebno je tuzno koliko kostaju razne potvrde na fakultetima. Hajde sto kosta izdavanje diplome (al' ko da su zlatnim slovima ispisane), ali ispisnica! Pa onda po nekoliko hiljada dinara po ispitu (bese tako pre nekoliko godina na Pravnom)... Uzas. Das nekoliko desetina hiljada dinara da bi studir'o, posle das jos toliko da bi se ispis'o...

#29 nasumica

nasumica
  • Members
  • 918 posts

Posted 26 June 2007 - 23:04

ovo sada pocinje da lici na raspravu sa nekim predavacem/predavacicom koja je pokusavala da objasni kako je fizicko vaspitanje kao predmet nepotrebno.
a sto se ruskog tice, znam puno ljudi koji su u osnovnoj skoli ucili ruski zato sto u skoli nije postojao nijedan drugi strani jezik. nemaju neke velike koristi od njega.

#30 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 26 June 2007 - 23:30

Mislim da niste u pravu. Ruski jeste koristan. I to vrlo. Nedavno sam citala oglase i na vise radnih mesta u insistirali na znanju ruskog jezika i naravno engleskog.

Meni kao studentu fizike je vecito bilo zao sto ne znam ruski jer su mi svi profesori davali i preporucivali ruske knjige i usput mi na moje "ALI PROFESORE, JA NE ZNAM RUSKI" uvek odgovarali "PA ZNATE CIRILICU, ZAR NE?"

I tako vidis jadne studente koji ruski u zivotu videli nisu, a treba im k'o 'leba na faxu. Naravno na fakultetu imaju dosta knjiga na nemackom i francuskom, a kao za inat najmanje na engleskom. U dobra stara vremena sto kazu ljudi, nasi su kupovali knjiga i knjiga ali naravno ne na engleskom. Tako da je nasa biblioteka prepuna knjiga na ruskom. Takodje ukoliko zelite da skinete neku strucnu knjigu sa interneta nikada necete naci free download engleske verzije nego uvek te iste knjige ali prevedene na ruski. Da ne kazem da vec u svim zemljama Sovjetskog Saveza mozete da se snadjete sa ovim jezikom. Iskreno slican je i slovenackom i pa i time poboljsavamo situaciju razumevanja ostalih slovenskih naroda.

Nemacki je najkorisnije znati u Evropi, (naravno engleski se uvek podrazumeva) jer se ucio u mnogim zemljama (u Madjarskoj cete sresti vise ljudi koji pricaju nemacki nego engleski-barem moje iskustvo a bila sam tamo 4 puta). Slicnost nemackog i holandskog (i flamanskog koji je po meni isto sto i holandski ali sa malo meksim naglaskom) je neverovatna.

Znaci isplati se. Zatim dolazi red na francuski. Pa Francuska je velika zemlja, pa Belgija, dobar deo Svajcarske (doduse malo izmenjen), pa Kanada (sa pomalo americkim naglaskom francuskog), ali covek se vec manje krece i sluzi njime u drugim zemljama Evrope, ali u slucaju da ode u Afriku na "konju je". Mnogim zemljama u Africi je i dalje francuski oficijalan jezik.

Ubedljivo najbolje je (opet kazem pored engleskog koji ljudima treba da bude najblizi maternjem jeziku) znati spanski. Bez po problema znas da se snadjes u Latinskoj Americi (iako je portugalski dosta drugaciji moguce je razumeti).

Italijanski nicemu ne sluzi, samo Italiji, ali ga svrstavam u lepe jezike koji se progovara u roku od mesec dana (komsinica mi bila Italijanka godinu dana). Ukoliko je neko ucio latinski u srednjoj jako se lepo snalazi sa naravno latinskim jezicima, tako da ucenje ove grupe jezika ne bi trebao biti problem.

Madjarski, najzeznutiji jezik koji sam ikada cula. Ma mislim da bih i kineski lakse naucila nego ugro-finske jezike. A usput sluzi samo ukoliko zelite da odete u Madjarsku da studirate (pre par godina se davale stipendije za srednjoskolce rodjene u vojvodini koji zele da studiraju u Budimpesti).


Ostale ne zelim da komentarisem jer ne znam nista o njima a nisam ih nikada ni ucila.


Korisno je znati bilo koji jezik, mozda je cak korisnije znati neki jezik africkog plemena nego nemacki u to ne zalazim ali sve zavisi od osobe i potreba zivota.