Jump to content

Photo

Jedna prosta rec

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#31 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 January 2003 - 16:23

.......rece Cat. I stavi cetnicku kokardu na svoju glavetinu.

#32 catweazle

catweazle
  • Sleepers
  • 43 posts

Posted 27 January 2003 - 22:22

Ziza:
.......rece Cat. I stavi cetnicku kokardu na svoju glavetinu.

Strashno !!!

Kokarda se stavlja na shubaru,shubara na glavu.Licne uvrede i napadi nisu bash uvek najbolji argumenti.

#33 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 28 January 2003 - 14:08

Cat, svaka akcija izaziva reakciju;moj se post samo nadovezuje na tvoj. Ili, ako ti treba jos pojasnjenja, pokazi mi molim te koji je tvoj post potkrijepljen bilo kakvim argumentima....osim sto je diletantski.:wink:

#34 catweazle

catweazle
  • Sleepers
  • 43 posts

Posted 04 February 2003 - 19:32

Ziza:
Cat, svaka akcija izaziva reakciju;moj se post samo nadovezuje na tvoj. Ili, ako ti treba jos pojasnjenja, pokazi mi molim te koji je tvoj post potkrijepljen bilo kakvim argumentima....osim sto je diletantski.:wink:

Ma idi bre, ja ne bih da se nadovezujes na mene, koj' ga zna sta moz' biti.
Ziz' da se ne oprljim,ne vidjoh nijedan tvoj post koji sadrzi argumente, jedino ako svoje mentalne prolive ne ubrajas u argumentaciju?!:razz::grin:

[ Izmena poruke: catweazle na dan 2003-02-04 19:34 ]

#35 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 February 2003 - 20:12

Cat- STRASNO. Nemas cak ni dovoljno maste, nego ponavljas k'o papiga. Odrasti. Cao.

#36 Deep Space

Deep Space
  • Banned
  • 238 posts

Posted 11 February 2003 - 01:33

Draga Zizo,
Iz tvojih poruka vidim da si u potrazi za odgovorom na pitanje kako Srbi (ne samo u Srbiji) zatvaraju oci pred zlocinima pocinjenim od strane Srba na prostorima bivse Jugoslavije. Takodjer iz tvojih poruka vidim da si beskrajno dobronamjerna u svojim nastojanjima, zato mi dozvoli da ti kazem sta ja mislim iako vjerujem da ti se nece svidje ali to moze biti samo povod da raspravimo sve pojedinosti.
Svi zlocini na prostorima bivse Jugoslavije se mogu podijeliti na politicke i ratne. Ono sto ja mislim (i po mom neskromnom misljnju 90% Srba) je to da su svi (100%) Srbi spremni da prihvate ratne zlocine ali ne vise od 10% da prihvate politicke zlocine. Drugim rijecima, politicka krivica (Srbi misle)za ono sto se desilo u ex SFRJ lezi na Sloveniji, Hrvatskoj i BiH (Alijin dio) pa tek onda na Srbima u svim republikama. A ono sto vidimo sada je to da se samo Srbima sudi za politicke zlocine. Cak i najznacajniji Hrvatski slucaj (Bobetko) je vojnik.
Sada ces da pitas a zasto Srbi tako misle. Za razliku od vecine na ovem forumu ja ne mislim (a ni 90% Srba) da je Milosevic (politicki) kriv za sve.
Draga Zizo, zamislimo da Milosevic nikad nije postojao (a svi ostali jesu Kucan, Tudjman, Izetbegovic itd. i svi dogadjaji kao npr. Amerikanci traze da se 20 mld $ odmah vrati). Moje pitanje za tebe (a usput i za sve Kosovske Albance na ovom sajtu) sta bi bilo drugacije u razvoju dogadjaja u bivsoj SFRJ i da li bi Kosovo sa radoscu ostalu u Srbiji?
Nazalost moram da zavrsim sada, ovo je nadam se dovoljno da pokrene razmisljanja na svim stranama, nadam se bez uvreda i ruznih rijeci.
Pozdrav

#37 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 12 February 2003 - 20:12

Draga (ili dragi??:smile:) Deep...
Ono sto mene najvise ljuti bez obzira sa "Koje strane" dolazi, dakle, srpske, hrvatske ili neke trece, jest nedostatak odgovornosti ili ako hoces PRIHVACANJA odgovornosti za sve ruzno sto se dogodilo. Kada bismo bili u stanju (prvo nasi politicari, ljudi ce se ionako s vremenom pomiriti) sjesti za stol i otvoreno porazgovarati o svemu, mislim da bi se ubrzo rijesili svi problemi. Jesam li ja suvise naivna? Mozda.
A sada nesto o bivsoj Yugi. Mislim da je osnovni problem sto je u vrijeme raspada i nestanka komunizma iz bivseg SSSR-a, kada su uspjeli na miran nacin ostvariti samostalnost, te nakon raspada Cehoslovacke, Yugoslavia neminovno dosla do trenutka da se dogodi -isto. Hrvatska, Slovenija, pa i Bosna, su bile za uspostavljanje demokracije, raspad komunizma, a jedino Srbija, to jest Milosevic to nije htio. Hrvati i Slovenci su predlagali konfederaciju, dakle, vecu samostalnost Republika, Milosevic to nije htio. A vec nakon Titove smrti je bilo jasno da Yuga kao takva nece moci opstati.Zatim, ako se ne varam, u Srbiji je SANU odigrala veliku ulogu u prici o ostvarivanju nekakve Velike Srbije, i naravno da su to bili pocetci razlaza. U tome svemu je bilo dobro sto je Milosevic tada bio "najmeksi" politicar,/dakle ovi drugi su bili jos radikalniji), a Tudjman u Hrvatskoj "najtvrdji". Inace, smatram da su obojica, svaki iz svog kuta, vrlo slicni.
Sto se tice Haga, ne bih se slozila s tobom, jer Bobetko nije samo vojnik, nego je bio glavni zapovjednik, dakle u samom vrhu Hrvatske vojske. Isto, vjerujem da ti je poznato da bi danas i Tudjman bio u Hagu da je -ziv. U Hrvatskoj se bune jer smatraju da nije u redu izjednacavati agresora i zrtvu, a u ovom slucaju se Hrvatska smatra zrtvom, a Srbija agresorom. Jer cinjenica je, da nitko, ali bas NITKO, (osim NATO-a) nije dosao u Srbiju, i ubio bilo koga, zapalio bilo ciju kucu. Jedino su Srbi bili ti koji su si dali za pravo da krenu u pohode.... TO je bit svega. I najveca, (ako ne jedina) razlika. A sad pitanje za tebe. Sto mislis da li bi doslo do rata, da je Milosevic pristao na konfederaciju?
O Kosovu ne bih, jer ne znam dovoljno.
Samo znas, sta god da je bilo, opet smo osudjeni jedni na druge, istina, danas kao drzave, ali u svakom slucaju kao susjedi, i kao regija. Zato ne znam koliko koriste ove raprave. Osobno smatram da treba smoci snage, i ici dalje. Bez mrznje. Pozdrav

#38 Deep Space

Deep Space
  • Banned
  • 238 posts

Posted 15 February 2003 - 02:17

Draga Zizo,
Ove izmjene poruka ja smatram razgovorom, nasa prednost je sto mi ne moramo donositi nikakve zakljucke niti se ubjedujemo (bar ja tebe ne ubjedujem nego samo iznosim svoje misljenje). Ja apsolutno nemam nikakavih iluzija da ce razlozi koje ja navodim na bilo koji nacin promijeniti tvoje misljenje ali se nadam da ce postici onaj cilj zbog koga sam se i ukljucio u diskusiju a to je kada neko tebe u Zagrebu bude pitao zasto Srbi ne prihvataju odgovornost ti mozes ispricati ove razloge koje cu navesti.
Ti se cesto pitas kako je moguce da ljudi Srbiji ne vide "istinu". Istina je, ako se slazes, interpretacija cinjenica i to je ono gdje se mi razlikujemo, mi jednostavno jedan te isti dogadjaj interpretiramo na razlicite nacine i tako dodjemo do razlicitih "istina". Da krenem od pocetka.
Raspad Juge. Ovdje cu odmah odgovoriti na tvoje pitanje sta bi bilo da je Milosevic prihvatio konfederaciju. Po mom misljenju rata bi opet bilo jer ne mogu da zamislim kako bi Hrvatska postavila sahovnicu u Kninu bez rata ali na to ce bolje odgovoriti Srbi iz Krajine. Mislim da bi se to zavrsilo sa vrlo visokim stepenom autonomije za Srbe sto bi, ako gledamo iz sadasnje pozicije, bilo gore za Hrvatsku.
U BiH bi isto bilo rata ako bi Izetbegovic insistirao na unitarnoj BiH ali vrlo je vjerovatno da on to ne bi cinio jer je vec bio pristao na Kutiljerov plan pa se poslije predomislio.
Takodjer se ne slazem sa tvojom interpretacijom da je Srbija "agresor" na Hrvatsku (to je ono sto Hag pokusava da dokaze). Cinjenica je da je Srbija pomagala Srbe u Krajini ali isto je tako Njemacka pomagala Hrvatsku pa niko ne govori da je Njemacka izvrsila agresiju na Jugoslaviju (koja je u to vrijeme jos bila suverena drzava).
Priznajem da sam ja vjerovao da Jugoslavija moze opstati (sa Antom Markovicem) i da sam se izjasnjavao kao Jugosloven ali sam prihvatao pravo naroda na otcjepljenje ali samo kroz pregovore. Ni po medjunarodnim zakonima (Helsinki 75) Slovenija se nije mogla odcijepiti na nacin kako je to uradila (samoproglasenjem). Da je to moguce tako uraditi i Baskija i Korzika i Kurdistan bi bile drzave. U to vrijeme i Hrvatska je bila svjesna da je to prerano i neodgovorno. Po mom misljenju politicko rukovodstvo Slovenije je odgovorno za ubistvo iz nehata 200000 ljudi (ili vec kolika je ukupna brojka).
Kad govoris o ratu u Hrvatskoj uvijek to interpretiras kao agresiju Srbije, gradjane Hrvatske (Srbe) nigdje ne spominjes a po mom misljnju treba upravo obratno. Kako bi Hrvatska vlast (cak i da je bila nezavisna drzava) razrijesila razlicita gledanja sopstvenih gradjana na Hrvatsku. Ukidanje statusa konstitutivnog naroda Srbima na nacin kako je izveden (glasanjem) je politicki zlocin bez obzira da li su Srbi trebali to da imaju ili ne. Zamisli da Nijemci u Svajcarskoj (ima ih 67%) izglasaju da Italijani vise nisu konstitutivni narod (Del Ponte bi poludila). Isto tako ni jedna odluka u BiH se nemoze donijeti bez saglasnosti sva tri naroda a pogotovo ne odluka o promjeni ustavnog polozaja zemlje (samostalnost). Ta odluka je jednostavno ubila Bosnu a kad nesto mrtvo ozivis dobijes Zombija, na sta BiH sada najvise lici.
Samo jos malo da se vratim na pregovore o buducnosti Jugoslavije. Ja prihvatam da je Milosevic bio drzak i arogantan u tim pregovorima ali to ne mijenja prirodu tih dogadjanja a to je da su to pregovori, to znaci da neko nesto predlozi jedni se sloze, drugi se ne sloze i tako do kompromisa. Da je Milosevic dosao sa predlogom da se ukinu sve granice i da Jugoslavija bude unitarna i da joj se promijeni ime u "Velika Srbija" to bi bio ravnopravan prijedlog sa svim ostalim. Bio bi odbijen i idemo dalje. Tako gledano, prijedlog Slovenije i Hrvatske za konfederaciju je samo jedan od ravnoprvanih prijedloga.
Sto se Bobetka tice kad sam napisao "vojnik" nisam mislio "obican vojnik" nego "ne-politicar".
Sto se tice tvoje primjedbe da niko nije dosao u Srbiju da zapali kucu to je zato sto u Srbiji nije bilo sukoba (prije Kosovskog) a ne zato sto ostali narodi ne prelaze na tudje teritorije da se bore nego to cine samo Srbi. Nazalost tu matricu ponasanja su svi pokazali, Hrvati iz Hrvatske u BiH (cak i regularna vojska), Bosnjaci iz Sandjaka u BiH a svi zajedno i Hrvati i Bosnjaci i iz Sandjaka i iz BiH kao dobrovljci i kao dobavljaci oruzja u onom kratkom ratu na Kosovu (tu ne racunam Agima Cekua), a Kosovo je jos uvijek, bar formalno dio Srbije.
Kao sto sam ranije rekao, ja mislim da se ova moja razmisljanja podudaraju sa misljnjem vecine Srba. Da ponovim jos jednom osnovnu tezu, ja prihvacam odgovornost za svaki zlocin koji se desio na bilo kojem dijelu Juoslavije i spreman sam da se ukljucim u rasvjetljavanja svakog od njih (kao sto to radi Feral npr.), ali nisam spreman da prihvatim interpretaciju desavanja po kojoj je Srbija agresor na Sloveniju, Hrvatsku i BiH i da treba ta placa ratne odstete i sl.
Toliko za sada. Ako sam nesto propustio ili bio nedovoljno jasan molim te javi. Pozdrav

#39 laufer

laufer
  • Banned
  • 861 posts

Posted 15 February 2003 - 09:20

za Deep Space:

Sjajni tekstovi , pogadjaju sustinu , svaka cast.

#40 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 February 2003 - 10:18

2 Deep Space
.............

Dugo nisam procitao ovakav "nadrealisticki" tekst iz "pjesmarice" "Srbadzijske narodne politicke halucinacije". Toliko "deep" u "space-u", a toliko plitko, ispod same povrsine! I jos kada se Autor zaogrce sa "blistavom odorom" 90-100% misljenja drugih Srba.
Molio bih ga, da ne govori u moje ime. Niposto. To me vredja.

Prema kojoj se to pravnoj teoriji zlocini dele na "politicke" i "ratne"? "Politicki zlocin"? Pa sta je ovo, ljudi moji, doba "Kobe" Dzugasvilija? Da to, mozda, "srbadzije" ne zele da ozive svog "zombija"? Moram ih razocarati, ono sto je mrtvo - umrlo je. Definitivno.

"Srbadzije", a ne Srbi, niposto ne zele da prihvate ni "ratne" ni "politicke" zlocine. Ali, - morace. Milom ili batinom. Krivicno, moralno, a mozda i materijalno. I treba. Jer, sudi im se upravo zato, sto su u sve tri "lumperajke" bili tako masovni ucesnici. E sad, "kafanski inventar" mora da se plati. Naci ce se vec strucnjak za procenu stete.

Kakva je to rasprava: zamisli da ovoga, ili onoga, uopste nije bilo?
Evo ja imam "kontra-argument", Deep Space, zamisli da se sve dogodilo upravo kako je i trebalo biti. A!? Pa i sad medjunarodna zajednica dopusta "drugom oku u glavi", t.j. Crnoj Gori da za 3 godine ugasi svetlo u krcmi? Interesantno zar ne. Pa kamo to svi pobegose iz "fuckin' serbian Edena"?

Malo odstupanje na temu:
Hrvati, nikada vam necemo oprostiti sto ste nas naterali da vas lupamo tenkovima i artiljerijom!
ili
Lagana promenada po minskom polju

Deep Space "dubokoumno zakljucuje" kako bi rata bilo: i da je "neko" pristao i na "neko nije pristao! Tamni vilajet. Bravo, bravo. Evo scene iz filma (R.Marinkovic - roman "Kiklop" 1966.) - scena zanimanja iz "ucionice").
- I sta onda imamo?
- Rat, gospodine majore!
Jadni Melhior (F.Lasic), ili kako se vec zvase, jadni B.Dvornik (koga je na Sutjesci nosio buduci poslanik SPS-a Bata Zivotinja). No, zivot pise romane.

Hm, "sahovnica u Kninu". Kao, to bi trebalo da bude "problem". Samo, ne znam zasto?
Srbin rodjen u Kninu je drzavljanin Republike Hrvatske. Srbin rodjen u BiH je drzavljanin BiH. To je njihova Domovina, i to su neporecive pravne cinjenice. Iz Ustava 1974. godine, koji je donet mirno, uz salve aplauza, bez pucnjave. A to, sto se neko "oseca" da je ovo-ili-ono, da je vise "musko" nego "zensko" (primer one pevaljke iz BiH koja je bila "tragicno zarobljena u muskom tijelu te htjela izvrsit' operaciju promjene spola u Njemackoj", ili onog nesretnog "kauboja" iz Bijeljine, koji je snimao amaterske filmove, sve prizivajuci "Divlji Zapad", a san mu se, nazalost, obistinio) - pa to je njihova licna stvar. Sta se mene tice kako se ko, subjektivno, oseca? To nije protivzakonito. Nije ni "anticilizacijski", ni zlocinacki.
Ali, Arkan & Co. "za iznosenje pokucstva iz tudjih kuca" - jesu. Nije problem toliko u njemu, koliko u drugim ljudima od kojih se, barem prema skolama i mestu u drustvu ocekivalo vise. Na primer, od bivseg "komesara za izbeglice" Sandre Raskovic, koja "nije iz Djindjiceve ekipe", ali je u Hagu, bila vestak odbrane na procesu onim silovateljima ("bijedni genitalci / nezgodno potezu - Dz. Stulic) iz Foce, danasnjeg Zverinja. A ne da kaze, kako: "ako nema medicinske dokumentacije, nema ni posledica"? Ali, ni to me ne cudi, posto je njen otac za svoje zemljake F.Tudjmanu rekao: "to je lud narod", - valjda misleci pri tom i na svoju kcerku? Pitam se, kako li se osecala neka druga zrtva silovanja koja je morala da dodje kod takvog komesara-"psihijatra", zagrebackog djaka, i pozali se (bez dokumentacije) na posledice? Sta li joj je rekla? "Sve ce to narod pozlatiti"? Ili: sve, sve, samo ne "sahovnica" na kninskoj tvrdjavi! Na koju ne moze, (moze, moze!), - a na pregovorima u Beogradu, u ministarstvu moze? A pocasna ceta, orkestar i zastava na bgd. aerodromu moze? (i to cemo videti). I onda za 200.000 zrtava krivi Slovenci? Tacno je. Umalo na otvaranju "Merkatora" u Bgd. nije bilo jos toliko zrtava kad je svetina u stampedu jurnula, makar da vidi, ako ne moze da kupi, sve ono sto je "bojkotovala"? Kamo valcer?

Deep Space - jel' dosta? Mogu ja jos. Po dijalektu, stilu, nacinu razmisljanja, - vidim tvoj "background". I moram reci: nemoj da se krijes iza mene! Ja jesam odavde, i trebao bi da se smatram da Srbina, ali to odbijam. Kao sto sam odbio vise puta, da se odazovem raznim "vojnim pozivima" u komad sa "pevanjem i pucanjem"! Bilo me sramota, kao i sada. Jako.

A stvari su relativno jednostavne. Nesto je imalo svoj pocetak, svoje trajanje i svoj kraj. Normalni i pristojni ljudi se srecu, zive i rastaju sporazumno. Ponekad pomazu advokati. Kada se stvari zaostre, onda imamo "sraz" dve licnosti, a u ovom slucaju - "politickih volja". Srpska "politicka volja" tokom posledjnih 10-15 godina stalno trpi "poraze". Jer je nerealna. Ponekad se "deca" iz takvog braka daju i u "tudju" porodicu (ovde nastupa analogija sa "srpskim zemljama"), u kojoj ce im biti, sigurno, bolje. Jer se sa pasosem Hrvatske moze putovati po svetu. A sa pasosem SRJ, SiCG - ne moze. U ostalom, to mnogi Srbi iz Hrvatske znaju. Uzmu pasos - pa na sve cetiri strane. A nisu morali. Prevarili ih. Prevario ih crnogorski Srbijanac Milosevic (cudno: moze ovo a ne moze hrvatski Srbin?).

Po pitanju agresije. Onog trenutka kad medjunarodna zajednica (ma iz kojih razloga, ma kakva bila) nije uspela da ubedi SM-a da stane sa "ratom koji nikad nije vodio", - priznala je nezavisne republike. Time je SM momentalno izgubio rat i pretvorio se u agresora. To su cinjenice. Pa ga je u medjuvremenu pozvala na picence u Dejton, gde se nesto kao, igrao se dzojstikom u kompjuterskoj igraoni (podela teritorija) pa to kasnije nadoknadila na Kosovu. Sta ces, kad je neko nezajazljivo SPS zivince. E sad, ja bi, kao, trebalo, da se osecam da svemu tome pripadam, da su oni moji? Da "garantuju" za mene, da me voze o "drzavnom trosku" u Hag? Taman posla.

Po pitanju reciprociteta - "nas", "njih" i tome slicno. Posto zivim ovde, - interesuje me samo moja okolina. Drugima, na drugim mestima, ostavljam njihovu. Ne interesuje me, preterano, cak ni ono sto se dogadja u trecoj prostoriji stana u kome zivim, a kamoli nesto 500 ili 5000 kilometara dalje. Imam misljenje, i to je sve. Na primer, ne interesuje me cak ni to, otkud ti, Deep Space - u Holandiji? Jer, to je mnogo lepa zemlja. Cak i za one koji su, dobrovoljno ili ne, - zalutali u nju.

P.S. U vezi tvoje "spremnosti da rasvetljujes kao Freal". Nemoj. Rasvetli sam sebe. Budi sam svoj Feral. I ne plasi se ratnih reparacija. Pa nece da ih placa Holandija.

Zavrsicu (tudjim) aforizmom:
Orden zasluga za narod drugog reda.
Hocemo li mi ikada imati domovinu prvog reda?

#41 Deep Space

Deep Space
  • Banned
  • 238 posts

Posted 21 February 2003 - 17:28

Hvala Laufer.
Kinik,
Tvoje pljuvacne zlijezde rade izvanredno, svaka cast. Morao sam da polijem vodom tvoj post da utvrdim da li tamo pise nesto. I stvarno pise.
Prema kojoj se to pravnoj teoriji zlocini dele na "politicke" i "ratne"? "Politicki zlocin"? Pa sta je ovo, ljudi moji, doba "Kobe" Dzugasvilija? Da to, mozda, "srbadzije" ne zele da ozive svog "zombija"? Moram ih razocarati, ono sto je mrtvo - umrlo je. Definitivno.
Zadivilo me je tvoje podsvjesno povezivanje Staljina sa politickim procesom u Hagu. Istina ti to nisi eksplicitno zakljucio (mogao bi neko pomisliti da si nacionalista), nego si to izveo preko mene medjutim ja nisam taj koji je podigao optuznicu protiv ljudi koji, navodno, slijede ideju “Velike Srbije” a u ostalom mene je voda odnijela zajedno sa tvojom pluvackom (jer nije vazno KO govori, nego STA govori) tako da ste ostali samo ti, Staljin i DelPonte da razrijesite neke pravne nedoumice oko definicije politickog zlocina.
Evo ja imam "kontra-argument", Deep Space, zamisli da se sve dogodilo upravo kako je i trebalo biti. A!?

Ti bas navalio na jadnu DelPonte. Ona je ta koja ne prihvata da je sve tako trebalo da se dogodi pa zato pokusava da nadje “krivca”. Ja sam spreman da prihvatim sve onako kako se dogodilo i da zajedno sa Feralom lovim ubice, palikuce i silovatelje na svim stranama ali na zalost nisam dobio dozvolu od tebe.
Hm, "sahovnica u Kninu". Kao, to bi trebalo da bude "problem". Samo, ne znam zasto?
Srbin rodjen u Kninu je drzavljanin Republike Hrvatske. Srbin rodjen u BiH je drzavljanin BiH. To je njihova Domovina, i to su neporecive pravne cinjenice. Iz Ustava 1974. godine, koji je donet mirno, uz salve aplauza, bez pucnjave.

Opet me zadivljuje tvoja podsvijest koja izvlaci Ustav iz 1974 na stetu tvojih svjesnih misli. Da se vratimo ustavu. Tamo pise da je to federacija 6 republika i dvije pokrajine. Tamo pise da je Hrvatska domovina Hrvata i Srba i da su oni ustavotvorni narodi. To znaci, Kinik, isto kao da su vjencani. A to opet znaci, Kinik, da iako je tvoja zena, iako zivi u tvojoj kuci, iako spava u tvom krevetu kad god ti sex padne na pamet ti moras prvo da je pitas Kinik. Tako je normalno. Istina moze i drugacije, jaci si, mozes nasilu, samo je prebijes vezes joj ruke i noge i …, u pravu si Kinik, moze sahovnica na kninsku tvrdjavu. U medjuvremenu ona kucka od tvoje zene dozvala bracu od “preko”. A oni isti kao i ti Kinik, kolju, siluju, pale. Sve bi to Feral i ja pohvatali i poslali u zatvor kad bi nam ti dozvolio.
U istom ustavu pise, Kinik, da je Bosna i Hercegovina zamlja i … i … i. Drugim rijecima Kinik, vlasnici te zemlje su tri brata po majci. Majka im se zove Bosna (gle slucajnosti). Tacno je, Kinik, da rodbina po ocu ima snazan uticaj na sva tri brata, ali zemlji se nista nije moglo dogoditi dok su braca slozna. Sta god da odluce, mora biti jednoglsno, i onda, desi se nesreca, dva brata se udruze protiv treceg (poslije su se i oni medjusobno posvadjali), i to je bilo previse za majku Bosnu koja u srcu nikako nije mogla da razdvoji sinove i puce joj srce. Poslije su je zakrpili neki doktori u Dejtonu, ali nije to to, Kinik.
Hrvati, nikada vam necemo oprostiti sto ste nas naterali da vas lupamo tenkovima i artiljerijom!
ili

I opet, sve bi to Feral i ja pohvatali i poslali u zatvor kad bi nam ti dozvolio.
A stvari su relativno jednostavne. Nesto je imalo svoj pocetak, svoje trajanje i svoj kraj. Normalni i pristojni ljudi se srecu, zive i rastaju sporazumno.
Da li tebi rijec “sporazumno” lici na rijec “kompromis” koju sam ja uptrijebio u prethodnom postu? Kinik, tvoja podsvijest uzima moje stavove i predstavlja ih kao tvoje a da ti to nisi ni primijetio.
I ne plasi se ratnih reparacija. Pa nece da ih placa Holandija
Kao sto pretpostavljas is mog “background-a”, moji rodjaci bi profitirali sto nije lose a takodjer nije lose da Ejub Ganic i Sefer Halilovic placaju reparacije Momcilu Krajisniku i Biljani Plavsic. Ipak ja i dalje mislim da to nebi doprinijelo pomirenju nego cak naprotiv.
Po pitanju agresije. Onog trenutka kad medjunarodna zajednica (ma iz kojih razloga, ma kakva bila) nije uspela da ubedi SM-a da stane sa "ratom koji nikad nije vodio", - priznala je nezavisne republike. Time je SM momentalno izgubio rat i pretvorio se u agresora.
Vjerujem, Kinik, da bi ti volio da je SM “Veliki Vodja” koji malim prstom upravalja hordama razularenih “Srbadzija” koji na njegov mig kolju, siluju i pale. To bi tebe podiglo vrlo visoko (do neba) jer si neustrasivo pruzio otpor samom “Luciferu” (i ovaj je nebeskog porijekla), ali moracu da te razocaram, Kinik, tvoje “olicenje zla” Slobodan Milosevic nije “Veliki Vodja” nego je “Velika Krpa”, da dobro si procitao jedna najobicnija krpa. Istina on je velika krpa i dobrog kvaliteta ali je ipak samo krpa. On je potpuno prazan, pa mora nesto da ga izvana ispunjava da bi licio na nesto. Na tvoju zalost, Kinik, ono u sta si ti gledao zadnjih 14 godina i protiv cega si se borio je poluluda Mira Markovic zaogrnuta “Velikom Krpom” koja je amortizovala njeno ludilo pa je ta simbioza licilo na nesto. Samo da te podsjetim da su kamiondzije sa Pala nabile nogom u dupe “Velikog Vodju” pa je skiceci odleprsao u zagrljaj voljenoj. Tada je nazalost, premijer Grcke Micotakis postao kolateralna zrtva. Covjek povjerovao da “Veliki Vodja” upravalja svojim “podanicima” da je gospodar rata i mira (ha, ha). Da, Kinik, sve bi bilo isto u ostatku Juge, sa ili bez te “Velike Krpe”,. On je apsolutno beznacajan izvan Srbije. On jeste bio popularan i izvan Srbije ali samo zato sto mu je na usnama visila carobna rijec za sve Srbe Jugoslavija isto kao i Markovic. Sada u Hagu on blista i pokazuje u punom svjetlu kvalitet materijala od koga je napravljen jer ima mnogo bolji “input”, hasku optuznicu zvanu “Imperija Uzvraca Udarac”. Ako ovako nastavi postace heroj pokreta protiv “StandardOil-izacije” svijeta (ovaj izraz stoji umjesto izraza “globalizacija” koji ne podnosim u tom kontekstu). Sto sudjenje duze traje on sve uspjesnije razbija sliku stvorena od strane “Public Relations” kompanija. Naravno, ako citas komentare tih kompanija sve izgleda isto medjutim postoje zapisi sa sudjenja pa ovoga puta mozes sve sam da provjeris. Cak je i Stipe Mesic osjetio da se nesto mijenja pa se pomakao sa pozicija “Kako sam rasturio Jugoslaviju” do “Milosevicu, ti si unistio Jugoslaviju”. Da, sve ces cesce cuti da neko postavlja pitanje i slovenacke odgovornosti ako se nastavi sa ovim politickim procesima u Hagu.
Jedini nacin, po mom misljenju, da se dodje do pomirenja na prostorima bivse Juge je da svi ucesnici prihvate da su sve politicke opcije bile ravnoprvane. Da su Slovenci i Hrvati imali pravo na otcjepljenje cak i uz pomoc oruzja ali i da su Srbi imali pravo da brane Jugoslaviju takodjer uz pomoc oruzja, da su Bosnjaci imali pravo na nezavisnu BiH ali i da su Srbi imali pravo da ostanu u Jugi itd. To je bio sukob interesa raznih grupa unutar jedne zajednice koja se na zalost nije mogao rijesiti mirno i rijesio se ratom. Svima koji su se posteno borili na svim stranama a pogotovo porodicama izginulih treba odati postovanje. Kada to svi prihvate tada ostaje samo da se svi bacimo u potragu za ratnim zlocincima ako nam ti dozvolis.
Pozdrav
p.s. Nesto o Holandiji. Tacno, ovo je prekrasna i izuzetno tolerantna zemlja u kojoj bi ti tesko mogao zivjeti zbog stepena netolerancije koju pokazujes prema drugacijim misljenjima. Test za nivo tvoje tolerancije nije koliko imas prijatelja Hrvata I Bosnajka nego koliko imas prijatelja Cetnika.

#42 Deep Space

Deep Space
  • Banned
  • 238 posts

Posted 21 February 2003 - 17:30

Hvala Laufer.
Kinik,
Tvoje pljuvacne zlijezde rade izvanredno, svaka cast. Morao sam da polijem vodom tvoj post da utvrdim da li tamo pise nesto. I stvarno pise.
Zadivilo me je tvoje podsvjesno povezivanje Staljina sa politickim procesom u Hagu. Istina ti to nisi eksplicitno zakljucio (mogao bi neko pomisliti da si nacionalista), nego si to izveo preko mene medjutim ja nisam taj koji je podigao optuznicu protiv ljudi koji, navodno, slijede ideju “Velike Srbije” a u ostalom mene je voda odnijela zajedno sa tvojom pluvackom (jer nije vazno KO govori, nego STA govori) tako da ste ostali samo ti, Staljin i DelPonte da razrijesite neke pravne nedoumice oko definicije politickog zlocina.
Evo ja imam "kontra-argument", Deep Space, zamisli da se sve dogodilo upravo kako je i trebalo biti. A!?

Ti bas navalio na jadnu DelPonte. Ona je ta koja ne prihvata da je sve tako trebalo da se dogodi pa zato pokusava da nadje “krivca”. Ja sam spreman da prihvatim sve onako kako se dogodilo i da zajedno sa Feralom lovim ubice, palikuce i silovatelje na svim stranama ali na zalost nisam dobio dozvolu od tebe.
Srbin rodjen u Kninu je drzavljanin Republike Hrvatske. Srbin rodjen u BiH je drzavljanin BiH. To je njihova Domovina, i to su neporecive pravne cinjenice. Iz Ustava 1974. godine, koji je donet mirno, uz salve aplauza, bez pucnjave.

Opet me zadivljuje tvoja podsvijest koja izvlaci Ustav iz 1974 na stetu tvojih svjesnih misli. Da se vratimo ustavu. Tamo pise da je to federacija 6 republika i dvije pokrajine. Tamo pise da je Hrvatska domovina Hrvata i Srba i da su oni ustavotvorni narodi. To znaci, Kinik, isto kao da su vjencani. A to opet znaci, Kinik, da iako je tvoja zena, iako zivi u tvojoj kuci, iako spava u tvom krevetu kad god ti sex padne na pamet ti moras prvo da je pitas Kinik. Tako je normalno. Istina moze i drugacije, jaci si, mozes nasilu, samo je prebijes vezes joj ruke i noge i …, u pravu si Kinik, moze sahovnica na kninsku tvrdjavu. U medjuvremenu ona kucka od tvoje zene dozvala bracu od “preko”. A oni isti kao i ti Kinik, kolju, siluju, pale. Sve bi to Feral i ja pohvatali i poslali u zatvor kad bi nam ti dozvolio.
U istom ustavu pise, Kinik, da je Bosna i Hercegovina zamlja i … i … i. Drugim rijecima Kinik, vlasnici te zemlje su tri brata po majci. Majka im se zove Bosna (gle slucajnosti). Tacno je, Kinik, da rodbina po ocu ima snazan uticaj na sva tri brata, ali zemlji se nista nije moglo dogoditi dok su braca slozna. Sta god da odluce, mora biti jednoglsno, i onda, desi se nesreca, dva brata se udruze protiv treceg (poslije su se i oni medjusobno posvadjali), i to je bilo previse za majku Bosnu koja u srcu nikako nije mogla da razdvoji sinove i puce joj srce. Poslije su je zakrpili neki doktori u Dejtonu, ali nije to to, Kinik.
ili

I opet, sve bi to Feral i ja pohvatali i poslali u zatvor kad bi nam ti dozvolio.
A stvari su relativno jednostavne. Nesto je imalo svoj pocetak, svoje trajanje i svoj kraj. Normalni i pristojni ljudi se srecu, zive i rastaju sporazumno.
Da li tebi rijec “sporazumno” lici na rijec “kompromis” koju sam ja uptrijebio u prethodnom postu? Kinik, tvoja podsvijest uzima moje stavove i predstavlja ih kao tvoje a da ti to nisi ni primijetio.
I ne plasi se ratnih reparacija. Pa nece da ih placa Holandija
Kao sto pretpostavljas is mog “background-a”, moji rodjaci bi profitirali sto nije lose a takodjer nije lose da Ejub Ganic i Sefer Halilovic placaju reparacije Momcilu Krajisniku i Biljani Plavsic. Ipak ja i dalje mislim da to nebi doprinijelo pomirenju nego cak naprotiv.
Po pitanju agresije. Onog trenutka kad medjunarodna zajednica (ma iz kojih razloga, ma kakva bila) nije uspela da ubedi SM-a da stane sa "ratom koji nikad nije vodio", - priznala je nezavisne republike. Time je SM momentalno izgubio rat i pretvorio se u agresora.
Vjerujem, Kinik, da bi ti volio da je SM “Veliki Vodja” koji malim prstom upravalja hordama razularenih “Srbadzija” koji na njegov mig kolju, siluju i pale. To bi tebe podiglo vrlo visoko (do neba) jer si neustrasivo pruzio otpor samom “Luciferu” (i ovaj je nebeskog porijekla), ali moracu da te razocaram, Kinik, tvoje “olicenje zla” Slobodan Milosevic nije “Veliki Vodja” nego je “Velika Krpa”, da dobro si procitao jedna najobicnija krpa. Istina on je velika krpa i dobrog kvaliteta ali je ipak samo krpa. On je potpuno prazan, pa mora nesto da ga izvana ispunjava da bi licio na nesto. Na tvoju zalost, Kinik, ono u sta si ti gledao zadnjih 14 godina i protiv cega si se borio je poluluda Mira Markovic zaogrnuta “Velikom Krpom” koja je amortizovala njeno ludilo pa je ta simbioza licilo na nesto. Samo da te podsjetim da su kamiondzije sa Pala nabile nogom u dupe “Velikog Vodju” pa je skiceci odleprsao u zagrljaj voljenoj. Tada je nazalost, premijer Grcke Micotakis postao kolateralna zrtva. Covjek povjerovao da “Veliki Vodja” upravalja svojim “podanicima” da je gospodar rata i mira (ha, ha). Da, Kinik, sve bi bilo isto u ostatku Juge, sa ili bez te “Velike Krpe”,. On je apsolutno beznacajan izvan Srbije. On jeste bio popularan i izvan Srbije ali samo zato sto mu je na usnama visila carobna rijec za sve Srbe Jugoslavija isto kao i Markovic. Sada u Hagu on blista i pokazuje u punom svjetlu kvalitet materijala od koga je napravljen jer ima mnogo bolji “input”, hasku optuznicu zvanu “Imperija Uzvraca Udarac”. Ako ovako nastavi postace heroj pokreta protiv “StandardOil-izacije” svijeta (ovaj izraz stoji umjesto izraza “globalizacija” koji ne podnosim u tom kontekstu). Sto sudjenje duze traje on sve uspjesnije razbija sliku stvorena od strane “Public Relations” kompanija. Naravno, ako citas komentare tih kompanija sve izgleda isto medjutim postoje zapisi sa sudjenja pa ovoga puta mozes sve sam da provjeris. Cak je i Stipe Mesic osjetio da se nesto mijenja pa se pomakao sa pozicija “Kako sam rasturio Jugoslaviju” do “Milosevicu, ti si unistio Jugoslaviju”. Da, sve ces cesce cuti da neko postavlja pitanje i slovenacke odgovornosti ako se nastavi sa ovim politickim procesima u Hagu.
Jedini nacin, po mom misljenju, da se dodje do pomirenja na prostorima bivse Juge je da svi ucesnici prihvate da su sve politicke opcije bile ravnoprvane. Da su Slovenci i Hrvati imali pravo na otcjepljenje cak i uz pomoc oruzja ali i da su Srbi imali pravo da brane Jugoslaviju takodjer uz pomoc oruzja, da su Bosnjaci imali pravo na nezavisnu BiH ali i da su Srbi imali pravo da ostanu u Jugi itd. To je bio sukob interesa raznih grupa unutar jedne zajednice koja se na zalost nije mogao rijesiti mirno i rijesio se ratom. Svima koji su se posteno borili na svim stranama a pogotovo porodicama izginulih treba odati postovanje. Kada to svi prihvate tada ostaje samo da se svi bacimo u potragu za ratnim zlocincima ako nam ti dozvolis.
Pozdrav
p.s. Nesto o Holandiji. Tacno, ovo je prekrasna i izuzetno tolerantna zemlja u kojoj bi ti tesko mogao zivjeti zbog stepena netolerancije koju pokazujes prema drugacijim misljenjima. Test za nivo tvoje tolerancije nije koliko imas prijatelja Hrvata I Bosnajka nego koliko imas prijatelja Cetnika.

#43 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 23 February 2003 - 03:15

2 Deep Space
............

Ah, evo krenusmo u kviz "Precizne srbadzijske apotekarske vage". Steta.
Hvala za nesto sto ti nazivas - "moje pljuvacne zlezde". Uvek su mi bile normalne. To je kao kod Pavlov's Dog. Kad cujem "srbadzijsko zvonce" - odmah rade. Samo sto to neki brkaju sa "Ljubavlju, ili Mrznjom sprocut Domovine". Ma ne, kod mene je to - Prezir.

Nemam ja nikakvu podsvest o Dzugasviliju. On je meni "istorijski lik" tipa onih, koje plaseci "konsumeristicki Zapad", opisuje onaj pisac, sto ga je tokom setnje pored autoputa (podsvest?), auto sutnuo u aut (S. King). Koba Dzugashvili? Njegov Bin-Laden - J.B. Tita, alias "Ljubicica bela" - to su za mene "nakazice". I nista vise. SM je samo civilizacijska anomalija, crnohumorna "serbian-hollywood" replika. Zajedno sa svim njegovim - nacelnicima "generalstabova", "predsednikovim ljudima", "ratnim psima" i ... kamiondzijama na "serbian route to Hague". U koje su neki poverovali. Istinski. Pa im i podastiru politicke, vojne i pravne formulacije. Ali, sagledane kroz zamrljanu, krnjavu lupu, sa (-) dioptrijom. Sto su dalji od "domaje" sve je veca dioptrija "legimititeta". Auh!

Nije tebe odnela voda sa "mojom" pljuvackom. Tu si ga preterao. Odnela te voda sa "srbadzijskom" pljuvkom. Sa time ja nemam veze. I nisam ja basketball-"bolid" P. Stojakovic da mastam o Karli del Ponte, kao sto on "masta" o C. Raznjatovic (naslov u "Nacionalu": Ceca mi je pomogla da pobedim!) Jadni drkadzija! On bi da brlja tamo, gde i Arkan ... Svasta.
Svako ima pravo da pozeli sta hoce, i uradi sta hoce - i da se suoci sa pravnim posledicama. Zbog cega su sada tamo, gde i treba. Finita la comedia. Komendija?

"Komendija" je sedeti medju 'olandezi i pretendovati na "redakcijsku karticu Ferala", sve izigravajuc' "nesalomivog" E.Nesa (serbian agent 000 na zadatku u Holandiji?). No problem. Dodji ovamo (bilo gde) - pa ga do mile volje igraj. Ovde ima toliko mogucnosti! A i okolina je puna razumevanja. Svakojakog - od pljuvanja, do "kalasnjikova" i "eksplozivnih naprava".

Ustav. Ima jedna knjiga gde pise da je "svet stvoren za 7 dana". A znamo da nije. Jedni napisali, drugi prepisali. Da ih pokoljemo, popalimo, streljamo, kao, malo porusimo? A u ime cega? "Svetog Ustavnog Pisma". Kada je pocetkom 90-ih u jednoj beogradskoj kafani, u WC-u pukla neka naprava, sve se kafane trenutno "junacki" isprazne. I tako sedim ja "Pod Lipom", pijem svoj "beli namestaj" (1/2 l belog i 1/2 l sode) kad ono kelner: ne bojis se? Ma ne, kazem mu ja, (pa se setim) - vise volim da poginem od bratske hrvatske ruke u omiljenoj mi kafani, nego u kukuruzistima Slavonije. I danas mislim tako. I nisam u Holandiji (svaka joj cast).

Juce bila Federacija - danas vise nije. Juce bila SRJ - danas je SiCG. Pa zar da nekog koljemo? Big deal. Ima jedan Ustav gde pise da svaki narod ima pravo da zbaci vlast koju ne zeli. I jos ako mu neko pomogne sa strane... To je prava procena. To podrzavam.

O zenama nisi trebao - dva puta sam sretno razveden. I obe ih postujem. Nisam siguran da sam bio dobar za njih, ali to je njihov izbor. I nisam se trudio da osporim njihove teznje. Neces me? - Hvala ti za istinu. Tesko je, ali se preboli. Sa prvom imam cerku, koja ima pasos ... sa sahovnicom. Normalno, moja kcerka je ispred svih Drzava (i moja bivsa). I nije ona "kucka" zbog naciona, ili brace. Moze biti "kucka" samo zbog karakternih osobina. Ali nije.

Ja da koljem, da palim, ja da ubijam? Covece, pa gde ti zivis? Pa ja kad bih video da moja "domovina" propada nacisto (a ovakvoj joj to iskreno zelim), - a ja mogao da je spasem zlocinom, jednim ljudskim unistenim zivotom - ja bih pristao da mene streljaju. Ni SM-a ne bih ubio. 'Izem ti takvu domovinu. Pa nije ljudska smrt rupa, da kroz nju svet iscuri (R.Tagore).

Bosna. Eh, sta radi "prica o nesloznoj braci i sveznju prutica" iz osnovacke citanke. Nema slozne brace. Uostalom to je cinjenica iz zivota. Stara istocnjacka poslovica kaze: u jedne kanije ne mogu dve sablje! Sta cemo sada? Nista ne mora biti jednoglasno. Jednoglasje ne postoji. Nikada nije, i nikada nece. To je ljudska fantazija. To ima svoju cenu. Koju treba platiti. Pa neka plate. Kakve to veze ima sa mnom? Kao i tvoje nabrajanje nekih skrajnutih likova iz "provincijskog cirkusa" - domaci Bormani, Gebelsi i druga bulumenta. Nisu citali istoriju? Nisu culi za maksimu "Vae victis" (tesko pobedjenima), hoce da nas razaloste suznom pricom posvecenom "onima koji su za dlaku izgubili rat"? Odlicno. Pa to je njihov rat. I oni su ga izgubili.
Jedini je problem, sto mi moramo placati za to. I treba.

Ti si u strahovitoj zbrci. Meni da spocitavas SM-a i njegovu poluobrazovanu "profesorku", "kamiondzije" i slicne nesuvislosti. Ja, da sam se borio protiv njih? Ja? Pa nisam ja Majka Tereza. Ja sam davno rekao da nas ceka novi Nirnberg. I sada ga gledamo. SM je odavno osudjen. Gledamo "operacionalizaciju". SM da "uzvraca udarac"? Cekaj dok "drmnu" Irak, pa ces da vidis kako svi "lezu na rudu".

Ja sam globalista. Pun mi je kofer "sara na svirali koji idu sa desna u levo, umesto sa leva udesno". Kao i, recimo, hiljadu jezika, o kojima niko nikad nista nije cuo, i koje nema nameru da govori. Ili, recimo - tetoviranja i "ugradjivanja skoljki" u spolovilo, pijenja kravlje krvi, mazanja blatom i izmetom - i sta sve jos zblanuti ljudski um ne smisli. Gledam to preko TV-a i gadim se. Zive kao stoka, jedu jedan drugoga, usivaju zene, bodu se strelama od trske, bauljaju u blatu - to da bude vredno "ocuvanja razlicitosti"? Ma ko voli, nek izvoli.

Jedini uslov da na teritoriji bivse Jugoslavije (kazes carobna rec, - ali probaj objasni to nekome "preko puta") dodje do pomirenja je da svi shvate da su: budale, ljudski bednici i zlocinci. Da cena mora da se plati. I da svet nije briga za njihovu "balkansku rapsodiju". Za to postoje institucije, azili. Marvu koja bi da se bode, treba dobro privezati, ponekad razdvojiti. Nepopravljivo zivince - na klanicu, u salamu istorije. Tacka.

Posteno borenje za ovo ili ono? Porodicama izginulih? Za ono, za sta su se borili - tako su i prosli. Ja da odajem postovanje budalama koji su "sa pesmom, igrom i pucnjavom" pohrlili Tanatosu? Pa kad nisu bili potrebni sebi, - sta ce oni meni?

Sebi dajem pravo da budem "egocentricni cinik". A to je (citat, malo izmenjen, ucesnika jednog foruma): ona tanka linija koja deli intelektualnu superiornost od gluposti, koju masa moze al' i ne mora prepoznati.

Bilo koja zemlja zapadnog "globalistickog" principa, zemlja je u kojoj bih mogao ziveti. America, npr. I promenio bih ime i prezime: John Donn. I kad bi me pitali za ovdasnje likove rekao bih: ne znam, pitajte njih. Ako mislis da bih u Holandiji promenio misljenje o pedofilima, samo zbog "tolerancije", - varas se. Isto tako o "cetnicima". Vrlo sam netolerantan prema gluposti i moralnoj "prljavstini". I jos jedno: brkas neke stvari. Kakav ti je to red vrednosti: "Hrvat, Bosnjak, Cetnik". Prijatelji mi mogu biti (a ne moraju) Hrvat i Bosnjak. A cetnik - nikako. Pa ne radim ja kao cuvar u ZOO vrtu.

Kad te prodju "tikovi" i "ruzni snovi" - shvatices sta sam hteo da kazem. Shvatices da se komforno moze bez "domovine", koja te je (na neki nacin) sutnula, a i ona moze bez tebe. Shvatices da ste ti i tvoja porodica vazniji nego sve drzave sveta. Nemoj propustiti sansu, tamo, u Holandiji. Jos ti se posrecilo. Svrati u neki muzej i pogledaj slike. Veoma upecatljivo. I onda, kad izadjes, videces na ulici, oko sebe - ljude, cvece i prodavnice.
To je sustina zivota.

Ostaj mi ziv i zdrav.

----------------------------------

Plasim se da Zizi dugujemo odgovor.
Srbi nece da priznaju neke stvari jer su, duboko u sebi, svesni sta su uradili.
Znaju oni istinu. Znaju da ne moze biti 10-12 istovrednih "teorija relativiteta". Pa jos da se 5-7 zagovornika te teorije nadje pred Sudom. Bez obzira na "garancije drzave", "odbranu sa slobode", "drzavni avion do Haga", ili, tamo neki neki "reciprocitet"?

Secam se intervjua u "Nasoj Borbi" sa jednim od RS "likova" (Kovacevic?), koji posle tri rakije kaze britanskom dopisniku: "mislili smo da mozemo kontrolisati situaciju, ali su stvari otisle u ... materinu i pretvorile se u Dahau".
Pa je, kasnije, na pecanju, grupa SAS-ovaca pripucala na onog bivseg sefa policije (Simo?) i kad je pao, pridje veliki crnac, pogleda ga, odrecno odmahne glavom i ... overi ga.
Tako i treba.

"Ali covek je izvrsio zlocin, on je ubio coveka!" Pa sta onda? Posto je sam ubijao, on zasluzuje istu sudbinu. Lucius Annaeus Seneca. "Epistulae morales ad Lucillium"

Jer da nije to tako, ispalo bi, da se zlocin u Srbiji (i bilo gde) isplati. Ali - ne isplati se. Gledam veceras Seselja kako se na nekom "kongresu" oprasta od clanova stranke. Samo sto placno ne zapeva pesmu "vikend ratnika" O.Mandica:

"Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem, zbog nje, zbog nje.... (valjda Karle?)

#44 darky

darky
  • Members
  • 66 posts

Posted 26 February 2003 - 02:55

Kinik,
Sta da kazem…citam tvoj post i mesaju mi se osmesi sa suzama. Evo me tu veoma daleko [znam, cisti oksimoron] zbog svog tog ludila. Ima dana kada pozelim da sam jos dalje, na nekoj drugoj planeti, ma cak i da pobegnem u neku drugu galaksiju. Medjutim ne moze se dalje od sopstvene koze. Zato sam verovatno sada ovde, na ovom forumu i citam ove tvoje redove i ne mogu a da ne posaljem par redova potvrde. Isto tako, tipovi kao Deep Space samo potvrde u meni da je dobro da sam tu gde jesam i nimalo blize jer me njihovi rezoni rastuze toliko da mi dodje da ucinim upravo ono sto ti, u nekom smislu, predlazes: da promenim ime u neku Jenny Smith, spalim rodni list i da radim na sopstvenom balkanoidnom akcentu dok ne nestane bez traga. Medjutim, ljudi kao ti ucine da, ipak, ne treba da bezim od tih korena, vec potvrde da je samo korov taj koji je kriv sto je doslo do besmisla tamo gde mi jednom bese dom. Vec sam pomislila da sam samo sanjala ono sto bese pre i da je sve bila samo laz.
Medjutim, ako je tvorevina u kojoj sam rodjena, odrasla i kojoj sam skolovana bila laz niko me ne moze ubediti da su lazni bili i ljudi koji su me okruzivali i sa kojima sam rasla, dopisivala se ili koji su, blize ili dalje, bili deo mog sveta i koji, i dan danas u to verujem, nisu hteli rat (pa na kojoj god strani da su se zadesili rodjenjem).
Nazalost, malo je takvih kao ti Kinik. Bar se tako ispostavilo.

#45 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 13 March 2003 - 20:13

Deep- nesto sam bila u poslu ovih dana, pa nisam stigla ranije.
Puno je toga napisano, pa cu samo ukratko. O ustavu, cini mi se da je sam Milosevic sa svojom masinerijom mijenjao Ustav kako mu se prohtjelo, pa ne vidim zasto bi se ostali narodi morali pridrzavati necega sto ionako nije funkcioniralo.
Ako si u braku i bilo tko od partnera zeli rastavu, sto uciniti? Recimo, zelis se rastati, a zena ti ne dozvoljava. Unajmi nekog da te premlati, unakazi, zato jer si se, eto usudio pozeljeti tako nesto. Pa nije li mogla biti toliko razumna da se rastanete kao ljudi? Isto se dogodilo i sa Yugoslavijom. Srbiji naprosto nije odgovaralo da ostane bez Hrvatske, a ocito ni bez Bosne, a ni bez Kosova. Ako je cilj bio ocuvati Yugoslaviju zasto je Slovenija ostala netaknuta? ( u usporedbi sa ostalim dijelovima).
Na dalje, i ovih dana se pojavlju svjedoci Srbi koji pricaju o ubacivanju mafije u Hrvatsku koja je plasila Srbe. Dakle-plan. Ista ta mafija koja ocito vrlo dobro funkcionira i danas. Dokaz-ubojstvo Djindjica. Previse je bio demokratican. Previse je htio "uljuditi" Srbiju. Pa se dogodilo ono sto se (bas me zanima koji je to "klik" u srpskom mentalitetu), dogadja konstantno kroz povijest Srbije: ako neces milom, onda ces silom. Politka? Ili zlocini? Jedno je suvise povezano uz drugo, a zove se zlocinacka politika kakvu je vodio Milosevic;manje je bitno da li zbog lude zene ili zbog vlastite ludosti.
Kad smo kod "sahovnice", o ustaskim zlocinima se u Srbiji pocelo govoriti tijekom osamdesetih, prije nego li je Hrvatska jos uopce bila u planu kao samostalna drzava, pa prema tome, tu nesto ne stima. Ustastvo i NDH nema nikakve veze sa Hrvatskom,i svaki normalan covjek optuzuje ustaske zlocine, medjutim Srbiji je trebala "odskocna daska" i pokretanje emocija i mrznje, a sve je to bilo dobro pripremano jos za vrijeme kad nitko o ratu nije sanjao, a niti se pojavio Tudjman na vlasti. Sahovnica mozda nekome smeta, ali sama zastava, pa ukljucujuci i sahovnicu nema u sebi nikakve lose simbole, a ako hoces mogu ti rastumaciti sto koji simbol na zastavi predstavlja. To se inace zove heraldika.
I na kraju, posto sam rodjenjem vezana uz Vojvodinu, zanima kako komentiras Milosevicev potez kad vise nije bilo "uputno" da se bilo tko izjasnjava kao Hrvat, a cak je uvedena i kategorija "Bunjevaca" kao nacionalnosti sto je cista i notorna glupost, jer bi se, po toj logici, isto trebali izjasanjavati Sokci, ili Zagorci, ili Dalmatinci.
I na kraju, daleko od toga da je Hrvatska, to jest ono sto se dogadjalo u ratu, bilo sjajno i bez mrlje. Ali nakon odredjenog vremena postaje isuvise jasno tko je, kako i zasto, zakuhao cijeli taj balkanski lonac. Milosevic je imao vojsku u saci. Tada se zvala JNA, ali zanimljivo je da su iz iste izasli Hrvati, Slovenci, Makedonci, a ostali uglavnom Srbi. I onda su krenuli tenkovi. Ne znam zasto. Zbog zastave? Pa i mi smo gledali pijane cetnike s kokardama na glavi, pa nismo isli "branit" Hrvate u Srbiji od istih.(Bit ce mesa, klacemo Hrvate) Postoji razlika, samo pitanje je jesi li u stanju uvidjeti razliku. Ako nisi, tvoja stvar.
I jos da dodam. Hrvat, Bosnjak i cetnik ne spadaju u isti kos. Ne znam da li ti je to jasno.
Pozdrav