Jump to content


Photo
- - - - -

Vredi li se suditi za saobracajni prekrsaj


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
74 replies to this topic

#61 bsbsbsbs

bsbsbsbs
  • Members
  • 108 posts

Posted 30 October 2007 - 11:04

Nikolaja, a sta je sa onim sto je prosle godine pisalo u Kuriru da je dozvoljeno snimanje radarom samo u odlasku? To se kasnije promenilo, ali sta je sa onima koji su snimljeni pre tih promena? Da li je to osnov za oslobadjanje?

#62 nikolaja

nikolaja
  • Members
  • 12 posts

Posted 30 October 2007 - 21:41

Mislim da nije osnov za oslobadjanje od prekrsajne odgovornosti obzirom da novi radari Pro Laser III mere u dolasku i u odlasku sto piše u njihovom uputstvu, a doduse postoji stari pravilnik iz osamdesetih godina o metereoloskim uslovima rada tako nekako se zove u kojem izricito pise da se meri brzina samo u odlasku ali to sada vise niko ne primenjuje obzirom na navedeno uputstvu i obzirom da se smatra da je taj pravilnik totalno zastareo obzirom na napredak tehnike kao i da se sada koriste neki sasvim drugi radari nego oni na koji se odnosio taj pravilnik. u poslednje dve godine koliko ja znam vazi ovaj stav a ono od ranije i nije sada relevantno obzirom da su ti prekrsaji zastareli -.


Inace bih zelela da napomenem da su ovo samo moja neka licna misljenja i iskustva iz prakse a da razliciti stavovi proizilaze od razlicitih stavova razlicitih Veca za prekrsaje tako da uvek jedinstvenog odgovora i nema obzirom da se dva pravnika tesko sloze oko nekog pitanja a ako imas tri pravnik onda vec imas i tri misljenja i tako dalje.............

Edited by nikolaja, 30 October 2007 - 21:43.


#63 bsbsbsbs

bsbsbsbs
  • Members
  • 108 posts

Posted 31 October 2007 - 15:28

Izvini, a sto to znaci da je pravilnik zastareo? Da li bih ja mogao da se oslobodim za neki prekrsaj ako kazem da je zakon zastareo? Da li propis moze da zastari, ili mora formalno da bude ukinut ili promenjen? Nisam pravnik, ali to mi zvuci nelogicno.

I jos jedno pitanje? Da li je jaci pravilnik, ili tehnicko uputstvo za radar? Da li ja smem da vozim 210 km/h koliko po uputstvu moze da ide moj auto, ili moram da se pridrzavam propisa?

Nemoj da me pogresno shvatis, ali imam utisak da sudije za prekrsaje i policija koriste sva sredstva samo da ljudima oderu kozu, tumaceci propise kako njima odgovara. Pa ako je pravilnik na snazi, ima da se primenjuje, i gotovo! Ako je zastareo, neka ga menjaju, to je njihov problem!

Nadam se da ti nisi tj da neces biti takav sudija! :rolleyes:

#64 nikolaja

nikolaja
  • Members
  • 12 posts

Posted 03 November 2007 - 10:11

Izvini, a sto to znaci da je pravilnik zastareo? Da li bih ja mogao da se oslobodim za neki prekrsaj ako kazem da je zakon zastareo? Da li propis moze da zastari, ili mora formalno da bude ukinut ili promenjen? Nisam pravnik, ali to mi zvuci nelogicno.

I jos jedno pitanje? Da li je jaci pravilnik, ili tehnicko uputstvo za radar? Da li ja smem da vozim 210 km/h koliko po uputstvu moze da ide moj auto, ili moram da se pridrzavam propisa?

Nemoj da me pogresno shvatis, ali imam utisak da sudije za prekrsaje i policija koriste sva sredstva samo da ljudima oderu kozu, tumaceci propise kako njima odgovara. Pa ako je pravilnik na snazi, ima da se primenjuje, i gotovo! Ako je zastareo, neka ga menjaju, to je njihov problem!

Nadam se da ti nisi tj da neces biti takav sudija! :rolleyes:



potpuno si u pravu ali ja ti kazem kako je u praksi nisam ja to izmislila. Pravno gledano pravilnik je na snazi ali postoji nesto sto se zove sudska praksa i koja je takodje u odredjenim okolnostima izvor prava, to se uci inace jos na prvoj godini pravnog fakulteta.

A podrazumeva se da ne mozes voziti svoj auto 210 ako je ogranicenje npr. 60 km/h.

Inace samo da kazem da sam pisala n a ovom forumu da bih pomogla a ne da bih se svađala, a inace nije tajna da gradjani obicno ne razumeju mnogo stosta i da je ljudima neke stvari tesko objasniti jer jednostavno ne zele da ih shvate.

Jos jedanput da napomenam sve sto sam napisala je bila moja dobra volja, nije obavezujuca za nikoga i ne zelim da se raspravljam toga mi je ovako i onako dosta puno radno vreme. (mada sam trebala znati da ce krenuti tim putem)

pozdrav

#65 bsbsbsbs

bsbsbsbs
  • Members
  • 108 posts

Posted 03 November 2007 - 14:29

Ej, ma nemoj ovo da razumes kao svadju! :rolleyes:

Sto se tice sudske prakse, pitao sam sestru koja studira prava, i ona mi kaze da u anglosaksonskom sistemu to jeste izvor prava ali i ne u nasem. Kaze mi da se ona kod nas uvazava samo ako nije u suprotnosti sa pozitivnim propisima.

#66 nikolaja

nikolaja
  • Members
  • 12 posts

Posted 03 November 2007 - 21:23

Ej, ma nemoj ovo da razumes kao svadju! :rolleyes:

Sto se tice sudske prakse, pitao sam sestru koja studira prava, i ona mi kaze da u anglosaksonskom sistemu to jeste izvor prava ali i ne u nasem. Kaze mi da se ona kod nas uvazava samo ako nije u suprotnosti sa pozitivnim propisima.



Ona je u pravu za sudsku praksu ali ja pokusavam da ti objasnim da se to sada tako radi i da je to objasnjenje ovakvog stava. Ako bismo isli u celosti lege artis sadasnji Zakon o prekrsajima koji se primenjuje u celoj Srbiji je prestao da vazi 01.01.2007. godine Sta dalje reci za takva i slicna pitanja bismo se morali obratiti nekim drugim organima da ih ovde ne pominjem sada.

#67 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 20 November 2007 - 18:29

I mene je kreten (navodno) upucao letos prilikom povratka iz NS za BG. Bio sma u srednjoj traci , tamo posle one ostre krivine kod Galenike...prema kvantaskoj pijaci. Ogranicenje je bilo 60 , siguran sam milion posto da nisam isao preko 70 jer tu ima nekoliko semafora, pa nikad ne vozim brzo da ne bih morao da kocim kao kreten.
Ali...radar je pokazao 94 ! :huh: Uf kako sam poludeo jer su bezobrazna goveda. Krenem naravno sa repertoarom...da mi dokaze da je bas uhvatio moj auto ,pitam gde mu je kamera koja je sve to uslikala...itd. A on kreten je u stvari samo hteo bednih 1000 dinara koje nisam hteo da mu dam iz principa.
U nekakvoj svesci kao za osnovnu skolu , on je zvrljao neki svoj "zapisnik" vidno iznerviran cinjenicom da je naleteo na nekoga koga ne moze tek tako da isprepada svojom uniformom. Naravno da sam odbio da potpisem bilo sta i rekao mu da ce mi biti zadovoljstvo da se suocimo na sudu , a da cu onda tek da kazem kako je trazio novac da sve zaboravimo i dam pusti da idem.
U jednom momentu bacio mi je dozvolu uz glasni povik "M'rs odavde...!" Samo sam se zadovoljno nasmejao i otisao. Prijava nije stizala , nece ni stici.


I jos jedna korisna stvar , rekao mi ortak koji radi u panduraciji.

Nikada , ali NIKADA nemojte nasedati panduru koji je obican prasinar , a ne saobracajac. Razlikuju se po tome sto saobracajac ima bele rukave na uniformi , a ovi kljunovi izgledaju kao obicni postari. To malo govno...brabonjak....nema ama bas nikakvo pravo da te kazni za bilo kakav saobracajni prekrsaj ! On sme da te zaustavi , legitimise , proveri imas li neku poternicu...itd. Ako pocne da ti trabunja kako nisi vezao pojas , ili si prosao kroz crveno, ili nesto trece u vezi saobracaja....samo mu kulturno kazes da pise prijavu. E...tu je fora , jer je njima zabranjeno da pisu prijave te vrste , cak kod sebe ne smeju da imaju blok za pisanje tih prijava. Mozes cak da mu napomenes kako znas za tu foru i videces kako ce da popizdi jer nije uspeo da izvuce neku kintu , vec ce ti samo vratiti dokumenta i sugerisati da ubuduce budes pazljiv jer je to zbog tvoje bezbednosti ! :rolleyes:

#68 bsbsbsbs

bsbsbsbs
  • Members
  • 108 posts

Posted 21 November 2007 - 14:55

I jos jedna korisna stvar , rekao mi ortak koji radi u panduraciji.

Nikada , ali NIKADA nemojte nasedati panduru koji je obican prasinar , a ne saobracajac. Razlikuju se po tome sto saobracajac ima bele rukave na uniformi , a ovi kljunovi izgledaju kao obicni postari. To malo govno...brabonjak....nema ama bas nikakvo pravo da te kazni za bilo kakav saobracajni prekrsaj ! On sme da te zaustavi , legitimise , proveri imas li neku poternicu...itd. Ako pocne da ti trabunja kako nisi vezao pojas , ili si prosao kroz crveno, ili nesto trece u vezi saobracaja....samo mu kulturno kazes da pise prijavu. E...tu je fora , jer je njima zabranjeno da pisu prijave te vrste , cak kod sebe ne smeju da imaju blok za pisanje tih prijava. Mozes cak da mu napomenes kako znas za tu foru i videces kako ce da popizdi jer nije uspeo da izvuce neku kintu , vec ce ti samo vratiti dokumenta i sugerisati da ubuduce budes pazljiv jer je to zbog tvoje bezbednosti ! :rolleyes:


Tvoj ortak pandur je verovatno veoma mlad kao i ti, pa ne zna da i tzv obicni policajci mogu da procesiraju prekrsaj ako su zaduzili blok sa prekrsajnim prijavama tj priznanicama. Ako i nema, a ti ga bas iznerviras, pozvace kolegu koji ima blok, ili ce da sacini prekrsajnu prijvau posrednim putem.

#69 Starke

Starke
  • Members
  • 51 posts

Posted 21 November 2007 - 16:26

Zna li neko kolika je kazna za prolazak na crveno svetlo na semaforu?

#70 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 21 November 2007 - 19:52

Kao autor ovog dragocenog topika, mogu samo reci da sam ponosan sto je topik preziveo jesenje pomracenje Foruma, a i da se pohvalim da sam dobio prvo sudjenje kod sudije za prekrsaje. Doduse, ne bas dobio, pre bi se moglo reci da sam primenio Pahomijevu doktrinu.

U borbi protiv naseg korodiranog pravosudja, algoritam bi trebao da bude sledeci: ne potpisujte nista na licu mesta i trazite suocenje sa milicajcem. Prvim pozivom od sudije mozete opusteno obrisati zamascene svecice svog ljubimca, a u drugi poziv uvijte burek da izgleda srpskije. Na treci poziv posaljite lekarsko opravdanje o pain in the ass. Na cetvrti poziv se odazovite. Pandur nece doci. Sledeci put ce doci. Kad dolaze na sud, onda sudija zakazuje celo prepodne slucajeve iste pandurske ekipe, sedi sa pandurom i pije kafu. Po mom iskustvu, tu ste vec jako blizu do zastarevanja slucaja.

Dakle, kad se suocite sa Plavim imate dve varijante - prvi je da sve negirate jako ozbiljno i da dostavite sto vise besmislenih pisanih dokumenata, tipa fotografije, iscrtane saobracajne situacije i da smorite sudiju do bola i uplasite ga da ce morati tim da se bavi. Ako i budete kaznjeni, imate nekakvu osnovu za zalbu posle koje najverovatnije sve zastareva. Drugi je da u startu kazete da to nije taj pandur, kazete da je on mozda potpisao, ali da vas je snimio onaj drugi. On vas pita koji drugi, vi lepo pojma nemate, to nije vasa stvar, ali insistirate na onom drugom. Situacija je malo neprijatna za sve, ali sto neprijatnije, to su manje sanse da vas ponovo zovu.

Ovo su moja dosadasnja iskustva, molim jos malo vase kreativnosti.

#71 bul

bul
  • Members
  • 670 posts

Posted 21 November 2007 - 23:37

Zna li neko kolika je kazna za prolazak na crveno svetlo na semaforu?


Sve zavisi koliko si ugrozio bezbednost u saobracaju i da li si izazvao sudar, uglavnom su od 7 hiljada pa navise....

#72 bsbsbsbs

bsbsbsbs
  • Members
  • 108 posts

Posted 23 November 2007 - 12:28

Zna li neko kolika je kazna za prolazak na crveno svetlo na semaforu?


Od 5.000-25.000 + dozvola do 12 meseci

Ako si nekoga zveknuo, od 8.000 do 50.000

#73 Aleksandar.srb

Aleksandar.srb
  • Members
  • 1 posts

Posted 18 June 2012 - 15:48

Ako neko moze da mi pomogne,zapravo postoji li neka mogucnost da mi ne oduzmu dozvolu i ne dobijem kaznene poene?
Prosle godine, 15.06.2011 god,registrovao sam svoje vozilo i dobio nove tablice.Moram prvo da napomenem,da mi je registracija istekla 15.05.2011 godine i da sam kasnio sa registracijom 30 dana,ali zbog toga sto su mi u firmi bila neredovna primanja i nisam bio u mogucnosti da platim.Vozilo tih 30 dana nisam uopste vozio,prvi dan voznje bio je 15.06.2011 godine,kada sam otisao u Auto centar Zoki u Pancevu i tada mi se desava ono zbog cega sam kaznjen.Vozilo sam dovezao u Auto kucu negde oko 15.30 casova,presao sam tehnicki pregled,izvrsio placanja,dobio osiguranje i rekli su mi da dodjem po tablice istog dana oko 19.30h,posto moraju da odu do Supa,kako bi ih preuzeli.Ja krecem kuci vozilom bez tablica i posle dva coska zaustavlja me patrola saobracajne policije,zbog toga sto su videli da nemam tablice.Ja se zaustavljam,objasnjavam im gde sam bio i da cekam tablice,ali mi oni odgovaraju da sam ja za njih neregistrovano vozilo i da moraju da mi pisu prijavu.Slozio sam se sa tim u prici sa njima,jer oni ljudi stvarno ne znaju ko je ko i da to moraju da provere.Policajac koji je pravio zapisnik,rekao mi je da nece da bude nista,nego samo da se poajvim kod sudije za prekrsaje sa svim papirima koje sam tog trenutka imao kod sebe (dokaz o tehnickom pregledu,polisu osiguranja i placenu registraciju) i da ce to tako da prodje.Uzgred,saobracajna policija mi je dozvolila da nastavim posle napisanog zapisnika.Mislim da je bilo u martu (posto trenutno nemam papire kod sebe),stigao mi je poziv od sudije za prekrsaje na koji se ja uredno odazivam,i sa svom dokumentacijom koju sam imao pocinjem da obrazlazem pricu,kako i sta se desilo...ali. Sudija mi kaze da nema osnova da me oslobodi optuzbe,a posto sam ja bio izricit da cu novcanu kaznu da zamenim zatvorskom,rekao mi je da ce da proba da mi bar umanji novcani iznos.Sve se zavrsilo na tome, da ja odem kuci a on ce da mi posalje presudu pismenim putem.Tako je i bilo,danas mi stize presuda na 10 hiljada dinara,zabrana upravljanja motornim vozilom 3 meseca i 6 kaznenih poena.Jos uvek sam u soku.Imam troje dece,nikada nisam napravio nikakav prekrsaj i mnogo mi je zao sto cu verovatno morati da dam drzavi 10 hiljada a ne njima.Pa jos i to sto sam dobio zabranu i 6 kaznenih poena,osecam se kao da sam najveci kriminalac u ovoj zemlji.Sa tih 6 poena sam obelezen za ceo zivot.Mnogo sam ogorcen na ovu drzavu i na nase sudstvo,zato Vas molim ako neko ima neki predlog kako i sta bih mogao da uradim a da na neki nacin izbegnem ovu kaznu?Da se zalim,tuzim nekoga,angazujem advokata,sta god samo ne zelim da me trpaju u isti kos sa nekim ko je svesno napravio neki prekrsaj.Unapred zahvalan na odgovoru i veliki pozdrav od Aleksandra.

#74 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 18 June 2012 - 18:36

Ako neko moze da mi pomogne,zapravo postoji li neka mogucnost da mi ne oduzmu dozvolu i ne dobijem kaznene poene?
Prosle godine, 15.06.2011 god,registrovao sam svoje vozilo i dobio nove tablice.Moram prvo da napomenem,da mi je registracija istekla 15.05.2011 godine i da sam kasnio sa registracijom 30 dana,ali zbog toga sto su mi u firmi bila neredovna primanja i nisam bio u mogucnosti da platim.Vozilo tih 30 dana nisam uopste vozio,prvi dan voznje bio je 15.06.2011 godine,kada sam otisao u Auto centar Zoki u Pancevu i tada mi se desava ono zbog cega sam kaznjen.Vozilo sam dovezao u Auto kucu negde oko 15.30 casova,presao sam tehnicki pregled,izvrsio placanja,dobio osiguranje i rekli su mi da dodjem po tablice istog dana oko 19.30h,posto moraju da odu do Supa,kako bi ih preuzeli.Ja krecem kuci vozilom bez tablica i posle dva coska zaustavlja me patrola saobracajne policije,zbog toga sto su videli da nemam tablice.Ja se zaustavljam,objasnjavam im gde sam bio i da cekam tablice,ali mi oni odgovaraju da sam ja za njih neregistrovano vozilo i da moraju da mi pisu prijavu.Slozio sam se sa tim u prici sa njima,jer oni ljudi stvarno ne znaju ko je ko i da to moraju da provere.Policajac koji je pravio zapisnik,rekao mi je da nece da bude nista,nego samo da se poajvim kod sudije za prekrsaje sa svim papirima koje sam tog trenutka imao kod sebe (dokaz o tehnickom pregledu,polisu osiguranja i placenu registraciju) i da ce to tako da prodje.Uzgred,saobracajna policija mi je dozvolila da nastavim posle napisanog zapisnika.Mislim da je bilo u martu (posto trenutno nemam papire kod sebe),stigao mi je poziv od sudije za prekrsaje na koji se ja uredno odazivam,i sa svom dokumentacijom koju sam imao pocinjem da obrazlazem pricu,kako i sta se desilo...ali. Sudija mi kaze da nema osnova da me oslobodi optuzbe,a posto sam ja bio izricit da cu novcanu kaznu da zamenim zatvorskom,rekao mi je da ce da proba da mi bar umanji novcani iznos.Sve se zavrsilo na tome, da ja odem kuci a on ce da mi posalje presudu pismenim putem.Tako je i bilo,danas mi stize presuda na 10 hiljada dinara,zabrana upravljanja motornim vozilom 3 meseca i 6 kaznenih poena.Jos uvek sam u soku.Imam troje dece,nikada nisam napravio nikakav prekrsaj i mnogo mi je zao sto cu verovatno morati da dam drzavi 10 hiljada a ne njima.Pa jos i to sto sam dobio zabranu i 6 kaznenih poena,osecam se kao da sam najveci kriminalac u ovoj zemlji.Sa tih 6 poena sam obelezen za ceo zivot.Mnogo sam ogorcen na ovu drzavu i na nase sudstvo,zato Vas molim ako neko ima neki predlog kako i sta bih mogao da uradim a da na neki nacin izbegnem ovu kaznu?Da se zalim,tuzim nekoga,angazujem advokata,sta god samo ne zelim da me trpaju u isti kos sa nekim ko je svesno napravio neki prekrsaj.Unapred zahvalan na odgovoru i veliki pozdrav od Aleksandra.

Ti nisi znao da nemas reg. tablice na kolima!?

#75 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 18 June 2012 - 18:39

Mozda, mozda je sudija bio milostiv. Znam za neke kazne gde je uz 3 meseca i 6 poena islo oko 100000 dinara.
Poeni se brisu posle nekog vremena, a sto se tice suda tu ti ne mogu pomoci.
I kakav kriminalac, opusti se. Ima dosta ljudi koji uzmu odmor i odleze novcanu kaznu.
Najveci je problem 3 meseca bez dozvole.