Jump to content

Photo

Osnove, Leme, Koreni,

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 09 May 2007 - 17:34

Mislila sam prvo u jezičke nedoumice al nekako baš i nisu jezičke nedoumice, pa reko ajd novi topik pa šta bude.

Elem, nikada mi nije bilo potpuno jasno u čemu je razlika između leme i osnove, a onda su mi pali napamet i parovi trajnih i trenutnih glagola u tom kontekstu, pa bi bilo krasno da se jave stručnjaci da me prosvetle biggrin.gif

Dakle, znam da je za glagole konkretno, osnova infinitiv, a koren je prosto deo koji ostane kad se skine sufiks, npr "videti" je osnova za sve oblike, a koren od "vidim/vidiš/vidi/vidimo/..." je "vidi", od "videla/video/videlo/..." je "vide", itd.
E sad, lema je valjda isto "videti", ali onda u čemu je razlika između osnove i leme?
Da li je za glagol "prevideti" lema takođe "videti"?

I onda parovi glagola: da li se "kupovati" i "kupiti" smatraju istim glagolom ili ne?
Da li oni imaju zajedničku lemu a različite osnove? Koja bi to onda uopšte lema bila?

#2 mutter

mutter
  • Members
  • 38 posts

Posted 12 July 2007 - 12:36

koren od glagola videti je vid

od gl. predvideti bi trebalo da je isto tako. pred+vid+(e)+ti
ali imamo glagol predviđati. on predviđa, on je predvideo, on će predvideti to i to...

kupiti i kupovati nisu isti glagoli. Dakle, ne mogu da se setim strucnog naziva , ali sustina je u tome da glagol kupovati ima ne svrsenu glagolsku radnju , a glagol kupiti ima svrsenu gl.radnju.

kao sto rekoh postoje strucni nazivi za to, valjda ce se javiti neko od srbista (strucni naziv za osobu , koja se bavi srpskim jezikom ) da pojasni! i da me ne iskritikuje previse, jer zaista me secanje parcijalno sluzi..davno bejase...ucenje ovoga..

leme, ne mogu da se stim sta to bejashe..
IDE U ISTU GRUPU SA SEME/SEMANTEME, LEME I MORFEME....

#3 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 12 July 2007 - 14:07

eh, ja i zaboravih na ovu temu smile.gif

QUOTE(mutter @ 12 Jul 2007, 13:36) <{POST_SNAPBACK}>
od gl. predvideti bi trebalo da je isto tako. pred+vid+(e)+ti
ali imamo glagol predviđati. on predviđa, on je predvideo, on će predvideti to i to...

kupiti i kupovati nisu isti glagoli.

hm, ali ako predvideti i predviđati imaju isto nešto, onda to isto imaju i kupiti i kupovati

a pitanje je šta je to nešto, osnova svakako nije jer je osnova infinitiv, dakle da li koren ili lema ili i jedno i drugo?

#4 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 13 July 2007 - 04:49

Imam blag dojam da su se ovde sreli lud i zbunjen. blink.gif

#5 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 14 July 2007 - 05:23

Lema, kao sto ranije divanismo, ima vise znacenja, u zavisnosti od toga koja grana lingvistike koristi ovaj termin.

...

Da pocnem od morfologije i leksikologije. Morfoloska lema je rec koja se smatra za osnovni oblik grupe reci koja se stvara od korena i flektivnih nastavaka koji mu se mogu dodati. Na primer, srpski infinitivi su leme za srpske glagole. U standardnom arapskom je lema za glagol trece lice jednine preterita (za muski oblik). U (novo)grckom je lema glagola prvo lice jednine prezenta. Dakle, u ovom smislu, lema je samo konvencionalno ime za morfoloski srodnu grupu reci (leksemu).

Ja tu nesto petljam po bilingvalnom leksikonu (profesionalno). U nasem radu (mislim na tim koga sam deo), mi grupu morfoloski srodnih oblika zovemo 'leksema' kad se radi o flektivno povezanim oblicima (padezi, mnozina, rod, broj, vreme, itd.). Kad se radi o derivativno povezanim recima (npr. majka, majcinski, majcinstvo itd.), koristimo termin 'porodica reci' (word family).

...

No, ovo je zato sto smo mi pretezno psiholingvisti, tj. zanima nas unutrasnja organizacija i koriscenje mentalnog leksikona, pa za rec 'lema' imamo specijalizovano znacenje: Za nas je lema deo onoga sto zovemo 'a lexical entry', a koje se sastoji od LEME i LEKSEME. Da pojasnim:

LEXICAL ENTRY = LEMMA + LEXEME

LEMMA = informacije o sintaksi koju rec zahteva i o njenoj semantici (znacenju).

LEXEME = svi moguci morfoloski oblici jedne reci i informacije koje govornik ima o fonetskom i grafemskom obliku te reci.

Primetiti bitnu razliku: Informacije koje sadrzi lema su relacione prirode, dok je leksema vise 'fizicke' prirode (informacije koje ti omogucuju da znanje o obliku neke reci pretvoris u fizicki oblik - zvuk ili slova).

Sto se tice srpskih glagolskih parova sa dva (ili vise) aspek(a)ta (npr. pasti/padati), mislim da je konvencija u srpskoj lingvistici da se ovi glagoli opisuju kao dve razlicite lekseme (svakako znacenjski povezane), pa se i te lekseme etiketiraju dvema lemama.

Edited by den røde bussen, 14 July 2007 - 05:39.

#6 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 14 July 2007 - 05:29

QUOTE(Amélie @ 9 May 2007, 19:34) <{POST_SNAPBACK}>
u čemu je razlika između osnove i leme?

Osnova je u morfologiji bilo koji oblik na koji se moze dodati jos morfema. Dakle, termin 'koren' je podskup termina 'osnova'.

Primer:

mean + ing --> meaning; 'mean' je i koren i osnova

meaning + less --> meaningless; 'mean' je koren, a 'meaning' je osnova.

...

Za lemu videti iznad.

#7 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 14 July 2007 - 05:38

QUOTE(Amélie @ 12 Jul 2007, 16:07) <{POST_SNAPBACK}>
eh, ja i zaboravih na ovu temu smile.gif
hm, ali ako predvideti i predviđati imaju isto nešto, onda to isto imaju i kupiti i kupovati

a pitanje je šta je to nešto, osnova svakako nije jer je osnova infinitiv, dakle da li koren ili lema ili i jedno i drugo?

Reklo bi se da su leksema i lema razlicite za ova dva glagola, a da je koren isti.

Sto se tice osnove, to je pojam koji koristimo da bismo opisali morfoloske procese. Dakle, 'vidjati' je osnova kod derivacije glagola 'predvidjati' ako prihvatimo da se ovaj potonji izvodi od prvog.

...

Koliko znam, srpska morfologija u tvorbi glagola (ovde govorim o flektivnim, ne derivativnim procesima) razlikuje dve osnove: infinitivnu (=aoristnu) i prezentsku.

Do infinitivne se dolazi tako sto se a: odbije nastavak -ti od infinitiva ILI b: odbije -oh od prvog lica jednine aorista [za glagole na -ći].

Do prezentske osnove se dolazi odbijanjem -mo od oblika prvog lica mnozine prezenta.

Edited by den røde bussen, 14 July 2007 - 05:41.

#8 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 16 July 2007 - 13:21

fala lepo Crveni smile.gif

a sad da vidim koja još potpitanjca imam evil.gif

#9 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 16 July 2007 - 19:09

QUOTE(Amélie @ 16 Jul 2007, 15:21) <{POST_SNAPBACK}>
fala lepo Crveni smile.gif

a sad da vidim koja još potpitanjca imam evil.gif

Molim.

...

Pitaj, you evil lady. laugh.gif

#10 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 26 July 2007 - 19:47

QUOTE(den røde bussen @ 14 Jul 2007, 06:38) <{POST_SNAPBACK}>
Koliko znam, srpska morfologija u tvorbi glagola (ovde govorim o flektivnim, ne derivativnim procesima) razlikuje dve osnove: infinitivnu (=aoristnu) i prezentsku.

Hm, a zašto sam ja bila uverena da je osnova glagola infinitiv.

Ustvari evo ti i šta me sve malo buni na engleskom, i tu bi morao da budeš sturčnjak biggrin.gif

Npr.
- base form (to je ono što ja zovem osnova), to je ono što se nalazi u rečnicima
- stem - e to nemam pojma kako se kaže na srpskom, ali ja to shvatam kao ono što ostaje kad se odbije sufiks (i čak sam takvu definiciju i koristila u zvaničnom životu&radu)
- root - e, a šta je sad to? učinilo mi se da je to ono kad se odbije i infleksija i derivacija

Npr po meni bi za reč "neverovatna" osnova bila "neverovatan", stem "neverovatn" a koren "verovatan".

I onda naravno finalni zbun je i gde je u celoj toj stvari lema.

#11 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 27 July 2007 - 02:21

QUOTE(Amélie @ 26 Jul 2007, 21:47) <{POST_SNAPBACK}>
Hm, a zašto sam ja bila uverena da je osnova glagola infinitiv.

Ustvari evo ti i šta me sve malo buni na engleskom, i tu bi morao da budeš sturčnjak biggrin.gif

Npr.
- base form (to je ono što ja zovem osnova), to je ono što se nalazi u rečnicima
- stem - e to nemam pojma kako se kaže na srpskom, ali ja to shvatam kao ono što ostaje kad se odbije sufiks (i čak sam takvu definiciju i koristila u zvaničnom životu&radu)
- root - e, a šta je sad to? učinilo mi se da je to ono kad se odbije i infleksija i derivacija

Npr po meni bi za reč "neverovatna" osnova bila "neverovatan", stem "neverovatn" a koren "verovatan".

I onda naravno finalni zbun je i gde je u celoj toj stvari lema.

stem = osnova; bilo sta na sta se moze dodati afiks
root = koren; leksicka morfema bez bilo kakvih afiksa
base form --> u pedagoskoj gramatici engleskog isto kao 'bare infinitive'; u morfologiji, neprecizan, opsti termin za nekakvu vrstu osnove (rekao bih)

'neverovatna':

(opet s ogradom da nisam srbista)

osnova: Ja bih je apstrahovao na neverovat[nepostojano a]n- ; ne znam da li ovo rade u srpskoj morfologiji; samo nagadjam

koren: {ver-}

...

'unbelievable'

stem: believable

root: {believ-} (ili 'believe'; preciznije bi se dalo notirati IPA-om)

...

Za lemu, pogledaj gore

Edited by den røde bussen, 27 July 2007 - 18:58.