Jump to content

Photo

Tool

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
78 replies to this topic

#61 elderane

elderane
  • Members
  • 28 posts

Posted 06 September 2007 - 16:12

Ovako, ljudi, jedno malo opsirnije vidjenje stvari iz organizatorskog ugla:
Svima koji su bilo kakvu neprijatnost dozivjeli prilikom ulaza na koncert iskreno se izvinjavamo. Svima koji su usli poslije pocetka, takodje. Znam da je svejedno sada, i da nekome ko nije usao na vrijeme ne znaci puno, ali, dozvoljeno nam je bilo da koristimo samo jedan ulaz na parter, sto se pokazalo kao ubitacno lose, jer je bilo apsolutno nemoguce pod strogim nadzorom licnog Tool-ovog obezbjedjenja uvesti sve ljude na parter na vrijeme. Naravno, moglo je da se krenulo ranije sa ulazom, ali, i to je bilo nemoguce, jer takodje nije dozvoljeno od strane menadzmenta benda.
Dakle, jedina opcija bilo je otvaranje drugog ulaza, sto je na kraju i uradjeno na nase insistiranje i preuzimanje odgovornosti za to.
Sto se tice samog zvuka i odnosa benda prema publici, na osnovu onih 5 minuta sto sam uhvatio da cujem, meni je zvucalo savrseno. Kako god, to nema nikakve veze sa organizacijom. To je samo do benda, koji je, uzgred, juce bio dosta raspolozen, i, licno im je bilo sjajno u Beogradu. Pale su i standardne pohvale na racun publike u Srbiji, Adam kaze da je cak vidio neke ljude u prvim redovima kako placu, i da ga je to bas pogodilo.
Sto se Vip Fum karata tice, nikada nismo rekli da ce biti ograde. Cak smo svima napominjali da nam se ta ideja ni ne svidja. Karta za Vip je kostala isto kao i za obican parter, cijene karata nisu rasle ni zadnji dan. Htjeli smo da ispostujemo svakog fana, licno smo jurili nekima da donisimo karte, cak i na dan koncerta.
Zbog toga je mozda jos i gore sto je ispala nenormalna guzva na ulazu, jer smo, osim toga, sve ucinili da ovo bude spektakl kakav se dugo pamti.
Izvinite jos jednom.

#62 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 06 September 2007 - 16:42

Ne spadam u nepokolebljive fanove Toola, ali sa kućnog ozvučenja uvijek su mi zvučali upečatljivo u svom tabajućem ritmičkom ludilu, sa temama koje prelamaju i zapliću do besvijesti, da bi potom virtuozno pronašli izlaz iz lavirinta mrežne poetike zvuka i riječi. Više nego prijatno iznenađenje bilo je vidjeti da ta čvrsta struktura uživo iz njihovih prstiju i grla izlazi na zvučnike takva ista, samo jača, poput zvijeri koja je puštena s lanca pa moćno grmi toliko da se na gosta u publici reflektuje fizički, vibrira mu utrobu razglasom i miluje vid artistikom slika sa bimova. (OK, laseri i strobovi nisu ništa novo, ali aenimacije su bile dobre.)

Dopala mi se četvorna različitost na sceni.

Najimpresivnji je bio moćni rendžer za bubnjevima - toliko snage i tečne preciznosti u onako zahtjevnom nastupu je svake hvale vrijedno. Nisam očekivao da ću ljeta 2007. uživo slušati kako se neko usuđuje da se upusti u izvedbu pradavno prevaziđenog performansa bubnjarskog sola i da će to toliko dobro da zvuči.

Poštovao sam mirnoću bijelog anđela sa gitarom u lijevom uglu dok je narezivao onako opake rifove i smješkao se prizoru rasplesanog vokaliste. U skromnosti pozadinskog pozicioniranja na bini nije izgledalo kao pozeraj. "Najsss. Veri najsss.." - pozdrav na početku i pozdrav uz zahvaljivanje na kraju meni su bili dovoljni. Onakva svirka ne dopušta veće intimiziranje sa publikom. Jedino je majstor na basu ispijanjem dva piva tokom jednog od uvoda i nazdravljanjem parteru pokazao tradicionalne vrline člana uglednog rok benda.

U zaključku - bila je to Koncertčina, iako nisu otprašili The Grudge.

Jedinu minuščinu dajem odgovornima zbog gužve na ulazu. Prvi put mi se desilo da zakasnim na početak koncerta (filma, predstave, utakmice, crtanog u 7 i 15..), iako sam došao pred Pionir više od sat prije početka. Srećom, zauzeh položaj u hali 10 sekundi prije početka omiljene Stinkfist. Umjerena deformacija zvuka bila je očekivana za prostor koji je nije građen za koncerte.

Neka dođu opet. smile.gif

#63 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 06 September 2007 - 20:00

QUOTE(elderane @ 6 Sep 2007, 17:12) <{POST_SNAPBACK}>
Ovako, ljudi, jedno malo opsirnije vidjenje stvari iz organizatorskog ugla:
Svima koji su bilo kakvu neprijatnost dozivjeli prilikom ulaza na koncert iskreno se izvinjavamo. Svima koji su usli poslije pocetka, takodje. Znam da je svejedno sada, i da nekome ko nije usao na vrijeme ne znaci puno, ali, dozvoljeno nam je bilo da koristimo samo jedan ulaz na parter, sto se pokazalo kao ubitacno lose, jer je bilo apsolutno nemoguce pod strogim nadzorom licnog Tool-ovog obezbjedjenja uvesti sve ljude na parter na vrijeme. Naravno, moglo je da se krenulo ranije sa ulazom, ali, i to je bilo nemoguce, jer takodje nije dozvoljeno od strane menadzmenta benda.
Dakle, jedina opcija bilo je otvaranje drugog ulaza, sto je na kraju i uradjeno na nase insistiranje i preuzimanje odgovornosti za to.
Sto se tice samog zvuka i odnosa benda prema publici, na osnovu onih 5 minuta sto sam uhvatio da cujem, meni je zvucalo savrseno. Kako god, to nema nikakve veze sa organizacijom. To je samo do benda, koji je, uzgred, juce bio dosta raspolozen, i, licno im je bilo sjajno u Beogradu. Pale su i standardne pohvale na racun publike u Srbiji, Adam kaze da je cak vidio neke ljude u prvim redovima kako placu, i da ga je to bas pogodilo.
Sto se Vip Fum karata tice, nikada nismo rekli da ce biti ograde. Cak smo svima napominjali da nam se ta ideja ni ne svidja. Karta za Vip je kostala isto kao i za obican parter, cijene karata nisu rasle ni zadnji dan. Htjeli smo da ispostujemo svakog fana, licno smo jurili nekima da donisimo karte, cak i na dan koncerta.
Zbog toga je mozda jos i gore sto je ispala nenormalna guzva na ulazu, jer smo, osim toga, sve ucinili da ovo bude spektakl kakav se dugo pamti.
Izvinite jos jednom.

Ako nije tajna, koliko je bilo ljudi?

#64 zlizla

zlizla
  • Members
  • 136 posts

Posted 06 September 2007 - 21:22

A, sad, kako je zaista to bilo na koncertu, iz prve ruke....

Tool u beogradskoj hali Pionir
Pod apstraktnim sazvežđima
Zorica Kojić
Radioaktivni minerali što pršte, prenadražena moždana masa nekakvog prvobitnog naselja vulkana, na izgled tegobni spori ritmički gromoglas kao odbegao iz kluba začaranih besomučnika, ispod kojeg upravo vrvi od crtkastih, intenzivnih pokreta, te visokonaučna telepatija i okultizam na delu po detaljnim zakonicima nebeske mehanike - uh, bejahu to Tool, glavom i aktom u hali Pionir, a oko pet hiljada odanika njihovog nedefinitljivog kulta imali su samo da se prepuste masivnoj drevnoj hipnozi u kojoj se fantazija ljudskog mozga pospešuje egzotičnim Marseljezama jednog astronomskog safarija iz mašte da dosegne svoj grozničavi transcendentni galop.
No, ne beše to samo mašte radi! Smešteni negde između kakve imaginarne Vagnerove egipatske epopeje, sa zastrašujuće zlokobnim animalno-humanim božanstvima probuđenim iz svojih sarkofaga u punoj carskoj opravi, a sa druge strane prevučeni sumračnim bljeskom nepatvorene lotreamonštine u čitanju serioznog grunge-a, zamašnog elaboriranja onog najesecijalnijeg iz zaostavštine kraut atrakcije Can, a onda takođe i podviga ama svih uglednih progressive rock aristokrata - Tool jednim iznovnim otkrićem obrednih kreativnih čaranja, posve neočekivanih u svom naoko fantazmagorijski svedenom pokoljenju i žanrovima pod koje se uslovno podvode, uspevaju da konstruišu onaj opojni psihodelični metal pod apstraktnim sazvežđima iz svakodnevice Eriha fon Denikena, u kojima se komešaju i mrmljaju svi vele-epovi čovečanstva, nalazeći oduška u velikim simultanim pražnjenjima hiljadugodišnjih visokih napona. Klasika milenijuma, pohranjena u alternativnim bungalovima na plaži galaksije. Opčinjavajuće podsticajno.

#65 ferdinand

ferdinand
  • Members
  • 28 posts

Posted 07 September 2007 - 00:14

Koncert poseban u svakom smislu, neverovatno moćno&snažno. Savršeno otprašena (totalno!) muzika u kombinaciji sa vizuelnim efektima hipnotiše, tako mi je bilo jedino na koncertu Massive Attack-a na Exit-u, ko razume, razume.
Spektakl, da, ali ono sa ulazom i organizacijom stvarno nije u redu. Početak koncerta mi nije promakao, ali je bilo mnogo ljudi kojima nažalost jeste (zbog fakin vrata dry.gif ), među njima ko zna koliko zagriženih fanova koji duuuugo čekaju da vide ovaj bend. Kad je koncert počeo, parter je bio bukvalno poluprazan... šteta.

fotke

Attached File  iz_blica.jpg   20.98KB   40 downloads

#66 elderane

elderane
  • Members
  • 28 posts

Posted 07 September 2007 - 00:48

Ljudi je bilo ukupno, sa svim gostima i novinarima 4000-4400.

#67 M.M.

M.M.
  • Members
  • 140 posts

Posted 07 September 2007 - 22:10

Ne primam izvinjenje za ulazak na koncert jer sam sva u modricama, ali stvarno.
Propustila prve dve pesme, a osobi koja gine za Tool vec 10 godina to je tesko palo. Plakah na ulazu.
Njegov glas mi je najbolji na svetu (toliko spiritualnosti i metafizicnosti da prosto boli). Jedva cekala da to dozivim uzivo, kad ono - NE CUJE SE!!! Ako je bio bolestan, onda o.k. Mislim da je hala BILA NEADEKVATNA za njihov zvuk.
Efekti nevidljivi zbog neravne tavanice. Promasaj sa halom.
Vrlo kratko!!!!!!!!!!
Nije bilo Parabole, Aenime...
Verovatno sam ja iz prevelike zelje i prevelikog ocekivanja razocarana.
Sta je znacilo ono bilje na bini?

Edited by M.M., 07 September 2007 - 22:11.

#68 elderane

elderane
  • Members
  • 28 posts

Posted 08 September 2007 - 03:56

Uf, za ulazak mogu da ti kazem, a ostalo je sve do Tool-a. Set listu su sami birali, rekli su da ce svirati do 2 sata, a svirali su 1:40, bilje su donijeli sami, Pionir su oznacili kao vrlo dobar, Mejnardov glas je bio takav na cijeloj turneji, valjda takvo vidjenje svog zvuka uzivo imaju. Ja samo znam da ima je ispostovan svaki zahtijev, i da, kad su dosli cekalo ih je sve sto je bilo dogovoreno. Valjda tako i inace zvuce, ne znam, vjerovatno neko ko ih je gledao i po drugim mjestima bolje zna. Za ulaz u salu, jos jedno izvinjenje, za to se , pored strogih zahtijeva Tool-ovog licnog obezbjedjenja, Pionir jeste pokazao kao neadekvatno rijesenje za ulaz velikog broja ljudi na jedan parter ulaz.

#69 radele

radele
  • Members
  • 610 posts

Posted 08 September 2007 - 04:14

QUOTE(M.M. @ 7 Sep 2007, 23:10) <{POST_SNAPBACK}>
Ne primam izvinjenje za ulazak na koncert jer sam sva u modricama, ali stvarno.
Propustila prve dve pesme, a osobi koja gine za Tool vec 10 godina to je tesko palo. Plakah na ulazu.
Njegov glas mi je najbolji na svetu (toliko spiritualnosti i metafizicnosti da prosto boli). Jedva cekala da to dozivim uzivo, kad ono - NE CUJE SE!!! Ako je bio bolestan, onda o.k. Mislim da je hala BILA NEADEKVATNA za njihov zvuk.
Efekti nevidljivi zbog neravne tavanice. Promasaj sa halom.
Vrlo kratko!!!!!!!!!!
Sta je znacilo ono bilje na bini?

jbg,nisi jedina razocarana...znam coveka koji ih je doveo i znam da on nije kriv zbog vaseg kasnjenja...

nisu mi jasni ako oni podrzavaju da kazemo "urbaniji" deo drustva,i znaju koliko treba da se odvoji za kartu,a o5 zadrzavaju to da im uvod u pesmu traje 2-3 minuta(na 3 pesme to mu dodje dovoljno za sober npr.).i ona pauza od 5 minuta oko bubnjeva...ne znam,koncert za koji sam se nadao da ce biti najbolji u mom zivotu posle metalike,ali daleko je iza Phill Collinsovog koncerta,koji je po meni po scenskom nastupu br. 1 kod nas

naravno,nema problema svima vama kojima je bilo super,bilo vam je,ali ja sam se zesce smorio i sedeo sve vreme na parteru i pusio pljugu koju sam,eto pored silnog pretresa,prosvercovao....jbg,steta moglo je da bude bolje sad.gif

#70 M.M.

M.M.
  • Members
  • 140 posts

Posted 09 September 2007 - 00:20

I meni je bio nepotreban solo na bubnjevima.
I ja sam itekako ocekivala nesto najbolje sto cu videti u zivotu, pa je razocarenje, valjda, bilo neizbezno.
Ovo osecanje mi ne smeta da ih idalje slusam kada mi treba muzicka podloga u toku dana. A od Tool se odmaram uz Perfect circle.
Idalje volim Mejnarda kao i dosada.

Edited by M.M., 09 September 2007 - 00:21.

#71 Vithor

Vithor
  • Members
  • 7 posts

Posted 10 September 2007 - 10:47

Moz' da koristite kakve god epopeje, psalme i eshatoloske parabolicne napeve o svemocnom bendu Tool, a da je koncert bio vrh vrhova nije. Gomila elektronskog posumljavanja izmedju pesama, volim ja Pink Floyd, ali daleko su od njih. O organizaciji necu da smaram, bilo je skrpljeno - nakrpljeno.
SLAYER!

#72 Vithor

Vithor
  • Members
  • 7 posts

Posted 10 September 2007 - 10:52

Mocni rendzeri, beli andjeli, radioaktivni minerali... Gde se prodavao taj LSD, jbt? Ja ni pljuge nisam mogao da profuram...

#73 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 10 September 2007 - 11:01

QUOTE(elderane @ 8 Sep 2007, 04:56) <{POST_SNAPBACK}>
Uf, za ulazak mogu da ti kazem, a ostalo je sve do Tool-a. Set listu su sami birali, rekli su da ce svirati do 2 sata, a svirali su 1:40, bilje su donijeli sami, Pionir su oznacili kao vrlo dobar, Mejnardov glas je bio takav na cijeloj turneji, valjda takvo vidjenje svog zvuka uzivo imaju. Ja samo znam da ima je ispostovan svaki zahtijev, i da, kad su dosli cekalo ih je sve sto je bilo dogovoreno. Valjda tako i inace zvuce, ne znam, vjerovatno neko ko ih je gledao i po drugim mjestima bolje zna. Za ulaz u salu, jos jedno izvinjenje, za to se , pored strogih zahtijeva Tool-ovog licnog obezbjedjenja, Pionir jeste pokazao kao neadekvatno rijesenje za ulaz velikog broja ljudi na jedan parter ulaz.

jebiga, sledeci put hala sportova ili arena, hala sportova je po godini gradnje tu negde ko pionir, al je nenadmasivo bolja za koncerte od pionira.

#74 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 10 September 2007 - 11:03

QUOTE(M.M. @ 7 Sep 2007, 23:10) <{POST_SNAPBACK}>
Ako je bio bolestan, onda o.k. Mislim da je hala BILA NEADEKVATNA za njihov zvuk.

Ja sam bio na tribini i sve se čulo vrlo dobro (štaviše, na momente i preglasno za moj ukus), pa tako i vokal, osim što se u par navrata izgubio ispod perfektno tonirane ritam sekcije. Siguran sam da je to bilo zbog neakustičnosti prostora, a ne usljed nesposobnosti tonca ili manjkavosti ozvučenja. Što se tiče Mejnardovih glasnica, ne znam u kakvom su mu zdravstvenom stanju, ali je odvrištao završni stih na Vicarious. Fanovi koji su slušali butlege sa ove turneje kažu da to inače ne radi. wink.gif Što se tiče interludija - jeste ih bilo dosta, ali takavi su im i albumi, naročito posljednji, pa je moglo da se očekuje. A i ljudski je napraviti predah od onakvog tempa. rolleyes.gif

ja sam se zesce smorio i sedeo sve vreme na parteru i pusio pljugu koju sam,eto pored silnog pretresa,prosvercovao....

Pljuge su smrt za koncerte Tool-a. Ne jedna svirka je propala zbog toga što ljudi nisu poštovali uputstvo da se u hali ne dimi. Ako ljudi kažu da im smeta, onda im smeta. Meni je kao nepušaču više nego odgovaralo što je moglo normalno da se diše.

Mislim da nikakva set lista od 90 minuta ne bi zadovoljila svakog u hali. Npr, ja bih glat umjesto Jambija (na kojeg ionako zakasnih) i Rosseta Stoned slušao The Pot i Right in Two, a bas-bubnjarsku minijaturu ne bih mijenjao ni za šta. To je bila jedna od nekoliko situacija u kojima je hala proključala, odozgo se i te kako vidjelo i čulo. Ili kao pri završnoj Vicarious, u onoj spektakularnoj zvučnoj deklamaciji pri kraju songa, na 6:00, kada se sve sastavilo - tragedija života, tutnjava žestokog rok koncerta i huk iz publike u transu happy.gif . Ako je meni kao do ovog koncerta hladnokrvnom poštvaocu Toola nakon svirke ušao svrabež pod kožu, pa iz kućnog ozvučenja ovih dana cijedim posljednje watte da bih postigao sličan efekat, ne razumijem kako vas koji ste ih čekali godinama nije barem malo dojmilo..

Elem, iznenadio me je dobar dio partera koji je pjevao stihove, refrene, a po gestikulacijama članova benda pri oproštaju - vidjelo se da im to nije promaklo.

Čitam kako je nekoliko dana ranije u Zagrebu bilo skroz drugačije. Mlitava publika, hladan bend.. Kažu komšije da nije bilo vibre i da su sigurne da im Tool više neće doći. Sumnaju da je jedan od razloga prezadimljenost prostorije.

BG je položio ispit, možda i zbog prisustva brojnih gostiju iz zemalja okruženja, pa je koncentracija hard kor zatooljenih duša bila veća.. Raznolikost jezika i dijalekata koja se mogla čuti u gužvi ispred hale bila je raskošna. Samo neka bude opet.

Mocni rendzeri, beli andjeli

Misliš da je bubnjar bio smor?
Je li gitar-men bio u bijelom? tongue.gif

p.s.
Slayer vozi drugim kolosijekom.

#75 Leonidas

Leonidas
  • Members
  • 1,880 posts

Posted 10 September 2007 - 12:17

QUOTE(autsajder @ 10 Sep 2007, 12:03) <{POST_SNAPBACK}>
Ja sam bio na tribini i sve se čulo vrlo dobro (štaviše, na momente i preglasno za moj ukus), pa tako i vokal, osim što se u par navrata izgubio ispod perfektno tonirane ritam sekcije. Siguran sam da je to bilo zbog neakustičnosti prostora, a ne usljed nesposobnosti tonca ili manjkavosti ozvučenja. Što se tiče Mejnardovih glasnica, ne znam u kakvom su mu zdravstvenom stanju, ali je odvrištao završni stih na Vicarious. Fanovi koji su slušali butlege sa ove turneje kažu da to inače ne radi. wink.gif Što se tiče interludija - jeste ih bilo dosta, ali takavi su im i albumi, naročito posljednji, pa je moglo da se očekuje. A i ljudski je napraviti predah od onakvog tempa. rolleyes.gif .......

Zadovoljstvo je citati te! Svaka cast, potpis za svako slovo! thumbsup.gif

Edited by Leonidas, 10 September 2007 - 12:18.