Jump to content


Photo

Pohovani kackavalj


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 Limma

Limma
  • Members
  • 1,109 posts

Posted 12 April 2007 - 15:56

Molim uvazene poznavaoce i ljubitelje istog da mi kazu svoje misljenje o tome, koja vrsta kackavalja (zutog sira) je najbolja za pohovanje?

#2 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 12 April 2007 - 16:00

jao kad se setim pohovanog karavana* kojeg je neka moja baba-tetka pravila. uh, sidu je lecio!

da li ima da se kupi karavan u srbiji?

*onaj madjarski dimljeni sa crvenim omotom i nacrtanim kamilama

#3 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 12 April 2007 - 16:04

ijaooo gde me nadje!!
sa tartar sosom mljac
pa jos da je, na primer, u vrucoj lepinji
neka goji kol'ko 'oce, od toga se uvek posteno odvalim i nije mi zao

#4 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 12 April 2007 - 17:33

QUOTE(paculla @ 12 Apr 2007, 17:00)
*onaj madjarski dimljeni sa crvenim omotom i nacrtanim kamilama


Karavan smile.gif taj madjarski [dobar]

Pa pravog pirotskog kackavalja u Srbiji izgleda da nema vise u prodaji sad.gif Sve plasticnjaci jbt. Bolje je da je [sir] tvrdji [stariji] & masniji.

Princip:
Brasno-jaja-prezle [jaja-prezle jso jednom] & lagana temperatura ulja.

Intresantno je i grcka feta [ne ona zgusljiva bez rupica] nego ona koja lici opet na beli pirotski, ili mavrovski beli sir. U foliju sa malo maslinovog ulja pa u rernu. Otvoris pospes oreganom.

#5 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 12 April 2007 - 18:28

ta grcka feta je jos bolja ako stavis red paradajza pa red fete pa malo maslinovog ulja, bibera pa u rernu... kad izvadis pospes s malo origana, bosiljak ko voli... moze i vise slojeva, zavisi za koliko ljudi kuvas. domaci hleb... i napred!

oni gnjecavi sirevi tipa bri, kamamber... to je isto dobro kad se ispohuje, jos ako ima nekog nakiselog dzema ili pecenih sljiva uz to - strava.

Edited by Adam, 12 April 2007 - 18:30.


#6 Pavllle

Pavllle
  • Members
  • 895 posts

Posted 12 April 2007 - 23:49

Zaboravih kako se zove ali sam jeo neki grilovani kiparski beli sir i bese dobar. Ali je kackavalj ipak bolji

#7 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 13 April 2007 - 00:16

QUOTE(Pavllle @ 13 Apr 2007, 00:49)
Zaboravih kako se zove ali sam jeo neki grilovani kiparski beli sir i bese dobar. Ali je kackavalj ipak bolji


Da mozda Halloumi [kipaski] on se griluje. Super je ali se slazem da je nass pirotski kackavalj mnogo bolji [ima ga u Londonu laugh.gif onaj pravi].

Inace kackavalj potice iz Juzne Italije [Caciocavallo] Odkuda to nama i bugarima [preko grka] ??

Sistem je relativno slican dobijanju mozzarelle; sir se prvo ulije u kalupe, kada odstoji nekoliko nedelja, pa se reze na trake koje se na pari omeksaju. Sir se 'premesi' & mesa se sa krupnom solju, oblikuje i ponovo stavlja u kalup. Odstoji ... pa i do dve godine. Odatle taj sir ima listajucu strukturu.

Calabrese imaju [imali] sl. varijantu, ali opet ne tako dobru kao pirocanci & bvlgari.
Melonessa Calabrese je slican nasem kackavalju.

Grci takodje imaju varietet, koji dime. Metzavone [Metzovo-Epirus] On je obliku velike [debele] salame, taj je fantastican za pohovanje. But, mozes skoro samo u lokalu da ga nabavis.

#8 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 13 April 2007 - 00:20

Kud spomenuste pohovani kackavalj pa jos i dimljeni sa sve prezlama? Jos ako se posluzi sa maslinama i nekim dobrim vinom wub.gif wub.gif heart.gif
Taj repertoar mozete ponavljati iz dana u dan i nikada nije dosadan wink.gif
Procitah bas neki dan. Nije vezano za kackavalj ali jeste za sir.

QUOTE
Poreklo

Arapski trgovac je prelazio pustinju noseći u mešini mleko na prodaju. Jako sunce i prirodno sirište u mešini pretvorili su mleko u prve grude sira. Pred mrak, pustinjski putnik okrepio se dobrom večerom. S ovog mesta iz legende na kome je nastao, sir se sa Bliskog istoka dalje širio onako kako se širilo Rimsko carstvo. U Ameriku je stigao 1620. godine s prvim američkim hodočasnicima, kao deo tereta čuvenog broda “Mayflower”. Pripremanje sira danas je nauka ali i umetnost.

Hvala vam Arapi wink.gif

#9 Sendi

Sendi
  • Members
  • 10 posts

Posted 13 April 2007 - 13:06

Mi nabavljamo pravi pirotski, stari, mastan, slan, tvrd i uz to jos i ovcji sir. On je fenomanalan. Nikada ga nisam pohovala, nekako se roni. Jel mislite da bi moglo?
Kackavalji su sada svi nekako gumasti.

#10 kobni zelaya

kobni zelaya
  • Members
  • 925 posts

Posted 13 April 2007 - 14:28

Mogu da preporučim mali okrugli kačkavalj mlekare "Granice" - sigurno najtvrđi kačkavalj koji može da se nađe. Jedino je problem što ga nema baš svuda. Inače to je mlekara koja proizvodi i onaj gusti jogurt u beloj plastičnoj flaši sa razbacanim slovima na etiketi.

#11 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 14 April 2007 - 22:41

Elem, obzirom da je pohovani "kackavalj" nacionalno jelo u Ceskoj i najcesci fast food, mogu da posavetujem sta oni koriste.
To je edamer, neutralni i ne suvise star i aromatican sir.
Cini mi se da ga oni pripremaju mnogo bolje nego sto sam imala prilike da ga jedem pre u YU. Taj sloj brasna i jaja uvaljan u mrvice bude ovde nekako kompaktniji, savrseno opklopi sir i lepo se isprzi. Naravno, sluzi sa tatarskim umakom, uz baren krompir u restoranu ili u zemicki kad kupis na kiosku smile.gif

I dalje ne mogu da se naviknem da se u Srbiji svaki tvrdi sir zove kackavalj! I kad neko misli na edamer, cedar, masdam ili gaudu - uvek kaze kackavalj mad.gif

Edited by wegga, 14 April 2007 - 22:42.


#12 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 14 April 2007 - 23:04

QUOTE(wegga @ 14 Apr 2007, 23:41)
Elem, obzirom da je pohovani "kackavalj" nacionalno jelo u Ceskoj i najcesci fast food, mogu da posavetujem sta oni koriste.
To je edamer, neutralni i ne suvise star i aromatican sir.
Cini mi se da ga oni pripremaju mnogo bolje nego sto sam imala prilike da ga jedem pre u YU. Taj sloj brasna i jaja uvaljan u mrvice bude ovde nekako kompaktniji, savrseno opklopi sir i lepo se isprzi. Naravno, sluzi sa tatarskim umakom, uz baren krompir u restoranu ili u zemicki kad kupis na kiosku smile.gif

I dalje ne mogu da se naviknem da se u Srbiji svaki tvrdi sir zove kackavalj! I kad neko misli na edamer, cedar, masdam ili gaudu - uvek kaze kackavalj  mad.gif



Mala opaska; jel to neko novokomponovano nacionalno jelo kada koriste Dutch edammer? wink.gif [globalizacija rulez]. Ako je tamo kao ovde to fast food, onda taj poh rade ind. masine, koji je stvarno neponovljiv u domacoj radinosti. But, bar sto se hol. tice to ispod tog poha [kako god da ga zovu] je junk samo takav.

#13 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 14 April 2007 - 23:39

QUOTE(Limma @ 12 Apr 2007, 15:56)
kackavalja (zutog sira) je najbolja za pohovanje?

Cek malo koliko vrsta kackavalja postoji? Zuti sir je druga prica, njih ima koliko volis ali kackavalj je kackavalj, gauda je gauda, cedar je cedar...

#14 Limma

Limma
  • Members
  • 1,109 posts

Posted 15 April 2007 - 08:27

To ti je ista prica kao sa Kaladontom wink.gif . Mnogi tako zovu sve paste za zube.

#15 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 16 April 2007 - 10:54

QUOTE(Hefestus @ 15 Apr 2007, 00:04)
Mala opaska; jel to neko novokomponovano nacionalno jelo kada koriste Dutch edammer?  wink.gif [globalizacija rulez]. Ako je tamo kao ovde to fast food, onda taj poh rade ind. masine, koji je stvarno neponovljiv u domacoj radinosti. But, bar sto se hol. tice to ispod tog poha [kako god da ga zovu] je junk samo takav.


Pa nije ni novokomponovano, ali nije ni iz srednjeg veka smile.gif
U kuvaru koji je izdat pre dvadeset i nesto godina pise da je za "smazeny syr" (pohovani sir) najbolji eidam. Cesi doduse nisu znali do pre dvadeset godina ni za prsut ni za svez spanac, ali sireve su sigurno imali mnogo bolje i raznovrsnije nego mi. Pravili su razliku izmedju edamera, ementalera, chedara i sl. Secam se i ja toga, jos 1988, godinu dana pre pada komunizma sam prvi put videla svojim ocima. Predpostavljam da su sve te sireve upoznali pre dolaska komunizma i da su onda ostali ti nazivi. Kolega kaze da nije siguran da su u to doba imali kvalitet pravog holandskog edamera ali sigurno je receptura bila po uzoru na holandski a takodje kaze da je za pohovanje uvek koristen taj. Kaze da ne zna kada je ovde pocelo ludilo za "smazenym syrem", raspitace se.
Naravno i ovde je bolji u domacoj radinosti, prave to i kod kuce. Deca to najvise vole.
Kao kod nas pljeskavica - ovde pohovani sir.

Edited by wegga, 16 April 2007 - 10:56.