Jump to content


Photo

Kako do srpskog državljanstva?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
19 replies to this topic

#1 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 11 June 2007 - 23:58

Situacija je sledeća:

Moja prijateljica - rođena ovde i ima srpsko državljanstvo - otišla je pre skoro 30 godina kao dete u Švajcarsku i od tada nije dolazila u Srbiju. Nema ni ličnu kartu, pasoš redovno produžava u konzulatu u CH. U međuvremenu je velika devojčica, udala se i ima decu. Iz nekih ličnih razloga u koje sad ne bih da ulazim, ona želi da njen suprug (Afrikanac) i deca dobiju srpsko državljanstvo, iako nemaju nameru da žive u Srbiji. Pretpostavljam da za decu nije problem (mada ni tu nisam sigurna), ali suprug ...

Da li je to moguće? Kako to da izvedu? Šta im sve treba? Kome da se obrate? Ili, kome da se ja obratim da dobijem sve potrebne informacije?

Obećala sam da ću da se raspitam, ali pošto i sama od skoro živim u Srbiji, a i to ne preko cele godine, i nemam pojma ni gde ni kako (a ni kome i koliko smile.gif ), molim svakoga ko nešto zna o tome da mi pomogne da ispunim dato obećanje.

Zahvaljujem unapred za svaku informaciju, iskustvo, uputstvo ...

#2 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 12 June 2007 - 00:20

QUOTE(Rahel @ 11 Jun 2007, 19:58) <{POST_SNAPBACK}>
Situacija je sledeća:

Osmotri ove linkove

Licni status

Zakon o drzavljanstvu (PDF)

#3 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 12 June 2007 - 19:31

QUOTE(kiklop @ 12 Jun 2007, 01:20) <{POST_SNAPBACK}>


Hvala za linkove. Još uvek mi nije sve jasno, ali bar imam nešto za početak.

Šta im to znači "država članica"? Članica čega?

#4 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 12 June 2007 - 19:42

QUOTE(Rahel @ 12 Jun 2007, 20:31) <{POST_SNAPBACK}>
Hvala za linkove. Još uvek mi nije sve jasno, ali bar imam nešto za početak.

Šta im to znači "država članica"? Članica čega?


clanica drzavne zajedince scg. zakon je iz 2004

#5 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 12 June 2007 - 20:14

QUOTE(Rahel @ 12 Jun 2007, 00:58) <{POST_SNAPBACK}>
Situacija je sledeća:

Moja prijateljica - rođena ovde i ima srpsko državljanstvo - otišla je pre skoro 30 godina kao dete u Švajcarsku i od tada nije dolazila u Srbiju. Nema ni ličnu kartu, pasoš redovno produžava u konzulatu u CH. U međuvremenu je velika devojčica, udala se i ima decu. Iz nekih ličnih razloga u koje sad ne bih da ulazim, ona želi da njen suprug (Afrikanac) i deca dobiju srpsko državljanstvo, iako nemaju nameru da žive u Srbiji. Pretpostavljam da za decu nije problem (mada ni tu nisam sigurna), ali suprug ...

Da li je to moguće? Kako to da izvedu? Šta im sve treba? Kome da se obrate? Ili, kome da se ja obratim da dobijem sve potrebne informacije?

Obećala sam da ću da se raspitam, ali pošto i sama od skoro živim u Srbiji, a i to ne preko cele godine, i nemam pojma ni gde ni kako (a ni kome i koliko smile.gif ), molim svakoga ko nešto zna o tome da mi pomogne da ispunim dato obećanje.

Zahvaljujem unapred za svaku informaciju, iskustvo, uputstvo ...


Za decu ne znam ( verovatno je moguce), ali njen suprug nece nikada moci da dobije srpsko drzavljanstvo ukoliko
ne provede 2 godine u Srbiji ( ono Srbija stalno mesto boravka) i onda da zahtev za dobijanje
drzavljanstva. Licno sam se onomad raspitala po nekom drugom osnovu.

Ona jeste srpska drzavljanka , svejedno sto nema licnu kartu i sto produzava pasos u konzulatu.
I verovatno nema nikakvu boravisnu adresu u Srbiji. Ali je nekada , negde zavedena i ima neki
svoj maticni broj.Tu informaciju moze da dobije i u konzulatu u CH.

Isto , licno provereno.

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 12 June 2007 - 20:17.


#6 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 12 June 2007 - 20:29

Zdravo Rachel

Na osnovu clana 18 zakona o drzavljanstvu stvari izgledaju dosta optimisticki.

Medutim ja imam sasvim drugacije iskustvo. Moja supruga je isto podnosila nekad davno zahtev za drzavljanstzvo.
Pored toga sto je u to vreme zakon bio dosta liberalan moja supruga je dobila negativan odgovor pored toga sto je ispunjavala sve potrebne uslove. U obrazlozenju je stajalo da je odbijena na osnovu tacke xy koja kaze da se drzavljanstvo
ne mogu dobiti osobe koje su svojim ponasanjem nisu pokazale da mogu biti lojalni clanovi tog drustva. Zamisli sada ti majku troje dece koja se tako ponasa da nije dostojna drzavljanstva jedne zemlje. U to vreme imao sam kontakte sa vise mesovitih brakova i znam da niko nije uspeo da ostvari to pravo. Uglavnom svi su oni odbijani sa istim obrazlozenjem. Kako tamo jos uvek sede isti ljudi, bez obzira na nov zakon tvoju prijateljicu ocekuje velika borba. U svakom slucalu ce njen suprug morati da se odrekne sadasnjeg drzavljanstva. Dvojno drzavljanstvo je dozvojeno samo osobama koje imaju Srpsko kao prvo.
Ipak bi tvoja prijateljica trebala da pocne informisuci se neposredno u konzulatu Srbje.

#7 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 12 June 2007 - 20:42

QUOTE(slepa_koka @ 12 Jun 2007, 21:29) <{POST_SNAPBACK}>
Zdravo Rachel

Na osnovu clana 18 zakona o drzavljanstvu stvari izgledaju dosta optimisticki.

Medutim ja imam sasvim drugacije iskustvo. Moja supruga je isto podnosila nekad davno zahtev za drzavljanstzvo.
Pored toga sto je u to vreme zakon bio dosta liberalan moja supruga je dobila negativan odgovor pored toga sto je ispunjavala sve potrebne uslove. U obrazlozenju je stajalo da je odbijena na osnovu tacke xy koja kaze da se drzavljanstvo
ne mogu dobiti osobe koje su svojim ponasanjem nisu pokazale da mogu biti lojalni clanovi tog drustva. Zamisli sada ti majku troje dece koja se tako ponasa da nije dostojna drzavljanstva jedne zemlje. U to vreme imao sam kontakte sa vise mesovitih brakova i znam da niko nije uspeo da ostvari to pravo. Uglavnom svi su oni odbijani sa istim obrazlozenjem. Kako tamo jos uvek sede isti ljudi, bez obzira na nov zakon tvoju prijateljicu ocekuje velika borba. U svakom slucalu ce njen suprug morati da se odrekne sadasnjeg drzavljanstva. Dvojno drzavljanstvo je dozvojeno samo osobama koje imaju Srpsko kao prvo.
Ipak bi tvoja prijateljica trebala da pocne informisuci se neposredno u konzulatu Srbje.


Nijedna drzava ovog sveta nece dati nekome drzavljanstvo samo zato sto je ozenjen /udata za nekog
iz drzave u kojoj trazi drzavljanstvo a ne zivi u njoj a kao sto Rahel kaze nema ni nameru da zivi.

Zato je iluzorno i razmisljati o tome.

Lep pozdrav
Teja

#8 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 12 June 2007 - 21:10

imala sam priliku da upoznam zenu koja je udata za drzavljanina srbije, a ona sama je iz slovacke.

zajedno zive vec preko 20 godina u srbiji. vencani su, boravak u srbiji je u potpunom kontinuitetu tokom tih 20+ godina. i uprkos svemu tome, drzavljanstvo joj se odbija. na moju zapanjenost odgovorila je da ona nije usamljen slucaj i da su onom redu ljudi sto svaki radni dan stoji ispred zgrade siv-a na nbgd uglavnom ljudi sa slicnim problemom.

drugim recima, cak i kad bi oni i ziveli u srbiji (kao sto se unapred kaze da nije slucaj), ishod aplikacije za drzavljanstvo je blago receno neizvestan.

#9 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 12 June 2007 - 21:42

QUOTE(Teja @ 12 Jun 2007, 21:42) <{POST_SNAPBACK}>
Nijedna drzava ovog sveta nece dati nekome drzavljanstvo samo zato sto je ozenjen /udata za nekog
iz drzave u kojoj trazi drzavljanstvo a ne zivi u njoj a kao sto Rahel kaze nema ni nameru da zivi.

Zato je iluzorno i razmisljati o tome.

Lep pozdrav
Teja


Teja odakle ti toliko znanja da poznajes zakone svih drzava ovog sveta?

Suprotna tvrdnja imala bi vise sansi da bude istinita:
Ne postoji nijedna zemlja na svetu (osim Srbije ) u kojoj supruga drzavljanina te zemlje, majka troje dece koja su u toj drzavi rodjena, bude odbivena za drzavljanstvo.

Normalno stranci treba da shvate da dobijanje drzavljanstva nebeskog naroda je najveca sreca koja moze coveka da zadesi.

#10 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 12 June 2007 - 22:30

OFF
Moze zamena?

#11 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 12 June 2007 - 23:40

QUOTE(DOCc @ 12 Jun 2007, 23:30) <{POST_SNAPBACK}>
OFF
Moze zamena?


Zavisi šta očekuješ za uzvrat wink.gif

#12 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 13 June 2007 - 00:36

QUOTE(Rahel @ 13 Jun 2007, 00:40) <{POST_SNAPBACK}>
Zavisi šta očekuješ za uzvrat wink.gif


Ma moze to Shvajcarsko.. Necu se puno buniti rolleyes.gif

#13 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 13 June 2007 - 00:36

Uf, ovo mi ništa ne izgleda dobro. Sve samo loša iskustva. Mada, hvala svima i na njima.

Pa je l' moguće da još nijedan stranac nije dobio srpsko državljanstvo?

Koliko sam razumela, za decu ne bi trebalo da bude problema. Valjda ih je prijavila, a ako nije može naknadno, još su mali.

Problem je dakle samo suprug Afrikanac. Ne znam da li još uvek poseduje državljanstvo Gane (mislim da je iz Gane) ili je pravi apatrid. Možda apatridi imaju neke olakšice? Ili je to dodatna otežavajuća okolnost?

Kad sam napisala da nemaju nameru ovde da žive, mislila sam na to da nemaju nameru da se sad konačno i zauvek presele iz Švajcarske u Srbiju, ali sigurno im nije problem da se prijave na neku adresu ovde (fiktivno) i sačekaju da prođe taj potreban period. Ali, opet, kad vidim da žena iz Slovačke ne može da dobije državljanstvo, kako li je tek sa Afrikancima. Mada, čula sam da su pojedini Kinezi uspeli. Samo, ne znam kako.

#14 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 13 June 2007 - 11:24

Ocekujes nemoguce...

Ukoliko u Srbiji postoji dozvola za privremeni boravak, bas me zanima sto ce navesti pri apliciranju za istu...
Studiranje ?!?! Rad ?!?? Skolovanje ?!?!

#15 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 13 June 2007 - 13:51

QUOTE(Rahel @ 13 Jun 2007, 01:36) <{POST_SNAPBACK}>
Uf, ovo mi ništa ne izgleda dobro. Sve samo loša iskustva. Mada, hvala svima i na njima.

Pa je l' moguće da još nijedan stranac nije dobio srpsko državljanstvo?

Koliko sam razumela, za decu ne bi trebalo da bude problema. Valjda ih je prijavila, a ako nije može naknadno, još su mali.

Problem je dakle samo suprug Afrikanac. Ne znam da li još uvek poseduje državljanstvo Gane (mislim da je iz Gane) ili je pravi apatrid. Možda apatridi imaju neke olakšice? Ili je to dodatna otežavajuća okolnost?

Kad sam napisala da nemaju nameru ovde da žive, mislila sam na to da nemaju nameru da se sad konačno i zauvek presele iz Švajcarske u Srbiju, ali sigurno im nije problem da se prijave na neku adresu ovde (fiktivno) i sačekaju da prođe taj potreban period. Ali, opet, kad vidim da žena iz Slovačke ne može da dobije državljanstvo, kako li je tek sa Afrikancima. Mada, čula sam da su pojedini Kinezi uspeli. Samo, ne znam kako.


Kinezi zive u Srbiji, vecina dece je i rodjena ovde i idu u skole, srpski im je na neki nacin i maternji jezik.
Ne znam da li imaju samo radne dozvole ili su podneli i zahteve za drzavljanstva. Kinezi uredno placaju poreze,
doprinose. Ne mozes da poredis biografiju coveka iz Gane ( koji verovatno ne moze da dobije CH drzavljanstvo)
koji uopste i ne zivi ovde sa Kinezima kojima je Srbija postala na neki nacin domicilna zemlja.

Za decu sigurno moze da dobije srpsko drzavljanstvo. A za supruga nece moci..

Moja koleginica je udata za Nemca iz bivseg DDR-a. Godinama su ziveli u Beogradu. Nije bilo nikakvih
sansi da dobije YU/srpsko drzavljanstvo. Dosli su u Nemacku. Ona je morala nekih 5 godina da boravi u Nemackoj
a tek tada je mogla da podnese zahtev da dobije nemacko.

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 13 June 2007 - 13:53.