Jump to content


Photo

Nedoumice...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
112 replies to this topic

#1 akilone

akilone
  • Members
  • 139 posts

Posted 17 May 2007 - 22:40

Nedoumice u vezi sa svim i svačim, NE jezičke nedoumice.

Kao npr. mit da li hleb pada na namazanu ili ne namazanu stranu. Primer je glup, ali je samo primer.

#2 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 17 May 2007 - 22:54

zasto kad se gledamo u ogledalu leva strana postaje desna a desna leva dok glava, kao i noge, ostaje gde i jes, na vrhu, odnosno, dole?

Edited by Maya Order, 17 May 2007 - 22:55.


#3 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 17 May 2007 - 22:57

Kad dodjes kuci u 5 i zena pita kad si dosao, a ti kazes u 2, ona kaze: nije u 2 nego u 5. Zasto pita kad zna?!?

#4 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 17 May 2007 - 23:13

QUOTE(Maya Order @ 17 May 2007, 23:54) <{POST_SNAPBACK}>
zasto kad se gledamo u ogledalu leva strana postaje desna a desna leva dok glava, kao i noge, ostaje gde i jes, na vrhu, odnosno, dole?



Gore i dole se ponašaju isto kao i leva i desna strana. Sve ostaje gde je bilo.
Upravo nema razlike između načina na koji ogledalo tretira levo-desno i gore-dole.

I levo i desno i gore i dole se preslikavaju, popularno rečeno, "gde su i bili"


Da leva ne postaje desna a desna ne postaje leva i da gornja ne postaje donja a donja ne postaje gornja, ti bi sebe u ogledalu videla kao fotografiju okrenutu naglavačke.

Edited by Yossarian, 17 May 2007 - 23:14.


#5 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 17 May 2007 - 23:27

al ja dotaknem desnom rukom ogledalo a ono 'osobi' u ogledalu to nekako dodje leva ruka

razumes sta ocu da kazem?
huh.gif

#6 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 17 May 2007 - 23:44

QUOTE(Maya Order @ 18 May 2007, 00:27) <{POST_SNAPBACK}>
al ja dotaknem desnom rukom ogledalo a ono 'osobi' u ogledalu to nekako dodje leva ruka

razumes sta ocu da kazem?
huh.gif


Da, ali zato što se poistovećuješ sa tom osobom i stavljaš u njenu poziciju. U mislima se prebaciš na onu stranu. U stvarnosti tvoja ruka dotakne svoj odraz, kao što i tvoje čelo, ako se nagneš, dotakne svoj odraz a na odraz tvojih nogu.


Povuci zamišleljenu liniju od čela do čela u ogledalu, od oka do oka u ogledalu, od svakog mladeža do odraza tog mladeža, od stopala do stopala i tako dalje. Dobićeš dve Maje sa dve sa dve strane jedne ploče (tj ogledala) i te dve Maje će biti povezane PARALELNIM linijama. Nigde nema ukrštanja. Ništa ne ide unakrsno, ni levo-desno ni gore dole.

Ili lezi na bok pred ogledalom. Bivše gore-dole će ti sad biti levo-desno. Ništa se neće promeniti. odraz tvog levog oka će i dalje biti direktno preko puta tvog levog oka, odraz desnog direktno preko puta desnog i tako dalje.

Kod ogledala sve ostaje tačno "preko puta". Kako gore-dole, tako i levo-desno.

#7 akilone

akilone
  • Members
  • 139 posts

Posted 17 May 2007 - 23:58

QUOTE(martinj @ 17 May 2007, 23:57) <{POST_SNAPBACK}>
Kad dodjes kuci u 5 i zena pita kad si dosao, a ti kazes u 2, ona kaze: nije u 2 nego u 5. Zasto pita kad zna?!?

To je ono ,,provera znanja,, smile.gif

#8 akilone

akilone
  • Members
  • 139 posts

Posted 18 May 2007 - 00:03

QUOTE(Maya Order @ 17 May 2007, 23:54) <{POST_SNAPBACK}>
zasto kad se gledamo u ogledalu leva strana postaje desna a desna leva dok glava, kao i noge, ostaje gde i jes, na vrhu, odnosno, dole?

ulicom prvo ideš sa jedne strane, pa sa druge... Tada ti se obrnu levo i desno. A ogledalo gleda sa one strane. Da je drugačije, da je tvoje levo i ogledalu levo, bilo bi totalno bolesno.

#9 DOCc

DOCc
  • Members
  • 560 posts

Posted 18 May 2007 - 10:40

QUOTE(akilone @ 18 May 2007, 01:03) <{POST_SNAPBACK}>
ulicom prvo ideš sa jedne strane, pa sa druge... Tada ti se obrnu levo i desno. A ogledalo gleda sa one strane. Da je drugačije, da je tvoje levo i ogledalu levo, bilo bi totalno bolesno.


laugh.gif


nego, ima gluposti koje nam roditelji nametnu kad smo mali.. npr. da ne treba jesti slatko pre slanog.. kao nije zdravo.. a u stvari verovatno da ne bismo zdrali samo slatkise.. mada opet, nisam siguran...

#10 akilone

akilone
  • Members
  • 139 posts

Posted 18 May 2007 - 11:33

Ovo me je oduvek zanimalo:

Da li gravitacija deluje isto na nas i na npr vozače formule 1 kad voze? Mislim zbog brzine.Da li to nešto menja stvar?

#11 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 18 May 2007 - 20:00

QUOTE(akilone @ 18 May 2007, 12:33) <{POST_SNAPBACK}>
Ovo me je oduvek zanimalo:

Da li gravitacija deluje isto na nas i na npr vozače formule 1 kad voze? Mislim zbog brzine.Da li to nešto menja stvar?

Pa, ako potegnemo Ajnštajna, pri brzini od 100 ili 200 na sat, vozačeva masa je veća za nekih 10-14 ili 0.000000000001% (tu negde, mrzi me da potežem džepnog japanca). Ako ste na istoj andmorskoj visini i staza je horizontalna, onda zemljina teža (F = mg) upravo toliko jače deluje na njega nego na tebe, dužina bolida se utoliko skrati i vreme mu je za toliko usporeno.


Mislim da nema potrebe dodati da ni u naučnoj fantastici ne postoje merni uređaji koji bi bili u stanju da izmere tu razliku...



#12 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 18 May 2007 - 20:10

Edit... bila sam u nedoumici da ostavim sto sam napisala, ali ipak ne. Ili da? Ne.



+ edit-ipak radi wink.gif

edit - mislim, radi brzi edit

Edited by Ziza, 18 May 2007 - 21:14.


#13 akilone

akilone
  • Members
  • 139 posts

Posted 18 May 2007 - 22:04

QUOTE(Yossarian @ 18 May 2007, 21:00) <{POST_SNAPBACK}>
Pa, ako potegnemo Ajnštajna, pri brzini od 100 ili 200 na sat, vozačeva masa je veća za nekih 10-14 ili 0.000000000001% (tu negde, mrzi me da potežem džepnog japanca). Ako ste na istoj andmorskoj visini i staza je horizontalna, onda zemljina teža (F = mg) upravo toliko jače deluje na njega nego na tebe, dužina bolida se utoliko skrati i vreme mu je za toliko usporeno.
Mislim da nema potrebe dodati da ni u naučnoj fantastici ne postoje merni uređaji koji bi bili u stanju da izmere tu razliku...


Hvala na iscrpnom odgovoru.

#14 nestasna ameba

nestasna ameba
  • Members
  • 82 posts

Posted 19 May 2007 - 00:34

a jel mit ili istina da se macke uvek docekaju na noge?

#15 akilone

akilone
  • Members
  • 139 posts

Posted 19 May 2007 - 00:39

Ja sam video samo da padaju na noge. Jednom sam video da je pala sa desetog sprata na noge, malo se počešala i nastavila put.