Jump to content


Photo
- - - - -

Idi(j)oti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
209 replies to this topic

#91 mizar

mizar
  • Members
  • 250 posts

Posted 26 May 2007 - 19:08

QUOTE(betty @ 25 May 2007, 15:59) <{POST_SNAPBACK}>
Ajajajaj.

Jedna moja mladja rodjaka koja je dosla iz Kanade u sedmom razredu se u osmom cudila kako tako kasno deca uce kosti i misice, i kako uce srpske nazive. Mislila je da je glupo da se uci na srpskom (tipa: ramenjaca, bedrenjaca) kad je smislenije znati latinske, i da je glupo raditi to tako kasno u skolovanju. Ispostavilo se i da ih ona zna jako dobro, a svi su se nesto mucili da to nauce. Naime, u Kanadi su to radili u cetvrtom osnovne (to bi po uzrastu bio nas treci). Nastavnik bi podigao jedno dete na stolicu, rekao - sad radimo kosti - pokazivao delove tela, druga deca bi odgovarala koja kost je u tom delu tela (na latinskom), i prvom detetu koje da tacan odgovor ovaj bi bacio bombonicu. I tako dovoljno puta, i deca su dobro naucila. Po ovom gornjem kriterijumu to bi moglo da ispadne iz kurikuluma kod nas, a da se koristio 'kanadski metod', ne bi.



i ja sam anatomiju ucila u cetvrtom osnovne u beogradu. i najveci deo anatomije koje se i sad secam sam tada naucila. (nije bilo bombona sad.gif )

posle smo to ucili ponovo, sa mozda malo vise detalja u osmom, ali nastavnica biologije nije mogla da odrzi red u ucionici ni toliko da se cuje sta predaje, tako da od nje nista nisam naucila.

edit: i jos je uciteljica jedva nekako donosila model lljudskog skeleta iz prizemlja na drugi sprat smile.gif

inace mislim da je kod nas bio sistem "koncentricnih krugova" ili "uzzlazne spirale" ili kako se vec to zvalo. taj sistem je podrazumevao da mnoge stvari cujes vise puta, svaki put sa malo vise detalja, tokom skolovanja. i to je super sistem, po mom misljenju. ja i sada, na postdiplomskim, slusam neke predmete po vise puta od razlicitih profesora, i svaki put nesto naucim.

mala ograda: ovaj nacin ucenja je ok samo pod uslovom da samo gradivo uopste ima smisla uciti, dakle ne zelim da me vise puta u zivotu smaraju sa statistickim podacima, rudnicima i svakom hebenom carkom koja je ikad izbila na balkanu.

Edited by mizar, 26 May 2007 - 19:18.


#92 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 May 2007 - 19:27

QUOTE(ion @ 25 May 2007, 09:09) <{POST_SNAPBACK}>
da li ti stvarno smatraš da dete kad završi školovanje stvarno zadrži u glavi sve te besmislene statističke informacije kojima mu kljukaju glavu?

Ne ali barem ako im nesto ostane kasnije u zivotu ne izgledaju kao magarc.Juce me je kolega koji se sprema na put u Evropu pitao gde su Budimpesta i Prag posto su ukljuceni u turu.Sada da me je pitao neko ko je vozac kamiona i boze pomozi ali ovaj ima PhD

Edited by MAGRIPA65, 26 May 2007 - 21:40.


#93 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 28 May 2007 - 07:47

Dobro, to stvarno zvuči blesavo, ali samo nama Evropljanima (podgrupa Balkan).
Npr. (polazim od sebe)Ja ne znam glavne gradove svih zemalja na svetu, pogotovo novih "sovjetskih" država, mislim da mogu da nabrojim, max. 40-tak USA država...
Zašto bi, po toj analogiji, prosečni USA građanin trebalo da zna sve glavne gradove po Evropi i "gde je Srbija"? s_d.gif


EDIT: Evo sad mi pade na pamet. Ostalo mi u pamćenju.
Šta da radim sa "podatkom" da je jedan od najvećih rudnika žive (bio) u Idriji?
(dotični je zatvoren i sad je turistička destinacija, rudnik-muzej)

Edited by ion, 28 May 2007 - 07:55.


#94 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 28 May 2007 - 10:20

Pitaj prosecnog PhD-a iz Srbije gde se nalazi Santa Fe, Salem, Carson city i Bismarck i dobices taman isti odgovor. Mnogi ne bi znali ni gde se nalaze poznatiji gradovi poput New Orleans-a, Phoenix-a, Denver-a i sl. A ima onih koji ti ni na mapi ne bi umeli naci New York, Washington, San Francisco, Los Angeles, Las Vegas i Chicago. A vecina ne bi znala da nabroji vise od 10-ak najpoznatijih drzava u USA.

Te kritike na osnovu poznavanja geografije od strane Amera su smesne. To sto nama cudno zvuci da neko ne zna gde su Budimpesta i Prag, verovatno i njima cudno zvuci da neko ne zna gde su gore-pomenuti gradovi/drzave. To nije razlog da nazoves nekog glupim. Jer ako krenemo tim redom mogu da smislim jos hiljadu primera koje svaki Amer zna u po noci a da domaci 'intelektualci' nisu ni culi za tako sta, kamo li da znaju. Univerzalno glupa osoba (u geografskom smislu) bi bila ona koja ne zna gde se nalaze neki od najpoznatijih gradova world-wide tipa London, Pariz, Amsterdam, Rim, Moskva, Istanbul, Peking, Nju Delhi, Sidnej, Tokio, Vasington, Nju Jork, Rio de Zeneiro i sl. Ili ko ne zna gde su Alpi, Kilimandzaro, Himalaji, Dunav, Amazon, Sahara, Grand Canyon, Yellowstone... A nije glup onaj ko ne zna gde se nalaze sitni gradovi iz tamo nekih do skora komunistickih prcija na drugoj strani sveta. Kolko vas zna gde se nalazi Gaboron?

#95 K-up

K-up
  • Members
  • 265 posts

Posted 28 May 2007 - 12:23

QUOTE(incognito @ 28 May 2007, 11:20) <{POST_SNAPBACK}>
Pitaj prosecnog PhD-a iz Srbije gde se nalazi Santa Fe, Salem, Carson city i Bismarck i dobices taman isti odgovor. Mnogi ne bi znali ni gde se nalaze poznatiji gradovi poput New Orleans-a, Phoenix-a, Denver-a i sl. A ima onih koji ti ni na mapi ne bi umeli naci New York, Washington, San Francisco, Los Angeles, Las Vegas i Chicago. A vecina ne bi znala da nabroji vise od 10-ak najpoznatijih drzava u USA.

Troll...

Ja znam napamet glavne gradove svih saveznih drzava, zahvaljujuci alkoholicarskoj igri "Strip Capitals" (ako ne znas glavni grad, moras da skines jedan odevni predmet), a nisu mi jos priznali ni mr. sci. S tim sto se uvek izgubim kosulju bas na pomenutom Bismarcku--uvek kazem Fargo!

#96 Miss Moneypenny

Miss Moneypenny
  • Members
  • 344 posts

Posted 28 May 2007 - 12:36

QUOTE(K-up @ 28 May 2007, 13:23) <{POST_SNAPBACK}>
Troll...

Ja znam napamet glavne gradove svih saveznih drzava, zahvaljujuci alkoholicarskoj igri "Strip Capitals" (ako ne znas glavni grad, moras da skines jedan odevni predmet), a nisu mi jos priznali ni mr. sci. S tim sto se uvek izgubim kosulju bas na pomenutom Bismarcku--uvek kazem Fargo!

Moze i tako, ali postoji i drugaciji nacin za razvijanje geografske pameti. Ja sam se u jednom periodu bila zarazila ovim...sad bih u po noci mogla da nabrojim i lociram sve africke drzave, sa sve glavnim gradovima.


(Nista ne prodajem, samo se hvalim. wink.gif )


#97 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 28 May 2007 - 18:24

Ok bio je los primer zasto smatram da su Ameri glupi ali hvala bogu ima ih jos gomile.


Ne zelim da pricam da oni dvojni razlomak ne znaju da rese na precalculus, tj na najvisem kursu matematike u mnogim USA skolama, dvojni razlomak. Za mene je to porazavajuce da neko ne zna da uradi "spoljasnji sa spoljasnjim i unutrasnji sa unutrasnjim". Da ne pricam kada tek dobijaju fiziku, da sam ja bolje pisala eseje od Amera, da sam tecnije citala etc.

Ali, naravno sada ce neko reci to nije glupost to je neobrazovanost. Ok moze se tako reci, ali ja smatram da glupost ustvari najvise i dolazi do izrazaja kod neobrazovanih ljudi. To je vrlo usko povezano. Zar nije smesno da ja kao stranac bolje spelujem od njih koji su rodjeni tamo, da spelujem kako se pise cezar jer boze moj ne znaju, da bolje citam Šekspira i td.

Slazem se da meni ne treba podatak u glavi da na Novom Zelandu ima vise ovaca nego ljudi, ali zar nije zanimljivo znati takve stvari? Zar nije zanimljivo znati gde su svi ti gradovi? Jedna Austrijka se odusevila kada sam joj rekla da znam gde je Tirol i Insbruk, a to je tako elementarna stvar. Pa to se radi kod nas u 6tom razredu kao i svi regioni u Nemackoj. Meni su svi ti "nepotrebni podaci" u zivotu dobro dosli. Pa zamislite mene je jedan Nemac ubedjivao da kroz Novi Sad ne tece Dunav a ja ZIVIM U NOVOM SADU. Kaze ne prolazi kroz Srbiju. Taj decko studira nije nimalo tupav ali to je za meneglupost. Isto kao kad bih ja sad njega ubedjivala da Rajna i Majna ustvari nemaju nikakve veze sa Nemackom.

Izvinite molim vas, ali sve te sitnice ustvari cine ljude blizima. Ja i dalje mislim da je potrebno sve to uciti ali naravno ukoliko se i zaboravi najbitnije je znati gde pogledati jer je ipak ne moguce drzati toliko podataka u glavi.

Edited by Ljisha, 28 May 2007 - 18:29.


#98 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 28 May 2007 - 18:40

Sramota je da dete u osmom razredu ne zna na karti Srbije da pokaze gde je Vojvodina, ili da kaze da je plavo na karti nebo.
Sramota je ne znati neke bitne cinjenice i u istoriji sveta a pogotovo u nasoj istoriji. Ja kao fizicar, nisam rekla da je sramota ne znati jedinice SI sistema, smatram da je to obavezno da dece znaju sve dok idu u skolu a kasnije se bez toga moze. Ali, iz fizike treba da ostanu neke osnovne stvari u glavi,neki osnovni zakoni, pa makar i to zasto lubenica pliva u vodi i ne tone. Ako su to moja deca zapamtila, bicu vrlo srecna.

Sve u svemu udaljili smo se od teme. Obrazovanje je i pored ove nase polemike i dalje u jadnom stanju. Ili neka skresu totalno program i uce samo "korisne" stvari ili neka se vrate na stari ruski sistem i da se odrzava strog kriterijum.

Vise bih volela ovo drugo ali verovatno nema sanse. Ubedjivacemo nekog kako Suecki kanal nije izmedju Azije i Afrike nego je izmedju Evrope i Afrike.

Ma glupi smo vec sada. NEOBRAZOVANJE=GLUPOST

#99 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 28 May 2007 - 18:45

QUOTE(Ljisha @ 28 May 2007, 19:24) <{POST_SNAPBACK}>
Ok bio je los primer zasto smatram da su Ameri glupi ali hvala bogu ima ih jos gomile.
Ne zelim da pricam da oni dvojni razlomak ne znaju da rese na precalculus, tj na najvisem kursu matematike u mnogim USA skolama, dvojni razlomak. Za mene je to porazavajuce da neko ne zna da uradi "spoljasnji sa spoljasnjim i unutrasnji sa unutrasnjim". Da ne pricam kada tek dobijaju fiziku, da sam ja bolje pisala eseje od Amera, da sam tecnije citala etc.

Ali, naravno sada ce neko reci to nije glupost to je neobrazovanost. Ok moze se tako reci, ali ja smatram da glupost ustvari najvise i dolazi do izrazaja kod neobrazovanih ljudi. To je vrlo usko povezano. Zar nije smesno da ja kao stranac bolje spelujem od njih koji su rodjeni tamo, da spelujem kako se pise cezar jer boze moj ne znaju, da bolje citam Šekspira i td.

Slazem se da meni ne treba podatak u glavi da na Novom Zelandu ima vise ovaca nego ljudi, ali zar nije zanimljivo znati takve stvari? Zar nije zanimljivo znati gde su svi ti gradovi? Jedna Austrijka se odusevila kada sam joj rekla da znam gde je Tirol i Insbruk, a to je tako elementarna stvar. Pa to se radi kod nas u 6tom razredu kao i svi regioni u Nemackoj. Meni su svi ti "nepotrebni podaci" u zivotu dobro dosli. Pa zamislite mene je jedan Nemac ubedjivao da kroz Novi Sad ne tece Dunav a ja ZIVIM U NOVOM SADU. Kaze ne prolazi kroz Srbiju. Taj decko studira nije nimalo tupav ali to je za meneglupost. Isto kao kad bih ja sad njega ubedjivala da Rajna i Majna ustvari nemaju nikakve veze sa Nemackom.

Izvinite molim vas, ali sve te sitnice ustvari cine ljude blizima. Ja i dalje mislim da je potrebno sve to uciti ali naravno ukoliko se i zaboravi najbitnije je znati gde pogledati jer je ipak ne moguce drzati toliko podataka u glavi.



Ma suuuuperrrr.......oduvek sam volela zanimljivu geografiju...


Ovaj , Ljisho, sta si ti u stvari sa svim ovim 'tela da kazes??

#100 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 28 May 2007 - 21:52

QUOTE(MisMango @ 28 May 2007, 19:45) <{POST_SNAPBACK}>
Ovaj , Ljisho, sta si ti u stvari sa svim ovim 'tela da kazes??



NEOBRAZOVANJE=GLUPOST to je sustina a nasa deca su neobrazovana tj glupa

Edited by Ljisha, 28 May 2007 - 21:53.


#101 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 28 May 2007 - 23:07

QUOTE(Ljisha @ 28 May 2007, 22:52) <{POST_SNAPBACK}>
NEOBRAZOVANJE=GLUPOST to je sustina a nasa deca su neobrazovana tj glupa


Ajde?? frusty.gif

A znaci nisu vise SVI Amerikanci glupi tj neobrazovani, tj ne znaju geografiju. Taj se virus prosirio i na nasu decu?? I to bas SVU??

Ako si ti IKADA bila profesorka, bilo cega, izuzetno mi je drago sto to vise nisi. I sto vise neces imati prilike da "obrazujes i vaspitavas" bilo cije dete. Hvala ti na tome. Volela bih da tvoj svetli primer bude zvezda vodilja svima koji su od iste fele kao ti.

#102 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 29 May 2007 - 06:32

QUOTE(MisMango @ 29 May 2007, 00:07) <{POST_SNAPBACK}>
Ajde?? frusty.gif

A znaci nisu vise SVI Amerikanci glupi tj neobrazovani, tj ne znaju geografiju. Taj se virus prosirio i na nasu decu?? I to bas SVU??

Ako si ti IKADA bila profesorka, bilo cega, izuzetno mi je drago sto to vise nisi. I sto vise neces imati prilike da "obrazujes i vaspitavas" bilo cije dete. Hvala ti na tome. Volela bih da tvoj svetli primer bude zvezda vodilja svima koji su od iste fele kao ti.



da li je tebi normalno da neko ko je zavrsio srednju strucnu skolu ne zna da pise?

kada bi svi bili "moje fele" bilo bi malo reda u skolama i stroziji kriterijum. Kada bi se svi trudili koliko sam i ja tada bi deca nesto i naucila. Ja se samo zalazem da deca nauce osnovne stvari.

Opet se vracam na tu geografiju (posto smatram da je to osnova opsteg obrazovanja), zamisli da neko od te dece i zavrsi srednju skolu i recimo ozeni se ili uda se i treba svoju porodicu da vodi na more po prvi put, pa sramota je da ne znaju da procitaju kartu i da vide kojim putem treba da idu. To je ipak osnovna stvar. Kako bi se oni snasli u novom gradu kad ne znaju ni kartu da pogledaju, da ne pricam ako su u inostranstvu i ne znaju ni da pitaju kako da stignu negde.


I smatram da su Amerikanci glupi da to je moje misljenje. Neobrazovani su i neobavesteni su. Ne znaju nista van te njihove zemljice koja diktira svetom kako hoce.

Da li bi tebi bilo prijatno da su te u Americi gadjali flasama i loptama, nakon sto se desio 9/11? E pa vidis to se meni desilo a ne vidim zasto su Srbi za to krivi? Ne vidim i da sa tim ikakve veze ima i SM. A meni su uzvikivali njegovo ime po hodnicima. Bila sam u okruznim novinama kao neki terorista. Bas su pametni ti Ameri. Eto to je zakljucak. A mi smo eto i ispod njih.

#103 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 29 May 2007 - 09:46

Uhuhu, odakle krenuti... Ipak mislim da je ovo biser nad biserima...

QUOTE(Ljisha @ 29 May 2007, 07:32) <{POST_SNAPBACK}>
I smatram da su Amerikanci glupi da to je moje misljenje. Neobrazovani su i neobavesteni su. Ne znaju nista van te njihove zemljice koja diktira svetom kako hoce.


Ta njihova zemljica happens to be approximately 109 times larger than Serbia (Kosovo incl.), rasadnik pameti poput tvoje. Jos bolje, USA je bez malo iste velicine cele Evrope (kao kontinenta), a 2 i kusur puta veca od cele EU. Tacnije, posle Rusije i Kanade, USA je najveca drzava na planeti (ako se oduzme Tajvan iz Kine; a ako se USofA spoje sa natural allies Kanadom, najveca su single interest zone na svetu). No dobro, Amerika, Amerika, zemlja velika... ali pedalj moga sela Amerika ceeeelaaaaa...

Ako si ti bila u USofA, ja sam bio na Marsu. Dopustam opciju da si bila, al' kod tetke u Cikagu i druzila se sa lokalnim serbo-cetnicima - ti su tek nesto intelektualno superiorniji od ameba, ali ne mogu ni da prismrde paramecijumima. Eh, sta doziveh, da branim Amere koji mi svakog dana vec godinama jedu dzigericu i cesto me iznenade sopstvenom neobavescenoscu... Al' kad neko pljuje nekog bez ikakvih argumenata, nije u redu biti na pljuvackoj strani...

Ostatak je MisMango vec lepo rekla. A nadam se da je ostalim ucesnicima u raspravi sada jasno zasto sam jos na pocetku optuzio obrazovni kadar za katastrofalno stanje u nasoj prosveti - tu sam pre svega mislio na kadar poput inicijatorke topika.

#104 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 29 May 2007 - 15:37

Zanimljivo....profesori i nastavnici su krivi. Ajde da ih ukinemo. Deca su nam zlato a Srbi su prirodno natprosecno inteligentni.Vrlo povrsno i pogresno.

Nasa deca (studenti) za razliku od dece iz Amer'ke i Engleske MORAJU da uce i da znaju vishe. Samo na taj nacin ce biti konkurentni. Deca pomenutih zemalja su domaca i u apsolutnoj prednosti su u odnosu na decu sa strane. Nasi strucnjaci su cenjeni i rado primani samo iz razloga sto znaju vishe i sto znaju bolje. Neko ih je u nasim skolama (fakultetima) tome i naucio.

A&E deci se MOZE da nemaju pojma o geografiji i istoriji jer im to nije ni potrebno. Osim slucajnih turistickih poseta oni verovatno nece imati interes da znaju sa kim Amerika trenutno ratuje ili gde je ubijeno 300 civila i sl. Americi se MOZE da na ovaj nacin skoluje decu jer kada joj "zafali" strucnjaka uvek moze da kupi par stotina/hiljada gotovih.

Veliko je pitanje da li cei ubuduce posedovati takvo znanje i kvalitet ili ce proporcionalno opadanju njihovog znanja i njihova "vrednost" na trzistu opadati. Ja mislim da hoce, jer su nam svi nivoi obrazovanja u rasulu. Pojedinacni primeri dobrog rada postoje ali u tom lancu los djak proizvodi loseg studenta i na kraju loseg strucnjaka.

Koliko sam shvatio Ljisha je nastavnik fizike i potpuno je u pravu sto insistira na opstem obrazovanju kod dece. Obrazovanje u nizim nivoima predstavlja preduslov za dalji normalan razvoj deteta. Dete koje ne poznaje osnovne (npr. fizicke) zakone i procese sigurno nece imati uspeha u srednjoj skoli a kamoli na fakultetu. Nekome izgleda odgovara da deca budu neobrazovana, neinformisana i nesposobna jer je takvim "materijalom" lako manipulisati. I onda se krivica svaljuje na nastavnike jer nisu uspeli da tu decu nauce.

@incognito

Botswana.... compliments to my nastavnica geografije. I ima E na kraju.

#105 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 29 May 2007 - 17:14

QUOTE(Shedou @ 29 May 2007, 16:37) <{POST_SNAPBACK}>
Zanimljivo....profesori i nastavnici su krivi. Ajde da ih ukinemo. Deca su nam zlato a Srbi su prirodno natprosecno inteligentni.Vrlo povrsno i pogresno.

__________
Koliko sam shvatio Ljisha je nastavnik fizike i potpuno je u pravu sto insistira na opstem obrazovanju kod dece. Obrazovanje u nizim nivoima predstavlja preduslov za dalji normalan razvoj deteta. Dete koje ne poznaje osnovne (npr. fizicke) zakone i procese sigurno nece imati uspeha u srednjoj skoli a kamoli na fakultetu. Nekome izgleda odgovara da deca budu neobrazovana, neinformisana i nesposobna jer je takvim "materijalom" lako manipulisati. I onda se krivica svaljuje na nastavnike jer nisu uspeli da tu decu nauce.


Bilo bi jako dobro kad ne bi uletali u ekstreme. Niko nije govorio o ukidanju profesora a Ljishino generalizovanje je opasno po zdrav razum (moj) Dakle po njenoj vrlo slobodnoj interpretaciji, covek bi rekao da u skolu idu magarci a ne djaci.
Nase skolstvo jeste katastrofalno. Od nastavnog gradiva do izbora profesora , nastavnika i ucitelja. Shodno svim desavanjima , erozija je svuda pa su se i uciteljskih skamija domogli oni kojima tu ni izdaleka nije mesto. Predavanja su suvoparna sa nabacanim cinjenicama, cesto nepovezana.

Ljisihin veliki problem je sto svoj licni neuspeh kao profesora pokusava da opravda postojanjem generacija mutanta koje je nemoguce obrazovati i vaspitati. Njena karijera loseg profesora je dovela dotle da ona proglasava SVU decu glupom i neobrazovanom. To je, naravno, daleko od istine. Kao sto sam i rekla u nekom od ranijih postova, deca umeju da prepoznaju istinski autoritet i da ga slede. Sve ostalo , krste kao prenemaganje i zescu frustraciju.
Nije lako raditi sa ljudima a posebno sa adolescentima. Ono sto je Ljisha zaboravila da unese u rad sa decom je malo vise razumevanja i malo (mnogo) vise entuzijazma.
Ljishin bes treba da bude uperen na drugu stranu (moj vec jeste kao roditelja), a ima veze sa tim ko pise nastavne planove i namece ovakvu vrstu skolovanja.

Ovakav skolski sistem je odavno trebao biti upokojen a i dalje sakati generacije dece, koje kada zavrse srednju skolu, nemaju blagog pojma sta dalje sa sobom.

Bila bih zadovoljna kada bi ucili manje, znali vise od tog manje sto im je ponudjeno , a to sto nauce primenili na svoj buduci rad i zaradjivanje novca od koga ce ziveti.