Jump to content

Photo
- - - - -

Da li ste vec zaboravili Anju...

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
66 replies to this topic

#16 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 21 June 2007 - 22:01

QUOTE(Shedou @ 21 Jun 2007, 22:56) <{POST_SNAPBACK}>
Inace...ako rasprava nema smisla zasto raspravljas??????

Tvoj post je za mene dno dna kapitalizma i danasnjeg vremena...,ali svako ima pravo na svoje misljenje, a kako sam rekao da necu raspravljati, ovo je moj zadnji posta na ovu temu.

#17 nikona

nikona
  • Members
  • 115 posts

Posted 21 June 2007 - 22:07

Pretpostavljam da je devojcica , s obzirom da je imala kataraktu sa tri godine, imala i drugih zdravstvenih problema i da je mozda lose odreagovala na anesteziju.Da li su sigurno ovi lekari krivi? Ne branim lekare i slazem se da moraju da odgovaraju ako su krivi.
Pitam, zato sto se u nasem zdravstvu cesto svaljuje krivica na ljude koji nisu krivi, a to odlicno rade "politicki podobni" lekari.
Pre dve godine su se u Tirsovoj na sred operacije potukla dva hirurga i napustila operaciju.Onda su cekali specijalizanta da dodje da zavrsi operaciju.To ce se zataskati,jer je jedan vrlo "politicki podoban".

#18 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 21 June 2007 - 22:22

QUOTE(Shedou @ 21 Jun 2007, 22:49) <{POST_SNAPBACK}>
Bez toga da ulazim u motive tvog komentara, post sam postavio upravo zbog tvoje boldovane izjave (i drugih slicnih) koja je uvek prva u pokretanju masine za skidanje odgovornosti, zataskavanje, zaborav i sl.

Iz sveg srca bih zeleo, ali znam da je nemoguce da se devojcica vrati. Kada pisem ovo mislim na neku drugu decu koja ce ici na rutinske operacije i koje ce leciti korumpirani, nestrucni i nezainteresovani lekari, potpuno opusteni jer su svesni svoje nedodirljivosti.

Po toj logici i ubice i silovatelji i svi ostali bi trebali biti oslobodjeni jer eto, sta je bilo bilo je....e pa ne moze.

Za sve sto se pogresi MORA da se plati. Mora jednom da se pocne, da svaki lekar zna da MOZE da odgovara za svoje greske i propuste.

Mora da se roditeljima plati i materijalno i moralno. Da znaju sta se desilo, da se krivac kazni a njima cak i isplati odseta za pretrpljeno, kao sto se u civilizovanom svetu radi.

Njihov bol nece biti veci ako se o tome pishe, govori i zahteva da se otkrije istina. Zasluzili su da znaju.

Osvrnite se unazad i videcete periodicne napise u shtampi kako pacijenti umiru tokom rutinskih operacija. I to je samo vrh ledenog brega jer su na tapetu privatne klinike, dok su drzavne okruzene zidom cutanja.

Strasno je sto se cuti, sto se nista ne desava i sto zivoti nestaju.

POTPIS!!!

#19 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 22 June 2007 - 08:36

ljudsko društvo je izmislilo institucije, kako bi lakše sankcionisalo pojave koje odudaraju od opšte-prihvaćenog ponašanja.
vremenom su te institucije izgubile svoj pravi smisao i postale samo instrument za pomaganje manjini koja vlada većinom da se ponaša van opšte-prihvaćenog ponašanja.
negde se za krađu seče ruka... ali kome? i šta je krađa? ako ministar ukrade - to nije krađa, pa nema ni sečenja ruke...
ako umre "tamonečije" dete - hu kers?
da je tako umrlo dete nekog "važnog" šta bi bilo onda..
čovečanstvo se sve vreme bori za neku ravnopravnost ljudi, bez obzira na boju kože, veroispovest, seksualno opredeljenje...
i sad, čemu ovo filozofiranje?
u našem svetu jedna od glavnih sankcija je novčana kazna. čemu onda odjednom gađenje prema novcu? neće novac vratiti nekome život. ali će sudija osloboditi nekog kriminalca ako za to dobije izvesnu količinu novca.
zašto smo pisali ovolike zakone, zašto smo ovolike ratove vodili, koliko je ljudi znalo da strada zbog par rečenica nekog Ustava, ako jednostavno nećemo da ih primenimo?
ja samo hoću da se zakoni primene na svakoga!

#20 beowl

beowl
  • Members
  • 2,789 posts

Posted 22 June 2007 - 09:23

Ovo nesrećno dete je samo još jedna žrtva ovdašnjeg sistema, i za njenu smrt niko neće odgovarati.

Čim krenu naslovi tipa: "Operaciju su izvodili vrhunski profesionalci...", to je siguran znak raspleta po sistemu "pojela maca". Jer bože moj, ako si umro na stolu vrhunskih profesionalaca, to sigurno nije moglo da se dogodi njihovom greškom. A i da jeste, pa nećemo valjda da lišimo zdravstveni sistem usluga preko potrebnih profesionalaca samo zbog jednog tragičnog trenutka nepažnje ili dekoncentracije... Mislite da vrhunski profesionalac nije nervno slomljen zbog tragedije koja se dogodila, nemojmo ga još i razapinjati na krst, blablabla...

Na kraju su tu nadležne službe i Ministarstvo zdravlja, gde se 99% tih "vrhunskih profesionalaca" međusobno poznaju (a često i poslovno sarađuju), i samim tim jedni drugima čuvaju leđa i drže se vezani kao creva. Zbog toga se svaki ovakav slučaj okončava proverenom metodom, a to je zaborav. Sve će se na kraju zaboraviti. Mediji će pronaći druge teme, nadležni će se praviti blesavi, a ljudi koji su izgubili svoje najbliže će pre ili kasnije odustati od borbe za istinu ili pravdu jer će izgubiti energiju i motivaciju za to, a život mora da se nastavi. I sve će ostati isto. Zbog toga imamo toliko žena koje su umrle na porođaju, i toliko ljudi koji nisu preživeli rutinske zahvate. Dosta pojedinačnih slučajeva je bilo pomenuto i na ovom podforumu, a ja se nešto ne sećam da je bio koji topik tog tipa bio zatvoren vešću o pravosnažnoj sudskoj presudi za odgovorne. Sve se na kraju jednostavno zaboravi.

Da ne širim priču još i na misteriozne smrti novorođenčadi i trgovinu ljudskim organima, što predstavlja jednu od najstrašnijih i najbolje čuvanih tajni u ovoj zemlji...

Edited by beowl, 22 June 2007 - 09:24.

#21 mutter

mutter
  • Members
  • 38 posts

Posted 22 June 2007 - 09:35

Ja jos sebi ne mogu da dodjem, odkako je dete ,,ubijeno,,.
Da , mislim da ovaj izraz nije prejak , jer je istina takva. A da roditelji odu i fizicki se obracunaju sa lekarom, sigurno bi brzo bili uhapseni i osudjeni, a ovi garant nece nikad. Jer do sad bi bili uhapseni , da ne ometaju istragu.
Tuzno, bolno, ponizavajuce , za sve nas zitelje ove zemlje.
Moje dete su unakazali na porodjaju u Narodnog Fronta, dr Maja Pantic. Jos ga lecim od posledica.
A morace i na operaciju oka. Umirem od straha! Nosila ga na pregled dr Stankova, za kojeg kruze price, da je najbolji za opreciju beba/dece.
Na moj zahtev da mi da izvestaj posle pregleda , samo me cudno pogledao. A na pitanje u kakvom su stanju oci mojeg deteta i koliko ne vidi dobro i kakava mu je dijagnoza i sta znaci i na pogresno izgovorenu dijagnozu od strane mene tako mi se podsmesljivo nacerio , i naravno nije hteo nista da odgovori.
E, pa ne idem vise kod njega. On sebe dozivljava kao Boga , a mi smo svi ovce za zamajavanje. Inace operacija je 62 000 din, nisu precizirali, dal jednog ili oba oka. Vise ga ne nosim tamo, nego u Gradsku bolnicu i vrlo sam zadovoljna nacinom rada tima dr Risovic.

#22 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 22 June 2007 - 10:07

QUOTE(Thanatos @ 21 Jun 2007, 22:53) <{POST_SNAPBACK}>
Po meni, svaka rasprava o ovome jednostavno nema smisla, jer joj se zivot ne moze vratiti...
Sto se tice placanja nekih para, to je po meni najgori izum zapada. Sto meni vrijede pare, ako 'izgubim' dijete ?!?!?! Sto ce mi pare, kada nekoga nema, a za koga bi dao i vlastiti zivot ? Znaci li to da sam 'sutke' kompenzirao vlastito dijete za neke pare ili je to samo dokaz koliko je nisko spalo drustvo u danasnje vrijeme ? Jesmo li toliko izgubili moral da uopce razmisljamo o takvoj opciji ? Tu su sve pitanja preko kojih ja ne mogu prijeci.
No, na kraju krajeva pitanje je samo hoce li odgovarati oni koji trebaju odgovarati ili je bolje pitanje hoce li se provesti neka istraga ili ce sve biti zataskano, kao sto to zna na ovim prostorima da se radi...

Taj novac nije "isplata za bol" i apsolutno se slažem da nikako ne može da nadoknadi gubitak.

Međutim, ne bih rekao da je u pitanju "kapitalizam", jer su takve kazne poznate od pamtiveka, doslovno hiljadama godina.

U ovom slučaju, cilj takve novčane kazne (koju treba odrapiti takvoj privatnoj klinici) je da se takvim ustanovama zapreti nekom motkom da bi pazile šta rade. Pošto im je novac najdraži, od finansijske motke će se najviše plašiti. Pa ako stalno greše zbog slabe organizacije i javašluka nek se naplaćaju dok ne bankrotiraju.

To je efikasnije i od slanja lekara na robiju, jer jedan ode, drugi dođe, haos se nastavlja a vlasnici klinike i dalje zarađuju. Ako su kazne velike, bolje im je da ulažu u kvalitet i dobru organizaciju, nego da propadnu.

#23 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 22 June 2007 - 10:17

neću da vas zamaram pričama iz svog okruženja...
toliko je horora, da ne želim ni da se podsećam. u mom slučaju sam u jednom trenutku saznala da na konzilijum ne dolazi ginekolog, jer je u svađi sa onkologom. ph34r.gif
tako da odluke konzilijum donosi u okrnjenom sastavu. koga je briga da li su te odluke ispravne i dobre za pacijente, jer oni su zaboga u svađi!
meni su dali dva oprečna mišljenja, ne u rangu zgutaj kutiju antibiotika, nego možeš da budeš invalid u 27oj.. s tim da ginekolog nije hteo da potpiše svoje mišljenje i stane iza toga, nego nešto kao "draga Saveta..."
pošto sam poželela treće mišljenje tražila sam istoriju bolesti i uput za bgd konzilijum. naravno, rekli su mi da oni to ne mogu da mi daju i da je to moj izbor..
MOJ IZBOR!!!!
p.s. imam decu. kada je mali dečak umro u niškoj klinici, stavila sam se u roditeljsku situaciju i bez trunke razmišljanja u svojoj glavi ubila dotičnog lekara.

#24 Gnomolog

Gnomolog
  • Members
  • 63 posts

Posted 22 June 2007 - 10:57

Zdravstvo nam je UŽASNO!

Mom klincu se zatvorila velika fontanela nešto ranije (6. mesec) i u Institutu kod metabologa je dobio brdo uputa. Po mišljenju lekara nije strašno ali mora da se prati.

Mi sa uputom otišli dole na ultrazvuk glave i sestra kaže - nemamo termin, tek za 3 meseca.

Tri meseca čekanja za pregled od minut i po koji MORA odmah da se uradi jer... beba je, za ime Gnoma, glavica mu raste a fontanela zatvorena.

Srećom, sve smo sredili i završili jer smo imali tu sreću da možemo da svom detetu priuštimo... osnovnu zdravstvenu negu.

Inače, ovo je samo jedan primer... jer nigde u gradu ( sem Tiršove i Instituta) nemaju sistem za vađenje krvi iz vene bebama.

Tako da mislim da neke mere moraju da se preduzmu i za početak vrlo snažno lupanje po džepovima deluje kao metoda koja će dati rezultate.

Pa neće sigurno na savest da ih hvataju...

#25 greeneyes

greeneyes
  • Members
  • 1,109 posts

Posted 22 June 2007 - 16:59

Anesteziolog je uhapsen. Da li ce na tome stati ili ce konacno odgovarati i vlasnik klinike? Bilo bi pravedno, ali je malo verovatno. Nadam se da nisam u pravu.

#26 nasumica

nasumica
  • Members
  • 918 posts

Posted 22 June 2007 - 18:01

izgleda da je uhapsen onaj koji ima najslabija ledja.
a ostali?

#27 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 22 June 2007 - 18:17

QUOTE(greeneyes @ 22 Jun 2007, 17:59) <{POST_SNAPBACK}>
Anesteziolog je uhapsen. Da li ce na tome stati ili ce konacno odgovarati i vlasnik klinike? Bilo bi pravedno, ali je malo verovatno. Nadam se da nisam u pravu.

Negde sam procitala da je anesteziolog izasao pre kraja operacije i da nije sacekao da se dete iz iste probudi jer je zurio na drugu tezgu.
Koji horor.

#28 greeneyes

greeneyes
  • Members
  • 1,109 posts

Posted 22 June 2007 - 19:03

Ako je ovo istina, covek je prekrsio pravila struke. On je odgovoran za pacijenta, pre operacije, za vreme i posle iste. Cini mi se ipak, da je hirurg taj koji je napustio salu, iako se devojcica nije probudila, sto je takodje greska. Pominje se i aparatura koja nije imala atest i slicno. Sve u svemu, nista ne valja.

#29 skivi

skivi
  • Members
  • 22 posts

Posted 23 June 2007 - 09:18

Kada su mi juce javili da je ono djubre, onaj otpad, ono..... ne znam kako bih ga nazvao..... onaj "anesteziolog" uhapsen, u pocetku sam bio malo skeptican.
Koliko ja znam, u ovoj zemlji nije praksa da se hapse budze i glavonje, pa sam prvo pomislio da su podmetnuli nekog ko se igrom slucaja zove isto kao ono... (ime mu necu spominjati, jer nije vredno pomena), medjutim kada mi je receno da je u pitanju pravi covek.... bio sam prijatno iznanadjen sto se stvar barem malo mrdnula sa mrtve tacke....
Sad treba pohvatati i ostatak sljama koji je umesao svoje zadrigle. smrdljive, prstice u ovaj uzas koji su napravili, a onda.......

#30 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 23 June 2007 - 15:30

Odlicno za pocetak....

mene interesuje hoce li biti kaznjeni i svi oni:

-koji su dali dozvolu pomenutoj klinici bez uslova za rad
-koji su dozvolili uvoz i upotrebu aparata bez atesta
-koji dozvoljavaju da se cevi za intubaciju koriste vise puta (a nisu predvidjene)
-koji su dozvolili da lekari drzavnih bolnica i lekari u penziji i dalje rade privatno (usput, profesori u penziji ne mogu vise da rade ni privatno a lekari mogu?????)
-koji su do sada lazno svedocili, prikrivali i izvrtali obdukcione nalaze

itd...itd.

Bojim se da ce pomenuti lekar biti osudjen simbolicno a velike ajkule ce i dalje plivati... Lekar pogresio i gotova prica. A nadoknada porodici???