Jump to content

Photo

Pitanje u vezi padeza

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#76 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 June 2007 - 15:14

Postoje i imena koja imaju dva oblika vokativa (ispravno je i sa A i sa O).

#77 deedee, the

deedee, the
  • Members
  • 57 posts

Posted 19 June 2007 - 13:00

QUOTE(papapavle @ 4 Jun 2007, 05:39) <{POST_SNAPBACK}>
Ne znam za pravila (a cenim da ni ne razlikujem sva četiri tipa akcenta, nešto kao daltonizam :-), ali na beógradskom :-) se kaže "Olja", "Peđa", "Mando", "Saro".

Možda ima veze s krajem iz koga je govornik, kao što ćeš npr. u BG obično čuti "kod Mileta", dok moji drugari Čačani uvek kažu "kod Mila".

kod Mileta je od imena Mile, kod Mila bi bilo od imena Milo.

QUOTE(malosoli @ 15 Jun 2007, 11:42) <{POST_SNAPBACK}>
Možda bi mogao gospodin Klajn da se oglasi na ovu temu u vezi imena ( ako već nije).
Vokativ imena i nadimaka koja se završavaju sa slovom A, mi je malo rogobatna.
Interesuje me kako se u vokativu pravilno menjaju imena Siniša, Radiša, pa i spomenuti Manda, Irena, Ivana ...

Klajn se odavno oglasio i postoje neka pravila, a ja ću ovde prekuckati kraću verziju.
Dakle, VOKATIV:
- dobija nastavak "-u" kada se imenice završavaju prednjonepčanom suglasnikom (ć, đ, č, dž, š, ž, lj, nj, j). Biće Milošu (bolje nego Miloše), lupežu, kovaču, zmaju...
- dobija i nastavak "-e" za imenice koje završavaju na -r. Care, profesore, ali i frizeru, gospodaru (dakle, ovde se pomalo odstupa od generalnog pravila)...
- jednak nominativu je dopušten, ne i obavezan
--- za imenice od kojih je nemoguće napraviti vokativ na "-e". Mačak, patak, tetak...
--- za prezimena na -ek, -ak, -ec, -ac
--- za strana imena i prezimena na -k, -g, -h, -c
--- za prezimena na -ov i -in
--- za muslimanska imena kao Salih, Refik, Abdulah (gde se može javiti i nastavak -u)
- je uglavnom jednak nominativu kod imena na -a (Marija, Nikola, Luka, Marta, Olga)
- dobija nastavak -o kod dvosložnih imena s dugouzlaznim akcentom (Iva, Mara, Žika, Boža, Ljilja, Goca)
- ima nastavak -e kod ženskih imena koja završavaju na -ica. Isto može da važi i kod muških imena, ali gramatičari preporučuju vokativ jednak nominativu.

mislim da je to sve, valjda ne preskočih ništa bitno

#78 Irresistible

Irresistible
  • Members
  • 16 posts

Posted 19 June 2007 - 13:28

- dobija nastavak -o kod dvosložnih imena s dugouzlaznim akcentom (Iva, Mara, Žika, Boža, Ljilja, Goca)

Jel ovo nesto novo? Kad sam se ja detaljnije bavila ovim stvarima Iva je i u vokativu bila Iva smile.gif da bi se razlikovala od onoga sto se zove Ivo!

BTW, jel to znaci da i Lana spada u ovu grupu? unsure.gif Molim vas neka mi neko kaze da gresim jer mi se kosa na glavi digne kad cujem: "Lanooo!" mad.gif

#79 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 19 June 2007 - 13:30

QUOTE(Irresistible @ 19 Jun 2007, 14:28) <{POST_SNAPBACK}>
BTW, jel to znaci da i Lana spada u ovu grupu?

ne bih rekla

e da, a šta je sa Lukom?
čula sam obe varijante (i Luka i Luko) pa bih rekla da onda mogu obe, al šta ga znam

#80 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 19 June 2007 - 13:36

Jel ovo nesto novo? Kad sam se ja detaljnije bavila ovim stvarima Iva je i u vokativu bila Iva smile.gif da bi se razlikovala od onoga sto se zove Ivo!

BTW, jel to znaci da i Lana spada u ovu grupu? unsure.gif Molim vas neka mi neko kaze da gresim jer mi se kosa na glavi digne kad cujem: "Lanooo!" mad.gif

Ako je "Laaaaana" sa dugosilaznim, onda bi bilo "Laaaanoooo", samo što ja za takvo ime još nisam čuo...

Ovako je kratkosilazni, pa i u vokativu ostaje "Lana" smile.gif

#81 deedee, the

deedee, the
  • Members
  • 57 posts

Posted 19 June 2007 - 13:52

Nije novo. Naglasih baš kako je Klajn rekao (napisao). Ukoliko je naglasak dugouzlazni onda nema mesta dilemi. Pokušaj da izgovoriš ime, pa zaključi kko ga izgovaraš, je li kratko ili dugo. Kad to definišeš, dlaje je lako.
Za Lanu ne mogu da tvrdim iz prostog razloga - čula sam obe verzije ovog imena i ne mogu da znam koja je ispravna. Znam i Lanu sa kratkim a i Laaanu sa dugim a, pa ih tako i bacam u vokativ Lana i Laaano.
Zadržavanje nominativa kod nekih ženskih imena je često stvar pomodarstva, ali o tom već neću.

#82 Quizmaster

Quizmaster
  • Members
  • 1,129 posts

Posted 20 June 2007 - 16:42

QUOTE(deedee, the @ 19 Jun 2007, 14:00) <{POST_SNAPBACK}>
- ima nastavak -e kod ženskih imena koja završavaju na -ica. Isto može da važi i kod muških imena, ali gramatičari preporučuju vokativ jednak nominativu.

Baš bih voleo da čujem ko to preporučuje da se u vokativu kaže Perica, Novica, Radojica.

#83 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 21 June 2007 - 00:14

QUOTE(deedee, the @ 19 Jun 2007, 15:00) <{POST_SNAPBACK}>
Klajn se odavno oglasio

...

Milošu (bolje nego Miloše)

Milošu?

laugh.gif

...

KLAJN (Mitru Pešikanu; zavivsi i zapalivsi džoint): fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffp. U je... Dobra... Ej, Mitre, 'ajde da stavimo neku provalu za ove vokative.
MITAR: Daj malo... fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffp. Bem ti sveca. Stvarno dobra. De si nabavio?
KLAJN: Dao mi Šipka. Ej. Ej. Ej. Aj da stavimo nešto za ove vokative.
MITAR: Kakve vokative? ... Šipka? Ahahahahahahaha. Ime mu je do mojega.
KLAJN: Daj. fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffp. Fffffffffffffffffffp. E, a tvoje prezime je kao nešto bolje. Pešikan. Mora da su ti dupe pomerali u školi. Hahahahaha. Pe-der-ši-kan. Pe-der-ši-kaaaaaaaaaaan.
MITAR: ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffp. Nemoj da ti ja kažem kako su tebe u školi zvali.
KLAJN: Gulp. Nego, Mitre. Ej. Ej. Ej. Ej, Mitre. Ej, Mitre. Ajde nešto da stavimo za ove vokative.
MITAR: Koje bre vokative, jebali te vokativi da te jebu?
KLAJN: ffffffffffffffp. Ej, znam. Staviću da je pravilno "Milošu" umesto "Miloše." I, što je najbolje, za koji mesec će ceo grad da govori "Milošu." ... C dzm c dzm. C dzm c dzm. I've got the power... power... power.
MITAR: ffffffffffffffffffffffffp. Ha, ha, ha, ha, ha, haaaaaa. E, stvarno, bre, brte. "Milošu." Ybt., zamisli taj trip. "Ej, Milošu, ajde u grad sa mnom..." "Ej, Milošu, klajn ti u gaćama..."
KLAJN: Pe-der-ši-kan. Pe-der-ši-kaaaaaaaaaaan... fffffffffffffffffffffffffffp. ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
ffffffffffffffffffffffp.

#84 deedee, the

deedee, the
  • Members
  • 57 posts

Posted 22 June 2007 - 18:05

laugh.gif kjut, skoro da i mogu da poverujem u nju.
Sem onog detalja o tome da će za mesec svi da pričaju.
Pravila su oduvek postojala, pa su se isto tako oduvek i kršila. Pomenuta nisu uopšte nova, a opet ih narod bar pola ignoriše, kako onaj pismen deo, tako i ostali od kojih se i ne očekuje da znaju, a kamoli poštuju pravila.

#85 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 27 June 2007 - 19:58

Udjoh u knjizaru u Zagrebu, i zamislih se kako da tražim knjigu Pavla Pavličića.

Genitiv od Pavao je isti kao od Pavle, zar ne?
huh.gif

#86 le petit nicolas

le petit nicolas
  • Members
  • 84 posts

Posted 27 June 2007 - 20:34

bez podrobnog pregledanja teme, imam sugestijicu (zvinte ako je vec bilo) na njen naziv: ne "u vezi (padeza)", nego "u vezi sa (padezima)".

opsteforumska napomena (ne znam gde inace da je stavim): ne "bez da", nego "a da ne".

poz

#87 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 27 June 2007 - 20:49

QUOTE(le petit nicolas @ 27 Jun 2007, 21:34) <{POST_SNAPBACK}>
opsteforumska napomena (ne znam gde inace da je stavim): ne "bez da", nego "a da ne".

i opštemedijska, nažalost (pod ruku sa "od strane")

#88 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 27 June 2007 - 21:10

QUOTE(eleni @ 27 Jun 2007, 20:58) <{POST_SNAPBACK}>
Udjoh u knjizaru u Zagrebu, i zamislih se kako da tražim knjigu Pavla Pavličića.

Genitiv od Pavao je isti kao od Pavle, zar ne?
huh.gif

Da. smile.gif Pavle i Pavao imaju iste oblike za sve padeže osim za nominativ i vokativ.