Jump to content


Photo

Prijemni ispit


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
259 replies to this topic

#1 Stewie

Stewie
  • Members
  • 217 posts

Posted 17 June 2007 - 16:54

Sutra je prijemni ispit iz srpskog (maternjeg jezika), a prekosutra iz matematike.

Imam nekoliko nedoumica, nadam se da mi možete pomoći:


1. Buni me kako se piše početno slovo reči: starac, mali... npr. Stari Vujadin, Starac Milija... Zašto se to piše sa velikim početnim slovom? A u neki slični se pišu sa malim.

2. U rečima: tecivo i lezi. Izvršena je sibilarizacija, ne shvatam kako je to izvršeno, koja je početna reč?

3. Akcenat mi uopšte ,,ne ide,, , i tu se dosta bunim, mada sam skoro sva rešenja akcenta naučio napamet. Kako da rastavljam na slogove, postoje li neka pravila? npr. reči MANASTIRSKI, UOBRAZITI, DRHTAVICA, MEDICINSKI, MARLJIVOST.

4. Kako se piše (ja ću sada napisati sve malim) markove konake... U rešenjima nigde nije navedeno kako se tačno piše, jer je sve ispisano velikim slovima!

5. Kako da najlakše razlikujem genitiv i akuzativ? Ja najčešće ispred reči ubacim ,,od...,, ili ,,vidim koga šta,,.

6. Kako da najlakše razlikujem imperfekat i aorist? U većini slučajeva mi je lako, ali npr. reč BEŠE, to mi nije baš najjasnije!

7. Komparativ prideva strog je stroži, što mi nije bap jasno... Mislio sam da je strožiji, jer sam ustvari mislio da je superlativ najstrožiji...

8.Glagoli koji označavaju stanje, zbivanje... Razlikujem, ali ne razumem baš?

9. Prekrajati je nesvršeni-učestali glagol? Nije mi baš jasno?

10. Ijekavski izgovor mi je nejasan, ali sam naučio napamet... Nejasan mi je zato što se nekada e prebaci u j, nekada u i, a nekada u ij. Npr. cvjetić~smiješan~razumio~...

11. Slovenski jezici. Imam jednu knjigu, gramatika i pravopis, kao neki priručnik za učenje za prijemni. Ali nigde, ali baš nigde nema ništa o slovenskim jezicima. Tu mi nije jasno koji jezici pripadaju zapadnoslovenskim i južnoslovenskim (bugarski?). Npr. Bugarski jeste, a Rumunski nije. Nelogično mi je. Može li neko u najkraćim crtama da objasni koji pripadaju i zašto.

12. ~255.~ Napiši subjekte koji će učiniti da sledeći glagoli dobiju peneseno značenje i tako postanu personifikacije i metafore.
a) ____________cveta cool.gif ___________vene
v) _____________se smeje g) ___________ izvire
Rešenja ovih zadataka nisu navedena, samo neki primeri. Može li neko ovo rešiti. Shvatam, ali mislim da su moja rešenja malo banalna, npr a) ljubav, cool.gif dugarstvo...

Ima još 4 zadatka slična ovom.

Sve ja to znam, prešao sam zbirku 5. puta. Samo mi treba mala pomoć.

Ja ću danas još jednom proći stilske figure i književnost, pa ako mi nešto ne bude jasno, ja ću vas pitati smile.gif
Hvala unapred!

I daj te mi neki savet... Dosta sam opterećen. Samo mislim o tome da ne upišem srednju školu kou želim!

Hvala unapred, još jednom smile.gif

#2 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 17 June 2007 - 16:58

a da se ovo ipak prebaci jezicarima?

#3 Stewie

Stewie
  • Members
  • 217 posts

Posted 17 June 2007 - 17:24

Ako može nek se prebaci! Svejedno mi je!

#4 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 17 June 2007 - 17:25

QUOTE(Stewie @ 17 Jun 2007, 17:54) <{POST_SNAPBACK}>
I daj te mi neki savet... Dosta sam opterećen. Samo mislim o tome da ne upišem srednju školu kou želim!

wub.gif
hoću i ja ovakve probleme

evo za početak, piše se DAJTE (zajedno), školu koju želim...

#5 Stewie

Stewie
  • Members
  • 217 posts

Posted 17 June 2007 - 17:27

Slučajno sam tako napisao!
Učim, pa sam brzo pisao...

#6 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 17 June 2007 - 17:31

bez brige, samo ti navali na knjigu
sad će modovi da te prebace na lingvistiku, a tamo nema zime

#7 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 17 June 2007 - 17:31

QUOTE(Stewie @ 17 Jun 2007, 19:24) <{POST_SNAPBACK}>
Ako može nek se prebaci! Svejedno mi je!


nemoj da ti je svejedno. jezicari su strucni pa ce ti dati prave odgovore i prave savete. jos samo moderacija da to resi...

#8 apotekarica

apotekarica
  • Members
  • 977 posts

Posted 17 June 2007 - 17:51

Stivi, aj da budemo malo pragmaticni dok ne prebace topic na pravo mesto ili dok se ne pojavi strucno osoblje.

Ja bih uzela navedene odgovore iz zvanicnog prirucnika za prijemni i ne bih mnogo lomila glavu zasto je nesto ovako ili onako, posto je prijemni sutra! : po guzi:

Tako ces sigurno poloziti, jbg, prirucnik u ruke i cepaj napamet odgovore koji su obelezeni kao tacni. Ako sam u toku, na prijemnom ne moze da se pojavi pitanje koje nije bilo u zvanicnom prirucniku.

Nemoj da razbijas glavicu zasto su negde stavili ovako, a negde ovako. Ustvari, mozes da razbijas kad sutra lepo "po njinom" polozis.

I nemo' posle mi da ti budemo krivi wink.gif

PS. Druga stvar je ako u prirucniku nisu navedeni tacni odgovori nego samo ponudjeni. Specijalci, pomagajte malom Stiviju smile.gif

Edited by apotekarica, 17 June 2007 - 17:51.


#9 Xenon

Xenon
  • Members
  • 92 posts

Posted 17 June 2007 - 18:06

Ok, hajde ja da probam neke, mada je davno bilo smile.gif

1. Kada je "starac" u funkciji nadimka, S je veliko. Kada se koristi samo da se opiše da je neko star, ide malo s.
11. Rumuni nisu Sloveni, tako da ni njihov jezik uopšte nije slovenski. Detaljnije na http://sr.wikipedia....lovenski_jezici , pa klikneš na sliku smile.gif

izvini što nisam bio veća ispomoć sad.gif

Edited by Xenon, 17 June 2007 - 18:12.


#10 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 17 June 2007 - 18:16

QUOTE(Stewie @ 17 Jun 2007, 18:54) <{POST_SNAPBACK}>
Sutra je prijemni ispit iz srpskog (maternjeg jezika), a prekosutra iz matematike.

Imam nekoliko nedoumica, nadam se da mi možete pomoći:
1. Buni me kako se piše početno slovo reči: starac, mali... npr. Stari Vujadin, Starac Milija... Zašto se to piše sa velikim početnim slovom? A u neki slični se pišu sa malim.

>>Starac i Stari su deo imena ovde. Bice da se zato pisu velikim slovom.

2. U rečima: tecivo i lezi. Izvršena je sibilarizacija, ne shvatam kako je to izvršeno, koja je početna reč?

>>Sta, dodjavola, znaci 'tecivo'? U svakom slucaju, ovo su nazvali sibilarizacijom jer su koreni ovih reci tek- (pa otuda k>c) i leg- (g>z).

3. Akcenat mi uopšte ,,ne ide,, , i tu se dosta bunim, mada sam skoro sva rešenja akcenta naučio napamet. Kako da rastavljam na slogove, postoje li neka pravila? npr. reči MANASTIRSKI, UOBRAZITI, DRHTAVICA, MEDICINSKI, MARLJIVOST.

>>Sigurno postoji pravilo, ali ne bih da lupetam. Ovde ti treba neko ko se bavi srpskom fonologijom. Ja bih ove reci rastavio na slogove po osecaju, pa kud puklo da puklo, no ne zelim da ti dam potencijalno pogresne od-go-vo-re. Jedno pravilo koje je za srpski sigurno pravilo: dva susedna samoglasnika nikada ne pripadaju istom slogu, jer u srpskom nema diftonga. Makar zvanicno.

4. Kako se piše (ja ću sada napisati sve malim) markove konake... U rešenjima nigde nije navedeno kako se tačno piše, jer je sve ispisano velikim slovima!

>>Trebalo bi "Markove konake" (gle, nije "konace"; nema sibilarizacije tongue.gif )

5. Kako da najlakše razlikujem genitiv i akuzativ? Ja najčešće ispred reči ubacim ,,od...,, ili ,,vidim koga šta,,.

>>Genitiv oznacava stvari kao pripadnost, status kao deo necega ili udaljavanje. Akuzativ oznacava direktni objekat i kretanje ka necemu (sa predlogom "U"). Dobar ti je sasvim test koji koristis gore. Sa inanimatnim (nezivim) imenicama muskog roda (stvari, ne ljudi ili zivotinje), akuzativ i genitiv se cak i razlikuju: genitiv: stola, akuzativ: sto. S druge strane, oba padeza reci 'čovek' su 'čoveka'.

6. Kako da najlakše razlikujem imperfekat i aorist? U većini slučajeva mi je lako, ali npr. reč BEŠE, to mi nije baš najjasnije!

>>Imperfekat oznacava nesvrsenu radnju (koja je trajala dugo ili naglasavamo da nije zavrsena), a aorist kratku, svrsenu radnju. Negde sam procitao da ovo nije bas uvek tako, ali, kako nisam po struci srbista, ne znam primere za to (ovako, deklarativno). Elem, za "biti": aorist: bih, bi, bi, bismo, biste, biše (ovo poslednje se u oblicima potencijala skraćuje na 'bi'). Imperfekat: be(ja)h, be(ja)še, be(ja)še, be(ja)smo, be(ja)ste, be(ja)hu. Ovo "ja" je svuda fakultativno.

7. Komparativ prideva strog je stroži, što mi nije bap jasno... Mislio sam da je strožiji, jer sam ustvari mislio da je superlativ najstrožiji...

>> Strog- -j- -i > stroži

8.Glagoli koji označavaju stanje, zbivanje... Razlikujem, ali ne razumem baš?

>> Glagoli koji oznacavaju stanje ne oznacavaju radnju. Iako ovo stalno objasnjavam na engleskom, ne bih da ti dam pogresnu informaciju na/o srpskom.

9. Prekrajati je nesvršeni-učestali glagol? Nije mi baš jasno?

>> 'Prekrojiti' je svrsen (perfektivan), a 'prekrajati' se moze desiti vise puta ili trajati dugo i ne zavrsiti se. Oni su prekrojili granice Srbije. (zavrseno). Kad sam ih poslednji put video, prekrajali su granice Srbije (nesvrseno). Ili: Svake dve godine su prekrajali granice Srbije (ponovljeno/iterativno). ( ph34r.gif za primere).

10. Ijekavski izgovor mi je nejasan, ali sam naučio napamet... Nejasan mi je zato što se nekada e prebaci u j, nekada u i, a nekada u ij. Npr. cvjetić~smiješan~razumio~...

>> Generalno, kad imas dugo "e" u ekavskom, to postaje "ije", a kratko "e" postaje "je". Za -io... otkud znam; nauci napamet (ako ti ne ide po sluhu kao nama starijima). cool.gif Salim se. Valjda ce neko znati i pravilo za 'io'. Mozda kad imas "je+o" > "i+o"? Razumjeo>razumio?

11. Slovenski jezici. Imam jednu knjigu, gramatika i pravopis, kao neki priručnik za učenje za prijemni. Ali nigde, ali baš nigde nema ništa o slovenskim jezicima. Tu mi nije jasno koji jezici pripadaju zapadnoslovenskim i južnoslovenskim (bugarski?). Npr. Bugarski jeste, a Rumunski nije. Nelogično mi je. Može li neko u najkraćim crtama da objasni koji pripadaju i zašto.

>>Slovenskim jezicima pripadaju jezici koji su nastali od praslovenskog. Rumunski je nastao od latinskog, te tako pripada romanskim jezicima. Zapadnoslovenski: češki, slovački, poljski, gornji lužičkosrpski, donji lužičkosrpski, kašupski (Nisam siguran da baš očekuju ovaj poslednji odgovor). Južnoslovenski: slovenacki, makedonski, bugarski, i: srpski/hrvatski/bosanski... koje god da je zvanicno ime ovog jezika koje oni traze. Rusinski je jezik koji, zanimljivo, stoji negde izmedju istocnoslovenskih i zapadnoslovenskih jezika, ali mislim da bi ga za potrebe tvog prijemnog ispita klasifikovali kao istocnoslovenski jezik.

12. ~255.~ Napiši subjekte koji će učiniti da sledeći glagoli dobiju peneseno značenje i tako postanu personifikacije i metafore.
a) ____________cveta cool.gif ___________vene
v) _____________se smeje g) ___________ izvire
Rešenja ovih zadataka nisu navedena, samo neki primeri. Može li neko ovo rešiti. Shvatam, ali mislim da su moja rešenja malo banalna, npr a) ljubav, cool.gif dugarstvo...

Na dobrom si tragu s ljubavlji i decom. Šta može da se smeje... možda šuma, oko ili oči... tako neka glupost. Ako kažeš da mudrost izvire iz knjiga (ili tako nešto), valjda je i to ok.

Ima još 4 zadatka slična ovom.

Sve ja to znam, prešao sam zbirku 5. puta. Samo mi treba mala pomoć.

Ja ću danas još jednom proći stilske figure i književnost, pa ako mi nešto ne bude jasno, ja ću vas pitati smile.gif
Hvala unapred!

I daj te mi neki savet... Dosta sam opterećen. Samo mislim o tome da ne upišem srednju školu kou želim!

Hvala unapred, još jednom smile.gif


Srecno, dete.


P. S.

Kao sto vidis, odgovori su u citiranom tekstu.

Edited by den røde bussen, 17 June 2007 - 18:28.


#11 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 17 June 2007 - 18:20

QUOTE(apotekarica @ 17 Jun 2007, 19:51) <{POST_SNAPBACK}>
Stivi, aj da budemo malo pragmaticni dok ne prebace topic na pravo mesto ili dok se ne pojavi strucno osoblje.

Ja bih uzela navedene odgovore iz zvanicnog prirucnika za prijemni i ne bih mnogo lomila glavu zasto je nesto ovako ili onako, posto je prijemni sutra! : po guzi:

Tako ces sigurno poloziti, jbg, prirucnik u ruke i cepaj napamet odgovore koji su obelezeni kao tacni. Ako sam u toku, na prijemnom ne moze da se pojavi pitanje koje nije bilo u zvanicnom prirucniku.

Nemoj da razbijas glavicu zasto su negde stavili ovako, a negde ovako. Ustvari, mozes da razbijas kad sutra lepo "po njinom" polozis.

I nemo' posle mi da ti budemo krivi wink.gif

PS. Druga stvar je ako u prirucniku nisu navedeni tacni odgovori nego samo ponudjeni. Specijalci, pomagajte malom Stiviju smile.gif


'Stewie' je 'Stjui'. smile.gif

I nadam se da je ovo o ucenju napamet samo zbog toga sto je prijemni sutra, a ne neka generalna (boze me sacuvaj) pedagoska preporuka.

...

To Stewie:

Molim te da uvek razbijas glavicu o tome zasto je nesto ovako ili onako. It makes all the difference.

#12 Stewie

Stewie
  • Members
  • 217 posts

Posted 17 June 2007 - 18:35

Sve sam ja to naučio, pet puta sam prešao celu zbirku, nego mislio sam da će mi biti lakše ako shvatim, a ne ako naučim napamet.
Inače Stewie je Stjui, kao što ,,reče,, den rode bussen

I nisam ovu temu otvorio samo za nejasnoće,...
Sutra ću odmah nakon prijemnog da napišem ovde kako je i šta je bilo, kao i prekosutra. Ustvari, ,,izveštavaću,, vas sve do 26-27 kad ću konačno saznati šta ču upisati!
Tremaroš sam, i već sada imam tremu!


Samo još jedno pitanje: Kako se zapravo piše ~lužičko srpski~? ovo mi je najbitnije od svega gore napisanog

#13 Stewie

Stewie
  • Members
  • 217 posts

Posted 17 June 2007 - 18:40

Idem ja sada da učim, možda navratim kasnije, ako ne sutra sto posto!
smile.gif smile.gif smile.gif

#14 apotekarica

apotekarica
  • Members
  • 977 posts

Posted 17 June 2007 - 18:42

QUOTE(den røde bussen @ 17 Jun 2007, 19:20) <{POST_SNAPBACK}>
'Stewie' je 'Stjui'. smile.gif

I nadam se da je ovo o ucenju napamet samo zbog toga sto je prijemni sutra, a ne neka generalna (boze me sacuvaj) pedagoska preporuka.

...

To Stewie:

Molim te da uvek razbijas glavicu o tome zasto je nesto ovako ili onako. It makes all the difference.


apsolutno samo zbog toga sto je prijemni sutra, a valjalo bi ga poloziti

ps. znam za stjui, ali mali stivi mi sladje:)

(sto se tice razbijanja glavice, slozices se da nekad, a narocito u ovakvim situacijama, cilj ne bira sredstvo, ako krene nocas u silna razmisljanja, doci ce na prijemni zombiran, i ko zna sta sve moze da se desi. Sutra, kad mu zatreba, razbijace glavu samo tako. Jer, kao sto si lepo (i mudro) primetio it makes all the difference thumbsup.gif)

edit (posle kraceg razmisljanja): buse, malo si me povredio. Iz mog prvog posta se kristalno jasno vidi da se radi o 1) najboljoj nameri i 2) (verovatno) najboljem resenju kad je ostalo manje od 12 casova do prijemnog. Ja se sad ovde isposipa pepelom, a u startu je bilo jasno sta sam htela da kazem malom. I imaj u vidu da ovi sto pregledaju testove uopste ne razbijaju glavu kad prislone sablon na resenje testa.

Edited by apotekarica, 17 June 2007 - 19:07.


#15 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 17 June 2007 - 18:59

QUOTE(Stewie @ 17 Jun 2007, 20:40) <{POST_SNAPBACK}>
Idem ja sada da učim, možda navratim kasnije, ako ne sutra sto posto!
smile.gif smile.gif smile.gif


srecno! thumbsup.gif