Jump to content

Photo

Koriste Li Srbi Zapravo Hrvatsku Latinicu?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 321

321
  • Members
  • 34 posts

Posted 11 May 2007 - 02:08

Na Serbian cafeeu sam vidio da se neki uzasavaju sto se u Srbiji navodno koristi Hr, latinica ili kako kazu Gajica. Kaze dosta njih da bi se u Sr. trebala koristiti iskljucivo cirilica jer da im je latinica nametnuta od Hrvata. Zato bi trebalo izmisliti neku srpsku latinicu ili se sluziti samo cirilicom. Kakvo je vase misljenje? Jel latinica koja se koristi u Srbiji doista hrvatska verzija latinice?

#2 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 11 May 2007 - 02:12

http://srpskalatinica.tripod.com/

#3 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 11 May 2007 - 12:33

Već postoji topic ćirilica vs latinica. Ne znam zašto bismo razmatrali ono šta lupetaju kanadski čistači snega i čikaški perači sudova. Nisu uspeli ni da zapamte da se Gajeva verzija latinice naziva gajevica, a ne gajica. Lupetaju i da su je Hrvati napravili. Neka malo pročitaju o Đuri Daničiću i nek se obrate Karađorđevićima (čistim Hrvatima).

Uostalom, terači četki i metli se neće ni pitati za upotrebu pisma i ne treba ni da se pitaju. Neka nastave da teraju četke i metle, a ovde će pisati ko kako želi.

#4 guimaraes

guimaraes
  • Members
  • 592 posts

Posted 11 May 2007 - 14:54

QUOTE(DJ_Vasa @ 11 May 2007, 13:33) <{POST_SNAPBACK}>
Već postoji topic ćirilica vs latinica. Ne znam zašto bismo razmatrali ono šta lupetaju kanadski čistači snega i čikaški perači sudova. Nisu uspeli ni da zapamte da se Gajeva verzija latinice naziva gajevica, a ne gajica. Lupetaju i da su je Hrvati napravili. Neka malo pročitaju o Đuri Daničiću i nek se obrate Karađorđevićima (čistim Hrvatima).

Uostalom, terači četki i metli se neće ni pitati za upotrebu pisma i ne treba ni da se pitaju. Neka nastave da teraju četke i metle, a ovde će pisati ko kako želi.

roflmao.gif Rispekt!

#5 heilel

heilel
  • Members
  • 798 posts

Posted 11 May 2007 - 17:38

QUOTE(321 @ 11 May 2007, 03:08) <{POST_SNAPBACK}>
Na Serbian cafeeu sam vidio da se neki uzasavaju sto se u Srbiji navodno koristi Hr, latinica ili kako kazu Gajica. Kaze dosta njih da bi se u Sr. trebala koristiti iskljucivo cirilica jer da im je latinica nametnuta od Hrvata. Zato bi trebalo izmisliti neku srpsku latinicu ili se sluziti samo cirilicom. Kakvo je vase misljenje? Jel latinica koja se koristi u Srbiji doista hrvatska verzija latinice?

mene bi neko prvo trebalo da ubedi da su to dva jezika pa tek onda da raspravljamo o "hr verziji latinice" .... eto posla za dokone lingvisticare iz memljivih kabineta koje je i bog bio zaboravio

#6 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 11 May 2007 - 22:02

a na serbiancafeu su sposobni za diskusiju? ja sam mislila da je tamo, sto se pameti tice, bog rekao laku noc

#7 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 11 May 2007 - 22:48

QUOTE(BeatrisDal @ 11 May 2007, 23:02) <{POST_SNAPBACK}>
a na serbiancafeu su sposobni za diskusiju? ja sam mislila da je tamo, sto se pameti tice, bog rekao laku noc

Jesu. Evo kako izgleda njihova diskusija:

- Grrr, av, av, grr!
- Av, av, av!!!
- Grrr, av, grr, av, av, av!!!
- Av, av, grrr!
- ...u!
- Ustašo!
- Balijo!
- Turčine!
- Uaaa moderator, moderator je Hrvat!
- Ma dosta bre sa svađu! Ne mogu od vas da vakjumiram karpet! A kupila sam crveni karpet i platila ga 20$, samo da se zna!
- Uaaa, ti si Hrvatica! Otkud ti mani za karpet od velfera?
- Grrr, av, av, grr!
- Av, av, av!!!

#8 321

321
  • Members
  • 34 posts

Posted 25 May 2007 - 19:32

QUOTE(heilel @ 11 May 2007, 18:38) <{POST_SNAPBACK}>
mene bi neko prvo trebalo da ubedi da su to dva jezika pa tek onda da raspravljamo o "hr verziji latinice" .... eto posla za dokone lingvisticare iz memljivih kabineta koje je i bog bio zaboravio

I ja smatram da je to sve jedan jezik, hrvatski, ali neki ga zovu srpski, bosanski i izgleda da ćemo dobiti i crnogorski.

#9 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 28 May 2007 - 09:50

Jednom (zapravo više puta) je na ovom forumu o tome pisao Mile Ćurčić, prominentni zastupnik teze da je Hr jezik zapravo srpski, te da eminentno "hrvatske" rieči bivaju inkorporirane u srpski jezik njihovom upotrebom, bez obzira na to, što su eventualno stvorene u hrvatskoj sredini. Mislim da je ovo posljednje tačno. Primjer takvog fenomena je riječ glede. Ubačena je u javnu upotrebu odmah na početku Tudjmanove ere i naprosto je preplavila verbalne sadržaje u medijima. Strašno mi je parala uši, valjda isto onako kako je dospjela u zaglavlje FT - glede i unatoč. E sad, zanimljivo je da je glede danas standardnm dijelom srpske leksike. Srbi su je prihvatili baš ono svesrdno. Od svih hrvatskih riječi baš tu - najgadniju. Ku'će suza neg' na oko. Dakuće. Dapače (dagušče, dapile).

#10 roux senyurt

roux senyurt
  • Members
  • 127 posts

Posted 03 June 2007 - 19:28

QUOTE(DJ_Vasa @ 11 May 2007, 23:48) <{POST_SNAPBACK}>

- Grrr, av, av, grr!
- Av, av, av!!!
- Av, av, grrr!
- ...u!
- Ustašo!
- Balijo!
- Turčine!
- Ma dosta bre sa svađu! Ne mogu od vas da vakjumiram karpet! A kupila sam crveni karpet i platila ga 20$, samo da se zna!
- Grrr, av, av, grr!
- Av, av, av!!!

ismejah se posteno.
pozdrav.

#11 baader-meinhof

baader-meinhof
  • Members
  • 188 posts

Posted 31 July 2007 - 12:20

To su gluposti. HR latinica je nastala po uzoru na Ceski jezik (pismo) a Gaj ju je prilagodio tadasnjim jezecnim promjenama. Ako se ne varam latinica je kao sluzbeno pismo ravnopravno cirilicnom pismu u Srpskom jeziku postala tek za vrijeme Kraljevine SHS kao svojevrstan kompromis zapada i istoka. A Srbi u Hrvatskoj su oduvijek u tradicionalne svrhe (Crkva, kulturno-umjetnicka drustva i slicno) koristili cirlicu dok su u sluzbene svrhe koristili latinicu. I dan danas je tako.

#12 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 31 July 2007 - 12:51

QUOTE(DJ_Vasa @ 11 May 2007, 13:33) <{POST_SNAPBACK}>

+
QUOTE(DJ_Vasa @ 11 May 2007, 23:48) <{POST_SNAPBACK}>

- Grrr, av, av, grr!
- Av, av, av!!!
- Av, av, grrr!
- ...u!
- Ustašo!
- Balijo!
- Turčine!
- Grrr, av, av, grr!
- Av, av, av!!!

Care! roflmao.gif Hail.gif

#13 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 05 August 2007 - 22:00

Kakva glupost.

I, baš je neki primer sajta, "serbiancafe" ph34r.gif

Srpski i hrvatski su - JEDAN jezik (s dva različita naziva).

I potpuno je svejedno da li ćemo pisati ćirilicom ili latinicom, jer je to, lingvistički, sasvim svejedno.

Druga su stvar tradicija, ili politika.

#14 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 20 August 2007 - 08:20

Bauk kruži nad RS, bauk kroatizma. A kad Srbi pokupe sve zanimljive kroatizme (po svom starom običaju prisvajanja tongue.gif ), onda će ih Hrvati pretvoriti u srbizma, pa izbaciti. Glede i unatoč... Dapače, dapile, dagušče...

SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Značajan dio kulturne i intelektualne javnosti u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) zabrinut je velikim utjecajem hrvatske kulture i jezika na ovom području, izvijestio je banjalučki Glas Srpske, navodeći da je u pitanju i očuvanje nacionalnog identiteta. »Stručnjaci upozoravaju da je, zbog utjecaja hrvatskih televizija, u govoru mladih, ali i starijih građana RS prisutno sve više kroatizama«, piše list
Zbog dominacije hrvatskih TV kuća, posebno u zapadnom dijelu RS gdje se programi iz Hrvatske mogu pratiti posredstvom zemaljskih odašiljača, mnogo je veći i utjecaj hrvatske kulture i jezika na stanovništvo ovog podneblja. S druge strane, programi iz Srbije reemitiraju se putem satelita i kabelskih operatera.
List citira banjalučkog intelektualca Predraga Lazarevića koji tvrdi kako »srpska politika, za razliku od hrvatske, nikada nije umjela cijeniti značaj jezika za očuvanje nacionalnog identiteta«.
Zabrinut je i sociolog Ivan Šijaković koji konstatira da se kultura najlakše prenosi i prihvaća putem medija. »Vlade Srbije i RS morale bi pokrenuti inicijativu da program TV kuća iz Srbije bude dostupniji građanima RS, kako bi se širio duh pripadnosti istom narodu i istoj kulturi i sačuvao nacionalni identitet srpskog naroda.« kazao je.
Tajnik Udruge Ćirilica Rade Udovičić situaciju ocjenjuje »alarmantnom« kad je riječ o prisustvu hrvatskih izraza u srpskom jeziku: »To je posljedica ogromnog utjecaja hrvatskih televizija i hrvatskog jezika, ali i naših loših navika, nepoštovanja svoje kulture i pohotljivosti za tuđim kulturnim vrijednostima. Sramota je, da fakultetski obrazovani ljudi u govoru koriste hrvatske izraze, tvrdi Udovičić

#15 porfirijepetrovic

porfirijepetrovic
  • Members
  • 129 posts

Posted 20 August 2007 - 09:56

ocigledno je potrebno izmisliti novi sistem da ne bude da, nedajboze pupupu, u bilo cemu kopiramo rvate. u prilogu je porfirijevica, molim da to postane zvanicno pismo foruma!

Attached File  Untitled.jpg   78.66KB   0 downloads