Jump to content


Photo

Mission Possible - iz Toronta u Prag


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 11 June 2007 - 05:34

Zamolio bih ljude dobre volje (primetio sam da ih ovde ima) za par informacija. Zivim u Kanadi vec 8 godina sa svojom "gospodjom" (zamislite i kanadski seljaci predstavljaju svoje supruge sa my misses) i nase troje dece. Napravili smo dobar izbor. Kanada nam je pruzila i vise nego sto smo ocekivali. Do groba zahvalni.

E, sad, sta se desava? Da se ne lazemo, sve nesto kao bice dobro i za decu, da znaju sta je Evropa, pa nek posle sami biraju, jasno nam je da, iz ciste sebicnosti, to radimo zbog nas. U dusi cergari, hocemo u Evropu. Izbor je pao na Cesku republiku, tacnije Prag, eventualno Brno.
Zasto? , Evropska atmosfera (?vrlo bitno?), jos uvek pristupacne nekretnine (verovatno ne jos za dugo), nezaposlenost u Pragu 2% (ako ne laze internet), predvidjanje znacajnog nedostatka ljudi (mozda i najveceg u Evropi), blizine svih vaznijih evropskih centara, ociglednog ekonomskog prosperiteta i na kraju ceskog mentaliteta koji bi nam, cini nam se, odgovarao.

Da vam ulepsam malo dan. Mi u Ceskoj nikada nismo bili. laugh.gif
Holandija, Belgija, Nemacka, Austrija, Italija da, nije isto znam. Budimpesta, Slovenija, verovatno najslicnije, bili.
Poznajemo nekoliko Ceha, gotovo svi nasi prijatelji su bili u Pragu, redom odusevljeni, internet izvori i to je sve.
Cist avanturizam, gomila stvari protiv (poslovi, skola, jezik, sve iz pocetka), ali mi resili.

Za pocetak, mnogo nas je, hteli bi da kupimo cetvorosoban stan (na kredit naravno), treba da napravimo SRO, to znam, gledali smo real estate agencije i nasli otprilike jedino Prag 10 sto mozemo priustiti, nova gradnja, izgleda lepo, mislim da se naselje zove Harmony. 100 i kusur kvadrata oko 4,5 miliona kruna.
Svaka informacija o poslovima, krajevima Praga, kupovini pa izdavanju stana do naseg dolaska ili u krajnjoj varijanti dolaska dece na studije, apsolutno bilo cemu bice nam vrlo znacajna i ja vam se unapred zahvaljujem.

#2 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 11 June 2007 - 08:38

a zasto ne odete u prag, zivite 5-6 meseci u iznajmljenom stanu, vidite gde sta kako pa sami odaberete. razmislite o mestu u kom trenutno ziviite i prijateljima koje imate - ver. ce biti bar nekolkko grupa koje ce tvrditi: "e ovaj deo grada je bas najbolji" gde TAJ deo naravno nece biti isti. a onda razmislite sta mozete dobiti od korisnih saveta preko neta

#3 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 June 2007 - 02:40

Hm......vrlo cudno. Niko da se javi. Znam da ovde ima ljudi iz Praga. Ne razumem, nisam trazio da im se uvalim u gajbu, sa sve decurlijom, samo caskanje.
OK.
Zverilla, hvala na savetu. Odlucili smo da kupimo stan, zato sto imamo nekih viska para, pa, posto znamo sebe, mi cemo te pare da slupamo brzinom svetlosti, a to nije lepo prema deci. Cak i ako mi ostanemo, neko od dece ce sigurno studirati tamo, zato sto je to lepo, studirati u Evropi, nije skupo, a Ceska ima univerzitete, verovatno 500 godina stare i priznate u svetu cak i za vreme komunizma (nas lekar ovde je stari Ceh i njegova deca su studirala tamo), a posebno danas. U tom slucaju to bi bio mali stan.
Ostavili bi ovde puno prijatelja tacno, ali bi bili sa prijateljima koji su u Evropi. Informacije dobijene sa neta mogu biti pogresne, ali veliki smo pa znamo da ih selektujemo, pa nas u svakom slucaju ne zabrinjava ta mogucnost.

#4 Sumo22

Sumo22
  • Members
  • 1,208 posts

Posted 13 June 2007 - 02:47

QUOTE(down with the sickness @ 12 Jun 2007, 21:40) <{POST_SNAPBACK}>
Hm......vrlo cudno. Niko da se javi. Znam da ovde ima ljudi iz Praga. Ne razumem, nisam trazio da im se uvalim u gajbu, sa sve decurlijom, samo caskanje.

laugh.gif
Mozda da probate na nekom hrvatskom ili slovenackom forumu
Odlicna vam je ideja. Puno srece

Edited by Sumo22, 13 June 2007 - 02:49.


#5 Kler Turner

Kler Turner
  • Members
  • 166 posts

Posted 13 June 2007 - 03:17

Sestra moje drugarice i njen muz su u istom tripu otisli u Bec, zaboravila sam tacno koliko godina su tamo ostali i opet su se vratili za Kanadu.
Bili su mozda 3 godine. Ove su se ponovo doselili u Otavu.

#6 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 June 2007 - 03:59

QUOTE(Sumo22 @ 12 Jun 2007, 21:47) <{POST_SNAPBACK}>
laugh.gif
Mozda da probate na nekom hrvatskom ili slovenackom forumu
Odlicna vam je ideja. Puno srece


Ideja je fenooommmeeennnaaaalllnnnnaaaaa, samo da se potrudimo da realizacija ne bude traljava, da se posluzim jezikom nasih cuvenih sportskih komentatora.
Ja neobicno mnogo volim pivo, cist fetish (An object that is believed to have magical or spiritual powers), znaci idem u pivsko kraljevstvo. Nekada sam mislio da su im piva medju najboljim u svetu, a sada sa 25-ogodisnjim iskustvom i toliko ulozenog truda i ljubavi, znam da su NAJBOLJA.
Supruga, opet, gleda slike Praga i zamislja setnje (ali bez kola) koje traju obicno 12 do 15 sati uz lagani shopping i prosecno 3 espressa po ulici, sa sve divljenjem starim zgradama, mostovima, ulicama, drvoredima, klupama, kandelabrima, zardinjerama, uh, ima toga jos puno.......
Za najstarijeg sina ja razmisljam, posto je on tinejdzer pa ne moze, slatke cehinjice..............hmmmm i tata bi sine.
Za male papuance letovanja u Grckoj, Hrvatskoj, otoci, ostrva, nikad nisam pravio razliku, kupanjac i sladoled talijanac.
Jedino me malo Rusi nerviraju sa tim raketama, baksuzi ce prvo Cesku da srokaju, Cesi su uvek imali ignorantski stav prema primitivcima.
E, za sve to treba da se radi, a vidis niko nece da se javi, da kaze kakva je tu situacija, pa jezik ceski i sl.
Nema veze u svakom slucaju hvala na podrsci.

P.S. Pa slovenci ne idu u emigraciju, ne bih ni ja da sam Slovenac.

Edited by down with the sickness, 13 June 2007 - 04:16.


#7 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 June 2007 - 04:11

Znam draga Kler, da su samo oni, znam ja desetine koji su trazili "leba preko pogace", svi su se vratili. Ova Kanada ti je kao heroin, probas malo, tesko se skidas. Retko dobra zemlja. Razgovarao sam sa mojim menadzmentom, kazu jednom u karijeri imam pravo na neplaceno do pet godina, posao ceka. Znam da mnogi nece poverovati, ali istina ziva, kad bih rekao gde radim, onda bi rekli....aha, e pa onda je moguce. Tako da...hm, videcemo. Bec, lep je bec, ali Dzoni kaze:

stara viena dobro ime ima
lijepo ime koje znaju svi
al' djevojke na ulicama
nicemu ne vrijede
i kriplovi su cesti
i svakodnevna stvar
rekoh spasi boze osterreich.

A ja verujem Dzoniju.

Edited by down with the sickness, 13 June 2007 - 14:01.


#8 Sumo22

Sumo22
  • Members
  • 1,208 posts

Posted 13 June 2007 - 07:02

......

Edited by Sumo22, 13 June 2007 - 07:03.


#9 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 13 June 2007 - 07:40

Prag 10 nije loš izbor. Ima finih kvartova i jako je dobro povezan s centrom, metroom, tramvajem, kolima. Cijene stanova su oko 35-40 000 Kč. Bilo bi puno pametnije iznajmiti stan na makar 6 mjeseci, pa se odlučiti nakon što malo upoznaš grad. 4sobni stan na P10 možeš iznajmiti za cca 18000 Kč. Ali ako ste zbilja takvi neodgovorni veseljaci, da si ne možete vjerovati kad je novac u pitanju - onda ništa.

#10 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 13 June 2007 - 09:10

QUOTE(down with the sickness @ 13 Jun 2007, 03:40) <{POST_SNAPBACK}>
Hm......vrlo cudno. Niko da se javi. Znam da ovde ima ljudi iz Praga.


E pa čekaj, i ovde u Pragu mora da se čljaka biggrin.gif
Ideja ti je odlična, da dodjes u Prag. Ekonomija šiba brzinom svetlosti, nezaposlenost jeste tako mala, nedostaju stručnjaci svih vrsta (česi jako malo studiraju, neverovatno) nema doktora, zubara, kompjuterskih stručnjaka itd. Češka vlada pokrece program za davanje radne dozvole na dve godine bez papirologije, samo da privuče obrazovane ljude iz inostranstva.
Prag je prelep, brdovitim terenom, pozicijom reke i delova grada podseca na Beograd. Ima odličan gradski saobracaj, jeftin a pouzdan, tačan ko švajcarski sat, grade se nove linije metroa punom parom a stare produžuju. Škole su skoro za džabe, knjige u školama potpuno besplatne, naravno inostrane škole (kojih ima gomila jer ima i gomila stranaca su skupe, ali to je kao i drugde). Socijalna politika veoma naklonjena običnom čoveku, hitna pomoc skoro najbrža u evropi (maximalni period od poziva hitne pomoci do dolaska do vrata je 6 minuta, i to u najmanje dostupnim krajevima). Jeftini restorani, jeftina zabava, jeftino i dobro pivo, pocinju da se otvaraju i specijalizovane prodavnice hrane (grcke, turske, arapske, italijanske i sl.).
Bezbednost na zavidnom nivou, nema frke da pustis decu u ponoc napolje.
Papiri se relativno lako dobijaju, a uz pomoc naših ljudi (dacu ti kontakt na Mirela, čoveka koji je skoro svim našim ljudima (našim ovde znači od vardara pa do triglava) otvorio SRO (firmu), predavao za vize, pozivna pisma i izvlačio iz problema kad ih je neko imao.
Što se tiče stana, i ja bih vam predložila da dodjete najpre u iznajmljeni stan pa da osetite Prag i vidite koji deo vam najviše odgovara.
Mi smo ovde osam godina, ovih dana treba da dobijemo trajni boravak i tek sad se rešavamo da kupujemo stan. Dok nemaš trajni boravak možes da kupis stan samo na firmu, a ako sad odmah krenes sa hipotekom (morgage) dobices jako nepovoljne kamate. Čovek se lako zaleti dok ne ispita sve.
Inače, najbolja ideja je da se učlaniš na najbolji expats server u češkoj (www.expats.cz, odeš na diskusni forum i da postaviš slična pitanja, naročito o nekretninama i stvarima u kojima ja ne mogu da ti pomognem). Tamo su se vec javljali neki naši ljudi koji su planirali da iz Kanade odu u Prag.
Tamo sam i ja, pod istim nickname a imam i titulu Wegga, balkans ambasador. Tamo me optužuju da stalno zastupam kako je u ex-yu sve bolje biggrin.gif
Eh da, to me podseti i na najveci problem u češkoj, bar za mene. Česi su dosta drugačiji narod od nas i od amera na primer. Rezervisani su, hladni, teško stupaju u kontakte, teško se otvaraju. Retki su naši ljudi koji su dobri prijatelji sa česima. U tom slučaju su ti česi dosta drugačiji od prosečnog čeha. ALi to ne treba da te brine za početak. Dovoljno je da se osloniš na naše ljude i ostale expate kojih u Češkoj ima gomila.
Brno je takodje dobar izbor, ja jako volim Brno, ili čak druga manja mesta u kojima su velike kompanije (Zlin, Kolin itd). Zavisi u kojoj struci radiš, ja i moj muž radimo u reklami a advertising agencije su uglavnom samo u Pragu. One vece su samo u pragu. Ja radim u jednoj od najvecih svetskih agencija, zadovoljna sam sa platom, uslovima, puno putujem itd.
Nadam se da sam ti pomogla, ako ima jos nesto sto te interesuje, pitaj smile.gif

#11 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 13 June 2007 - 11:17

Imaš dosta dobre informacije u prethodnom postu. Tu su još neke stvari u kojima se ja sa Weggom ne slažem (a to je karakterizacija Čeha i ovi naši snalažljivi tzv. advokati, ali ona i ja smo se već navikli na to cool.gif), inače ti je jako lepo, a pre svega realno napisala.

Ja sam teško nalazim Pragu i CZ nedostatke, sigurno je da sam u tom pogledu netipičan "naš" tip, a da ti pravo kažem, i malo se (skoro uopšte ne) družim sa exYU i sa expat. Prag je prelep grad, izuzetno siguran i bezbedan, kulturna prestonica, itd, itd, vidi gore.

Ako želiš da dodješ u CZ i da se socijalizuješ, prvi uslov je jezik. Postoji naravno i varijanta da se ne učiš češki, znam i takve ljude, većinom expats, ali i dosta exYu, koji i danas posle 15 godina govore jezivo, u fazonu, to je kao srpski, samo polako pa te razumeju - budalaština. U tom slučaju kupiš kuću u nakom satelitu oko Praga, pošalješ decu u američku školu za 10-15k USD godišnje, a vi se družite sa veselim Amerikancima, kome se to svidja, OK, poštujem.

Pitanje je šta bi radio, idealna varijanta je da te tvoja kompanija pošalje u CZ, pa da to lepo sve opipaš, istražiš, napraviš kontakte itd. Možda bi stvarno bilo dobro da dodješ tu da živiš u iznajmljenom stanu par meseci, da vidiš koliko trošiš, koliko treba da zaradiš, da li si u stanju da se uklopiš, da li su ti deca ovde zadovoljna, da isprobaš 200 vrsta piva i nadješ sebi favorita i šta ja znam šta još.

Ne pada mi sad ništa na pamet, evo ti link na Ministarstvo za rad i socijalne poslove, ima tu nešto o integraciji stranaca, i još Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Ako budeš imao još pitanja, napiši.

Edited by alberto.ascari, 13 June 2007 - 11:18.


#12 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 13 June 2007 - 11:31

smile.gif
E samo da dodam - istina je da se više družim sa amerima i englezima, ali sa česima radim i provodim 10 sati dnevno pricajuci česki (firma je 100posto ceska), tako da mi je posle posla sladje da pricam engleski ili srpski. Dete mi ide u česku skolu i češki priča bolje nego srpski, druži se samo sa česima, ima par čeha sa kojima se vidjamo ali to je sve. Sa našima se takodje ne družimo u stilu "samo nek je naš pa kakav je da je". Družimo se sa dve porodice iz BG sa kojima smo se vidjali i dok smo bili dole.
Mnogo novih nismo upoznavali. Ne idemo u crkvu, ne posecujemo prijeme u nasoj ambasadi, ne šaljemo decu na "srbologiju" u ambasadu biggrin.gif
Iz ugla nekih naših ljudi smo se potpuno počesili biggrin.gif

#13 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 13 June 2007 - 12:10

nisam nikad bila u ceskoj (osim cca 15, 20 puta na praskom aerodromu smile.gif )
ali mi se ta lokacija definitivno vise svidja od tvoje sadasnje :-)

tako da - ako mozes i imas uslova, go ahead, verujem da neces zazaliti

btw sestra jedne moje drugarice zivi u pragu vec vise od deset godina i o istom sve najlepse




(im not sure this is of any help but since you insist ;-)

#14 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 June 2007 - 19:35

Hvala, hvala, cujemo se za vikend, naletelo puno posla u nevreme. C'est la vie.

#15 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 14 June 2007 - 21:16

QUOTE(Lavinia Amaldi @ 13 Jun 2007, 14:10) <{POST_SNAPBACK}>
nisam nikad bila u ceskoj (osim cca 15, 20 puta na praskom aerodromu smile.gif )
ali mi se ta lokacija definitivno vise svidja od tvoje sadasnje :-)


... na kojoj si ... bila? unsure.gif