Jump to content

Photo
- - - - -

Placanje u srednjim skolama

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#1 marko84

marko84
  • Members
  • 11 posts

Posted 25 June 2007 - 22:32

Pozdrav svima smile.gif

Caskah malo sa devojkom, i malo sam se zbunio...po zakonu je valjda osnovno obrazovanje BESPLATNO...a oni placaju:

- svedocanstvo - 100 dinara
- upropasteni namestaj - 300 dinara
- krecenje - 400 dinara
- upis (?!?!) - ne seca se cifre (oko 1000 ili vishe)
- obezbedjenje - 500 dinara po polugodishtu...

Sta misliste, koliko je ovo legalno, u pitanju je drzavna, 12-a gimnazija u Beogradu. Sto se tiche obezbedjenja, skola je napravila ugovor, i nekom racunicom. uzimajuci u obzir da je radnik obezbedjenja placen svih 12 meseci (LOL!...nije individualac, nego iz agencije), dobija se cifra od 38 000...a svoj posao obavljaju bedno, po njenim rechima...no `ajde...

Shta kazete na prve 4 stavke? smile.gif

#2 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 25 June 2007 - 22:34

QUOTE(marko84 @ 25 Jun 2007, 23:32) <{POST_SNAPBACK}>
Pozdrav svima smile.gif

Caskah malo sa devojkom, i malo sam se zbunio...po zakonu je valjda osnovno obrazovanje BESPLATNO...a oni placaju:

- svedocanstvo - 100 dinara
- krecenje - 400 dinara
- upis (?!?!) - ne seca se cifre (oko 1000 ili vishe)
- obezbedjenje - 500 dinara po polugodishtu...

Sta misliste, koliko je ovo legalno, u pitanju je drzavna, 12-a gimnazija u Beogradu. Sto se tiche obezbedjenja, skola je napravila ugovor, i nekom racunicom. uzimajuci u obzir da je radnik obezbedjenja placen svih 12 meseci (LOL!...nije individualac, nego iz agencije), dobija se cifra od 38 000...a svoj posao obavljaju bedno, po njenim rechima...no `ajde...

Bez ulazenja u cetiri gornje stavke (ili pet), imam snaznu potrebu da napomenem da u osnovno obrazovanje spada osnovna, a ne srednja skola.

#3 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 25 June 2007 - 22:40

Odraše vas, čitavih 20 evra. mad.gif

#4 marko84

marko84
  • Members
  • 11 posts

Posted 25 June 2007 - 22:41

QUOTE(betty @ 25 Jun 2007, 23:34) <{POST_SNAPBACK}>
Bez ulazenja u cetiri gornje stavke (ili pet), imam snaznu potrebu da napomenem da u osnovno obrazovanje spada osnovna, a ne srednja skola.

Pogreshno sam se izrazio, mislim da je po zakonu i srednje obrazovanje besplatno smile.gif Cemu je inache bila ona frka oko matematichke gimnazije? smile.gif

#5 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 25 June 2007 - 22:43

- krecenje - 400 dinara

Znaci, lomi namestaj, svrljaj po zidovima a drzava ce to da plati??

Edited by martinj, 25 June 2007 - 22:43.

#6 marko84

marko84
  • Members
  • 11 posts

Posted 25 June 2007 - 22:47

Ako idemo tom logikom, zashto da placa onaj koji nije unishtavao? wink.gif

Pitam sa pravnog aspekta...Koliko je to legalno? Ako ima neki pravnik... wink.gif

#7 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 25 June 2007 - 23:01

QUOTE(marko84 @ 25 Jun 2007, 23:41) <{POST_SNAPBACK}>
Pogreshno sam se izrazio, mislim da je po zakonu i srednje obrazovanje besplatno smile.gif Cemu je inache bila ona frka oko matematichke gimnazije? smile.gif

Onda ih treba kazniti samo ako su deca naucila nesto dajuci pare rolleyes.gif

Nije da se razumem u prava i to sta je legalno, ali verovatno skola mora da bude neprofitna ustanova (da pare koje dobija ulaze u svoju osnovnu svrhu postojanja, a ne bogacenje direktora i zaposlenih) i to je to. A nema pravo ni da krivicno goni dete koje ne donese trista kinti za namestaj.

Al ako ima neki pravnih zainteresovan da opsirno elaborira... whistling.gif

#8 mutter

mutter
  • Members
  • 38 posts

Posted 26 June 2007 - 09:17

Mene zanima jedna druga stvar , koliko ti devojka ima godina? Sve nesto racunam i ako je ono 84 iz tvog potpisa oznaka za godine, onda se pitam da li si razmislio o tome koliko ti krsis zakon , jer imas maloletnu devojku!

#9 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 26 June 2007 - 09:29

Ne krši zakon smile.gif

A sličnih plaćanja ovoga i onoga je bilo i kada sam ja išao u osnovnu i srednju školu, jedino se ne sećam da smo lomili nameštaj.

#10 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 26 June 2007 - 10:17

QUOTE(mutter @ 26 Jun 2007, 10:17) <{POST_SNAPBACK}>
Mene zanima jedna druga stvar , koliko ti devojka ima godina? Sve nesto racunam i ako je ono 84 iz tvog potpisa oznaka za godine, onda se pitam da li si razmislio o tome koliko ti krsis zakon , jer imas maloletnu devojku!

To i ja htedoh da priupitam, al rekoh proglasice me konzervom i non-pedophile friendly biggrin.gif

#11 jeeves

jeeves
  • Members
  • 22 posts

Posted 26 June 2007 - 10:20

Pod besplatnim srednjim obrazovanjem podrazumeva se neplacanje skolarine, za razliku od privatnih srednjih skola. Ne vidim sta je to toliko strasno u stavkama koje si naveo.

#12 marko84

marko84
  • Members
  • 11 posts

Posted 26 June 2007 - 12:41

tjah..iskreno, ovakva pitanja na ovom forumu nisam ochekivao, i debelo sam razocharan...devojka mi je punoletna...a i da nije, punoletnost se u ovom smislu odnosi na to, da kad bih hteo da je vencham, trebala bi mi dozvola njenih roditelja...samo to...ako si aludirao na sexualne aktivnosti, mislim da je granica 13 ili 14 godina, ali nisam siguran...mutter, sad se malo bolje razmisli o svom pitanju/konstataciji...da sam na tvom mestu, mene bi bilo sramota.

Nije toliko stvar u tih 2000 din kad se sve sabere, nego u principu...

Zavrshio sam osnovnu i srednju shkolu u Loznici i ne secam se da sam ikada dao i jedan dinar za neshto shto nije vezano za samoopredeljenje (izleti i sl)...Dakle, kakvih crnih 100 din za svedochanstvo, posebno uplata shkolarine? Dakle naglasavam tu stavku, 1000 din i vishe za skolarinu? Za krechenje i sl? Chekaj, jel djaci mozda treba i shkole da grade? Chemu sluzi inache porez...Josh da spiche porez i na tih 1000+ dinara...Znate kako, ima ljudi kojima je 2000 din prilichan izdatak, a kad se sve sabere, tih 2000 din izdataka po uceniku je prihod skoli od 1 800 000 dinara...ahm...uzimajuci da je plata (recimo 25 000, bez doprinosa), to mu dodje pokrivanje plata za 2 meseca, za ukupno 36 profesora...

Josh jedna stavka...ta "shkolarina" varira od shkole do shkole...Koliko se secam, u 12-oj je valjda proshle godine bila 800 ili 1000, dok je u drugoj (ne secam se koja, u Birchaninovoj valjda) bila 1500...WTF? Ko to odredjuje i po kom principu?

#13 garcia

garcia
  • Members
  • 231 posts

Posted 26 June 2007 - 12:58

QUOTE(marko84 @ 25 Jun 2007, 23:47) <{POST_SNAPBACK}>
Ako idemo tom logikom, zashto da placa onaj koji nije unishtavao? wink.gif

Pitam sa pravnog aspekta...Koliko je to legalno? Ako ima neki pravnik... wink.gif

zato što kad razredni pita "ko je to učinio" svi se, jel'te solidarišu i kriju počinioca.
zato moraju svi da plate.

a što se tiče pravnog aspekta, tja. postoji školski odbor i savet roditelja i oni se dogovore sve šta i kako oko škole.

još će da ispadne da direktori divljaju na svoju ruku.

(btw, ćalac mi je direktor u srednjoj školi smile.gif )

#14 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 26 June 2007 - 13:00

QUOTE(marko84 @ 26 Jun 2007, 13:41) <{POST_SNAPBACK}>
Znate kako, ima ljudi kojima je 2000 din prilichan izdatak, a kad se sve sabere, tih 2000 din izdataka po uceniku je prihod skoli od 1 800 000 dinara...ahm...uzimajuci da je plata (recimo 25 000, bez doprinosa), to mu dodje pokrivanje plata za 2 meseca, za ukupno 36 profesora...

A tek koliko bi moglo da se kupi rolni toalet papira!

#15 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 26 June 2007 - 13:02

Ima jedan gori problem i zove se konsultativna nastava. Baksuzne srednjoskolce moze da zatekne vec u prvoj godini. Dolaze jednom nedeljno do jednom-dvaput mesecno na "konsultacije" (profesor im kaze sta da spreme za sledeci put (!)), a onda taj predmet polazu na kraju godine. Besplatno skolovanje, a ako djak ne dolazi (ili ako profesor ne dolazi!), roditelj mora da plati nekog da spremi djaka za ispit... Sve u svemu, mora nekako da se finansira ta veronauka i to gradjansko... pa kud ce, sta ce, a oni zakinuli nastavu stranih jezika (svih osim engleskog). I sto je najgore neke profesore ne placaju ni za te konsultacije. Negde im plate ukupno jedan cas nedeljno za sve 4 godine (!), negde po jedan nedeljno za svaku godinu, negde profe volontiraju... Najzalosnije je sto i samo Ministarstvo cuti o tome, tj. niko KONKRETNO da kaze sta i kako...
Pravoslavni Kostunistan, u kojem se uci samo srpski (ali ne i pravopis) i veronauka, pise se cirilicom (i to samo stampanom)... mashala.