Jump to content


Photo

Nece biti poreza na prvi stan?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 23 May 2007 - 06:51

Ajde napokon i neke dobre vesti. Ovo su nam stvarno bili duzni za zivce koje smo izgubili proteklih mesec dana.
Zanima me recimo ako ja kupim kucu u maju ili junu da li mogu da cekam i onda kada budu doneli ovaj zakon jednostavno ne platim porez? thumbup.gif

#2 beowl

beowl
  • Members
  • 2,789 posts

Posted 23 May 2007 - 09:15

1. Kao što ne možeš nešto da platiš retroaktivno, tako ne možeš ni da ne platiš retroaktivno. Prema tome, plaćanje izbegavaš samo ako kupiš stan nakon što ukidanje poreza stupi na snagu.

Ali:

2. Sve to nije previše bitno, pošto je najava ukidanja tog poreza obična laža i paralaža, kao što je bila svaki put do sada.

#3 bisenic

bisenic
  • Sleepers
  • 23 posts

Posted 23 May 2007 - 13:27

eee koliko bih ja stanova dosad kupio samo da nije tog poreza

#4 faramir

faramir
  • Banned
  • 208 posts

Posted 23 May 2007 - 15:58

QUOTE(beowl @ 23 May 2007, 10:15) <{POST_SNAPBACK}>
2. Sve to nije previše bitno, pošto je najava ukidanja tog poreza obična laža i paralaža, kao što je bila svaki put do sada.

Ja im od starta ne verujem. Evo meni ne treba taj odbitak poreza, ja hocu besplatne akcije NIS-a. cool.gif

#5 heilel

heilel
  • Members
  • 798 posts

Posted 23 May 2007 - 17:42

QUOTE(faramir @ 23 May 2007, 16:58) <{POST_SNAPBACK}>
Ja im od starta ne verujem. Evo meni ne treba taj odbitak poreza, ja hocu besplatne akcije NIS-a. cool.gif



troll on:
i ti ovo zoves aktivnoscu na ozbiljnim temama "ja im od starta ne verujem..." laugh.gif laugh.gif laugh.gif
e moj faramire , bolje idi copy pastuj vesti ...to se bar zove informisanost, ovo sto ti radis se zove "e da sam pametan , sad bi ovde nesto napiso osim ovog po principu aj bilo sta ..."

troll off

#6 faramir

faramir
  • Banned
  • 208 posts

Posted 24 May 2007 - 12:06

QUOTE(Saoirse @ 23 May 2007, 18:42) <{POST_SNAPBACK}>
troll on:
i ti ovo zoves aktivnoscu na ozbiljnim temama "ja im od starta ne verujem..." laugh.gif laugh.gif laugh.gif
e moj faramire , bolje idi copy pastuj vesti ...to se bar zove informisanost, ovo sto ti radis se zove "e da sam pametan , sad bi ovde nesto napiso osim ovog po principu aj bilo sta ..."

Nije po principu 'bilo sta', nego bi pre prihvatio pricu o podeli akcija nego o odbitku poreza na I stan.
Sto te uhvatila manija da trolujes van deponije i shit shata, tvoja stvar... klik: smile.gif

#7 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 24 May 2007 - 12:54

Ja sam 97.6 % sigurna da ce ukinuti porez (ovih 2.4% moram malo sumnjati jer ipak zivimo u Srbiji gde nikad ne znas sta te ceka sutra) wink.gif

#8 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 24 May 2007 - 15:42

QUOTE(Don quihote @ 24 May 2007, 13:54) <{POST_SNAPBACK}>
Ja sam 97.6 % sigurna da ce ukinuti porez (ovih 2.4% moram malo sumnjati jer ipak zivimo u Srbiji gde nikad ne znas sta te ceka sutra) wink.gif


Evo samo da potkrepim tvrdnje Don quihota smile.gif

http://www.dnevnik.c...=...e&sid=24082

#9 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 24 May 2007 - 16:18

A zasto samo na 'prvi stan'? Ili ukini porez, ili nemoj da ga ukidas... Diskriminacija je diskriminacija, nema tu niceg pozitivnog...

#10 Rincewind

Rincewind
  • Members
  • 54 posts

Posted 25 May 2007 - 20:42

Ajde ovi sto lupaju da se nece ukidati porez idite malo pa mracite na drugom forumu. Covek lepo najavio da se sprema izmena zakona- sta hocete vise? Nego dajte da neko objasni sta se desava sa novoizgradjenim stanovima posto sam cuo Djelu da je rekao da se sprema izmena zakona o PDV-u- pretpostavljam dakle da se ne ukida samo porez na promet apsolutnih prava od 5%???

#11 milenag

milenag
  • Members
  • 14 posts

Posted 25 May 2007 - 20:57

Upravo sam pisala o tome na mom blogu:

QUOTE
Sadašnja situacija

Postojeći stambeni objekti
Kada kupujete stariji stan ili kuću, morate da platite, povrh oglašene prodajne cene, 5% poreza na prenos apsolutnih prava. Ovaj porez se uvek dodaje na prodajnu cenu.

Novi stambeni objekti
Otkako je zakon o Porezu na Dodatnu Vrednost (PDV) usvojen, novogradnja je podložna umanjenoj stopi PDV-a od 8%, i nema poreza od 5% na prenos apsolutnih prava.
Postoji mala zabuna, da li oglašena prodajna cena uključuje iznos PDV-a ili ne. Izuzev ako je već precizirano, kada kupujete novi stan ili kuću, proverite da li je PDV uključen u cenu ili se tih 8% PDV-a plaća naknadno.

Šta će se promeniti
Ovaj novi predlog zakona nastoji da pomogne onima koji pokušavaju da ostvare svoju prvu kupovinu. Jednostavno, ukinuće se porez, ili 5% za starije stambene objekte ili 8% za nove, i time umanjiti finalnu cenu objekta.

Znači, prvi-put kupci, moći će da kupe polovnu nekretninu po prodajnoj ceni, bez dodatnih 5% poreza, a novogradnju će moći kupiti po prodajnoj ceni umanjenoj za 8%. Ovo je fantastična vest za takve kupce i mogla bi podspešiti razvoj tržišta nekretnina.


Korekcije uradjene zahvaljujuci Rincewind feedback.

Edited by milenag, 26 May 2007 - 08:48.


#12 Rincewind

Rincewind
  • Members
  • 54 posts

Posted 25 May 2007 - 22:51

u najvecem broju slucajeva kod oglasavanja novogradnji u cenu je uracunat PDV-uostalom ako i nije uracunat to se veoma jasno napominje u samom oglasu- sve ostalo bi spadalo u domen jalovog marketinskog trika- tako da polazna postavka ovog teksta ne stoji- ipak zakljucak je cini mi se ok- voleo bih da neko ko zna celu pricu oko pdv-a malo bolje objasni stvar-Kad investitor placa pdv? Kako ce se dakle izvesti to sa oslobadjanjem poreza? I konacno ljudi sta je to "prvi stan"

#13 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 26 May 2007 - 16:03

Odobrili su nam juce kredit za kupovinu kuce i sada mi je muka sto cu ja platiti tolike pare i nakon 10 dana ce porez biti ukinut. G-din Djelic je rekao da ovo ukidanje nece vaziti retroaktivno:( Razmisljali smo da ga jednostavno ne platimo:)

#14 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 26 May 2007 - 16:47

QUOTE(incognito @ 25 May 2007, 01:18) <{POST_SNAPBACK}>
A zasto samo na 'prvi stan'? Ili ukini porez, ili nemoj da ga ukidas... Diskriminacija je diskriminacija, nema tu niceg pozitivnog...


Nesto slicno postoji i Australiji. The First Home Owners Grant je nesto sto dobiju oni koji kupuju prvu stambenu jedinicu i iznosi $7000 (+ extra $3000 u Viktoriji - Melbourne i sira okolina wink.gif ). Na to kad se doda Stamp Duty Exemption scheme sto je cini mi se slicno ovome Djelicevom oslobodjenju od poreza, sve ukupno (zavisi od drzave u kojoj je stambena jedinica) moze da se navuce i 15tak hiljada.

Ideja je bila da se pomogne ljudima da ostvare Aussie dream a to je da zive u svojoj kuci, buduci da sada stasava prva generacija onih koji rade full time i zive u iznajmljenoj kuci jer nemaju para da kupe svoju.

Tako da ne vidim u cemu je tu diskriminacija. Naravno, oni koji su vec imali kucu kada je izasao zakon nisu imali pravo na ovu beneficiju pa je usledilo ugrizanje za mooda medju onima koji su kupili kucu neposredno pred donosenje zakona.

Razvod kao sredstvo za uterivanje extra benefita takodje ne pali jer se racuna da su oboje supruznika iskoristili benefit ukoliko su kupili kucu dok su bili u braku. Cak i ako se sklopi novi brak sa osobom koja nije koristila benefit opet se racuna da je benefit iskoriscen.

Edited by Viloticka, 26 May 2007 - 16:50.


#15 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 29 May 2007 - 09:46

hehehe dobila sam informaciju iz jedne banke da niko nece da realizuje odobrene kredite. Svi cekaju sta ce biti sa ovim porezom. Inace zanima me koji je to momenat nastanka poreske obaveze? Da li je to momenat kada se overi kupoprodajni ugovor u sudu?
Inace za sve koji su u istoj situaciji kao i ja jedna informacija: subvencionisani kredit se mora realizovati najkasnije mesec dana od dana kada ste dobili odobrenje.
Srecno svima, a vi godpodine Djelicu pozurite molim vas malo:)

Edited by Don quihote, 29 May 2007 - 09:48.