Jump to content


Photo

Ipak lustracija?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#1 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 31 May 2007 - 19:53

Dulić pokreće lustraciju

Beograd -- Oliver Dulić pokrenuće primenu zakona o lustraciji, koji država ne primenjuje već četiri godine.

Predsednik Skupštine Srbije predložiće kandidate za članove lustracione komisije, kako bi zakon o lustraciji konačno mogao početi i da se sprovodi. Pitanje lustracije aktuelizovano je na insistiranje LDP-a, a vrhunac je doživelo na jučerašnjoj sednici Skupštine, kada je nekadašnji član JUL-a Zoran Balinovac, u Skupštini kao Vladin izaslanik, pokušao da predstavi izmene zakona o vladi i o državnoj upravi.

Zakon o lustraciji u Srbiji usvojen je još 2003, ali nikada nije primenjen. Naime, posle parlamentarnih izbora 2003. komisija koja bi trebalo da sprovodi zakon ostala je bez dva člana iz redova poslanika.

Prethodni saziv Skupštine nove članove nikada nije predložio niti izabrao. Osim toga, Komisiji za lustraciju nikada nisu obezbeđena ni sredstva iz budžeta ni prostor za rad.

Novi predsednik Skupštine, Oliver Dulić, kaže da će on sve svoje zakonske obaveze ispuniti. “Obaveza predsednika Skupštine, po zakonu o lustraciji, koji je važeći i postojeći i koji ja apsolutno moram da primenim, kao i sve druge zakone ove zemlje, jeste da da svoje predloge za Komisiju o lustraciji”, kaže on.

"Što se tiče oživljavanja samog procesa lustracije, prema postojećem zakonu, treba svoje učešće da daju i mnogi drugi akteri na političkoj sceni”, kaže on.

“U Komisiju o lustraciji ulaze i tužioci i sudije, ulaze i predstavnici pravne struke. Ja ću svoj deo obaveza koji imam po zakonu o lustraciji ispuniti”, rekao je predsednik Skupštine.

Osnovni cilj Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava, kako se zapravo zove zakon o lustraciji, bio je da neko vreme na javnim funkcijama ne mogu da budu oni koji su kršili ljudska prava, ali kao razlog što to nije sprovedeno uglavnom se vidi nedostatak političke volje.

Stručnjaci, međutim upozoravaju i da je zakon o lustraciji teško primenjiv, ukoliko se ne donese niz drugih zakona, a posebno zakon o otvaranju tajnih dosijea.

----

Ja sam vrlo skeptican, ako ni zbog cega drugog onda zbog cinjenice da se veliki broj pacijenata za lustraciju nalazi upravo u toj skupstini i na celu nekih parlamentarnih stranaka. Ta ista slupstina bi trebalo da im oduzme posanicki imunitet!!!! Uzmimo, na primer, dvojicu za kojima lustracija place: Ivica Kofercic Dacic, Miloseviceva "leve ruka" i lider SPS i Aleksandar Pussylips Vucic, Milosevicev ministar za informisanje koji je kaznio i ugasio mnoge nezavisne medije. Da li neko moze da zamisli da ce ovim hohstaplerima biti zabranjeno dalje delovanje u politici? No way.

#2 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 31 May 2007 - 20:51

Znam i ja dvojicu: Milenko Sarancic - Direktor zeleznice a u dobra stara vremena funkcioner JUL-a, Nenad Popovic - direktor ekonomskog tima vlade Srbije za Kosovo i Metohiju takodje bivsi i buduci clan SPS-a .
Nema od lustracije nista, napravice se kompromis sa DSS-om da ode Balinovac i pojeo vuk magarca.

#3 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 31 May 2007 - 21:00

ne palite se... Mora Tikomir i beskicmenjaci da pokazu malo zube da privole nekog nazad da glasa nekad opet za njih... Procice to sutra, cim uhapse Vodoinstalatersku Mafiju...

#4 zecov

zecov
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 31 May 2007 - 21:01

ova priča sa lustracijom je fora koju ds pokušava da proda da bi balinovac otišao a da oni ostanu čisti povodom toga,a i da bi sprečili dalje uranjanje ldp u glasačko telo razočaranih "900 000 hiljada",ništa više od toga...da nije tako,predsednik skupštine će se naći u situaciji da bi trebalo da lustira neke ljude koji će biti u toj istoj komisiji...

Edited by zecov, 31 May 2007 - 21:54.


#5 Perikle

Perikle
  • Members
  • 114 posts

Posted 31 May 2007 - 21:07

Ovo je dosta neobicna inicijativa od coveka iz DS, ako znamo da je njegov sef, predsednik Srbije Tadic, u predizbornoj kampanji u "Utisku nedelje" jasno i glasno rekao da lustracija vise nije moguca danas.

Dakle, providan trik u pokusaju da se umanji sopstvena nevidjena blamaza i gubitak svakog kredibiliteta zbog kolaboracije sa onima koje treba lustrirati.

#6 minail

minail
  • Members
  • 229 posts

Posted 31 May 2007 - 22:30

Slažem se, jevtin trik.. dry.gif
Verovatno će biti sličnih pokušaja i u skorijoj budućnosti.
Jedino se bojim da će ipak biti onih koji će zagristi udicu..

Edited by minail, 31 May 2007 - 22:32.


#7 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 01 June 2007 - 21:28

Ja znam da je nekim iz SPSa poprilicno frka od ovog zakona... wicked.gif

#8 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 01 June 2007 - 21:59

QUOTE(Atreid @ 1 Jun 2007, 22:28) <{POST_SNAPBACK}>
Ja znam da je nekim iz SPSa poprilicno frka od ovog zakona... wicked.gif

Da, Tutumrak im je davno obecao da nece biti "odmazde". Sada kada su espeesovci videli kako je nareceni ispalio Grobara imaju puno razloga za zabrinutost - ali ne i ozbiljnu brigu. Oli i DS ne mogu to sami da izguraju bez kohabitantskog partnera. A partner... pa znamo vec na sta je sve spreman isto kao sto znamo da Tadic nije sposoban da izgura sve sto obeca.

Bas bih voleo da vidim ko ce da lustrira Gljivicu i Pussylips, dvojicu zlikovaca koji, po meni, zauzimaju prva dva mesta na listi za odstrel.

Edited by Zmitjkoe, 01 June 2007 - 22:00.


#9 Bambi

Bambi
  • Banned
  • 636 posts

Posted 01 June 2007 - 22:32

Evo čim Dušan Petrović promeni ovaj nakaradni DOSovski zakon, a Oli ga sprovede međ' skupštinske anale, pa kad budu lustrirani i kurta i murta, ima sve da se puši. innocent.gif

Ova najava tzv. lustracije će biti u maniru mož' da bidne, al' ne mora da znači. Duvanje u DSS tikvu na mestu pretposlednje svirale.


#10 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 01 June 2007 - 22:42

On će svoj posao uraditi sa formalne strane. Imanovaće dva člana, daće im kancelariju, budžetom će im biti određena neka simbolična suma novca, baš kao i onim nesrećnicama što analiziraju stranačke troškove, i time će se priča završiti.

A Djelićeva konstatacija da lustracija sama po sebi nije neophodna za slučajeve kada postoji adekvatno zakonodavstvo je ispravna.

Sa druge strane, Petrovićevo saopštenje je presmešno i ljigavo.

Edited by pacey defender, 01 June 2007 - 22:42.


#11 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 01 June 2007 - 23:00

Jedva čekam da vidim kako će to da izgleda u praksi, mada već pretpostavljam - uhvatiće dva-tri kokošara ili nekoga ko im se zamerio i to je to. Ne očekujem da će krupne zverke biti na udaru tog zakona. Taman da DS prikupi par poenčića, jer su, eto, nešto radili. A i Koštunjavi će nešto ućariti ako Trafikant uhvati par kolega.

#12 Bambi

Bambi
  • Banned
  • 636 posts

Posted 01 June 2007 - 23:06

QUOTE(DJ_Vasa @ 2 Jun 2007, 00:00) <{POST_SNAPBACK}>
Jedva čekam da vidim kako će to da izgleda u praksi, mada već pretpostavljam - uhvatiće dva-tri kokošara ili nekoga ko im se zamerio i to je to. Ne očekujem da će krupne zverke biti na udaru tog zakona. Taman da DS prikupi par poenčića, jer su, eto, nešto radili. A i Koštunjavi će nešto ućariti ako Trafikant uhvati par kolega.


Na primer Milanku Karić, pa recimo Hanku Palbum ili tako nekog. cool.gif

#13 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 01 June 2007 - 23:25

QUOTE(DJ_Vasa @ 2 Jun 2007, 00:00) <{POST_SNAPBACK}>
Jedva čekam da vidim kako će to da izgleda u praksi, mada već pretpostavljam - uhvatiće dva-tri kokošara ili nekoga ko im se zamerio i to je to. Ne očekujem da će krupne zverke biti na udaru tog zakona. Taman da DS prikupi par poenčića, jer su, eto, nešto radili. A i Koštunjavi će nešto ućariti ako Trafikant uhvati par kolega.

Ne verujem da će Koštunjavi uopšte dozvoliti početak sprovođenja tog zakona. Njemu odgovara stanje kakvo jeste, bez mnogo talasanja. Suviše je rizično pokrenuti tu priču jer ju je nemoguće kontrolisati tako lako.

Samo se prisetimo Koštuničinog argumenta protivu zakona o lustraciji "A ko će lustrirati lustratore"?

#14 pacey defender

pacey defender
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 02 June 2007 - 00:15

Ajd malo da igram djavoljeg advokata. Pitanje za sve koji propagiraju lustraciju.....

Da je lustracija početa 2001 godine, čim je formirana Đinđićeva vlada, da li mislite da bi bila sprovedena bolje nego što je sproveden npr zakon o extraprofitu? Činjenica je da bu razni Čovići, Perišići, Mihajlovići, i naravno Koštunice, insistirali na tome da se određeni poštede.....

#15 MilivojC

MilivojC
  • Sleepers
  • 57 posts

Posted 02 June 2007 - 07:12

Ne mogu da verujem da su te komesarske ideje još uvek žive !
Držite se zakona kao pijan plota i sve će biti u redu.
unsure.gif Ili, pak, što bi rekao Đinđić --- kome je do morala, neka ide u crkvu !