Jump to content


Photo

GRCKI KONZULAT U PRISTINI-PROCITAJTE


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
284 replies to this topic

#31 Bustin

Bustin
  • Members
  • 4,490 posts

Posted 18 May 2007 - 17:34

Pa zar nije srpski jedan od oficijelnih jezika po kosovskom ustavu donesenom od strane albanaca?

I da nije, jako sam razocaran ovom vescu. Tuzno je da je nivo usluga ovoliko los. Nadam se da ce gradjani kosova pokusati zajednickim snagama da dovedu usluznost na zavidiji nivo. Mora im se objasniti da vise ne zive u socijalistockoj zemlji gde je usluga bila potisnuta u drugi plan vec da se takmice u slobodno-trzisnoj ekonomiji. U novim uslovima musterija je od krajnjeg znacaja i ekonomija slobodnog trzista ne podnosi ovakvo ophodjenje prema mustereiji. Zelim svima na Kosovu i Metohiji da se sto pre suoce i prilagode novim trzisnim okolnostima.

Pozdrav
Dacha

#32 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 18 May 2007 - 17:45

Znaci Srbi sa Kosova trebaju da nauce albanski ako hoce normalno da zive ili u suprotnom da se svi fino pokupe i predju u Srbiju, pa da Srbija izdrava tu populaciju?

#33 Voo

Voo
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 18 May 2007 - 17:47

Kancelarije (ne konzulati, ni ambasade) u Pristini su odlican primer,
slazem se sa strahom, rezultata politike ove zemlje prema Kosovu.
Formalno su Kancelarije (Biroi) na teritoriji Srbije, ali one su jos od 1999.
otvarane pri UNMIK-u a ne pri misijama tih zemalja u Beogradu.

Clan 12. Becke konvencije kaze: The sending State may not,
without the prior express consent of the receiving State,
establish offices forming part of the mission in localities
other than those in which the mission itself is established.

Ako niko nije pitao Beograd, te Beograd nije dao svoj pristanak,
to znaci da one de facto nisu deo misija u Beogradu, vec da su samostalne misije
specificnog, privremenog ranga pri stvarnoj vlasti na Kosovu, UNMIKu.
Samo kad/ako Kosovo postane medjunarodno priznata drzava, moci ce se podizati taj rang.

Do onda, Srbi sa Kosova morace da se snalaze u vakuumu izmedju Beograda
koji nece priznavati da su se stvari nepovratno promenile
i koji nece moci da odgovara njihovim potrebama
i Pristine, koja moze uslovljavati stvarni stepen svoje odgovornosti njihovim pristankom.

#34 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 May 2007 - 17:50

QUOTE(Steamroller @ 18 May 2007, 17:45) <{POST_SNAPBACK}>
Znaci Srbi sa Kosova trebaju da nauce albanski ako hoce normalno da zive ili u suprotnom da se svi fino pokupe i predju u Srbiju, pa da Srbija izdrava tu populaciju?

Cim vojvodjanski Madjari i Rumuni ne moraju da znaju srpski i mogu normalno da zive u Srbiji prestace potreba da i Srbi nauce albanski

#35 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 18 May 2007 - 17:52

QUOTE(Kos.Mitrovica @ 18 May 2007, 18:52) <{POST_SNAPBACK}>
Ma, OK.
Nemam nameru da se prepucavam ovde, a ni da pricam na albanskom nikakooooooooo!!!



Pa to je onda tvoj problem. Ona nece srpski, ti neces albanski.
Nju boli briga, tebi treba viza. Pa kome prije dojadi. innocent.gif

#36 Zero7

Zero7
  • Banned
  • 385 posts

Posted 18 May 2007 - 17:53

QUOTE(Gandalf @ 18 May 2007, 17:27) <{POST_SNAPBACK}>
kako bilo, zvanican jezik na Kosovu je i srpski, tako da osoblje konzulata mora da prica srpski ako im se neko obrati na tom jeziku. ako ne znaju srpski, ili ne zele da pricaju, trebalo bi da lete s posla.


ne mora svako ko je osoblje konzulata da zna srpski (ili albanski). neko mora da zna srpski a neko albanski. ako neko trazi usluge na srpskom, mora da im se daju te usluge - ako niko nije od srpske nacionalnosti, onda to mora da radi neko ko makar prica srpski. ako niko ne prica srpski i niko nije od srpske nacionalnosti... za to je kriva ambasada, a ne ljudi koji rade tamo.

QUOTE
Znaci Srbi sa Kosova trebaju da nauce albanski ako hoce normalno da zive ili u suprotnom da se svi fino pokupe i predju u Srbiju, pa da Srbija izdrava tu populaciju?


za zvanicne poslove - ne. nisu niti duzni niti iko trazi od njih da nauce albanski. ova prica o ovoj ambasadi nekako deluje neobicna meni... mozda je broj telefona los, ili je veza bila losa. deluje nekako neobicno da neko ko radi u jednoj ambasadi moze tako da se ponasa. ne kazem da je to laz, ali mozda nije ni zbog toga sto govori srpski.

a za sve drugo... naravno da je bolje da se nauci jezik vecine, i to ogromne vecine. nije sve samo u zvanicnim transakcijama - ima neceg i u normalnom zivotu.

#37 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 May 2007 - 17:54

QUOTE(muras @ 18 May 2007, 17:24) <{POST_SNAPBACK}>
Ambasade Republike Srbije medjutim nazalost jos nema.
Tako da dobar dio demokratske nam opozicije i dalje mora da ide po svoje misljenje cak u Beograd...
Hebi ga.
Al bar se dnevnice ustinu...

Cekaju zvanicne rezultate referenduma

#38 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 18 May 2007 - 17:55

QUOTE(Kos.Mitrovica @ 18 May 2007, 17:52) <{POST_SNAPBACK}>
Ma, OK.
Nemam nameru da se prepucavam ovde, a ni da pricam na albanskom nikakooooooooo!!!



Nije ovo nikakvo prepucavanje obzirom da si topik postavila da nam se zalis
kakva je to svinjarija da u pokrajini u kojoj zivis srpski nije vise zvanicni jezik..

Ali si ti ponosna i prkosna Srpkinja.. Moraces Kostunici da se zalis ubuduce na ovakve
"nepravde".. Mada bi ti bilo uputnije da napises neko ljubazno pisamce gospodinu Agimu..
On zasigurno ima prevodioce za srpski.. A docim i da mu nije stran i nepoznat jezik.. dry.gif
Kao tebi albanski, na primer..

Lep pozdrav
Teja

#39 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 18 May 2007 - 17:57

QUOTE(Steamroller @ 18 May 2007, 18:45) <{POST_SNAPBACK}>
Znaci Srbi sa Kosova trebaju da nauce albanski ako hoce normalno da zive ili u suprotnom da se svi fino pokupe i predju u Srbiju, pa da Srbija izdrava tu populaciju?


Malo je off topic ali moram da ti odgovorim na ovaj bold. Prvo, jadni su oni koje je Srbija izdrzavala. Drugo, drzava i njeno stanovnistvo se medjusobno izdrzavaju (pojednostavljeno: drzava puni budzet preko poreza, socijalni sistem se puni iz doprinosa, a gradjani koriste svoja prava iz budzeta i socijalnog sistema). Dakle, ako se neki drzavljanin Srbije preseli sa Kosova ili sa Marsa u Srbiju, ne znaci da ce biti izdrzavan nego ce mozda raditi i time posredno izdrzavati nekoga iz Srbije. Ako se radi o nekome ko nema posao, nije sposoban za rad ili slicno, taj ce koristiti izdrzavanje od drzave (koje je minimalno) isto kao sto ga koriste i drugi gradjani Srbije.

#40 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 18 May 2007 - 18:01

QUOTE(Steamroller @ 18 May 2007, 18:45) <{POST_SNAPBACK}>
Znaci Srbi sa Kosova trebaju da nauce albanski ako hoce normalno da zive ili u suprotnom da se svi fino pokupe i predju u Srbiju, pa da Srbija izdrava tu populaciju?


Neki dan sam bila na Palicu.. Madjari savrseno dobro govore srpski , ali i Srbi koji rade u nekim "usluznim delatnostima"
govore madjarski.. Ja zapravo i ne mogu da verujem da ljudi koji generacijama zive na Kosovu ne znaju jezik svojih
komshija,sugradjana.. Zar nije postojao predmet "albanski jezik" u srpskim skolama?

Lep pozdrav
Teja

#41 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 18 May 2007 - 18:05

Isto kao i Teja - nije mi jasno da netko generacijama zivi na Kosovu i ne zeli, ne zna ili nece govoriti barem malo albanskog. Tek toliko da zna zatraziti nesto, upitati ili se barem zahvaliti. ph34r.gif

#42 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 18 May 2007 - 18:05

QUOTE(Zero7 @ 18 May 2007, 18:53) <{POST_SNAPBACK}>
ne mora svako ko je osoblje konzulata da zna srpski (ili albanski). neko mora da zna srpski a neko albanski. ako neko trazi usluge na srpskom, mora da im se daju te usluge - ako niko nije od srpske nacionalnosti, onda to mora da radi neko ko makar prica srpski. ako niko ne prica srpski i niko nije od srpske nacionalnosti... za to je kriva ambasada, a ne ljudi koji rade tamo.
za zvanicne poslove - ne. nisu niti duzni niti iko trazi od njih da nauce albanski. ova prica o ovoj ambasadi nekako deluje neobicna meni... mozda je broj telefona los, ili je veza bila losa. deluje nekako neobicno da neko ko radi u jednoj ambasadi moze tako da se ponasa. ne kazem da je to laz, ali mozda nije ni zbog toga sto govori srpski.

a za sve drugo... naravno da je bolje da se nauci jezik vecine, i to ogromne vecine. nije sve samo u zvanicnim transakcijama - ima neceg i u normalnom zivotu.


I meni prica deluje jako cudno ( mislim sve je moguce), pa jos grcki konzulat.. rolleyes.gif

Lep pozdrav
Teja

#43 medle

medle
  • Banned
  • 40 posts

Posted 18 May 2007 - 18:06

QUOTE(Gandalf @ 18 May 2007, 18:27) <{POST_SNAPBACK}>
prvi put cujem da se osoblje bilo koje ambasade/kancelarije na Kosovu ponasa na ovaj nacin. deluje mi cudno, ali je moguce...

kako bilo, zvanican jezik na Kosovu je i srpski, tako da osoblje konzulata mora da prica srpski ako im se neko obrati na tom jeziku. ako ne znaju srpski, ili ne zele da pricaju, trebalo bi da lete s posla.
laugh.gif a do Pristine ces otici ili "okupatorskim" vozilom, ili vozilom sa KS tablicama. to ti nece povrediti tanana patriotska osecanja?



Može otići i vozilom sa registarskim tablicama Kragujevca, Niša, Beograda, Užica... ako je to u interesu "tananih patriotskih osećanja" Albanaca

#44 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 18 May 2007 - 18:08

QUOTE(Nelica @ 18 May 2007, 19:05) <{POST_SNAPBACK}>
Isto kao i Teja - nije mi jasno da netko generacijama zivi na Kosovu i ne zeli, ne zna ili nece govoriti barem malo albanskog. Tek toliko da zna zatraziti nesto, upitati ili se barem zahvaliti. ph34r.gif



Nisam ni ja mislila da treba poeziju da prevodi, ali bre ja bih naucila i finski ( cenim da je tezi i od albanskog i madjarskog)
za nekakvu normalnu svakodnevnu konverzaciju..

Al,ne mere..

Lep pozdrav
Teja

#45 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 18 May 2007 - 18:23

QUOTE(Kos.Mitrovica @ 18 May 2007, 17:33) <{POST_SNAPBACK}>
Trece, glasacemo za kog nam volja, i u to se ne treba mesati, jer ti u Beogradu (hipoteticki) imas sasvim druge motive, prohteve, ili sta vec, da biras pravu stvar za sebe. Ali da te podsetim, to nije tema ovog foruma i time nikako neces pomoci.


Nisam vam ja rekao za koga da glasate, nego da glasate u vasem interesu NA KOSOVU, jer obrni okreni Kosovo je trenutno samo formalni deo Srbije, a uskoro nece biti ni to. Ako se vi ne borite za svoja prava na istom tom Kosovu, ako ne priznajete zvanicne vlasti, ako... onda nemojte ni da ocekujete povratnu spregu. Karte su se okrenule - ako su Albanci decenijama morali da komuniciraju sa zvanicnim organima na srpskom, sad mozete videti kako su se oni osecali. Dakle, umesto kukumavke prilagodite se novonastaloj situaciji - bice i vama i Albancima (i svima drugima) bolje...

QUOTE(Kos.Mitrovica @ 18 May 2007, 17:52) <{POST_SNAPBACK}>
Ma, OK.
Nemam nameru da se prepucavam ovde, a ni da pricam na albanskom nikakooooooooo!!!


A zasto? Je l' to neki pogani jezik cijom se upotrebom ide straight to hell? Ako doista zelite normalan i ispunjen zivot na tom Kosovu, moracete da progovorite i albanski, sto neko rece, bar da mozete nekom da se zahvalite ako vam pomogne.

QUOTE(Nelica @ 18 May 2007, 18:52) <{POST_SNAPBACK}>
Pa to je onda tvoj problem. Ona nece srpski, ti neces albanski.
Nju boli briga, tebi treba viza. Pa kome prije dojadi. innocent.gif


Point! smile.gif

Inace, zamisli ti skandala, odem krajem prosle godine u ambasadu Kipra i sluzbenik, gle sablazni, jedva natuca po koju rec srpskog. Lepo ja predlozim da caskamo na engleskom, fino se ispricamo i nikome dlaka s glave nije falila. I to u Beogradu, gde 99% stanovnistva savrseno govori srpski. Treba da ga prijavim? Zasto bih, mi smo se sasvim fino sporazumeli, mnogo bolje nego da sam ja insistirao na srpskom a on na grckom/turskom. Nasli smo jezik koji oboje dovoljno dobro govorimo i razumemo i sporazumeli se istim.

Edited by incognito, 18 May 2007 - 18:24.