Jump to content


Photo

Pocket Computers?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 MalaLala

MalaLala
  • Members
  • 91 posts

Posted 02 April 2007 - 23:38

Potreban mi je neki dzepni komp, koji mi nece zauzimati mesta koliko laptop,
a nece biti toliko j***** mali kao mobilni.
Primarna funkcija bi bila citanje i pisanje.
Ostalo manje vise.
Zelim da, kada dobijem neku ideju, mogu to i da tog trenutka napisem, a da ne moram da vadim olovku ili da se borim sa mobilnim.
Koji su vasi predlozi?

#2 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 03 April 2007 - 06:04

Palm TX ako mozes da zivis bez `Teletabis` look-a na Win Mobile uredjajima, u suprotnom Dell Axim X51v ili Dopod 838 Pro (ovo vise na osnovu hardware-a i connectivity mogucnosti posto sa njim nisam imao prilike da se duze igram). U svakom slucaju sva tri ce savrseno raditi ono sto tebi treba. Jesu malko pricey, al' heb ga, kol'ko para, tol'ko muzike.

#3 AxeZ

AxeZ
  • Banned
  • 675 posts

Posted 03 April 2007 - 10:14

ja sam ljubitelj Sharp Zaurus PDA-a..smile.gif

http://www.dynamism....3000/main.shtml



#4 MalaLala

MalaLala
  • Members
  • 91 posts

Posted 03 April 2007 - 11:24

OK, super je sve to, i ako ne nadjem ništa drugo, uzeću to,
ali postoji li džepni komp koji služi isključivo za pisanje?
Ne treba mi neki fensi uređaj, samo neka malecka pisaća mašina.
(Moje viđenje tehnologije je malo zastarelo)

#5 rafiki

rafiki
  • Members
  • 172 posts

Posted 03 April 2007 - 11:54

Postoji jedno kompromisno resenje: kupis neki PocketPC i full size tastaturu za njega. PocketPC je velicine dlana, a tastatura se sklapa i tako sklopljena nije puno veca od istog.

Pozdrav

P.S. Ovako nesto: http://www.amazon.co...d/dp/B00074U4VE

Edited by rafiki, 03 April 2007 - 11:55.


#6 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 03 April 2007 - 12:55

Palm TX je dobar izbor jer uz njega već dobiješ tastaturu i jeftiniji je od pomenutog šarpa. Ja ga imam i veoma sam zadovoljan. Za čitanje knjiga dušu dalo. E sad dolazi bitan momenat - Palm TX ne podržava srpski jezik. Za to moraš da kupiš PiLOC za srpski jezik.

PiLoc Serbian

To te košta dodatnih 39.95 USD. Nije strašno ali je bitno napomenuti ako ti treba.

#7 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 03 April 2007 - 12:59

Već par godina koristim Palm tungsten E. Na njemu mi je rokovnik, adresar, vozni red, džepna verzija Worda i Excela. Ima i MP3 player. Najviše ga koristim za čitanje, na internetu ima mnogo knjiga u public domain-u (project Gutenberg, naprimer). Moguće je downlowdovati i najnovije knjige, ali one, za razliku od Gutenberga, nisu besplatne. Ekran je 320 sa 320 pixela i slova su kao da čitaš novine (u kojima je stubac nešto širi od pravog novinskog). Za pisanje možeš da pišeš po ekranu, tapkaš po slici tastature na ekranu ili kupiš džepnu tastaturu na rasklapanje. Ako ti mobilac ima infracrveni interfejs i GPRS, možeš da ga koristiš kao modem pa da sa Palma šalješ i čitaš e-mail. To ne koristim jer mi je uvek neki kompjuter pri ruci.

Palm je jednostavan za upotrebu, brzo reaguje i jeftiniji je od pocket PC-a. Najnoviji OS je kompatibilan sa svim prethodnim verzijama, pa komotno možeš da koristiš i stare programe. Falinka je što (bar koliko ja znam) ne postoji verzija na srpskom, niti je (u engleskoj verziji) moguće ukucavati šžčćđ. Kada tekstove prebaciš na "veliki" kompjuter, moraš da prepravljaš sve te š-ove, č-ove itd. Obično pišem samo neke crtice i ideje, a i to često na holandskom ili engleskom, pa mi to ne predstavlja neki problem.

U varijante sa Microsoft Windows Mobile OS-om se ne razumem (osim što mislim da će uskoro ostvariti potpunu dominaciju tržšta). Uređaju su uglavnom skuplji od Palm-a, ali često imaju više džidžabudža (bluetooth, da mobilac koristiš kao modem i dok ti je u džepu, WiFi, ponekad ugrađen GPS). Pretpostavljam da postoji i verzija na srpskom.

Palm trenutno još uvek ima veći izbor softvera, mnogo besplatnog, ali će za koju godinu izgubiti bitku. Fabrika je i sama već počela da proizvodi modele sa Microsoft Windows Mobile OS-om umesto svog "rođenog" palmOS-a.

Onaj Zaurus sa linuxom izgleda super, ali nemam pojma da li ga je uopšte moguće naći izvan USA i Japana...

#8 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 03 April 2007 - 13:05

QUOTE(yossarian @ 3 Apr 2007, 13:59)
Palm je jednostavan za upotrebu, brzo reaguje i jeftiniji je od pocket PC-a. Najnoviji OS je kompatibilan sa svim prethodnim verzijama, pa komotno možeš da koristiš i stare programe. Falinka je što (bar koliko ja znam) ne postoji verzija na srpskom, niti je (u engleskoj verziji) moguće ukucavati šžčćđ. Kada tekstove prebaciš na "veliki" kompjuter, moraš da prepravljaš sve te š-ove, č-ove itd. Obično pišem samo neke crtice i ideje, a i to često na holandskom ili engleskom, pa mi to ne predstavlja neki problem.


Najveća mana palma je upravo taj problem sa nikakvom podrškom za druge jezike koja te tera da instaliraš fonthackV ili kupiš piLoc.
Inače može srpski na palmu bez problema. Vidi moju prethodnu poruku.

QUOTE(yossarian @ 3 Apr 2007, 13:59)
Onaj Zaurus sa linuxom izgleda super, ali nemam pojma da li ga je uopšte moguće naći izvan USA i Japana...


To je upravo to. Ja sam mesec dana obigravao oko Sony-jevog sajta pokušavajući da iskopam način da nabavim e-reader PRS-500 i na kraju odustao. Majmuni ga prodaju samo u USA.

Edited by kiklop, 03 April 2007 - 13:09.


#9 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 03 April 2007 - 13:25

QUOTE(kiklop @ 3 Apr 2007, 14:05)
Inače može srpski na palmu bez problema. Vidi moju prethodnu poruku.


Video sam je, ali tek pošto sam poslao svoju. Potražiću taj fonthackV.


Inače, pridružujem se tvojim preporukam za TX, jer je bolji model od tungstena E. Brži procesor, veći ekran, WiFi, bluetooth. Ja sam u ono vreme odabrao E kao optimum između mojih potreba i budžeta. Već preko tri godine dobro šljaka i to uz intenzivnu upotrebu, pa nemam na šta da se žalim.

#10 arrgh

arrgh
  • Members
  • 496 posts

Posted 03 April 2007 - 17:02

A možda ovo...

Edited by arrgh, 03 April 2007 - 17:02.


#11 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 03 April 2007 - 17:16

QUOTE(arrgh @ 3 Apr 2007, 18:02)


To nije za ekonomsku klasu. Preskupo je.

#12 MalaLala

MalaLala
  • Members
  • 91 posts

Posted 04 April 2007 - 01:24

Kada tako krenete da pričate o raznim modelima i pokazujete mi sajtove i slike, pođe mi voda na usta. dry.gif
ALI, NE! Moram se odupreti tom porivu, jer hoću najobičniji džepni komp bez džidžabudža kao što su bluetooth, čitanje mail-ova, GPRS itd
A najjače je kada na sajtu Palm-a reklamiraju proizvod na kome se može igrati Solitaire!
blink.gif
Kupiš jedan špil karata, pa uživaš!

Elem, ako imate još predloga, nastavite, jer još uvek nisam našao ono što meni treba,a nemam blage veze sa tom tehnologijom mini-uređaja. (a želim jedan)

#13 MalaLala

MalaLala
  • Members
  • 91 posts

Posted 04 April 2007 - 01:35

Ovaj Palm Tungsten E2 mi izgleda zanimljivo.
Palm TX je previše za mene (ima stvari koje mi nisu potrebne)

ali, sve mi nekako izgleda da su ovi novi modeli previše nabudženi
za moj jednostavan ukus.
Jel se može kod nas naći neka starija verzije Tungsten-a E ili... bilo čega?
Pretpostavljam da bi ona čak bila i jeftinija i primerenija za mene.

#14 kovik

kovik
  • Members
  • 313 posts

Posted 04 April 2007 - 03:05

Iako ne spada u PPC klasu uredjaja, nokia comunicator 9310i ima sve sto si naveo da ti treba, tj napravljen je za pregledanje i editovanje office i pdf fajlova (i jos ponesto)
+
telefon je, sto znaci da ne moras da vuces dva uredjaja sa sobom,
jeftin je (oko 300E u Srbiji)
nije pretezak (u odnosu na qwerty pda)
ekran sirine 640 pix
odlicna qwerty tastatura
bt, wifi, blablabla...
i ima series 80 implementaciju symbiana, koja, za razliku od vecine ostalih, valja.

#15 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 04 April 2007 - 12:15

QUOTE(MalaLala @ 4 Apr 2007, 02:35)
Ovaj Palm Tungsten E2 mi izgleda zanimljivo.
Palm TX je previše za mene (ima stvari koje mi nisu potrebne)

ali, sve mi nekako izgleda da su ovi novi modeli previše nabudženi
za moj jednostavan ukus.
Jel se može kod nas naći neka starija verzije Tungsten-a E ili... bilo čega?
Pretpostavljam da bi ona čak bila i jeftinija i primerenija za mene.


Ne preporučujem kupovinu polovnih uređaja. Šta god da kupiš neka bude novo. To što neki model ima neku karakteristiku ne znači da ti moraš da je koristiš. Od svih tih "džidža" ja koristim samo wifi, mail, browser i program za čitanje knjiga u elektronskom formatu. Ono ostalo i dalje postoji ali niko me ne tera da to koristim ako mi ne treba i pritom me te ekstra stvari ne ograničavaju ni na koji način.

Palm trenutno proizvodi samo modele LifeDrive, TX i Zire22. Ako i naletiš na neki stariji model to su rezerve. Ono što je loše kod starijih modela je mali ekran. Upravo zbog toga je TX dobar. Ako želiš da kucaš tekst veliki ekran je jako bitan. TX ima oko 30% veći ekran od tungstena E.

Ako je tebi ipak do nečega veoma prostog onda kupi neki sharp rokovnik. Oni su veoma jeftini i jednostavni za upotrebu. Kod njih je loše što uglavnom koriste baterije koje se ne pune i nemaju nikakvu sinhronizaciju sa centralnim računarom tako da nemaš nikakv backup u slučaju havarije.