Jump to content

Photo
- - - - -

O lekovima

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
235 replies to this topic

#211 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 29 April 2012 - 00:53

Regularno nema, nije registrovan nijedan preparat amfetamina, koliko ja mogu da vidim u registru i na sajtu ALiMS.

#212 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 29 April 2012 - 19:43

Mozda bi bilo zanimljivo napisati nesto o vakcinama DTP i Pentaxim.
e:Zasto?
Prijatelj sumnja da je DTP uzrok slabe rukice i nogice njegovog momcica. Malo sam proguglao i svasta moze da se nadje.

Edited by YU7 73, 29 April 2012 - 19:53.

#213 Veljko93

Veljko93
  • Members
  • 7 posts

Posted 01 May 2012 - 16:08

Regularno nema, nije registrovan nijedan preparat amfetamina, koliko ja mogu da vidim u registru i na sajtu ALiMS.

Iskreno se nadam da niste u pravu. Ovaj lek zvuci i zaista jeste super. Bas ono sto mi treba.
P.S. Kako mislite regularno nema? Jel moze nekako drugacije da se nadje?

Edited by Veljko93, 01 May 2012 - 16:11.

#214 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 01 May 2012 - 16:46

Iskreno se nadam da niste u pravu. Ovaj lek zvuci i zaista jeste super. Bas ono sto mi treba.
P.S. Kako mislite regularno nema? Jel moze nekako drugacije da se nadje?

Moze na ilegalnom trzistu opojnih substanci - drugim recima, verovatno, kod narkodilera.

#215 Veljko93

Veljko93
  • Members
  • 7 posts

Posted 01 May 2012 - 18:11

Moze na ilegalnom trzistu opojnih substanci - drugim recima, verovatno, kod narkodilera.

Aha... Ali ovo nije sada neka opojna droga. Adderall jel lek koji se koristi u tretmani ADD, tj poremacaja paznje i narkolepsije. Ne mogu da verujem da mi nemamo tako nesto u apotekama...

#216 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 01 May 2012 - 18:12

Aha... Ali ovo nije sada neka opojna droga. Adderall jel lek koji se koristi u tretmani ADD, tj poremacaja paznje i narkolepsije. Ne mogu da verujem da mi nemamo tako nesto u apotekama...

Da li ti je dijagnostikovan ADD?

#217 Veljko93

Veljko93
  • Members
  • 7 posts

Posted 01 May 2012 - 18:24

Da li ti je dijagnostikovan ADD?

U petak idem do neuro, pa ono... Taj lek je super, takodje vrlo cesto se koristi u Usa i Kanadi. Zbog toga mi.nije jasno sto ga nema ovde...

#218 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 01 May 2012 - 18:37

U petak idem do neuro, pa ono... Taj lek je super, takodje vrlo cesto se koristi u Usa i Kanadi. Zbog toga mi.nije jasno sto ga nema ovde...

"Super" je za odredjene indikacije. Otkud tebi toliko odusevljenje tim lekom, ako ti jos uvek nije postavljena dijagnoza za koju je ovaj lek indikovan?

p.s. ovaj lek je u US u takozvanoj C2 klasi - sa "high potential for abuse"

#219 Veljko93

Veljko93
  • Members
  • 7 posts

Posted 01 May 2012 - 18:45

"Super" je za odredjene indikacije. Otkud tebi toliko odusevljenje tim lekom, ako ti jos uvek nije postavljena dijagnoza za koju je ovaj lek indikovan?

p.s. ovaj lek je u US u takozvanoj C2 klasi - sa "high potential for abuse"

Kada sam rekao super, mislio sam na to sta radi i leci. Kada sam procitao simptome, nasao sam se u potpunosti. Super je, efikasan je za ono zasto je zaista napravljen.

#220 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 01 May 2012 - 18:51

Kada sam rekao super, mislio sam na to sta radi i leci. Kada sam procitao simptome, nasao sam se u potpunosti. Super je, efikasan je za ono zasto je zaista napravljen.

To sto si procitao simptome i nasao se u njima, ne znaci da bi ti lekar i prepisao Adderal. U US je, recimo, za AD(H)D cesce izdavan lek Ritalin (methylphenidate).

edit: da me se ne shvati pogresno, ne preporucujem nijedan lek. Lekar je tu da postavi dijagnozu i propise odgovarajucu terapiju

Edited by Sunshine State, 01 May 2012 - 18:55.

#221 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 01 May 2012 - 18:59

Aha, znači manirom pravog psihijatra, ti si sam sebi dijagnostikovao ADHD i pritom eksplicitno tvrdiš da je lek super i efikasan... Prvo i osnovno, u pitanju je amfetamin, droga, tako da se meni ipak čini da ti samo želiš malo speed-a... A ako grešim, pusti psihijatra da odluči koji je lek za tebe super...

Edited by nvukelic, 01 May 2012 - 19:34.

#222 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 01 May 2012 - 19:00

Ovo je krajnje neozbiljno za profesionalnu diskusiju... :yucky:

#223 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 01 May 2012 - 21:30

Hvala

#224 Veljko93

Veljko93
  • Members
  • 7 posts

Posted 02 May 2012 - 01:13

Pa zar nikada niste procitali neke simptome za neku bolest ili sta god u shvatili da zaista imate to. Npr. Alergije. Banalan primer, ali posluzice. Kijavica, nadutost i osetljivost koze, osetljive oci itd u periodu cvetanja nekih biljaka. Zamisli neko procita to i shvati da se bas to njemu desava pod tim uslovima i u tom kontekstu. Koja je verovatnoca da pogresi? Ali to nije ni bitno, jer moze da ode kod lekara i kaze da misli da je to problem, gde ce lekaru olaksati posao ili mozda usmeriti ga na nesto drugo. Pacijent ce lakse nabrojati svoje simptome ako se uklapaju u okviru neke bolesti, nego ovako nasumice. Tako je dr lakse takodje da pita prava pitanja i da se uveri da li je ili ne pacijent u pravu. Nisam kvalifikovan da sam sebi postavim dijagnozu, ali jesam dovoljno inteligentan da od liste simptoma prepoznam da li ih posedujem ili ne. A racunam da se bolesti razlikuju po simptomima, tako da ako imam sve simptone jedne bolesti veoma je velika verovatnoca da i sam imam tu bolest. Kao sto sam rekao, idem u petak kod neuro, pa cu tada da vidim. Ali volim da budem pripremljen i ne zelim da me dr iznenadi bilo cime. Tako na neki nacin odrzavam kontrolu.
Potpuno je nevezano to za ono o vemu sam inicialno poceo da pisem, a to je za lek. Idiotizam je da nigde u Srbiji nema neki lek, koji se u npr SAD-u nasiroko koristi. Da, moze se dobiti samo iz recept, ali ovde ne moze ni sa receptom. Nasa narkofobija ce nekoga kostati zdravlja, a mozda cak i zivota. Mi ne uvozimo neke lekove, jer se plasimo njihove zloupotrebe, a zaboravljamo njihovu svrhu i zasto su uopste napravljeni, da pomognu bolesnim ljudima. Zato sada neli ljudi ne mogu doci do leka jer ga nema, jer se ne uvozi, jer se neko plasi da ce se zloupotrebiti. Zbog straha ta osoba nece se moci oporaviti. Umesto da nadjemo resenje, npr da se takvi lekovi zaista daju ljudima sa tim receptom, a ne nasiroko, mi uskracujemo bolesnima. Zvucimo bas divno, zar ne? *sarcastic*
P.S. Izvinjavam se na nekim slovnim greskama, pisem sa mobilnog, pa neke greske su za ocekivati. :)

Edited by Veljko93, 02 May 2012 - 01:18.

#225 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 02 May 2012 - 09:59

Što se prvog dela tiče, da je postaviti dijagnozu tako lako, lekari nam ne bi ni trebali, svi bi smo se lečili kod Dr Google-a. A evo ti dva zanimljiva članka o tome, pa izvuci suštinu:

http://www.mondo.rs/...avetodavac.html
http://www.smh.com.a...0210-1anl7.html

Poenta je u tome da, ne samo da najverovatnije nećeš olakšati svom lekaru put do dijagnoze, već je veoma moguće da ćeš ga navesti na pogrešan put. Postavljanje dijagnoze je veoma složen logaritamski proces za koji se ljudi obučavaju i uče godinama, da ne kažem decenijama, za to je potrebno mnogo više od internet search engine-a. Mali savet, kad budeš otišao kod lekara, ispričaj mu sve svoje simptome, a ne samo one za koje ti misliš da se uklapaju u sliku ADHD-a.

Što se razloga nepostojanja Adderall-a na našem tržištu tiče, registracija lekova je takođe komplikovan proces koji ne zavisi samo od toga "šta se u Americi koristi". Kod nas je za tu indikaciju registrovan lek Concerta (Ritalin) koji je vrlo sličnog mehanizma dejstva.