Jump to content

Photo

Za ljude koji puno pricaju a malo kazu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
45 replies to this topic

#16 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 31 May 2007 - 14:28

QUOTE(ion @ 31 May 2007, 09:22) <{POST_SNAPBACK}>
Elem, šta ja da radim.
Mila suprugica mi je od te sorte wub.gif

Svesno, pokušava ona da cut-uje priču, ali priroda joj je to.

"Krenula ja tamo i tamo, pa sretnem toga i toga, a njega znam jer je njegova keva to i to tamo i tamo, pa mu ja kažem "zdravo", on meni kaže "zdravo, gde si", ja kažem "evo tu sam, radim....blah, blah, blah... ", da bi posle pola sata rekla da će ta xx osoba doći kod nas na kafu.
Ja se, naravno, "isključio" posle prve 3-4 rečenice, i kad me na kraju pita "slažeš li se?", ja nemam pojma s čim treba da se složim.
Onda sleduje rasplet "ti me uopšte ne slušaš!" (ekvivalentno "ne voliš"), "neću ništa više da ti pričam"...

Kako postupiti?

...snimi je ...pusti joj...pusti joj jos jednom... pusti jos jednom...e sada napravi malu pauzu - pa joj pusti jos tri puta... pitaj je kako se oseca posle tog iskustva i kazi joj kako je mnogo volis rolleyes.gif

#17 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 31 May 2007 - 16:24

QUOTE(Mr.Smith @ 31 May 2007, 15:28) <{POST_SNAPBACK}>
...snimi je ...pusti joj...pusti joj jos jednom... pusti jos jednom...e sada napravi malu pauzu - pa joj pusti jos tri puta... pitaj je kako se oseca posle tog iskustva i kazi joj kako je mnogo volis rolleyes.gif

thumbsup.gif

#18 Lenny

Lenny
  • Members
  • 326 posts

Posted 31 May 2007 - 17:14

QUOTE(Isis @ 31 May 2007, 15:22) <{POST_SNAPBACK}>
ili ako izlaze nesto pred nadredjenim boji se da se nesto ne zabrlja jer je propustio da mu iznese neku informaciju, pa posledicno krene da prica sve od a do sh.

oni koji ne zaklapaju, bar oni koje sam slušao, jesu takvi jer su nesigurni, pate od manjka sampouzdanja ("da li me je sagovornik razumeo? da li je!? da ubacim ipak i ovo i ono i...").
nekad je njihova brbljivost posledica stidljivosti - situacija kad neko izbegava očni kontakt, ali zato žvaće sto na sat, čime valjda skreće pažnju na priču, umanuje napetost.
a nekad je posledica usamljenosti - nekom je potrebna pažnja, pa na sve načine gleda da produži "razgovor", samo da ne ostane sam/a sa sobom, što naročito važi za telefonske razgovore. tako je to, mnogo je ljudi očajnih koji vapiju za pažnjom. ili, kad je neko mlad i neiskusan a u društvu starijih i prevejanih pa hoće da se dokaže, da pokaže šta sve zna, šta je sve pročitao/la - to je takođe simpatično.
ili, obrnuto, kad je neko bitno stariji od prisutnih, pa krene da izlaže svoju životnu mudrost, iskustvo ("gde sam sve bio, šta sve radio..."). lep primer, i za mene vrlo inspirativan, je iz filma "Waterland" sa Jeremy Ironsom, Ethan Hawkeom, Sinead Cusack... pa kad se Džeremi kao matori, prolupali profesor istorije prokenja na času, a onaj mali ga prvo proziva a posle ga zgotivi i razume.
ili, ako se neko raspričao pod uticajem opojnih droga, pa ako sam i ja pod takvim uticajem, onda je sve kul.
ili, ako je doživeo neku neku neprijatnost, nepravdu, pretrpeo duševne ili fizičke bolove, ljudski je pustiti ga da se ispovedi.

sve u svemu, kad god skapiram da je raspričana osoba jedan od navedenih slučajeva, uvek sam spreman da poslušam, da kažem, iz saosećanja. jednostavno, osetiš da nekome u tom trenutku znači da se ispriča i saslušaš. umetnost je saslušati čoveka smile.gif

ono što mi pak smeta jesu likovi koji pričaju mnogo a sporo, pritom uživajući u svakoj svojoj izgovorenoj reči, pri čemu se ne obazirući ni na kakve, suptilne ili manje suptilne, znake da sagovornik želi da se uključi ili nadoveže. obično su i teme u skladu sa "veličinom" govornika: istorijske, (geo)političke, religijske, filozofske...

#19 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 31 May 2007 - 18:46

QUOTE(ion @ 31 May 2007, 15:22) <{POST_SNAPBACK}>
Kako postupiti?

ja ipak virujem u fizičko sputavanje

#20 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 31 May 2007 - 21:11

moj super ortak je neopevani brbljivac. vise puta je dokazao da moze da melje 6-7 sati neprekidno. sa druge strane, pametan je i duhovit, pa mozes da ga slusas ko radio laugh.gif al kad pretera, kazes mu lepo da umukne, i resis problem. slusa.
e sad, ja imam veci problem sa close talkerima, osobama koje se neprekidno primicu sagovorniku. ja uzmicem, oni za mnom. i tako predjemo po 20ak metara... i jos ako su neki nepoznati, glupo mi je da im kazem "odbij!" ili nesto slicno. dry.gif

#21 Valkyrie

Valkyrie
  • Members
  • 1,115 posts

Posted 31 May 2007 - 22:50

Užasno sam nestrpljiva kad neko sporo priča ili detaljiše na takav način da mi ''crta'' neke proste stvari što ume i da me iznervira pa prasnem. Onda sam sklona da rukama ''signaliziram'' ubrzavanje priče i da na još nekoliko drugih načina stavljam gnjavatoru do znanja da nemam ja živaca za takvu vrstu konverzacije.
Naravno, što kaže Leni, kad neko blizak ima potrebu da ti se ''ispoveda'' - uvek sam tu da slušam i pomognem ako mogu.

#22 olgazu

olgazu
  • Members
  • 53 posts

Posted 01 June 2007 - 11:13

QUOTE(ion @ 31 May 2007, 15:22) <{POST_SNAPBACK}>
Elem, šta ja da radim.
Mila suprugica mi je od te sorte wub.gif

Svesno, pokušava ona da cut-uje priču, ali priroda joj je to.

"Krenula ja tamo i tamo, pa sretnem toga i toga, a njega znam jer je njegova keva to i to tamo i tamo, pa mu ja kažem "zdravo", on meni kaže "zdravo, gde si", ja kažem "evo tu sam, radim....blah, blah, blah... ", da bi posle pola sata rekla da će ta xx osoba doći kod nas na kafu.
Ja se, naravno, "isključio" posle prve 3-4 rečenice, i kad me na kraju pita "slažeš li se?", ja nemam pojma s čim treba da se složim.
Onda sleduje rasplet "ti me uopšte ne slušaš!" (ekvivalentno "ne voliš"), "neću ništa više da ti pričam"...

Kako postupiti?

Е, стварно ти није фазон што не слушаш кад ти жена лепо прича

П.С. Да није она којим случајем учитељица? Питам јер имам слична искуства-жена је лепо навикла да све мора да објасни поступно, идући од простијег ка сложенијем, детаљно, тако да свима буде разумљиво... blink.gif

#23 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 June 2007 - 00:46

Koristim nekoliko metoda, u zavisnosti od sagovornika:

- Uključivanje mentalnog screen savera
- Seckanje sagovornika
- Brzo napuštanje dosadnjakovića

Prvi metod ponekad kombinujem sa grimasama koje pokazuju da me za njegovo/njeno trabunjanje baš briga. Rezervisano sa smarače i neke od kolega koje očigledno nemaju koga da gnjave kod kuće.

Inače, svi metodi su efikasni.

Najgrublji sam bio kada sam jednoj (neželjenoj) saputnici koja je brbljala u punom autu dok sam vozio po magli doslovno rekao: "Ukoliko momentalno ne prekineš da klepećeš, ili ćemo se zakucati u prvo drvo, ili put nastavljaš peške." Za drvo nisam mislio ozbiljno, ali za ono drugo jesam.

Edited by DJ_Vasa, 02 June 2007 - 00:47.

#24 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 03 June 2007 - 15:43

Primenjujem sledecu taktiku:
-oslusnem uvod da znam koja je tema
-iskljucim se i izgledam kao da slusam a u mislima sam daleko
-kad ocenim da ce kraj, ukljucim se i kazem vala jes' or ma sta kazes

#25 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 03 June 2007 - 16:11

QUOTE(Miralem @ 31 May 2007, 22:11) <{POST_SNAPBACK}>
moj super ortak je neopevani brbljivac. vise puta je dokazao da moze da melje 6-7 sati neprekidno. sa druge strane, pametan je i duhovit, pa mozes da ga slusas ko radio laugh.gif al kad pretera, kazes mu lepo da umukne, i resis problem. slusa.
e sad, ja imam veci problem sa close talkerima, osobama koje se neprekidno primicu sagovorniku. ja uzmicem, oni za mnom. i tako predjemo po 20ak metara... i jos ako su neki nepoznati, glupo mi je da im kazem "odbij!" ili nesto slicno. dry.gif
uh choveche, dobro je kad su bar linearni, zamisli kad pokushavaju da ti taj niz informaija uture u jedno uvo, pa nastane vitlanje u krug laugh.gif

ne znam sta chiniti. kao mladjoj mi beshe uzasno neprijatno, a sad sam smorena do te mere da se prosto iskljuchim sad.gif

#26 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 03 June 2007 - 16:41

QUOTE(brax @ 3 Jun 2007, 16:43) <{POST_SNAPBACK}>
Primenjujem sledecu taktiku:
-oslusnem uvod da znam koja je tema
-iskljucim se i izgledam kao da slusam a u mislima sam daleko
-kad ocenim da ce kraj, ukljucim se i kazem vala jes' or ma sta kazes

Joooj i ja ovo radim, pa sa vremena na vreme mudro klimnem glavom odobravajuce...

Jooj posle mi malo krivo i grize me savest...

Pogotovu ako je fin neki covek/zena...

#27 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 03 June 2007 - 17:13

QUOTE(dare... @ 3 Jun 2007, 17:41) <{POST_SNAPBACK}>
Joooj i ja ovo radim, pa sa vremena na vreme mudro klimnem glavom odobravajuce...

Jooj posle mi malo krivo i grize me savest...

Pogotovu ako je fin neki covek/zena...
ta tehnika ima ime. patentirali momci pred kraj xx veka. zove se:

"samo ti prichaj, ne slusham te vec 10 minuta"

od sposobnosti zahteva samo jednu, al preventivnu:
da u svakom trenutku mozesh da ponovish poslednje 3 rechenice. mehanicheski lol_2.gif

#28 Morgenrot

Morgenrot
  • Members
  • 162 posts

Posted 03 June 2007 - 23:39

Imam kolegu, neopisivog daveza, unosi se u facu dok prica (decibeli, gestikulacija & Co. se podrazumevaju). Uspela sam nekako da ga otkacim i sad je ok, 'dobar dan - dobar dan', strogo zvanicno.

#29 Tihajeza

Tihajeza
  • Members
  • 98 posts

Posted 04 June 2007 - 00:00

Ja imam kolegu, sedi pored mene. Ponekad sedi, ćuti i radi. Ali dovoljno je da se neko zezne i u prolazu ga pita nešto bezazleno, tipa: "Kako je tvojoj ženi na novom poslu?". Sledi jedno 2 sata monologa u kome možete čuti sve o ženinoj novoj firmi, ali i o: trenutnoj geopolitičkoj mapi sveta, visećim delovima u kuhinji, bolesti kumove tašte, procesorima koji se trenutno mogu naći na našem tržištu...
Ja sam se navikla vremenom da mogu da radim i slušam jednim uvetom istovremeno, ali me jako dekoncentriše što osećam njegov pogled na obrazu (on je sve vreme okrenut ka meni!).
Ima jedna taktika. Zapamtim prvo pitanje od koga je sve počelo, sredinu ne slušam, makar ne s pažnjom, a zatim kada konačno ućuti (uh, nikad ne znam kako na kraju dođe i do kraja), sačekam jedno 5 sec. tišine i priupitam: "Hmmm...., kako je tvojoj ženi na poslu?". Mislim da mu je bilo jasno.

Edited by Tihajeza, 04 June 2007 - 22:58.

#30 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 04 June 2007 - 00:47

Uglavnom me "naprasno" zaboli stomak pa moram hitno do WC-a, u nadi da će dotična osoba, dok se ja vratim zaboriviti šta je počela da priča, naći neku novu žrtvu ili, što je najbolje, otići.

Problem je samo što sad mogi misle da imam zdravstvenih problema pa mi preporučuju razne urologe, i one druge kakoseonobešezovu za stomačne tegobe sad.gif

edit: kad počnem za rođendane da dobijam čajeve od žalfije i sl. moraću da izmislim nešto novo.

Edited by Rahel, 04 June 2007 - 00:49.