Jump to content


Photo

25. maj, dan mladosti - Rodjendan Druga Tita


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#46 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 28 May 2007 - 15:04

QUOTE(Larko @ 28 May 2007, 13:20) <{POST_SNAPBACK}>
docim je topik o sfrj v. scg stigao do 27me strane. svih 27 retardirano i ponosito stoje na pdf politika kano klisurine...



lol_2.gif da da i ne samo oni


ja volim deponiju, a vi?

bez trolovanja topika !

#47 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 28 May 2007 - 16:47

QUOTE(Larko @ 28 May 2007, 15:20) <{POST_SNAPBACK}>
docim je topik o sfrj v. scg stigao do 27me strane. svih 27 retardirano i ponosito stoje na pdf politika kano klisurine...


ne sme se zaboraviti ni cuveni duel veliki brat vs. eurosong (deponija)

cenim da nesto mora ostati i na originalnim podforumima inace bi po nekom od kriterija manje vise svaki topic zavrsio ovde
(ne bi ni to bilo lose - odemo na deponiju i vidimo sve, ustedi se poprilicno kliktanja... wink.gif )

#48 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 28 June 2007 - 03:03

te..


Sta se krije iza zidova dedinjskih rezidencija
JOS SE NE ZNA STA JE OD NEPROCJENJIVOG BLAGA OSTALO NA SVOM MJESTU

to se krije iza zidova dedinjskih rezidencija, u kojima se krojila sudbina zemlje, jedno je od pitanja koja zaokupljaju javnost nakon politickih promjena u Srbiji.

Gradanima zavirivanje u donedavna obitavalista celnika bivseg rezima ne moze da donese neko neposredno dobro, ali bi samo otvaranje zabunkerisanih rezidencija i javno izlaganje nacionalnog blaga u kome su uzivali samo "narodni vodi" mnoge uvjerilo da se u zemlju vraca pravda.


Strucnjaci koji su imali priliku da prije desetak godina pregledaju umjetnicko blago pohranjeno u dedinjskim rezidencijama ocjenjuju da bi sto prije trebalo napraviti novi popis umjetnina i ostalih vrijednih predmeta u tim objektima kako bi se utvrdilo da li je i dalje sve na svom mjestu.



Upuceni, koji su imali prilike da pregledaju umjetnicke riznice Bijelog dvora, Starog dvora i rezidencija u Uzickoj ulici, tvrde da je neopravdan strah da bi neki predmeti znatnije umjetnicke ili materijalne vrijednosti pohranjeni u tim objektima mogli naprosto nestati a da se za to ne sazna.





Istoricar umjetnosti Irina Subotic ocjenjuje da ne postoji mogucnost da se iz predsjednickih rezidencijalnih objekata na Dedinju iznesu vrijedna umetnicka djela a da revizijom postojecih spiskova to ne bude utvrdeno. Takvog je misljenja i kustos Narodnog muzeja Srbije Nikola Kusovac.


- Apsolutno nista od toga ne moze da nestane bez traga, a da se onom ko bi eventualno pokusao nekakvu kradu to ne obije o glavu, jer sve je pazljivo popisano - kaze Kusovac.




Irina Subotic tvrdi da su neki vrijedni predmeti u Bijelom i Starom dvoru osteceni ili unisteni zbog nehajnog i neodgovornog ponasanja "novih vlasnika" koji su u tim zdanjima primali strane delegacije.

- Razbijesnilo me je kada sam vidjela da Milosevic u Bijelom dvoru prima razne delegacije, i bez postovanja prema izvanrednom namestaju, prema divnim salonima sa originalnim vezovima iz vremena Busea, sjedi na necemu sto bi trebalo da bude muzejski eksponat - kaze ona.




Subotic je bila clan ekipe strucnjaka Narodnog muzeja Srbije i Muzeja primenjene umjetnosti koja je 1991. i 1992. godine nacinila inventarski spisak umjetnickih i drugih predmeta u predsjednickim rezidencijama na Dedinju.

Ona je bila i clan ekspertske grupe koja je u vrijeme predsjednikovanja Dobrice Cosica pregledala umjetnicke kolekcije u Starom i Bijelom dvoru i memorijalnom centru "25. maj", predlozila da te zgrade postanu jedinstveni muzejski kompleks koji bi se zvao Muzej istorije Jugoslavije. Taj prijedlog nije prihvacen.

- Doslo je vrijeme da se popise sve sto se sada nalazi u Bijelom i Starom dvoru i u Memorijalnom centru "25 maj", jer kruze razne price - izjavila je Irina Subotic, koja u dedinjskim rezidencijama nije bila od 1993. godine.



Prema njenim rijecima, najveci dio predmeta koje je kao drzavnicke poklone dobijao Josip Broz Tito cuva se u memorijalnom kompleksu "25. maj". Medu njima, medutim, nema puno predmeta od velikog umjetnickog znacaja, ukoliko se izuzme nekoliko slika Vlaha Bukovca, Paje Jovanovica i jos nekih srpskih i jugoslovenskih autora.




U fundusu tog muzeja uglavnom se nalaze predmeti koji, prema rijecima Irine Subotic, prije svega imaju "antropolosku i psiholosku vrijednost", posto ilustruju vrijeme vladavine Josipa Broza.

- Ne postoji mjesto koje bolje govori o Titu i kolektivnoj psihologiji u vrijeme njegove vlasti - ocijenila je Irina Subotic, profesor na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu i Fakultetu istorije umjetnosti u Novom Sadu.





Jedan od najatraktivnijih predmeta u kolekciji tog muzeja je veoma vrijedan samurajski oklop, koji je Tito dobio na poklon od japanskih vlasti. U takozvanoj "Ackovicevoj kuci", u Uzickoj ulici 15, koju je Tito koristio kao rezidenciju, nalazila se kolekcija slika uglavn-om jugoslovenskih autora, a medu njima su najvrjednija platna Petra Lubarde i Milana Konjovica. U rezidenciji u Uzickoj 11, u kojoj je bivsi predsjednik SRJ Slobodan Milosevic uhapsen 2. aprila ove godine, takode se nalazila postavka posvecena Titu.



Prema rijecima profesorke Subotic, u trezorima ispod te kuce bile su, izmedu ostalog, pohranjene uniforme Josipa Broza, basnosnoslovno vrijedna kolekcija postanskih maraka koja je pripadala Titu, vrijedni predmeti koje je nekadasnjem jugoslovenskom predsedniku darovao Staljin, Lenjinova zvijezda optocena brilijantima i jedna sablja ta-kode optocena dragim kamenjem. U trezoru se nalazila i bogata kolekcija nakita koji je od svjetskih drzavnika na poklon dobijao bracni par Broz.

Najbogatije umetnicke zbirke, nalazile su se, kako tvrdi Nikola Kusovac, i dalje se nalaze u Starom i Bijelom dvoru, rezidencijalnim objektima Aleksandra odnosno Pavla Karadordevica, koje su povremeno koristili Josip Broz i Slobodan Milosevic.

Prema misljenju Irine Subotic, znatan dio umjetnickih predmeta iz Bijelog i Starog dvora bice vracen porodici Karadordevic.

- Oni su sada gradani ove zemlje i imaju pravo da se to denacionalizuje. Ali to spada u tako velike vrijednosti da mora da bude zasticeno zakonom o kulturnim dobrima od izuzetnog znacaja, sto znaci da je i drzava duzna da brine o njima. Drugim rijecima vlasnici imaju pravo da njima raspolazu, ali ne i da ih iznose iz zemlje ili prodaju - kaze Subotic.

Ona je izrazila ocekivanje da ce porodica Karadordevic Bijeli i Stari dvor otvoriti za javnost, i tako "produziti istoriju svojih predaka".

Nikola Kusovac tvrdi da je u dedinjskim dvorovima i dalje "sve na svom mjestu". Prema njegovim rijecima, umjetnicki predmeti iz rezidencija u Uz-ickoj ulici premjestani su uoci agresije NATO-a na Jugoslaviju, a znatan dio njih je privremeno pohranjen u Narodnom muzeju Srbije.

Na pitanje ima li saznanja da su neke od umjetnina ili neki vrijedni predmeti iz dedinjskih rezidencija nestali u poslednje vrijeme, Kusovac je odgovorio odricno.

- Da sam imao takva saznanja ja bih digao larmu na sve strane. Treba samo vidjeti gde je sta posklanjano u vrijeme bombardovanja - kaze Kusovac.

Kusovac je, komentarisuci mogucnost da umjetnine iz Bijelog i Starog dvora budu vracene Karadordevicima, ocijenio da bi prije takvog poteza moralo biti utvrdeno da li su one vlasnistvo kraljevske porodice ili nacionalno dobro.

- Tu ima nekoliko slika koje su pripadale knezu Pavlu. Koliko ja znam nista kapitalno. Treba vidjeti za cije je pare kupovao te slike, ali ja sumnjam da su one iz njegovog dzepa - kaze Kusovac.

Kustos Narodnog muzeja Srbije ocijenio je da bi umjetnine koje su neki jugoslovenski muzeji poklanjali Titu, kao sto je starorimski mozaik iz Gamzigrada kod Zajecara, morale biti vracene u svoje maticne kolekcije.


Preuzeto iz "Vijesti"







#49 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 28 June 2007 - 03:32

Svetlana Broz....



Igor Galo
je bio poznat glumac u nekadašnjoj Jugoslaviji. Od tada se on posvetio svojoj humanitarnoj organizaciji "Homo". "Naši životi su potpuno izmenjeni. Ko je mogao pre deset godina da kaže da će Svetlana pisati knjige, a da ću ja, po šumama u Krajini tražiti ostarele uplašene Srbe?" Potom se priseća svih eks-Jugoslovena koji nisu podlegli nacionalizmu. Dodaje sa prkosnim smeškom: "Treba uočiti zajedničku osobinu svih nacionalista, četnika, ustaša i ostalih: oni mrze više nas, Jugoslovene, nego što mrze jedni druge!" Vrti glavom i nestaje u šumi u koju ga vodi moralna svest i jugo nostalgija.

Svetlana Broz piše.....

Edited by elle, 28 June 2007 - 03:36.


#50 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 29 June 2007 - 02:23

Mišljenja, stavovi, strasti, mediji

za one koje zanima vidjenje Tita i vremena koje je obeležio, tv emisije, koja o tome govori i ... otvoriš link pa čitaš, ako hoceš

( detalj sa T. Arsićem je metaforičan do bljutavosti)



edit - ps: više se ne radi o 25om maju, al kako nema odgovarajućeg topika, da ne otvaram novi; tema novih postova se odnosi na podnaslov topika

Edited by elle, 29 June 2007 - 02:27.


#51 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 01 July 2007 - 08:48

QUOTE(brax @ 26 May 2007, 11:27) <{POST_SNAPBACK}>
Sta bi tek bilo da si ucestvovao/la na nekom od sletova ili u nosenju stafete? wink.gif



cool.gif učestvovala u gorenavedenom, ali samo nekih 50 metara

#52 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 15 July 2007 - 01:56

... je li neko ima knjigu u kojoj se tretira pitanje "Bleiburg Churchillova zasluga" ?

#53 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 15 July 2007 - 02:05

u medjuvremenu

Jugoslavija - samoubistvo jedne ...............

#54 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 July 2007 - 18:31

QUOTE(elle @ 14 Jul 2007, 18:56) <{POST_SNAPBACK}>
... je li neko ima knjigu u kojoj se tretira pitanje "Bleiburg Churchillova zasluga" ?

"The Minister and The Massacres" by Nikolai Tolstoy mozes da nadjes boljoj biblioteci

#55 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 July 2007 - 19:59

...


Count Nikolai Tolstoy-Miloslavsky (1935-) is a prominent and controversial Russo-British historian.
He is a great-grandson of Leo Tolstoy, and the current head of the Tolstoy and Miloslavsky families. His stepfather was the famed novelist Patrick O'Brian.

Tolstoy wrote a number of books about Celtic mythology and about World War II. Among them there were Victims Of Yalta (1977) and The Minister and the Massacres (1986) which criticised the British for the handling of post-war refugees from eastern Europe, the * Operation Keelhaul.

In 1989, Toby Low, Lord Aldington, previously a British officer and now an owner of Sun-Alliance, a company dealing with insurance, sued Tolstoy over war crimes allegations made by Tolstoy in a pamphlet distributed by Nigel Watts, a man involved with Sun-Alliance on an unrelated insurance matter.

Tolstoy lost and was ordered to pay two million pounds (1.5 million in damages and 500 thousand in costs), without the right to appeal. He appealed his case to the European Court of Human Rights and it ruled that the fine was excessive in the light of not being able to appeal.

In July 1995, the European Court of Human Rights concluded unanimously that the British Government had violated his rights in respect of Article 10 of the Convention on Human Rights (freedom of expression).

* Operation Keelhaul.
Operation Keelhaul was a programme carried out in Austria by British forces in May and June 1945 that decided the fate of thousands of post-war refugees fleeing eastern Europe.
One of the conclusions of the Yalta Conference was that the Allies would return all Soviet citizens that may find themselves in the Allied zone to the Soviet Union. This immediately affected the Soviet prisoners of war liberated by the Allies, but was also extended to all other persons.
The refugee columns fleeing the newly liberated eastern Europe numbered tens of thousands of people. They included assorted fascists, collaborationists, anti-communists and civilians, both from the Soviet Union and from Yugoslavia. The group included around 70,000 Cossacks from the Soviet Union and Ustaše from Yugoslavia; around 11,000 of them were women and children.
They were rounded up in Austria and forcibly repatriated to Stalin and Tito. Men, women, and children were forced into boxcars headed for the Soviet zone of Germany in the east, or for Slovenia in the south. Many of the refugees were summarily executed, sometimes within earshot of the British. The killings at the hand of the Yugoslav forces are known as the Bleiburg massacre.
Amoung those handed over were White Russians who hand never been Soviet citiens including the General Andrei Shkuro and Pyotr Krasnov, despite the British Foreign Office policy stated after the Yalta Conference that only Soviet citizens, after September 1, 1939, were to be compelled to return to the USSR.
Alexander Solzhenitsyn called this operation "the last secret of World War II". He contributed to a legal defense fund set up to help Nikolai Tolstoy who was charged with libel in a 1989 case brought up by Lord Aldington over war crimes allegations made by Tolstoy related to this operation.

----

In October 1991, Nikolai Tolstoy joined a Conservative Monday Club delegation (see The Times), under the auspices of the Club's Foreign Affairs Committee, and travelled to observe the war between Serbia and Croatia, the first British political delegation to observe that conflict. Conservative MPs Andrew Hunter, and Roger Knapman, then a junior minister in the Conservative government (and now leader of the UK Independence Party), were also part of the delegation which, after going to the front lines in the Sisak region, was entertained by President Franjo Tudjman and the Croatian government in Zagreb. On October 13 the group held a Press Conference at the Hotel Intercontinental in Zagreb, which apart from the media, was also attended by delegates from the French government. A report on the Serbian aggression was agreed and handed in to Number 10 Downing Street by Andrew Hunter.

----

Ono sto je meni bilo interesantno, kad je L. Tolstoy izgubio sudsku parnicu - bila mu je oduzeta biblioteka i predata Toby Low-u / Lordu Aldingtonu, s jednnim ogranicenjem, - morala je da se cuva u izvornom obliku, nije smela da se premesta / rasparcava / prodaje / bilo sta menja.

...