Jump to content


Photo
- - - - -

Sta ste / sta biste danas kuvali?


  • Please log in to reply
3760 replies to this topic

#1 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 03 June 2007 - 20:10

Ja kuvala punjene paprike, ovde u tudjini mi to pada na pamet mnogo češće nego dok sam bila u BG. Tamo su to kuvale mame, babe i tetke, a ovde nema ko nego ja. Ove raznobojne paprike (bell peppers) su jedino logično i najeftinije rešenje koje se u Pragu nudi, ali naravno, nije to isto kao kad se skuva od onih pravih u sezoni!
U svakom slučaju izgleda mnogo lepo, a i ukus je bio mnjam mnjam!
(Usput sam naravno kuvala još i par drugih jela da ukućani imaju šta da jedu ovih dana, pod poklopcima su pileća supa, čorba od praziluka i bolonjez umak.)

Attached Files


Edited by wegga, 03 June 2007 - 20:11.

  • 3

#2 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 03 June 2007 - 22:18

Pile i mlade krompirice... Spakovao u pekac pa u rernu, 2 sata na 200 stepeni...
  • 0

#3 Voo

Voo
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 03 June 2007 - 22:40

e wegga, imas lepe serpe i lepo bilje, a ni ovo u serpama ne izgleda lose... smile.gif
  • 0

#4 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 03 June 2007 - 22:41

Nisam nista kuvala. Jela kifle sa susamom i paradajz ceo dan.
  • 0

#5 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 04 June 2007 - 10:04

Corbicu od crvenog sochiva i paradajiza sa cuminom i korijanderom: jedan luk, dva cena beolg luka, 500gr paradajiza 150 gr sociva, zachini i kuvaj 20 minuta - mixer da se napravi potaz.

Svinjski file u sosu Stroganoff - luk, svinjski file isecen na kockice, pecurke, paradajiz koncentrat i na kraju pred sluzenje kasika jogurta. Sve to uz pirinach sa puterom i persunom.

Palachinke sa: PAZI SAD! biggrin.gif : pekmezom od chokolade i pekmezom od kokosa & passion fruit-a
  • 0

#6 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 04 June 2007 - 10:17

Slutim da ce ovo biti moj omiljeni topik. rolleyes.gif
  • 0

#7 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 June 2007 - 09:11

Dobar topik smile.gif
Al nažalost nemam vremena da kuvam svaki dan.
Poslednja akcija je bio sataraš pre neko veče (ukoliko se to može nazvati kuvanjem wink.gif)

A baš mi se sad jedu punjene paprike, možda padnu sad za vikend.
  • 0

#8 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 06 June 2007 - 16:02

NIje bilo danas ali je bilo za juce a moze i da se podgreje:
socivo sa chorizom, sargarepom i celerom. Socivo je zeleno Puy socivo, poznato po izuzetnom kavlitetu - alko se kuva, ne trazi predhodno stajanje u vodi, i ne optercuje stomak

  • 0

#9 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 06 June 2007 - 16:17

QUOTE(wegga @ 3 Jun 2007, 21:10) <{POST_SNAPBACK}>
Ja kuvala punjene paprike, ovde u tudjini mi to pada na pamet mnogo češće nego dok sam bila u BG. Tamo su to kuvale mame, babe i tetke, a ovde nema ko nego ja. Ove raznobojne paprike (bell peppers) su jedino logično i najeftinije rešenje koje se u Pragu nudi, ali naravno, nije to isto kao kad se skuva od onih pravih u sezoni!
U svakom slučaju izgleda mnogo lepo, a i ukus je bio mnjam mnjam!
(Usput sam naravno kuvala još i par drugih jela da ukućani imaju šta da jedu ovih dana, pod poklopcima su pileća supa, čorba od praziluka i bolonjez umak.)


Da pohvalim estetiku!

Ko sa slike! smile.gif Mnogo lepo izgledaju a i na ukus verujem. Volim punjene parike [papriku u svakom obliku], to je jedino trad. sto jos ponekad skuvam. Zadnji put pre godinu i nesto. Well, kada vidim da treba da dam samo 10 evra za paprike a 3 evra za meso, onda kupim rakove ili oslica za te pare smile.gif Ovde su paprike katastrofalne na ukus i neverovatno, nerealno skupe. Zadnji put kada sam se 'pruzio' i napravio ovde punjene paprike, toliko su gorcile da su skoro bile ne jestive. Ali moracu da se ponovim, sada sam malo usao u stos sa nabavkom i kod marokanaca mogu da se nadju 'dobre' za 1 e komad sad.gif
  • 0

#10 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 06 June 2007 - 17:40

Evo ovo sam danas na brzaka [slika od prosle nedelje]. Imam obicaj da slikam klopu jer mi to dobro dodje kao podsetnik sta da kuvam. Niko [3 zene + me] nikada nema nikavu ideju sta bi da klopaju, a kada je to obaveza onda mi se 'veze' mozak u cvor. Slikice dobro dodju kao podsetnik.

Dakle: Tagliatelle sa svezim lososom.



Ovako: 400g mesanog [zamrznutog sad.gif povrca] tzv Italian mix [paprika, boranija, sargarepa ...] + moj mladi luk crni i beli iz [staklenika] samo zelena pera, prodinstam sa malo maslinovog ulja da ispari sva voda i da bude 'al dente' spremljeno. Ovo zacinim svezim tymusom, persunom i korijanderom. U medjuvremenu rastopim u 2 dl slatke pavlake 50g Roqueforta. To ostavim sa strane.
Dok se kuvaju Tagliatelle [7-8 min] (Tagliatelle treba da budu dobre, cesto pravim sam domace, ali ako su kupovne onda neka budu stvrno kvalitetne recimo Barilla ili De Cecco) na rebrastom [grill] teflon tiganju proprzim dva fileta lososa [400g]. Bez ulja ! Kada je losos isprzen zacinim ga sa crvenim biberom i malo sveze mirodjije a onda ga iseckam na komadice 2 x 2.
U medjuvremenu su tagliatelle gotove; procedjene zalivene sa malo maslinovogh ulja.

Na vrlo laganoj vatri u veliki wok [wan] podgrejem ono povrce, iskljucim i dodam tagliatelle, naspem sos od sira i pavlake i to polako promesam. Pred kraj dodam komadice lososa i lagano promesam.

Ovo je poprilicno jako zbog pavlake i Roqueforta. Da bi dobio svezinu dodam sveze male cherry tomatos iseckane na 4 dela, jedno 200g i tako sveze pomesam sa pastom. Ovi mali paradajzcici izvanredno osvezavaju klopicu.
Ova travica nije samo dekoracija. To je Watercress takodje iz moje baste. Ko nije probao must!

Vrlo intresantna klopica koja se vrlo brzo pravi [dosta sudova se uplja] Ono sto je intresantno kod ove klope svaki ukus se posebno oseti. Komadici lososa sa mirodjijom i crvenim biberom, povrce u kome se oseti tymus & svezi korijander, cherry tomatos sa svojim specificnim ukusom i same tagliatelle u kremu.
  • 0

#11 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 06 June 2007 - 19:24

Zalila sam sirove leblebije vodom. Nameracila sam se da sutra kuvam falafel. Guglam recepte, ali ne uspevam da uhvatim glavni pravac. Negde pise da se melju samo namocene leblebije, a negde i da se kuvaju?! Sta da radim, upomoc. I jos da l treba prasak za pecivo? Brasno? Hlebne mrvice? Sok pola limuna? Pravio neko? Zna pouzdan, isproban i ukusan recept? Da l moze da se pece u rerni umesto sto se prze u ulju?! Pliz, pomozite.
  • 0

#12 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 06 June 2007 - 19:57

QUOTE(darling @ 6 Jun 2007, 20:24) <{POST_SNAPBACK}>
Zalila sam sirove leblebije vodom. Nameracila sam se da sutra kuvam falafel. Guglam recepte, ali ne uspevam da uhvatim glavni pravac. Negde pise da se melju samo namocene leblebije, a negde i da se kuvaju?! Sta da radim, upomoc. I jos da l treba prasak za pecivo? Brasno? Hlebne mrvice? Sok pola limuna? Pravio neko? Zna pouzdan, isproban i ukusan recept? Da l moze da se pece u rerni umesto sto se prze u ulju?! Pliz, pomozite.

da izvinEs, dvojbe nema - MORAJU da se kuvaju. Moj recept kaze sledece:
225 gr leblebija odlezale celu noc u vodi sutradan kuvane 1-1:30 sati
1 luk, sitno iseckan
2 chena belog luka
2 kafene kasike semenki kumina
2 kk korijandera
2 supene kasike persuna svezeg, sitno iseckanog
2 supene kasike svezeg korijandera
ulje da zamastis pleh

sve sastojke u mikser. posoliti, pobiriti, ostaviti sat vremena u frizideru.
praviti loptice velichine oraha pa ih malo spljostiti.
peci na 200 stepeni 15 minuta, pa prevrnuti. pa opet 15 minuta

ovaj recept jos ima i sos: jogurt 150ml, svez korijander, sveza nana, luka izrendanog svega toga po kasiku, jedna mala crvena ljuta paprichica iseckana, kumina u prahu i sok od limuna (malkice).

eto.

Edited by msmodesty, 06 June 2007 - 19:58.

  • 0

#13 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 07 June 2007 - 08:02

Jedan od izvora moje zbunjenosti: http://www.coolinari...nec-od-slanutka

No, kako bilo, hvala smile.gif Danas pravim po tvom receptu. Malo me bune semenke kumina. Da l treba da ih avanizujem? U stvari, nikad nisam ni videla semenke kumina, mozda ce se raspasti pod prstima? Imam kumin u prahu. Moze to? O, kulinarska avanutra, jupi:)
Posle rucka postavicu slike. Tenks jos jednom.
  • 0

#14 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 07 June 2007 - 08:59

QUOTE(darling @ 7 Jun 2007, 08:02) <{POST_SNAPBACK}>
Jedan od izvora moje zbunjenosti: http://www.coolinari...nec-od-slanutka

No, kako bilo, hvala smile.gif Danas pravim po tvom receptu. Malo me bune semenke kumina. Da l treba da ih avanizujem? U stvari, nikad nisam ni videla semenke kumina, mozda ce se raspasti pod prstima? Imam kumin u prahu. Moze to? O, kulinarska avanutra, jupi:)
Posle rucka postavicu slike. Tenks jos jednom.

da, zaboravih, kumin u prahu, naravno smile.gif
samo napred, javljaj kako je bilo
  • 0

#15 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 07 June 2007 - 16:52

Sta je crveno socivo? unsure.gif
  • 0