Jump to content


Photo

Kupovini kamere - savet


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 mozda

mozda
  • Members
  • 21 posts

Posted 16 May 2007 - 12:13

Molim Vas za savet.
Trebala bih da kupim kameru. Raspolazem sa oko 500-600 evra. Sta mogu da dobijem za taj novac. Da li su bolje one koje snimaju na dvd ili hard i na sta treba da obratim paznju?

Svi saveti su dobro dosli, jer o tome ne znam bas nista.
Hvala

#2 zormic

zormic
  • Members
  • 26 posts

Posted 17 May 2007 - 08:53

QUOTE(mozda @ 16 May 2007, 13:13) <{POST_SNAPBACK}>
Molim Vas za savet.
Trebala bih da kupim kameru. Raspolazem sa oko 500-600 evra. Sta mogu da dobijem za taj novac. Da li su bolje one koje snimaju na dvd ili hard i na sta treba da obratim paznju?

Svi saveti su dobro dosli, jer o tome ne znam bas nista.
Hvala


Ciao,

Prvo bi trebalo da saopstis kako bi koristila tu kameru. Snimala bi decu, rodjendane, slave...? Ili bi da se bavis filmom? Da li bi koristila komp za sredjivanje snimaka?

Sva ova pitanja su bitna jer svaki tip medija (HDD, DVDr, Mini/Micro DV tape) nosi sa sa sobom prednosti i mane.

Ja ne zivim u Srbiji tako da bih mogao samo da ti dam tehnicki info, a sta bi mogla da kupis za te parice morao bi neko drugi da ti odgovor ili da odes "naoruzana" informacijama u neku od prodavnica i procenis sama...

Edited by zormic, 17 May 2007 - 08:54.


#3 mozda

mozda
  • Members
  • 21 posts

Posted 17 May 2007 - 10:25

Cao,

koristila bih je za porodicne skupove, letovanja... nikakve zahtevne akcije. Jednostavni amaterski snimci. Posto pretpostavljam da bi tu bilo uslikano i svakavih gnjavaza to bih malo seckala na kompu. Cisto da bude kratko i efektivno. A ne gledas snimak od sat vremena da bi video nesto zanimljivo sto moze da stane u 5 minuta.

Sada ne znam ni sta da pitam ni na sta treba da obratim paznju. Volela bih kada bi imala i opcija foto aparata u kameri. Videla sam da to neki modeli imaju. I sta je po tvom misljenju bolja opcija Sony , Canon ili nesto trece

Hvala puno

#4 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 17 May 2007 - 10:55

Za te pare obavezno uzmi nesto sa 3 CCD cipa. Mislim da kod nas moze da se nadje Panasonic.

#5 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 17 May 2007 - 12:39

Sto se tice tehnologija upisa...

Za ono sto tebi treba, bolje uzmi kameru sa hard diskom - prvenstveno zato sto mozes bez problema na samoj kameri da brises sta ti ne treba i to relativno brzo + random access je nezamenjiva stvar kad je rec o videu. MiniDV bi bio drugo zadovoljavajuce resnje. DVD nije pozeljan za takve stvari zato sto si ogranicena ne-obrisivim kapacitetom (tj ti mozes da obrises scenu ili sta vec, ali ce kamera to samo oznaciti obrisanim nece to i fizicki ukloniti sa vec sprzenog DVD-a, a 4.7GB vrlo brzo u takvim situacijama postane nedovoljno pa onda moras nositi sa sobom jos torbicu sa praznim DVD-ovima itd.). Takodje, HDD a narocito MiniDV trose ubedljivo najmanje struje (dobro, sem solidstate diskova i flash memorije - da, ima kamera u koje mozes gurnuti up to 8 MiniSD kartica i time efektivno dobiti 16GB prostora koji trosi kao upaljac)... DVD kamere su zgodna stvar zato sto nisi ogranicena relativno sporim FW portom ili jos sporijim USB 2.0 za prenos na komp - ukoliko ces cesto prebacivati na komp ili ukoliko ti treba readily made materijal za gledanje na DVD player-ima, tu vec DVD kamere dolaze do izrazaja. Ako ti nekoliko minuta vise cekanja ne predstavlja prevelik problem, HDD ili MiniDV kamera je way to go. Da bi razlucila koja je bolja za tebe - HDD ne mozes da izvadis iz kamere pa tako da poneses 10 hardova sa sobom i da ih menjas kao kartice kad ostanes bez kapaciteta, tako da si ogranicena kapacitetom ubacenog hard diska i da bi nastavila snimanje moras da prebacis postojeci sadrzaj na kompjuter. Sto se tice MiniDV-a, tu bi morala da kupujes 'kasetice' i da ih nosis sa sobom a iste su i skromnog kapaciteta. Takodje bi ti trebao citac za komp ako zelis da ih prebacis na komp (mada mozes i preko FW-a sa kamere) i tako to...

Ja kad bih kupovao kameru, uzeo bih neku sa hard diskom definitivno. Ima isuvise pros u odnosu na cons za moje potrebe.

Edited by incognito, 17 May 2007 - 12:39.


#6 lecter

lecter
  • Members
  • 10 posts

Posted 17 May 2007 - 13:10

QUOTE(mozda @ 17 May 2007, 11:25) <{POST_SNAPBACK}>
...
Posto pretpostavljam da bi tu bilo uslikano i svakavih gnjavaza to bih malo seckala na kompu. Cisto da bude kratko i efektivno. A ne gledas snimak od sat vremena da bi video nesto zanimljivo sto moze da stane u 5 minuta.
...

Zbog ovoga moj glas za MiniDV.

Panasonic NV GS-300/GS-320 su oko 500e, ili GS-500 ako nije problem da se budzet "rastegne" jos malo (oko 700e).

#7 zormic

zormic
  • Members
  • 26 posts

Posted 17 May 2007 - 13:20

OK, da pocnemo od marke kamere. Vodeci u svetu porodicnih handycam opcija u svetu su Sony i JVC. Canon je OK, ali vise za pro varijantu.

Kada sam kupovao kameru pre par godina dosta sam citao na tadasnjim forumima na engleskom jeziku i dvouimio se izmedju Sonija i JVCa i secam se da sam procitao komentar jednog od profija da ako zelite da vam zid na snimku bude beo, a noc crna onda je logican izbor Sony, s cim se ja posle par godina eksperimentisanja u potpunosti slazem. Kod ostalih prozivodjaca zid moze biti i plavicast kao i pomenuta noc. Tako da ti je to moj savet sto se tice marke. Naravno bice dosta ljudi koji se nece sloziti sa ovim, ali 100 ljudi…

Mislim da kolicina CCDa, iz prethodnog komentara, u tvom slucaju i nije toliko presudna, naime to je cip/cipovi koji u kameri procesiraju sliku/svetlost koju snimas. Tri komada obradjuju svetlosni spektar svaki posebno izdeljeni na tri boje crvenu, zelenu i plavu. Uobicajeno je da su takve kamere skuplje od onih koje koriste jedan CCD, koji za tvoje potrebe sasvim dobro odradjuje posao, bitno je da na snimku imas dosta Sunca ili svetlosti uopste na objektu koji snimas.

Format:

DVDr(w)
od 1/2 h do 4h u najnizem kvalitetu snimka

Veoma zgodan format s obzirom na rasprostranjenost samog medija i veoma lak za kasnije umnozavanje. Poslednjeg puta kada sam imao prilike da snimam na takvoj kameri sve je bilo na svom mestu osim toga da snimke sa DVDa ne mozes da pogledas sve dok ne finalizujes sam disk. Nadam se da je to ispravljeno. Postoje dve vrste kamera koje snimaju na DVD, podela je na to kakav DVD medij koriste. Mali od 8 cm (oko 1/2 sata) i "normalan" veliki od 12 cm, sto odlucuje i o velicini tela kamere. Na tebi je da procenis sta ti vise odgovara. Ne znam kakva resenja sada postoje za povezivanje sa kompom, uz kamere obicno dolaze programi za editovanje videa, ali ih ja ne preporucujem.

HDD
duzina snimanja je varijabilna, zavisi od velicine hard diska i odabranog kvaliteta snimanja

Po meni najbolji format. Verovatno i najskuplja opcija. Nemas smaranje sa izmenjivim medijima DVDa i kaseta. Vecina u consumer klasi dolazi sa hardovima od po 20 do 30 Gb sto je negde oko 2 do 3 sata snimka u najboljem kvalitetu. Mislim da je to sasvim dovoljno i za veoma dugo letovanje a da ti ne zafali mesta, jer kada budes pocela da snimas videces koliko je dosadno snimati sve, a jos dosadnije gledati sve to. Jedini je problem u tome sto prebacivanje na komp moze biti nestandardno od prozivodjaca do proizvodjaca sto znaci da najpopularniji programi za obradu videa nece biti u stanju da skapiraju tvoj fajl, mada se to toliko brzo razvija da opet to malo verovatno.

Mini DV (postoji i micro DV)
max do 1,5 h snimnja u LP varijanti

Najrasprostranjeniji format i jos uvek najboljeg kvaliteta. Problem je u tome sto su kasete prilicno zamorne kad treba da ih kupujes, ali i kada treba da kopiras sadrzaj na hard disk kompjutera da bi poradila na videu. Poblem je u tome sto to traje 1:1, tj sat vremena materijala isto toliko dugo moras da kopiras na komp, a i nekompresovanoj varijanti zauzima dosta mesta.

Ostalo:

To sto bi ti zelela da imas fotoaparat opciju u kameri je tipicno pocetnicko pitanje. Naravno, to je u ovom slucaju prateca fora na kamerama, ali obicno su te fotke znatno nizeg kvaliteta u poredjenju sa onim napravljenim na "pravim" digitalnim aparatima. Kao sto imas i opciju da snimas video na digi fotoaparatima iako su oni losijeg kvaliteta u poredjenju sa videokamerom, mada napreduju svakog dana sve vise, cak i mobilni telefoni imaju sposobnost da snimaju video zavidnog kvaliteta.

Povezivanje kamere i kompjutera se obicno ostvaruje preko Firewire porta (moj prethodnik je pominjao sve te portove, ali ja mislim da to tebi ne znaci mnogo u ovom tenutku) u slucaju HDD ili MiniDV opcije. DVD kopiras direktno kao fajl, ali to opet od prozivodjaca do prozivodjaca.

Sledeca stvar su HD kamere (high definition) tj. kamere koje snimaju video u visokoj definiciji/rezoluciji, ali je to neka druga prica, ali to moze da ti koristi jer ce to snizavati cenu "normalnih" kamkordera u bliskoj buducnosti.

Bitnan je i objektiv, da ima sto siri ugao, a zum je potpuno nebitan jer to gotovo nikada neces koristiti, pogotovo iz ruke.

I daaaa, kao poslednja stvar u odabiru kamere je velicina. Veruj mi da ce ti na putovanjima manja i laksa kamera znaciti mnogo. I gledaj da ima kais ili remen, ne znam kako se zove na srpskom, za nosenje preko ramena, veruj mi.

Nadam se da smo ti pomogli, ako ti i dalje nesto nije jasno, pitaj…

Edited by zormic, 17 May 2007 - 13:38.


#8 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 17 May 2007 - 14:32

Zabroavih da kazem, pored 3 CCD (kvalitet slike neuporedivo bolji nego ko bajerovog filtera) vazno je (mozda i vaznije) da imas opticku stabilizaciju slike.

#9 mozda

mozda
  • Members
  • 21 posts

Posted 17 May 2007 - 20:30

Hvala puno smile.gif
Moram sve ovo debelo da prostudiram i da zapamtim pa da krenem u akciju. Kako me je samo sludeo prodavac, sve mi je rekao toliko uvijeno i filozofski da na kraju skoro nisam ni znala sta ja u stvari kupujem.
Canon definitivno otpada.
Prodavac me je ubedjivao da sa Sony kamerom koja ima 30 Gb prostora mogu da snimam 20 sati ali ce mi baterija crci!!!
Sto se tice DVD r koje sam ovde videla, s'obzirom da su prilicno male sigurno je DVD od 8cm.
Ah da, koliko je bitan Quick start, to mi nahvalise na jednoj kao veooooma bitnu stvar? Ukapirala sam da bi mi zaista dobro dosao stabilizator slike kopajuci po netu.

Jos jedom, hvala puno svima na savetima i objasnjenjima.

#10 zormic

zormic
  • Members
  • 26 posts

Posted 17 May 2007 - 20:40

QUOTE(mozda @ 17 May 2007, 21:30) <{POST_SNAPBACK}>
Hvala puno smile.gif
Moram sve ovo debelo da prostudiram i da zapamtim pa da krenem u akciju. Kako me je samo sludeo prodavac, sve mi je rekao toliko uvijeno i filozofski da na kraju skoro nisam ni znala sta ja u stvari kupujem.
Canon definitivno otpada.
Prodavac me je ubedjivao da sa Sony kamerom koja ima 30 Gb prostora mogu da snimam 20 sati ali ce mi baterija crci!!!
Sto se tice DVD r koje sam ovde videla, s'obzirom da su prilicno male sigurno je DVD od 8cm.
Ah da, koliko je bitan Quick start, to mi nahvalise na jednoj kao veooooma bitnu stvar? Ukapirala sam da bi mi zaista dobro dosao stabilizator slike kopajuci po netu.

Jos jedom, hvala puno svima na savetima i objasnjenjima.


Tek sada videh da ni ti ne zivis u Srbiji... smile.gif

Quick start je manje vise kod svih, jedino ako nisu napravili neku da reaguje brzinom misli, u sta cisto sumnjam, heh. A i ne verujem da ces biti u sitaciji da snimas zapca koji peva samo 3 sekunde itd...

Sto se tice 30 gb i 20h to je donekle tacno, zavisi od kvaliteta snimka, mislim da sam to vec pomenuo. Savetujem ti da uvek snimas u top kvalitetu jer ces kasnije uvek moci da manipulises i snizavas kvalitet do nekog od Internet formarta, ali nikada neces moci u suprotnom smeru.

Edited by zormic, 17 May 2007 - 20:43.


#11 mozda

mozda
  • Members
  • 21 posts

Posted 17 May 2007 - 21:19

Heheh znas ja sam genije za slikanje. Uvek kad slikam iz kola nekako mi uspe da umesto onog sto sam htela uhvatim drvo, saobracajni znak i sl na sred . Ne znam kako mi uspeva. Nesto se mislim taj Quick start mozd kod mene treba da bude presudan biggrin.gif
Trenutno sam u Bg.
A za kvalitet snimka si u pravu. Snizavala sam kvalitet slike na foto aparatu jer nisam imala dovolno prostora, Ni na sta na kraju nije licilo.

#12 Grunf

Grunf
  • Members
  • 1,066 posts

Posted 17 May 2007 - 22:15

Bitan savet-nemoj se loziti na ono 120x digital zoom... gledaj opticki zum. stabilizacija slike je ok, nije lose da imas 3ccd kameru. panasonic u poslednjih nekoliko godina vrlo uspesno zakopava sony na skoro svim video poljima.

#13 zormic

zormic
  • Members
  • 26 posts

Posted 17 May 2007 - 23:32

QUOTE(Grunf @ 17 May 2007, 23:15) <{POST_SNAPBACK}>
...
panasonic u poslednjih nekoliko godina vrlo uspesno zakopava sony na skoro svim video poljima.


To moze i da bude tacno, ali sam siguran ce najlakse naci Sonijev servis bilo gde na planeti i eventualno ostvariti garanciju, ukoliko to bude potrebno. Ovo je jako bitno za ljude koji cesto putuju ili menjaju mesto u kojem zive. Bar je to moje iskustvo...

Bez da pravimo debatu, mislim da je njoj potrebna samo normalna kamera koja ce da sacuva trenutak ili dva... wink.gif

#14 mozda

mozda
  • Members
  • 21 posts

Posted 18 May 2007 - 09:00

QUOTE(zormic @ 18 May 2007, 00:32) <{POST_SNAPBACK}>
To moze i da bude tacno, ali sam siguran ce najlakse naci Sonijev servis bilo gde na planeti i eventualno ostvariti garanciju, ukoliko to bude potrebno. Ovo je jako bitno za ljude koji cesto putuju ili menjaju mesto u kojem zive. Bar je to moje iskustvo...

Bez da pravimo debatu, mislim da je njoj potrebna samo normalna kamera koja ce da sacuva trenutak ili dva... wink.gif


Da, to mi je bitno jer planiram da je kupim u Bg, a ne zivim ovde.
Sta mislite o Sony dcr-sr52 (30gb memorije) . Da li bi to bio dobar izbor?

#15 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 18 May 2007 - 09:15

QUOTE(mozda @ 18 May 2007, 10:00) <{POST_SNAPBACK}>
Da, to mi je bitno jer planiram da je kupim u Bg, a ne zivim ovde.
Sta mislite o Sony dcr-sr52 (30gb memorije) . Da li bi to bio dobar izbor?


a zasto da je kupis u beogradu?
u nemackoj, recimo, su i digitalci i kamkorderi 10%-20% jeftiniji nego u beogradu.