Jump to content

Photo

Pomoc, navodjenje na telefonu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 Goku777

Goku777
  • Members
  • 45 posts

Posted 23 June 2007 - 21:02

Novi modeli mobilnih nude sistem za navodjenje..
Da li se to nesto placa, da li trosi internet na telefonu? ili se to kupi (sa telefonom) i koristis ga dok ne crkne telefon?
Poz )

#2 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 24 June 2007 - 02:09

Zavisi od telefona... Ako sam telefon ima ugradjen GPS modul, ne placa se nista koriscenje doticnog modula (sem sto jede bateriju) ali zato se software koji koristi GPS modul uglavnom placa. Sad proizvodajci uglavnom nude neku cripple-ovanu verziju GPS navigacionog software-a (tipa sture mape, bez lokacija restorana i sl., auto-navigacije, glasovne navigacije itd.), dok se za sve dodatne opcije placa. Sto se internet konekcije tice, kako telefoni obicno nemaju previse memorije, software uglavnom skida mape kad mu zatrebaju pa to moze da posrce konekciju (s druge strane mape se mogu ubaciti i sa kompjutera ako telefon podrzava interfejs ka istom, a svi danas podrzavaju).

Naravno, postoje i so-called sistemi za navodjenje koji nisu bazirani na GPS-u nego na trigonometrijskoj racunici izmedju tri ili vise baznih stanica tvog operatera. Naravno, to je kud-i-kamo neprecizinije, posto se esencijalno bazira na jacini signala sa svake od te tri stanice. Za detaljnu navigaciju u takvim sistemima, sam operater mora da ima podrsku jer tesko da ces naci univerzalne mape za taj vid navigacije...

#3 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 25 June 2007 - 08:46

Goku,

Moguće je downloadovati beta mapu za Istočnu Evropu (ako je u pitanju TomTom), ali program bi morao da kupiš ili 'kupiš'. S druge strane imaš Garmin (ako ti je takav softver na telefonu, što je retko), koji se kupuje.

Kad se kupi, ne košta ništa, tvoj telefon prima signale od satelita i kalkuliše tvoju poziciju.

Telefonu obično treba GPRS (ili druga internet) konekcija da bi downloadovao vremenske parametre. Konkretno skidaju se lokacije satelita i određeni vremenski parametri koji ubrzavaju rad GPS modula (ima manje da radi). Sam koristim HP iPAQ 6515 i prilično sam zadovoljan GPS-om.

#4 sakilikiki

sakilikiki
  • Members
  • 239 posts

Posted 26 June 2007 - 21:58

Bezveze mi je da otvaram novu temu za jedno pitanje,pa zato evo me ovde.Izvinjavam se na promašenoj temi.Dakle,već mesecetak dana Telenor reklamira zamenu telefona staro za novo.Ja imam dva praistirijska Alkatela koje bih vrlo rado menjala,ionako mi stoje.Zanima me da li ja moram da uzmem pripejd ili postpejd broj.Pripejd već imam i zadovoljna sa njim,a postpejd mi ne treba a i nemam love za plaćanje računa.Dodala bih love za te nove telefone ali mi broj ne treba. Moram li po nekakvom ugovoru ili ne ?

#5 korisnik

korisnik
  • Members
  • 5 posts

Posted 26 June 2007 - 22:18

QUOTE(Goku777 @ 23 Jun 2007, 22:02) <{POST_SNAPBACK}>
Novi modeli mobilnih nude sistem za navodjenje..
Da li se to nesto placa, da li trosi internet na telefonu? ili se to kupi (sa telefonom) i koristis ga dok ne crkne telefon?
Poz )

Navigacioni softver za mobine telefone postoji vec nekoliko godina i to u dve varijante:

1. On-board: softver i mape se instaliraju na mobilni, GPS prijemnik se prikljuci na mobilni (kabel ili bezicno Bluetooth) i navigacija moze da pocne ukoliko imas mapu za zeljenu zemlju/podrucje. Zbog velicine datoteka u kojima su mape cesto je potrebno imati veliki memorijski kapacitet telefona (dodatnu karticu) 512 MB je minimum, cesce 1 do 2 GB. GPRS/UMTS internet veza nije potrebna ali se moze OPCIONO koristiti za tzv. TMC servis koji programu dojavljuje zastoje na trasi tako da moze da ih prikaze i po zelji nadje alternativnu rutu. Trosak za TMC je vrlo mali (mala kolicina prenesenih podataka) ali on radi samo u odredjenim zemljama. Dva verovatno najzastupljenija onboard programa su TomTom i Route66.

2. Off-board: mali klijent program se instalira na mobilni, GPS prijemnik se prilkjuci. Mape se nalaze na serveru kod provajdera. Prilikom polaska se zada ciljna adresa, mobilni putem internet veze to prenese serveru a kao odgovor dobije izracunatu rutu koju onda tipicno putem strelica prikazuje na mobilnom. Troskovi: internet veza + placanje provajderu po navigaciji.

Onboard resenje je mnogo bolje.

U oba slucaja softver mora biti kompatibilan sa mobilnin telefonom. Najveci broj ovih programa radi na telefonima koji imaju Symbian sistem, npr. Nokia 6600, N73, itd. Bitno je da mobilni ima dobar i glasan zvucnik da bi se glasovne komande jasno cule u toku voznje. Nije losa ideja uzeti mobilni koji ima ugradjen GPS prijemnik u sebi, onda je sve komplet na jednom mestu.

#6 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 27 June 2007 - 06:50

QUOTE(incognito @ 24 Jun 2007, 03:09) <{POST_SNAPBACK}>
Zavisi od telefona...

hard: N70 + kartica 1GB + BT gps
soft: tomtotm mobile 5.200
mapa: iberia plus v.632
bonus: poi-s sa lokacijama radara i mestima gde zaustavljaju za alkotest. innocent.gif

Attached File  tomtom.jpg   78.73KB   114 downloads

ne treba ti uopste ni gprs ni 3g. sve drzis na kartici.

da li mozda zna neko gde u beogradu moze da se nabavi (ili kupi) mapa srbije i/ili beograda za tomtom mobile. ako uopste postoji.

Edited by voja i, 27 June 2007 - 06:53.

#7 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 27 June 2007 - 07:20

QUOTE(sakilikiki @ 26 Jun 2007, 22:58) <{POST_SNAPBACK}>
Bezveze mi je da otvaram novu temu za jedno pitanje,pa zato evo me ovde.Izvinjavam se na promašenoj temi.Dakle,već mesecetak dana Telenor reklamira zamenu telefona staro za novo.Ja imam dva praistirijska Alkatela koje bih vrlo rado menjala,ionako mi stoje.Zanima me da li ja moram da uzmem pripejd ili postpejd broj.Pripejd već imam i zadovoljna sa njim,a postpejd mi ne treba a i nemam love za plaćanje računa.Dodala bih love za te nove telefone ali mi broj ne treba. Moram li po nekakvom ugovoru ili ne ?

ne moze.