Jump to content

Photo

Jedna prosta rec

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#16 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 02 February 2002 - 02:27

Zorana,

Nije vise problem sto se sada ipak gledamo po naciji.Poslije svega sto se desilo nije to ni nenormalno. Napokon smo uvidjeli da postoje razlike. Ali problem je u medjusobnom uvazavanju.Dakle tu treba vise razumijevanja i strpljenja i ne treba pokusavati vise nikoga ubijedjivati da smo svi isti.
Nismo i nemozemo nikada biti. Svi mi imamo svoje vjere i vrijednosti i veliki smo onoliko koliko mozemo jedni druge da uvazimo kao takve i nikako drugacije.

Lazyboy,

Asimilacija je u ovim zemljama u kojima zivimo neminovna i nije iskljuceno da (ponekad nesvjesno) preuzimamo neka ponasanja i osjecanja sredine u kojoj zivimo. Ne bih to nazvao gubljenjem identiteta ili nacionalnosti u pravom smislu, vec stavljanjem na iskusenje ubijedjenosti u svoja vjerovanja i ubijedjenja da se svijet oko nas moze samo kroz nasu prizmu posmatrati.

Sve ima svoje cijene pa i nasa ubijedjenja da smo uvijek bili u pravu, ali kada se ipak nadjete u drustvu u kome ne dominira fluid nacionalne nesrece shvatite da postoje i malo drugaciji pogledi na ljude oko sebe i da smo ipak u najvecem dijelu bili kaznjeni od samih sebe.

#17 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 04 February 2002 - 00:42

Crnogorac, sta god da se desilo, desavace se i dalje, ne tebi ili
meni; uvek ce biti dobrih ljudi i losih ljudi, a sve u cemu se razlikujemo bi trebalo da nas medjusobno obogati i spaja, a ne razdvaja.

Postoji medjutim problem kad neko a priori ne zeli da ima normalan civilizacijski odnos samo zbog tvoje nacionalnosti ili vere.
Takvih ljudi je puno, mnogo vise nego sto ih je vecina ovde svesna.
Mogu neko vreme da zive kao normalnim 'nepredrasudnim' zivotom dok
ih neka od sitacija ne isprovocira, mozda da i sebi otkriju pravo lice.

#18 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 05 February 2002 - 00:07

Nije takvih ljudi puno,naprotiv, nego smo mi naucili da ih lako prepoznajemo i odmah mislimo da im se moramo pridruziti...

#19 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 10 February 2002 - 04:59

ti ovime ipak pobijas samoga sebe

#20 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 12 February 2002 - 03:28

Jel'zbog toga sto ih vidim ili zbog toga sto ih napadam?

#21 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 16 April 2002 - 23:19

Zorana,
'bratstvo i jedinstvo'
koje pominjete i stavljate u moj kosh, apsolutno nema nikakve veze sa mojim stanovistima.
Bio sam i suvise malji dete kada se raspala drzava gornjeg koncepta, i meni to ne znaci apsolutno nista.
Bilo mi je impresivno sresti ove ljude, nakon decenije, i saslusati njihovu jednostavnu i toplu ljudsku pricu, slusati po hrvatski i po bosanski a odgovarati na beogradzanskom.
Vasa primedba je trapava te i ne stoji, a i molim da mi ne poturate na ozbiljnim i licnim temama ove debilne smajlije, ako mo'e, ako ne mo'e, ta nemojte se javljati.

Serhio Guerrero

#22 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 April 2002 - 03:12

Samo za lazyboya (autora najruznije izjave koju sam ikad video na forumu, one o 11. septembru):

Nismo mi "izgubili osecanje naciona" i postali "kao ovi sto su nas ugostili". Ti (i tebi slicni) i ja (i meni slicni), mi smo oduvek bili razliciti, i u sred Beograda, i bilo gde.

Imao sam srecu da odrastem u zemlji koja je bila deo sveta (poslusaj "devedesete" od panonskog mornara za referencu). Nisam imao nesrecu ove mladezi, a la lazyboy, zorana* da odrastem u jednoj prokletoj avliji, debelim zidovima samo- i spoljne izolacije odvojenim od celog sveta.

Nismo mi izgubili osecanje "naciona", jer ga verovatno nikad nismo ni imali u nekoj znacajnijoj meri. Po meni to je jedno strogo atavisticko osecanje (ako znas sta je atavizam). Mi smo deca rock'n'roll-a i taj osecaj nismo izgubili.

#23 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 18 April 2002 - 09:15

Da.
Uopcer, sta je to nacion? To je budalastina i izmisljotina, to nema veze ni sa cim i ne odredjuje nista. To je tvorevina novijeg datuma /as early as mid-19th centurion/. Eto, dotle se nismo prepoznavali/razlikovali sa takvim kriterijumom, recimo, spavali smo dva veka i sada se budimo.
Hoces li se druziti sa covekom ako razumes njegovu pricu, ili ako on ima prisiveno 4 S na reveru?

Ja sam naucio da od ovih '4 S' bezim glavom bez obzira kano od crnog djavola.

#24 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 18 April 2002 - 14:12

Srle, mili stvore, na ovo tvoje

"Ja sam naucio da od ovih '4 S' bezim glavom bez obzira kano od crnog djavola."

samo da zamolim: javljaj gde bezis, da se u bezaniji nadjemo i druzimo.

#25 CoSMoPoLiT

CoSMoPoLiT
  • Members
  • 1 posts

Posted 08 September 2002 - 03:25

svi smo mi pomalo bijednici-
odrasli na salami i cudnoj muzici...

#26 suki

suki
  • Members
  • 7 posts

Posted 09 September 2002 - 15:38

Malo sam zakasnio ovdje ali nema veze. Sto hiljada puta sam citirao premudrog IVU ANDRICA, i nije me sramota opet jer je to najveca istina koju sam ikad u zivotu cuo, a na zalost i dozivio: "Dodje vrijeme da pametan zasuti, budala progovori, a fukara se obogati." To je ono sto se nama dogodilo i niko me ne moze uvjeriti da je drugacije. Vec sam pisao na forumu o izvinjavanju Kostunice neke stvari, pa ako se ponavljam izvinite, ali u sustini to je sve isto. Srdjane, vjeruj mi na rijec da se nemas potrebe nikome izvinjavati jer, bar bih rekao po tvome poimanju stvari, nemas ni potrebe stoga sto ti nisi nikome nista nazao ni ucinio, a oni sto bi trebali da se izvinjavaju ti jos dugo to nece uciniti, a to su tipovi kao otprilike onaj Indy. Obicni smrtnici se u svoj toj situaciji najcesce izgube, i krecu inertno, a sta mislis kad tek po ANDRICEVOJ kategorizaciji "budale i fukare" imaju pod rukom TV, novine, poslusnike i jos mnogo toga onda se desi Jogurt-revolucija, milion na Kosovu Polju, milion na Uscu ili sta ti ja znam sta sve ne, pun "NACIONA?", a nas veliki skrbnik dobije odresene ruke da radi sta hoce, jer pobogu pa narod stoji iza njega. Sto se tice prijateljstava ja svoje neke prijatelje nisam ni vidio ni cuo nekih 11-12 godina, ali dobro znam gdje su i sta rade, a isto tako i oni za mene, jer opet imaju neki treci pravi ljudi koji prenose pozdrave i informacije tipa "gdje su?" i "sta rade?". A najgori su u svemu ovome bili poltroni koji su u SFRJ bili dobri komunisti, samoupravljaci, sindikalci i uzorni gradjani, a zatim se vrlo brzo i vjesto "prestruktuirali" i prilagodili vremenu. Ja sam zivio u Hrvatskoj i znao sam i neke ljude koji su jos u onom rezimu bili obiljezeni kao nacionalisti, a mogu ti reci da se dobar dio njih pokazao vecim demokratama i mnogo tolerantniji nego oni koji su se krili iza crvene knjizice. A za Indija ako jos cita ovo da kazem da malo mrdne iz BGD-a i prodje po vani pa ces se uvjeriti da nasi ljudi vani imaju puno jacu nacionalnu svijest nego ovdje, ali je pretezno gradjena na normalnijim osnovama nego ovdje, jer sigurno nikoga nije sinoc posle basketa sram reci da je Srbin, a u nekim ranijim vrmenima im je sigurno bilo tesko. Sto se tice muslimana u USA, to je vec psihologija mase, a oni koji razradjuju poteze u velikim partijama itekako racunaju na to, a to ti je ona prica odozgo o gubljenju obicnih smrtnika i inertnom kretanju. I sad mi ovaj cas pade na pamet. Znas li Indy da je u jednom hrvatskom gradu jedan od najgorih i najbeskrupuloznijih ustasa bio srbin koji se 5-6 godina prije rata tu doselio i ozenio. Vjeruj da je taj bio sa druge strane isti bi bio takav prema hrvatima i mozda bi bio tvoj heroj i idol nacionalne svijesti, a u stvari to ti je poltron, ljigavac, gnjida i nikakav covjek pa makar bio i sto puta srbin.

#27 my5thnickname

my5thnickname
  • Members
  • 397 posts

Posted 11 September 2002 - 03:27

salame nemaju pojma.

#28 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 23 January 2003 - 17:39

suki:
Ja sam zivio u Hrvatskoj i znao sam i neke ljude koji su jos u onom rezimu bili obiljezeni kao nacionalisti, a mogu ti reci da se dobar dio njih pokazao vecim demokratama i mnogo tolerantniji nego oni koji su se krili iza crvene knjizice.  

Kapiram ovo. Bas taj covek sto bese na tom sajmu knjiga (hmm, izgleda mi kao prosli zivot), Zagrepcanin, mi kaza da su on i jos neki ljudi licno urgirali svojedobno da se Seselj oslobodi iz politickog zatocenistva?
Cudno se preplice ovaj zivot, ne?

#29 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 23 January 2003 - 19:29

Mislim da nema puno veze gdje ko zivi, nego tko je kakva osoba i koje vrijednosti su mu na prvom mjestu. Ja sam cijeli rat provela u Hrvatskoj gdje sam i danas, i imam prijatelje na svim stranama ex - Yuge.
Ono sto po mom misljenju, moramo nauciti mi koji jos uvijek zivimo na ovim prostorima, jest tolerancija, oprastanje i postivanje, drugoga, to jest uvazavanje tudjih razlicitih stavova, a ne da se odmah koljemo. U Europi, konkretno, Holandiji, zivi jako puno ljudi svih vjera, rasa i nacija - i naucili su zivjeti jedni s drugima i jedni pored drugih. Naucili su sto uistinu znaci tolerancija.
Netko je ovdje spomenuo da su oni koji zive vani izgubili svoj nacionalni identitet. Netocno. Mislim, da je mozda kod njih izrazeniji, nego kod nas. Biti svjestan svoje nacije, ne znaci nuzno, mrziti sve ostale nacije, i ne znaci se prema drugima odnositi s prezirom.
I na kraju, opet je najvaznije od svega kakav je tko COVJEK, bez obzira koje je vjere, rase, ili nacije. Tako ja poznam divne Srbe i Crnogorce i Bosance i Hrvate.... A poznam i malo manje divne....neovisno o tome tko su. Ima Hrvata s kojima nikad ne bih sjedila u istoj prostoriji, i bas me briga sto je Hrvat....radi se o istisnkim ljudskim vrijednostima koje se na svu srecu nisu izgubile na ovim prostorima bez obzira na sve mrznje i gadosti koje su se dogadjale...
U to ime, pozdrav svima!

#30 catweazle

catweazle
  • Sleepers
  • 43 posts

Posted 26 January 2003 - 20:21

Ziza:
Ono sto po mom misljenju, moramo nauciti mi koji jos uvijek zivimo na ovim prostorima, jest tolerancija, oprastanje i postivanje, drugoga, to jest uvazavanje tudjih razlicitih stavova, a ne da se odmah koljemo.

I ako nisu umrli prirodnom smrcu ili ubijeni maljem,nozem,srborezom, spaljeni,baceni u jamu, onda zive i danas danji srecni , u miru i u dusevnoj blagodeti institucionalnog katolicizma s'novim identitetom i novom putovnicom.

Za sve van ovih prostora vazi: Koljite se i dalje do poslednjeg mililitra krvi!

[ Izmena poruke: catweazle na dan 2003-01-26 20:31 ]