Jump to content


Photo

Da li je Hrist silovan?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#16 gaspod

gaspod
  • Members
  • 238 posts

Posted 13 June 2007 - 00:01

QUOTE(Trudna žena @ 12 Jun 2007, 23:06) <{POST_SNAPBACK}>


Vrcavo i duhovito ali bez perspektivu. Probaj neku pošalicu sa Muhamedom pa da se možemo lepo kladiti koliko će proći pre nego što ti pokuca čika sa dinamitom.

#17 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 13 June 2007 - 00:02

QUOTE(zagor @ 13 Jun 2007, 00:46) <{POST_SNAPBACK}>
Bez ljutnje, al' u startu pokvariste "najobecavajuci" topik u poslednjih par meseci dry.gif


izvinjavam se.. ne znam gde mi je bila glava laugh.gif

#18 scepa

scepa
  • Members
  • 480 posts

Posted 13 June 2007 - 00:07

Trebalo je da bude ozbiljan post....? huh.gif

#19 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 13 June 2007 - 01:33

QUOTE
Vrcavo i duhovito ali bez perspektivu. Probaj neku pošalicu sa Muhamedom pa da se možemo lepo kladiti koliko će proći pre nego što ti pokuca čika sa dinamitom.


Da li mi se ucinilo ili neko vredja resulalaha Muhameda (s.a.w.s.) ?

#20 Lord Henry

Lord Henry
  • Members
  • 498 posts

Posted 13 June 2007 - 01:43

QUOTE(Trudna žena @ 12 Jun 2007, 23:06) <{POST_SNAPBACK}>
Da li je Hrist silovan?
Postoje sumnje da je Hrist pored svih muka i problema koji su mu se dogodili bi i silovan, ali da je to sakriveno jer to ruši njegov identitet boga. Jedan od postavki toga da je bio silovan počiva na tome da su tada silovanja bila česta od strane Rimskih vojnika naspram robov ili zatvorenika. Većin njih je bila silovna, jedina mogućnost da i Hrtist nije bio silovan je ta da je imao sreće, što je naravno malo verovatno jer su tadašnje versko-političke vlasti imale za cilj da što više unište njegov politički autoritet u narodu. Poznato je da je on pre svega bio vešt političar, retoričar i istorijska ličnost, a tek ga je kasnije istorija načinila ’’Sinom Božijim’’. Izbacivanje silovanja kao jednog od načina na koji je Hrist bio ponižen predstavlja sakrivanje istine, tj. nemogućnost istorijskog čoveka da se suoči sa realnošću tj. da zahteva idealnog a ne realnog Hrista. Tako da su i načini njegovog mučenja sakriveni kako bi se zadovoljio dominantni i poželjni stav o bogu. Jer svima je jasno da Hrist kao silovan nije više Hrist jer onda nije muško a bog nemože a da nebude muško, prvi, veliki i najlepši. U dominantnom vlada stav da silovan čovek ne može više nikada biti dobar i da je on sam kriv za to. Na ovaj način ruši se osnovna komponenta identiteta boga a to je da je on pre svega dobar. Za mene je Hrist ono što on jest bez obzira na to da li jeste ili nije silovan, a to je revolucionar i pokretač – u svakom slučaju pozitivna istorijska ličnost, nezavisno od toga što ga je religija živog pojela
yucky.gif

mislim da je ovo josh uvek shturo. moze li malo pojasnjenja?

#21 radele

radele
  • Members
  • 610 posts

Posted 13 June 2007 - 03:53

zanimljivo je kako bi se onda to prihvatilo.jer jel bi onda trebalo da |silujemo bliznjeg svoh",ili "kad te neko siluje da mu okrenemo i drugu stranu"?da,i greh sa preljubom bi onda sigurno bio izbrisan...

#22 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 13 June 2007 - 08:02

QUOTE(Dunadan @ 13 Jun 2007, 00:45) <{POST_SNAPBACK}>
jao daj, shto kvarish zezu i shalu zicerashkim komentarima.


QUOTE(zagor @ 13 Jun 2007, 00:46) <{POST_SNAPBACK}>
Bez ljutnje, al' u startu pokvariste "najobecavajuci" topik u poslednjih par meseci dry.gif
...a prvi komentari su tako obecavali smile.gif
lol_2.gif

Kriva sam, priznajem... zato odo', da ne smetam. wink.gif

#23 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 13 June 2007 - 16:02

QUOTE(Massive_Attack @ 13 Jun 2007, 00:58) <{POST_SNAPBACK}>
Da jeste. Ali sa pitanjem da li je Trudna Zena ostala trudna zbog silovanja, ili svojom voljom?


Božijom voljom, momak, božijom voljom!

Nikad vernika od tebe! dry.gif

#24 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 14 June 2007 - 16:08

QUOTE(Dubravka @ 13 Jun 2007, 00:13) <{POST_SNAPBACK}>
Jeste silovan - religija ga je silovala. dry.gif

thumbsup.gif

#25 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 14 June 2007 - 17:18

To što je ovaj topic na deponiji pokazuje da moderatori imaju očajnu selekciju perspektivnih topica. laugh.gif

#26 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 14 June 2007 - 21:48

Bilo je raznih budalaština na forumu B92, ali ovo je jedna pod žešćih. O Hristu sam čuo puno raznih teorija, čak i to da je on u stvari vanzemaljac koji je poslat u misuju na ovu planetu, ili se slučajno nasukao ovde kad mu se pokvario ausrajben (ili beše iberlauf?) na letećem tanjiru. Međutim, prvi put čujem za silovanje.
Da li ga je bilo? Ne zna se i nikad se neće saznati, osim ako neko iščačka nekakve nove kumranske zapise u kojima je neki pedantni rimski ili jevrejski arhivar sve lepo zabeležio.
Da li je moglo da bude? Da, ali ne verujem da je razlog ponižavanje i dodatna kazna, već zato to što su to rimski vojnici, kao i svaka osvajačka vojska, prosto voleli da rade. Osim toga, seks među muškarcima u ono vreme uopšte nije bio neuobičajen, niti društveno neprihvatljiv. Nije se slučajno za Cezara govorilo da je "muž svih žena i žena svih muževa".
Ali s druge strane, seks sa izmučenim i napola mrtvim čovekom? Treba stvarno biti poremećen... blink.gif

#27 zeleni_zub

zeleni_zub
  • Members
  • 279 posts

Posted 16 June 2007 - 13:11

čuo sam već za ovu teoriju, a ima jedna koja ide i dalje, pa kaže da je nakon uskrsnuća rodio bebu sa supermoćima, navodno je mali jako ličio na tex vilera.

#28 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 19 June 2007 - 09:41

QUOTE(Trudna žena @ 12 Jun 2007, 23:06) <{POST_SNAPBACK}>
Većin njih je bila silovna, jedina mogućnost da i Hrtist nije bio silovan je ta da je imao sreće,...


Deponija rules laugh.gif

#29 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 20 June 2007 - 07:01

QUOTE(Massive_Attack @ 13 Jun 2007, 00:58) <{POST_SNAPBACK}>
Da jeste. Ali sa pitanjem da li je Trudna Zena ostala trudna zbog silovanja, ili svojom voljom?


Trudna žena je muško... innocent.gif

Mislim ukoliko je to relevantno u priči... wink.gif E sad zašto je i kako zatrudnela... dry.gif

#30 helpline

helpline
  • Banned
  • 190 posts

Posted 20 June 2007 - 10:32

QUOTE(Trudna žena @ 12 Jun 2007, 23:06) <{POST_SNAPBACK}>
Da li je Hrist silovan?

U tom slucaju moze od Italije, kao naslednika Rima, da trazi zescu kompenzaciju kad ponovo dodje (kao sto je zapisaTo da ce doci) rolleyes.gif ...ima Berluskoni da bankrotira.