Jump to content

Photo

Ni tamo ni vamo, ili najbolje iz oba sveta

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
255 replies to this topic

#16 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 01 July 2002 - 19:49

"Svi smo mi nemocni pred onim sto je zivot od nas ucinio a to te snalazi pre nego sto i stignes da shvatis posle cega se i sam ponasas protiv svoje volje i izmedju tebe i onoga sto bi zaista zeleo da budes na posletku se ispreci nesto sto zauvek potire tvoju pravu licnost.." (E. O'Neill- Dugo putovanje u Noc)

Apsolutno se neslazem sa ovim stavom iako je naizgled tacan i lepo zvuci.
Prema mom dosadasnjem iskustvu i zapazanjima mi smo ti koji nesto ucine od svog zivota da bi kasnije POSLEDICE SVOJIH DELOVANJA (ukljucivo svoja misljenja i osecanja) buduci nesvesno ucinjenih, dozivljavali kao od sebe otudjenih tj. kao neku spoljasnju silu koja nas odvaja od onoga sto bi mi "stvarno zeleli".

Nista ne stoji izmedju nas i onoga sto bi mi stvarno zeleli da budemo. Osim naravno lazne licnosti! I jos ponekih tehnickih detalja.

#17 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 02 July 2002 - 11:07

Dragan:
...mi smo ti koji nesto ucine od svog zivota da bi kasnije POSLEDICE SVOJIH DELOVANJA (ukljucivo svoja misljenja i osecanja) buduci nesvesno ucinjenih, dozivljavali kao od sebe otudjenih tj. kao neku spoljasnju silu koja nas odvaja od onoga sto bi mi "stvarno zeleli"....

Hmm! Naravno da je svako od nas kao pojedinac odgovoran za svoje postupke, i na kraju, ako sam dobro razumela sta si nameravao da kazes, cak i za lose i nezeljene rezultate istih koje posle pokusavamo da protumacimo kao nesto zasta "nismo krivi". Na stranu tehnickih detalja koje ne mozemo da biramo, ali moje tumacenje gore navedenog O'Neill-ovog citata je da MI, LJUDSKA BICA GENERALNO, u stvari ne mozemo da znamo sta hocemo nego manje vise zivimo po inerciji zato sto nas zivot nosi na neku stranu itd. A tek posle, razmisljajuci, (bolje je ne razmisljati o takvim stvarma, naravno!) mozda se zapitamo da li je to zivot koji smo zeleli i da li sve sto smo cinili da bi isti takav kakav je ostvarili ide nama samima u prilog i na samom kraju, da li je uopste moguce biti ono sto se zeli....

Sve u svemu zvuci deprimirajuce potpuno, ali ja i dalje ostajem pri istom potpisu( i stavu!) nastavljajuci ujedno da zivim "po inerciji" i tezeci svojim ciljevima misleci da tako sebi cinim dobro... :smile:

"Svi smo mi nemocni pred onim sto je zivot od nas ucinio a to te snalazi pre nego sto i stignes da shvatis posle cega se i sam ponasas protiv svoje volje i izmedju tebe i onoga sto bi zaista zeleo da budes na posletku se ispreci nesto sto zauvek potire tvoju pravu licnost.." (E. O'Neill- Dugo putovanje u Noc)

[ Izmena poruke: sta dalje na dan 2002-07-02 12:09 ]

#18 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 02 July 2002 - 11:48

Ovaj potpis od "sta dalje" je dijametralno suprotno od onoga u sta, recimo, ja verujem. Ja (odavno, decenijama) verujem, recimo, da ni kada se spopletes na stepenicama to nije "slucajno", nego se, u stvari, "spoplices" o svoju jarost, necistu savest, ili nesto slicno.

Po mom misljenju (koje vazi samo za mene) nije dobro biti nosen rekom zivota. Treba nabaviti mapu reke i uzeti vesla u svoje ruke.

:smile:

#19 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 02 July 2002 - 12:28

To sta dalje
Dobro, ja mogu da zivim sa tim da imamo razlicita misljenja.
Mozda samo gledamo novcic sa razlicitih strana.
Ja polazim od toga da se mi ljudi razvijamo u odredjenom pravcu i da je smisao tog razvoja otkrivanje dubljih slojeva svesti i ovladavanje raznim nivoima prirode.
Grubo receno razvijamo se od idiota do genija.
Prvi je pre svega svojim stanjem svesti i tela ogranicen na veoma suzeno polje delovanja i shodno tome zivot ce ga po inerciji voditi tamo gde hoce.
Kod genijalaca mozemo primetiti jedno siroko polje delovanja kao i veliku meru nezavisnosti od spoljasnjih zivotnih okolnosti. Leonardo je na primer rekao da moze mirno i zadovoljno da umre jer je imao jedan ispunjen zivot – ni traga od kukanja kako zivot sa nama cini sta hoce.
Posto je vecina od nas negde na pola puta takva su nam i shvatanja po ovom pitanju.
To znaci onaj koji je svestan kako njegove misli, osecaji i volja oblikuju pre svega njega samog a zatim i njegovu blizu okolinu stvarajuci njegov svet (mi ne zivimo svi u istom svetu!), kao i onaj koji iste moze voljno i svesno kontrolisati imace nuzno razliciti pristup od nekoga ko napr. dozvoli da ga neka emocija kao sto je ljubomora, zavist, pohlepa, preplave i da onda u kombinaciji sa odgovarajucim mislima i delovanjima ruiniraju njegov zivot i ucine ga jos zavisnijim od spoljnih faktora (bolnica, policija…).
Postoje tu i neki prirodni zakoni koji moze se reci sa matematickom preciznoscu vode rezultatima u zavisnosti od naseg delovanja (i delovanja drugih naravno). U tom smislu u potpunosti se slazem sa Indyjevom primedbom.
U vezi poslednje recenice – to sto mi “zelimo da budemo” se stalno menja. Seti se samo sta si htela da postanes kad si bila mala devojcica. Istina je da mi u sebi nosimo odredjene predispozicije (samskare) koje nas “teraju” na odredjenu vrstu ponasanja i da tezimo odredjenim stvarima. Ipak one nisu nuzno odredjujuce ukoliko ih postanemo svesni. U svakom slucaju razmisljali mi ili ne sva iskustva koja napravimo (pa cak i patnja) nam idu u prilog i netreba naknadno da zalimo sto nesto nismo drugacije uradili jer stepenice se nemogu preskakati. Na putu ispunjenja svojih zelja (na pocetku) i ostvarivanja svoje volje (kasnije) mi se lagano krecemo ka konacnom oslobodjenju.

U kontekstu svega sto sam gore napisao jasno je i to da se ti pitas "sta ako budem morala da se vratim" a ja prepotentno tvrdim "ostacu koliko JA to budem zeleo". Citamo jednostavno razlicite knjige. :wink:

#20 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 03 July 2002 - 11:17

Moram priznati da mi cini zadovoljstvo sto je moj potpis privukao paznju...mada je to samo preuzet citat, nije recenica koju sam ja smislila.

To Indy
Po mom misljenju (koje vazi samo za mene) nije dobro biti nosen rekom zivota. Treba nabaviti mapu reke i uzeti vesla u svoje ruke.

Da, slazem se da reka zivota ne treba da nas nosi gde ona hoce, i naravno da i ja "drzim vesla u svojim rukama"(mada ne decenijama, rekla bih pre godinama, obzirom da nemam mnogo decenija zivota :smile: :smile:) ali i kad znas mapu i kad imas vesla uvek postoji mogucnost da ti vesla ispadnu ne zato sto hoces tako ili ih sam pustis nego u nekom momentu izgubis kontrolu nad njima i ponestane ti snage... jer svi smo mi samo obicna ziva bica sa svim svojim slabostima koje nosimo u sebi i koje nas prate ma gde bili...

To Dragan
U svakom slucaju razmisljali mi ili ne sva iskustva koja napravimo (pa cak i patnja) nam idu u prilog i netreba naknadno da zalimo sto nesto nismo drugacije uradili jer stepenice se nemogu preskakati. Na putu ispunjenja svojih zelja (na pocetku) i ostvarivanja svoje volje (kasnije) mi se lagano krecemo ka konacnom oslobodjenju.

Ovo je lepo receno, mislim na ono za negativna iskustva i patnju. Ja nekako nikako ne uspevam da, sto se kaze, "ucim" iz negativnih iskustava nego ih bas dozivim kao negativna i nista vise.

U kontekstu svega sto sam gore napisao jasno je i to da se ti pitas "sta ako budem morala da se vratim" a ja prepotentno tvrdim "ostacu koliko JA to budem zeleo". Citamo jednostavno razlicite knjige.

Da, bas tako; ili se jednostavno radi o razlici izmedju pesimizma i optimizma...

Ajde da zadrzim moj potpis , mozda se jos neko javi!

[ Izmena poruke: sta dalje na dan 2002-07-03 12:19 ]

#21 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 03 July 2002 - 11:41

sta dalje:
...ali i kad znas mapu i kad imas vesla uvek postoji mogucnost da ti vesla ispadnu ne zato sto hoces tako ili ih sam pustis nego u nekom momentu izgubis kontrolu nad njima i ponestane ti snage... jer svi smo mi samo obicna ziva bica sa svim svojim slabostima koje nosimo u sebi i koje nas prate ma gde bili...

Naravno da smo obicna ziva bica, ali ne znam zasto ono "samo"? To po mom misljenju nije bas "ohrabrujuci" i osnazujuci prilaz. To sto smo obicna ziva bica je velika stvar, cela ona evolucija se potrudila zbog nas... ima tu (u nama) mnogo vise resursa nego sto bilo ko od nas koristi.

Svakako da "vesla ispadnu iz ruke i izgubimo kontrolu" - ih, itekako... ali, onda ponovo uzmes vesla u ruke, pa probas malo drugacijim putem dalje. A sta kad ti ponovo ispadnu vesla iz ruku i izgubis kontrolu? Pogodi: ponovo uzmes vesla i probas malo drugacijim putem dalje! I tako ad infinitum... (samsara, jeste, ali ipak spiralna, a ne prosto kruzna :smile: spirala valjda negde vodi) Drugo, i vrlo bitno, ima onih ljudi koji su prosli sve sto mi prolazimo, ukljucujuci i muke (a i mnogo vece muke nego sto vecina nas ima). Isplati se uciti od njih, "pokupiti njihov fazon"... Ali, ipak, za pocetak, najvaznije je tacno znati sta hoces (u detalje, u najsitnije detalje, vizualizovati sebe "tamo" gde zelis da budes, gde god i sta god da je to) - e to je ono sto je u nasoj maloj pricici ona "mapa"...

Uf, sta sve ispade od jednog potpisa, citata. :smile: On jeste lepo napisan, ali mislim da je zapisan u trenutku klonuca duha (sto se svima dogadja, ali... mozda ipak treba izabrati malo vise "osnazujuce" citate, a ima ih na tomove!) :smile:

#22 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 06 July 2002 - 12:12

Indy:

...To sto smo obicna ziva bica je velika stvar, cela ona evolucija se potrudila zbog nas... ima tu (u nama) mnogo vise resursa nego sto bilo ko od nas koristi....

...Isplati se uciti od njih, "pokupiti njihov fazon"... Ali, ipak, za pocetak, najvaznije je tacno znati sta hoces (u detalje, u najsitnije detalje, vizualizovati sebe "tamo" gde zelis da budes, gde god i sta god da je to) - e to je ono sto je u nasoj maloj pricici ona "mapa"...

E Indy, moram reci da si mi podigao moral!
Svidja mi se ovaj forum, pogotovu "apatridski".Nekako tako razmenis misljenja i pokupis fore od "starijih i iskusnijih" u prezivljavanju i borbi za opstanak van S&M! A to je jako bitno za "nas" pocetnike...

Uf, sta sve ispade od jednog potpisa, citata. :smile: On jeste lepo napisan, ali mislim da je zapisan u trenutku klonuca duha (sto se svima dogadja, ali... mozda ipak treba izabrati malo vise "osnazujuce" citate, a ima ih na tomove!) :smile:

Bas!! I tacno je da sam bila bas deprimirana tog dana zbog hiljadu stvari i tako spontano mi doslo da ga napisem...

E sta mi se jutros desilo... Izadjem ja tako puna zivota,sunce sija, toplo( i suvise, al nema veze) na ulicu i prodje neki mercedes, najnovija marka (verujem...izgldao je bas onako..) i muzika tresti..Prvo nisam obratila paznju, jer takvih kola ima na pretek ovde, nije nikakvo cudo, a i to da muzika tresti desava se i kod "razdraganih" italijana (takvi sto pustaju mjuz koja moze da se cuje celom ulicom se naravno smatraju i ovde istim "seljacinama"(u metaforickom smislu te reci, da se sad opet neko ne uvredi) ko u Beogradu.)
Medjutim kad sam bolje oslusnula cujem neki ritam malo onako kako se to kaze, vec sam i zaboravila "turbo-folk" ili cak i gore, oslusnuh malo bolje kad ono stvarno cujem dobro mi poznati jezik... Najezila sam se skroz, jer u gradu u kome sam "takve" nisam sretala nikad, cak i Srba i sl. ima malo a "te vrste" gotovo uopste ne...I to mi pokvari dan ali dobro je, jer me je potsetilo na sve ono od cega sam pobegla.

Ali bez obzira skidam onaj potpis, sad mi ne pada nista drugo napamet, al' da bih ponistila sav pesimizam koji je iz njega izvirao pustam sledeci, naravno samo sala mala, dok mi ne padne na pamet nesto mudrije..:smile:

[ Izmena poruke: sta dalje na dan 2002-07-06 13:17 ]

#23 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 07 July 2002 - 15:40

sta dalje:
Nekako tako razmenis misljenja i pokupis fore od "starijih i iskusnijih" u prezivljavanju i borbi za opstanak van S&M! A to je jako bitno za "nas" pocetnike...

Iskustvo... evo sta je receno o iskustvu:

"Za dobre odluke potrebno je iskustvo.
Iskustvo se stice zahvaljujuci losim odlukama."

I jos (ovo je malcice ironicno, mada tacno):

"Iskustvo je ta divna stvar koja vam omogucava da prepoznate gresku kada je ponovo ucinite."

:smile:

#24 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 July 2002 - 04:57

"Mentalno uvezbaj upravljanje potencijalno teskim buducim situacijama u kojima bi se mogle javiti negativne emocije. Vidi, cuj, i oseti sebe kako upravljas situacijom sa lakocom, sve dok u potpunosti ne kondicioniras sebe da ti mozes, pouzdano i snazno, da se suocis sa bilo cime sto se pojavi."

Entoni Robins, "Dzinovski Koraci"

#25 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 24 July 2002 - 13:49

bas razmisljam kako da se spremim za buduce teske situacije u bd. npr. kad stignem rano vozom i odem u pekaru a oni mi kazu:
nema bureka sa sirom :smile:

#26 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 24 July 2002 - 17:12

sand:
bas razmisljam kako da se spremim za buduce teske situacije u bd. npr. kad stignem rano vozom i odem u pekaru a oni mi kazu:
nema bureka sa sirom :smile:

Nisam bas najbolje razumela...ali nemojmo skrnaviti gore navedeni citat jer su reci bas mocne, ako se naravno primene na zaista teske situacije.

[ Izmena poruke: sta dalje na dan 2002-07-24 18:14 ]

#27 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 25 July 2002 - 11:02

to je bila sala :smile:
nisam bila jednu vecnost u bgd pa se plasim kako je... pa da zaboravim sta se sve u medjuvremenu desavalo tripujem na burek:smile:

#28 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 25 July 2002 - 17:44

A, OK, onda kapiram,(onaj voz me zbunio); moze se shvatiti metaforicki :smile:.
Mada ne verujem da se ista promenilo.
I ja nekako uvek imam frku kad treba tako posle hiljadu godina da skoknem do rodnog mi grada, interesnatna je to pojava, a vidim nisam jedina, a i poznajem ljude koji dele istu "nostalgiju"...

Ovog leta ne idem pa sam mirna :smile:

[ Izmena poruke: sta dalje na dan 2002-07-25 18:47 ]

#29 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 26 July 2002 - 10:20

ja nisam mirna sve ove godine..nedostaje mi jezik, kada sam umorna iskljuce se svi automatizovani programi stranih jezika i
onda ili nazovem nekoga ili idem na forum, chat...moram- to je neka moja frka da ne zaboravim,da me ne zaborave...

#30 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 26 July 2002 - 12:32

Eh, da, jezik... To i meni nedostaje, jer bez obzira koliko mi vise izrazavanje na stranim jezicima ne predstavlja apsolutno nikakav problem jer srpski ne upotrebljavam govorno, verujem da osoba moze da bude potpuno opustena (nekako podsvesno) samo ako prica svoj jezik. Da jezik je velika stvar i za njim sam nostalgicna, ali onda se setim svega ostalog pa me prodje...:smile: