Jump to content


Photo

Ni tamo ni vamo, ili najbolje iz oba sveta


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
255 replies to this topic

#1 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 15 June 2002 - 16:48

Za "Kanadjane" neostvarljivo ali za nas "Evropejce" mozda jeste ?!

Moj ideal je otprilike 3 x godisnje po 3 nedelje da budem u SRC (od toga 1x na moru) a ostatak ovde gde sam i jos ponegde. I evo polako ali sigurno se blizim tom idealu. :cool:

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 June 2002 - 01:01

Dobro, i sta radis tamo tih 9 (i po, :grin:) nedelja? Zar ti ne kvare yogistic ugodjaj sa bad vibes i svim tim prasokoljem na sve strane? Ovo ja poluozbiljno, jer i meni je nesto slicno bilo "ideal" /dobro, recimo, plan/ i to cak evo s ove strane sveta... ali... "tamo" nije vise ono "tamo" sto smo ostavili. A to vazi jos u vecoj meri za ljude.

PS. Mislim da nije neostvarljivo za nase Kanadjane, posebno posto su oni poznati kao najveci Srbi :razz:

#3 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 16 June 2002 - 02:25

Aman, bre! Taman sam hteo da vam ispricam tuznu & poucnu pricicu o mom poznaniku Srbokanadjaninu koji je pokusao da zivi i tamo i ovde - kad evo opet ove, u poslednje vreme neobicno popularne, insinuacije da su upravo kanadski Srbi najzadrtije budale! I beg to differ!

Po "profilu" (obrazovnom, pre svega) - sva je prilika da su nemacki ili austrijski Srbi kudikamo gori. Sto se pak tice mojih cyber-iskustava - ubedljivo najgori su oni iz okolike Cikaga.

Neko je (opet) oklevetao Kanadu... smrc!

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 June 2002 - 02:33

Jao, korto kondoreze, nije valjda da sam te nasekir'o; pa vidis valjda onog malog zutog sto se plazi pored :razz: ... ali da ste na glasu kakvom ste, znas i sam

(0v0 je vise da prosledim moj novi signature spcijalno za my cyberbeatrice; by Buldozer, of course!)

#5 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 16 June 2002 - 02:45

Pa to ti i pricam - da smo na glasu. A sto smo na glasu, molim te lepo? "Blame Canada" sindrom, srpska varijanta... (stavio bih i ja smajlija, al' ces onda misliti da se zezam)

#6 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 17 June 2002 - 11:14

condor:


Po "profilu" (obrazovnom, pre svega) - sva je prilika da su nemacki ili austrijski Srbi kudikamo gori. Sto se pak tice mojih cyber-iskustava - ubedljivo najgori su oni iz okolike Cikaga.


E sto me nerviraju te "generalizacije"! Dobro je sto nisi pomenuo i italijanske srbe, ali sve jedno si mislio na "evropske".
Ono jeste tacno da ima dosta njih koji su po obrazovnom profilu na prilicno niskom nivou bas u gore citiranim zemljama, ali nisu svi!
A i to su vise pripadnici one tamo emigracije od pre SM. Nemojmo mesati teme.
A i kakav je to rasizam. Pa sta ako su ljudi na nizem obrazovnom nivou, ne znaci da su gori. A na kraju svi smo mi iz istog lonca i u istom, samo svako gleda iz svog ugla, ali svi se borimo i odlucili smo da odemo zbog "visih ciljeva".

Jeste bilo najlakse otici u Kanadu i sl. ali mora se priznati da je Evropa ipak Evropa! :wink:

#7 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 June 2002 - 14:06

[citat]
sta dalje:
"E sto me nerviraju te "generalizacije"! "
I mene isto.

"A i kakav je to rasizam. Pa sta ako su ljudi na nizem obrazovnom nivou, ne znaci da su gori."
E sad... pravljenje razlika izmedju ljudi na osnovu obrazovanja se obicno ne definise kao "rasizam". Posebno sto govorimo o jednoj rasi, tj. narodu.

"A na kraju svi smo mi iz istog lonca i u istom..."
Moje iskustvo je suprotno - svako od nas ima svoju pricu i svoje razloge.

"Jeste bilo najlakse otici u Kanadu i sl. ali mora se priznati da je Evropa ipak Evropa!"
Cekaj sad, da je bilo lako otici u Kanadu, to je vec generalizacija, zar ne? Drugo, sta znaci "Evropa je Evropa". Mislis verovatno na Zapadnu Evropu. Razlika izmedju Zapadne Evrope (recimo Francuske) i Kanade (recimo Montreala) je daleko manja u vecini aspekata nego razlika izmedju bilo koje zapadne zemlje i Srbije devedesetih.

#8 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 17 June 2002 - 15:55

Indy:
[citat]
sta dalje:

E sad... pravljenje razlika izmedju ljudi na osnovu obrazovanja se obicno ne definise kao "rasizam". Posebno sto govorimo o jednoj rasi, tj. narodu.

Pa dobro, nisam mislila bukvalno, nego "rasizam" u metaforickom smislu te reci.  
Naravno da razlika izmedju ljudi po obrazovanju postoji i bitna je i primecuje se itd, ali ruzno je reci da su "gori". To mi je nekako zasmetalo.

"A na kraju svi smo mi iz istog lonca i u istom..."
Moje iskustvo je suprotno - svako od nas ima svoju pricu i svoje razloge.

E sad, ovo je otrgnuto od konteksta. Cini mi se da sam rekla i nesto u stilu da svako gleda sa svoje tacke gledista.Dakle iz istog smo lonca upravo zbog toga sto smo se SVI koji su napolju odlucili na taj korak. A svako ima drugacije ciljeve zbog razlicitih kako razloga zbog kojih je otisao tako i  sposobnosti i obrazovanja koje poseduje.


Cekaj sad, da je bilo lako otici u Kanadu, to je vec generalizacija, zar ne?  

Pa nije bas generalizacija, vise konstantacija na osnovu statistickih podataka. Vise srba, podvlacim iz "novog talasa emigracije", ima u kanadi nego u zapadnoj evropi...

Drugo, sta znaci "Evropa je Evropa". Mislis verovatno na Zapadnu Evropu.

Naravno da mislim na Zapadnu!  

Razlika izmedju Zapadne Evrope (recimo Francuske) i Kanade (recimo Montreala) je daleko manja u vecini aspekata nego razlika izmedju bilo koje zapadne zemlje i Srbije devedesetih.

Sigurno je manja, to se ne dovodi u pitanje, ali postoji u svakom slucaju.  Sad, primer Montreala je malo specifican, jer je to grad koji od svih kanadskih najvise podseca na evropske. Kad sam rekla "E. je E."(naravno misleci na zapadnu)mislila sam na nacin zivota koji je drugaciji. I to opet na osnovu "statistike"; prica ljudi odande, ne samo srba nego i "zapadno evropljanja" koji su imali 1-2 godisnja iskustva zivljenja tamo.
Dobro ali sad vec i ova moja konstatacija moze da se protumaci kao "rasizam u metaforickom smislu", itekako,nesto sam malo kontradiktorna...:smile:


A i sto bismo sad jos plus pravili razlike izmedju srba u kanadi i z. evropi, da nije malo mnogo.
Nego me je iziritirala ona konstatacija(condorova) koju sam citirala pa onda tako krenulo i sve ostalo...
PS. Imam utisak da smo se malo udaljili od teme, hm, al' valjda to tako krene spontano...:smile:

#9 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 17 June 2002 - 17:56

"Nego me je iziritirala ona konstatacija(condorova) koju sam citirala ..."

A ja bih te zamolio da sledeci put, pre nego sto se iziritiras - procitas i par prethodnih poruka i probas da ukapiras kontekst. U kontekstu, dakle, ja se bunim sto Indy preuzima jednu (na ovom forumu*) sve popularniju generalizaciju o tome da su kanadski Srbi, zaboga, najzadrtiji nebesnjaci od vaskolikih Srba diljem ove SAO Planete.

Konacno, ovo sto sam gore sasvim uzgred pomenuo, ovo o "obrazovnom profilu" nemackih Vs. kanadskih Srba se ne zove generalizacija, nego statistika. Koju, koliko vidim, i ti priznajes... i onda mi zaista nije jasno u cemu je problem?


* - stvar zapravo ima vise nego komicnu genezu: u potpunosti je eskalirala iz Vladanovog sukoba sa Svevladom! A kako uvazeni doktor nije sasvim nesklon preterivanju, sada vazi parola: "Svaki je kanadski Srbin Svevlad!"

#10 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 17 June 2002 - 18:45

Nemoj se zestiti condore!
condor:

A ja bih te zamolio da sledeci put, pre nego sto se iziritiras - procitas i par prethodnih poruka i probas da ukapiras kontekst[.....] generalizaciju o tome da su kanadski Srbi, zaboga, najzadrtiji nebesnjaci od vaskolikih Srba diljem ove SAO Planete.


Stim u vezi nisam nista rekla niti niti mislim da to ima bilo kakve veze sa istinom!!!/BTW sestra mi je kanadska Srpkinja pa nekako bas ne mogu sve i da hocu da imam nesto protiv kanadskih Srba(iz razloga licne prirode/.

Konacno, ovo sto sam gore sasvim uzgred pomenuo, ovo o "obrazovnom profilu" nemackih Vs. kanadskih Srba se ne zove generalizacija, nego statistika. Koju, koliko vidim, i ti priznajes...  


E tu sam se ja POBUNILA jer i nije bilo bas nesto uzgred, nego onako malo da kazem bas ruzno,no o tome sam vec pisala gore te nema potrebe da ponavljam.

A nisam bas ni suigurna da je statistika tacna, jer mesamo (i to rekoh!) one sto su otisli pre ihaaa godina i ove(nas) nove koji su pobegli tokom poslednje decenije.
---------------------------------------------
E ovo bas postaje malo ludo, zar ne!! Em smo silom prilika podeljeni na Srbe u Srbiji i Srbe u "egzilu" em cemo se sad jos deliti i na kanadske, zapadno-evropske i ne znam koje jos!!!!

#11 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 17 June 2002 - 19:22

sta dalje #1: "Vise srba, podvlacim iz "novog talasa emigracije", ima u kanadi nego u zapadnoj evropi..."

sta dalje #2: "A nisam bas ni suigurna da je statistika tacna, jer mesamo (i to rekoh!) one sto su otisli pre ihaaa godina i ove(nas) nove koji su pobegli tokom poslednje decenije."

Malo ti se svadjaju citati...:grin: A onda je jako tesko polemisati. Pozdravljam te. And for the record: niti mislim da su "kanadski Srbi" ista bolji (ili gori) od "nemackih Srba", niti mislim da su, ukupno gledano, vanzemaljci ista privrzeniji idealima Vojvode od Zardjale Kasike od domorodaca (itd., od istih bolesti pelcovani, jednako vole/ mrze Cecu...)

#12 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 17 June 2002 - 20:21

Pozdrav i od mene nego samo da razjasnim da ne ostanem nedorecena!

condor:
sta dalje #1: "Vise srba, podvlacim iz "novog talasa emigracije", ima u kanadi nego u zapadnoj evropi..."

sta dalje #2: "A nisam bas ni suigurna da je statistika tacna, jer mesamo (i to rekoh!) one sto su otisli pre ihaaa godina i ove(nas) nove koji su pobegli tokom poslednje decenije."

Malo ti se svadjaju citati...


Dakle, moj #1 citat je, mislim, sasvim tacan, ali se ne kosi ni sa #2 jer sam tu mislila na statistiku "obrazovanih" srba. Dakle ne mozemo mesati dve razlicite emigracije, i zato nisam sigurna da, gledano procentualno* od '90 pa nadalje
je situacija takva kavom si je predstavio.

*(broj obr. srba u eu posle '90/broj srba u eu > ili < od broj obr. srba u kan. posle '90/broj srba u kan.)!

#13 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 June 2002 - 23:28

condor:
U kontekstu, dakle, ja se bunim sto Indy preuzima jednu (na ovom forumu*) sve popularniju generalizaciju o tome da su kanadski Srbi, zaboga, najzadrtiji nebesnjaci od vaskolikih Srba diljem ove SAO Planete.

Samo da ne ostane da ja bas "preuzimam" tu konstataciju - ponovo nesporazumi! K'o sto rekoh, okacih ja smajlija pored, sto znaci da je u pitanju sala.

Uopste ne mislim da ima neke razlike izmedju nas emigranata iz "devedesetih" po zemljama u koje smo otisli. S druge strane, emigranti iz "cetrdesetih" su, razumljivo, mnogo ostrasceniji.

#14 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 25 June 2002 - 00:35

Evo jos jedan srBski glas iz srBske Kanade:

izuzetno veliki broj nasih iseljenika se nalazi na visoko kotirajucim mestima po raznim kompanijama, a nemali broj je vlasnik malih i srednjih preduzeca koje rade sa nasavremenijom tehnikom i po principima nazesce konkurencije. Zbog toga je njihovo srbovanje neprimetno, uglavnom novcani prilozi crkvi i slanje $$$ u Srbiju.
Medjutim, manji broj 'folklorista', kako je i red, je nagrlatiji, pa par piknika koje ta udruzenja prave, sa sve prasetinom i salatom je dalo glavni pecat pri formiranje slike o kanadskim Srbima.
Mnoga udrzenja koje okuplja mladje Srbe imaju moderne sajtove, saradjuju sa kanadskom Vladom, sve u svemu, 'plivaju' veoma dobro.
'Srafciger' ekipa koja je '60 i '70-ih odlazila iz Srbije zavrsila je u Evropi, mada ce i tamo nas mladji svet preuzeti u svoje ruke predstavljanje nase etnicke zajednice pred domacinima.

#15 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 01 July 2002 - 11:01

VLADAP:
'Srafciger' ekipa koja je '60 i '70-ih odlazila iz Srbije zavrsila je u Evropi, mada ce i tamo nas mladji svet preuzeti u svoje ruke predstavljanje nase etnicke zajednice pred domacinima.


Naravno, recimo ja :smile:...mozda...:sad:


_________________

"Svi smo mi nemocni pred onim sto je zivot od nas ucinio a to te snalazi pre nego sto i stignes da shvatis posle cega se i sam ponasas protiv svoje volje i izmedju tebe i onoga sto bi zaista zeleo da budes na posletku se ispreci nesto sto zauvek potire tvoju pravu licnost.." (E. O'Neill- Dugo putovanje u Noc)



[ Izmena poruke: sta dalje na dan 2002-07-01 12:05 ]