Jump to content

Photo

Forum B-92

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#16 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 19 April 2007 - 13:25

QUOTE(Massive_Attack @ 19 Apr 2007, 03:05)
Hm. Cudno mi,... mysql_pconnect, jer znam da ova funkcija ostvaruje obicnu vezu ka bazi.

mysql_pconnect

#17 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 24 April 2007 - 17:56

QUOTE(Ajvoks @ 15 Apr 2007, 20:55)
Koliko ja znam, Forum B92 radi na prilično jakom serveru (neki dual Opteron). Znači nije problem ni u tome. Ono što verovatno jeste problem je skalabilnost. Po mom iskustvu, ako server isporučuje oko  200.000 otvorenih dinamički kreiranih strana dnevno, sa po 8 upita, (pretpostavljam da je poseta foruma tu negde, a koliko se sećam 8 je prosek upita baze koju koristi IPB po jednoj otvorenoj strani), to znači da bi prosečno bilo dovoljno oko max 10-tak konekcija. Ovde međutim verovatno imamo famozni problem zaključavanja tabela. Pošto na Forumu B92 search radi vrlo brzo (kad radi), to znači da se koristi FullText Search, ako se koristi FTS to znači da je tabela sa postovovima (koja mora biti prilično velika) u MyISAM formatu koji koristi zaključavanje na nivou tabele, što znači da kad upisuje novi ili izmenjeni post u bazu ili neko radi pretragu, svi ostali čekaju dok se ta operacija ne završi. Tu se za čas nakrca maksimalan broj konekcija, tako da je svejedno da li ih je 10 ili 100 ili 1000.

...

Sa druge strane, ako bi se koristile InnoDB tabele ne bi bilo tih problema ali ne bi bilo ništa ni od full text searcha, samim tim funkcija pretraživanja bi bilo totalno neupotrebljiva. Autori web aplikacija (moja malenkost uključena) poslednjih godina to rešavaju tako što koriste MySQL InnoDB tabele za smeštanje sadržaja, a fulltext indexe i pretraživanje prepuštaju Apache Lucene-u. Nažalost, IPB koliko vidim ne podržava ništa slično Lucene-u (ili MyISAM FullText Search ili ništa).

nesto razmisljam... ako je ovo tacno, nije li to zgodan nacin da se odradi DoS napad?
(registrujes 10 korisnika - robota koji pice na smenu full text search)

#18 jvujuc

jvujuc
  • Members
  • 543 posts

Posted 24 April 2007 - 18:32

Jel moze neki komentar od zvanicnih na ovu diskusiju?

#19 Ajvoks

Ajvoks
  • Members
  • 666 posts

Posted 24 April 2007 - 18:37

QUOTE(Zverilla @ 24 Apr 2007, 18:56)
nesto razmisljam... ako je ovo tacno, nije li to zgodan nacin da se odradi DoS napad?
(registrujes 10 korisnika - robota koji pice na smenu full text search)

Nije.

Ništa lakše nego napraviti zaštitu od takvog napada: pošto IPB-ov search kao i search svake krštene web aplikacije radi po principu search sesija - pretraga se obavi jednom a onda se pronadjeni rezultati smeštaju u privremenu tabelu, kako bi se omogućila paginacija pronađenih rezultata bez potrebe da se pretraga vrši više od jednom. Pošto se pretraga radi pomoću sesija sam IPB može da ograniči koliko će search sesija moći istovremeno da bude aktivno.

Druga stvar, ovde ne možeš da registruješ ni normalan account a kamo li 10 botova biggrin.gif

Ali generalno, na nekom glupo napisanom softveru i forumu koji bi omogućavao slobodnu registraciju članova, ovo bi moglo da se zloupotrebi.

#20 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 09 May 2007 - 09:07

QUOTE(jvujuc @ 24 Apr 2007, 19:32) <{POST_SNAPBACK}>
Jel moze neki komentar od zvanicnih na ovu diskusiju?

Kao prvo da svima kazem " Welcome" smile.gif
Nadam se da su zvanicni resili problem opterecenosti servera u ovih 9 dana koliko forum nije radio.
Unapred hvala i zelim im jos milion novih forumasa rolleyes.gif

P.S.
Svidja mi se New IP Board style.

#21 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 09 May 2007 - 10:15

Izgleda da su to resili time sto su namestili da sesije traju izuzetno malo, ili time sto se ne proverava svaki put u bazi da l' je neko logovan (na osnovu cookie-a) sto dovodi do situacije da svako malo iskace - Log In...

#22 kikii

kikii
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 09 May 2007 - 11:32

Što je potpuno bezveze i iritirajuće pogotovo što možeš da čitaš samo kada si ulogovan. A i slova su mi nekako čudnjikava, nečitljivija.

Edited by kikii, 09 May 2007 - 11:33.

#23 bukem

bukem
  • Members
  • 273 posts

Posted 09 May 2007 - 11:38

_

Edited by bukem, 09 May 2007 - 16:52.

#24 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 09 May 2007 - 12:17

Nadajmo se da nije, isuvise je frustrirajuce da bi bilo upotrebljivo...

Sto se slova tice, ja ne vidim nikakvu razliku - ista stara Verdana, zacinjena malo Arial-om cini mi se...

#25 Moderator

Moderator

Moderator

• Members
  • 132 posts

Posted 09 May 2007 - 13:48

Da li i dalje postoji isti problem?

Verovatno nije u pitanju kratka sesija nego novi security feature IPB-a koji očito ne funkcioniše baš najbolje. Sad je isključen, pa prijavite da li se i dalje dešava.

Fontovi jesu promenjeni i to tako što su dodati Lucida Grande i Geneva kao osnovni fontovi. Većina Windows korisnika ih nema pa na njih ne utiče, njima su i dalje Verdana i Tahoma osnovni fontovi. Ali zato će svih 10 korisnika sa Mekintošima verovatno pozdraviti nove fontove.

Takođe je promenjen i search engine o kome je ovde bilo reči. Umesto MyISAM FullText searcha sada koristimo eksterni search modul koji koristi Sphinx. Za sada bi se reklo da ćemo zaboraviti na "Too Many Connections" greške, mada je još uvek rano za zaključke ovog tipa.

#26 kikii

kikii
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 09 May 2007 - 14:16

Da, problem je ostao. Izbacuje nakon malo dužeg zadržavanja (pisanje poruke od 10-15 redova).
Genevu imam, ali ovu drugu ne (tu su razne lucide, ali ne i grande). Ne znam, meni su latinična slova očajna, ćirilica je ok.

Edited by kikii, 09 May 2007 - 14:17.

#27 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 09 May 2007 - 15:06

QUOTE(Moderator @ 9 May 2007, 14:48) <{POST_SNAPBACK}>
Da li i dalje postoji isti problem?

Verovatno nije u pitanju kratka sesija nego novi security feature IPB-a koji očito ne funkcioniše baš najbolje. Sad je isključen, pa prijavite da li se i dalje dešava.

Radi bolje, tj. sad me vise ne pita da se logujem, a videcu sad da l' ce me pitati isto pitanje pri ovom pokusaju replike...

Edit: Proslo bez problema smile.gif

Edited by incognito, 09 May 2007 - 15:06.

#28 kikii

kikii
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 09 May 2007 - 15:54

Hmm, evo gledam forum od kuće i sada su slova normalna, tj. uobičajena. Možda mi je na poslu problem što imam Geneva font, a nemam Lucida Grande (kod kuće nemam nijedan).

#29 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 09 May 2007 - 15:57

mene jos nijednom nije izlogovao od jutros, ali izgleda da sam jedan od onih 10 korisnika na meku koji se raduju novim fontovima biggrin.gif

#30 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 09 May 2007 - 17:51

Ne znam da li je problem sa fontovima, ali ja jos uvek ne mogu da quotujem tekstove na cirilici sa mog meka (tekst se pojavljuje u formi upitnika). Nisam imao ranije taj problem - pojavio se tek poslednjih 2-3 meseca. Jel ima neko resenje za to?