Jump to content


Photo

Subvencionisani stambeni kredit


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#16 Tihajeza

Tihajeza
  • Members
  • 98 posts

Posted 30 May 2007 - 23:45

Ja ozbiljno razmisljam da krenem u avanturu kupovine stana na kredu, ali sam na samom samom pocetku, i nemam pojma odakle se uopste pocinje????
Da li moze neko da mi kaze (da ne pocinjem novi topik o tome) da li:
-prvo nadjes stan, pa ides u banku da trazis kredit? (kako te onda prodavac ceka sve te mesece odobravanja, a lovu za kaparu cuvam za ucesce, zar ne?)
ili
prvo ti odobre kredit, pa onda nadjes stan (da li je to moguce)?

Jel moze neko samo u grubim crtama redosled koraka.
Unapred hvala

#17 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 31 May 2007 - 07:10

QUOTE(Tihajeza @ 31 May 2007, 00:45) <{POST_SNAPBACK}>
Ja ozbiljno razmisljam da krenem u avanturu kupovine stana na kredu, ali sam na samom samom pocetku, i nemam pojma odakle se uopste pocinje????
Da li moze neko da mi kaze (da ne pocinjem novi topik o tome) da li:
-prvo nadjes stan, pa ides u banku da trazis kredit? (kako te onda prodavac ceka sve te mesece odobravanja, a lovu za kaparu cuvam za ucesce, zar ne?)
ili
prvo ti odobre kredit, pa onda nadjes stan (da li je to moguce)?

Jel moze neko samo u grubim crtama redosled koraka.
Unapred hvala

Cao Tihajeza,
nama su odobrili ovaj kredit 25.5, a podneli smo zahtev 23.04.
Procedura ti ide ovako (ovo je za Intesa banku):
1. podneses zahtev banci za preliminarno odobrenje kredita i oni ti nakon 5-6 dana daju preliminarno odobrenje i maksimalan iznos kredita koji mozes da dignes. Ovo preliminarno odobrenje ti vazi 60 dana sto znaci da u roku od 60 dana treba da pronadjes stan i predas zahtev za kredit. No nije problem ni ukoliko ti istekne, samo ponovno predas zahtev za preliminarno odobrenje i ponovno imas 60 dana.
2. nadjes stan i sa kupcem zakljucis predugovor (neoveren u sudu) i das mu kaparu (tj najbolje agenciji) od 5% (to ti je ovo ucesce u kreditu, i to ce biti navedeno u predugovoru). Mozes da das i vecu kaparu, sve zavisi koliko trazi prodavac.
3. cekas...i cekas...i cekas.....smile.gif(zahtev iz banke ide u Nac. korporaciju za osiguranje kredita i oni daju ocenu (pozitivni ili negativnu). Ukoliko dobijes pozitivnu ocenu oni salju kredit na potpis u Ministarstvo finansija i kada se tamo potpise vracaju ga u NKOSK i oni obavestavaju tvoju banku, a ona tebe. Nakon ovoga imas mesec dana da realizujes kredit tj. da zakljucis kupoprodajni ugovor.
Srecno:)
PS
Mi jos nismo realizovali kredit posto cekamo sta ce biti sa ovim porezom na prenos apsolutnih prava, ali sve su prilike da nas nece kaciti ovaj novi zakon i da cemo "baciti" 2500 eura.
Takodje imaj u vidu da mozes cekati na odobrenje kredita od 1-2 meseca. Najcesce 45 dana otprilike.

Edited by Don quihote, 31 May 2007 - 07:11.


#18 Tihajeza

Tihajeza
  • Members
  • 98 posts

Posted 31 May 2007 - 17:07

Hvala na odgovoru!
Ipak nije mi jasno, da li ovo vazi i za subencionisane kredite?

Da li se sustinska razlika izmedju obicnog i subvencionisanog kredita svede samo na visinu rate u poslednjih 5 godina? Ako je tako, da se ne petljam sa svim tim papirima za subvencionisani kredit?

#19 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 01 June 2007 - 06:46

QUOTE(Tihajeza @ 31 May 2007, 18:07) <{POST_SNAPBACK}>
Hvala na odgovoru!
Ipak nije mi jasno, da li ovo vazi i za subencionisane kredite?

Da li se sustinska razlika izmedju obicnog i subvencionisanog kredita svede samo na visinu rate u poslednjih 5 godina? Ako je tako, da se ne petljam sa svim tim papirima za subvencionisani kredit?


Razlika izmedju subvencionisanog kredita i obicnog je sto ces u subvencionisanom dobiti 20% kredita takoreci besplatno od drzave tako da se isplati petljati sa svim tim papirima.
Uslove koje moras zadovoljavati da bi digla taj kredit su:
-da u poslednjih 5 godina nisi imala nikakvu nekretninu na svoje ime
-da radis u jednoj firmi barem 6 meseci (ovo se razlikuje od banke do banke posto neke traze i da imas 2 god. radnog staza)
-da nisi starija od 45 godina
-nekretninu koju kupis ne smes prodavati 5 godina
-nekretninu koju kupis ne smes izdavati nikada
-ukoliko prevremeno otplacujes deo kredita moras otplatiti proporcionalno deo za banku i deo koji ti je dala drzava (nisu ni oni blesavi;))

Koliko se ja secam jedino sto je od papira razlicito od obicnog kredita je ta izjava overena u sudu da ti i suduznik (ako ces ga imati) nemate nikakve nepokretnosti u posedu. Ako se jos cega setim napisacu ti.
Cao

ps
ovde imas sve o subvencionisanom kreditu: http://www.nkosk.co....igate.asp?Id=32

Edited by Don quihote, 01 June 2007 - 06:51.


#20 Tihajeza

Tihajeza
  • Members
  • 98 posts

Posted 01 June 2007 - 18:09

Zaboravio si jednu jako vaznu stvar!
A to je da za subvencionisani kredit moras kupiti UKNJIZENU nekretninu, a kod obicnog moze neuknjizena. Trenutno je u ponudi na trzistu 1:40 u korist neuknjizenih, tako da se sansa da se za 2 meseca nadje dobar, povoljan, uknjizen stan svodi na minimum.

Znam da je kredit na subvenciju samo 0,5% ali ako to u praksi realno znaci da mi je manja rata osamo d 25. godine do kraja otplate (do tada cu imati valjda 3 puta placeniji posao....), onda da li vredi juriti, ako to znaci i 40 puta bolju ponudu stanova.
Ja tako rezonujem, ne znam da li sam u pravu.

#21 Sammael

Sammael
  • Members
  • 55 posts

Posted 01 June 2007 - 23:14

QUOTE(Tihajeza @ 1 Jun 2007, 19:09) <{POST_SNAPBACK}>
Zaboravio si jednu jako vaznu stvar!
A to je da za subvencionisani kredit moras kupiti UKNJIZENU nekretninu, a kod obicnog moze neuknjizena. Trenutno je u ponudi na trzistu 1:40 u korist neuknjizenih, tako da se sansa da se za 2 meseca nadje dobar, povoljan, uknjizen stan svodi na minimum.

Možeš da staviš hipoteku i na neku drugu uknjiženu nekretninu pod uslovom da je vrednost stana koji kupuješ 80% od procenjene vrednosti te druge nekretnine. Kad uknjižiš novi stan (što bi svakako trebalo uraditi) možeš da prebaciš hipoteku na njega. Ja planiram ovo da uradim...

QUOTE
Znam da je kredit na subvenciju samo 0,5% ali ako to u praksi realno znaci da mi je manja rata osamo d 25. godine do kraja otplate (do tada cu imati valjda 3 puta placeniji posao....), onda da li vredi juriti, ako to znaci i 40 puta bolju ponudu stanova.
Ja tako rezonujem, ne znam da li sam u pravu.

Pa... ne baš. Ako uzmeš kredit od 100.000 EUR (što je maksimum), kod subvencije ti daješ 5% (5.000), država 20% (20.000), a banka ostatak (75.000). Ovo znači da ti banci npr. 25 godina otplaćuješ ovih 75.000 po kamati banke, a onda državi još 5 godina plaćaš ovih 20.000 uz neku zanemarljivu kamatu.

Ako uzmeš komercijalni kredit na 100.000 EUR, najmanje učešće je 10%, što znači da moraš da daš 10.000 u kešu, a 90.000 da uzmeš od banke. Ako uzmeš na 30 godina, onda ti je glavnica 90.000 za svih 30 godina, i svih 30 godina plaćaš full kamatu.

Razlika u mesečnoj rati je dramatična (za gornji primer je rata za komercijalni kredit veća za oko 200 EUR od one za subvencionisani).

#22 Tosha2EE

Tosha2EE
  • Members
  • 99 posts

Posted 05 June 2007 - 14:47

@Don quihote

kako i ja razmisljam da pocnem da razmisljam (kakva recenicna kosntrukcija, ali zaista je tako smile.gif) o slicnoj avanturi, ako nije problem, zanimaju me jos neke stvarcice...

na sta se, zapravo, odnosi termin minimalna plata? tj. kao i vecina ljudi koji rade u privatnim firmama u tranzicionoj srbiji, razlika izmedju onoga sto mi firma uplati legalno na racun i onoga sto jos dobijem na ruke je poprilicna sad.gif da li se tu gleda to sto mi se uplacuje na racun, ili potvrda iz firme o mojim primanjima, da li se gleda prosek iz poslednjih x meseci i koliko je to x?

ono sto na sajtovima banaka nigde ne pise je koliki su propratni troskovi na pocetku, upis hipoteke, overa ugovora, interkalarna kamata, provizije za prebacivanje novca na racun prodavca i tako te stvari za koje nemam pojma da postoje ili koliko kostaju, a koje ni ne moraju sve da zavise od same banke. dakle, barem orijentaciono, koliko mogu da ocekujem da ce me te stvari kostati?

pretpostavljam da ste detaljno proucili ponudu banaka, pa bi bilo dobro da znam na koje banke da obratim paznju, tj. imaju nesto povoljniju ponudu...

i jos ako se necega setis, slobodno pisi, bicu vecito zahvalan innocent.gif

izvinjavam se ako je post malo opsezniji i/ili dosadniji, ali stvarno nisam pametan sta mi je raditi sad.gif

#23 skomi ricma

skomi ricma
  • Members
  • 2,843 posts

Posted 05 June 2007 - 14:55

Za subvencionisani kredit nije potrebno "jurenje" nikakvih posebnih dodatnih papira.

Kad je barem o Intesa-i reč, državljanstvo R Srbije dokazuje se samo ličnom kartom.

A činjenica da nisi vlasnik nekretnine (kao ni supružnik) dokazuje se izjavom o istom.

Da imaš manje od 45 godina dokazuje takodje LK.

Tako da nema velikih komplikacija, a ušteda je značajna.

Razlika od "običnog" kredita je i u tome da nekretninu ne možeš da otudjiš u roku od 5 godina, a, šatro, nemaš prava ni da je izdaješ. Mada čisto sumnjam da će neka sila da to proverava.

#24 Sammael

Sammael
  • Members
  • 55 posts

Posted 05 June 2007 - 14:55

QUOTE(Tosha2EE @ 5 Jun 2007, 15:47) <{POST_SNAPBACK}>
na sta se, zapravo, odnosi termin minimalna plata? tj. kao i vecina ljudi koji rade u privatnim firmama u tranzicionoj srbiji, razlika izmedju onoga sto mi firma uplati legalno na racun i onoga sto jos dobijem na ruke je poprilicna sad.gif da li se tu gleda to sto mi se uplacuje na racun, ili potvrda iz firme o mojim primanjima, da li se gleda prosek iz poslednjih x meseci i koliko je to x?

Minimalna plata = minimalna neto primanja uplaćena na račun u poslednja 3 meseca. U ovo ulazi plata, ali i honorari (za npr. ugovore o delu).

QUOTE
pretpostavljam da ste detaljno proucili ponudu banaka, pa bi bilo dobro da znam na koje banke da obratim paznju, tj. imaju nesto povoljniju ponudu...

Koju god da izabereš, moraš da imaš kod njih tekući i da ti najmanje jedna plata prođe preko njihovog tekućeg. Kako su razlike za subvencionirane kredite male (koliko sam ja video, a zbog toga što država propisuje pravila igre), mislim da se ne isplati menjati banku zbog ovoga. Za komercijalne kredite je druga priča...

#25 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 06 June 2007 - 07:18

@Tosha2EE

Ne znam koju banku da ti preporucim sada posto sam ja trazila banku jos prosle godine, a od tada su se menjale kamate u pojedinim bankama. Kada sam ja tada trazila najpovoljnija je bila societe generale. Societe generale inace drzi 30% trzista u Srbiji u stambenim kerditima. Kamata je tada kod njih bila 3.02+ EURIBOR.
Evo sta trebas sve da platis:
1. Procenitelja - neke banke imaju svoje i moras njih uzeti, a neke ne (ja sam platila 70eura, ali nisam iz Beograda. Tamo je verovatno skuplje)
2. Zahtev za kredit (mislim da to ide Nac korporaciji) - 30 eura
3. Advokat - ovo ti je opciono - platili smo 150 eura
4. Overen dokument u supu da ne posedujes nekretninu - 85 din
5. Kapara (ucesce) - minimalno 5% od sume kredita
Ovo je do podnosenja zahteva
Nakon odobrenja (ovo jos nismo napravili, ali rekli su mi u banci sta sve treba da se plati):
1 Overa ugovora -85 din
2. Nacionalnoj korporaciji 1.75-2.75% od sume kredita -umanjuje se za 0.25% ako imas zivotno osiguranje (ukoliko ti je LTV racio manji od 0.70 placas 1.75, a ako je veci onda 2.75. Ltv racio dobijes tako sto podelis sumu koju ti daje banka sa procenjenom vrednosti nekretnine)
3. Banci 200 eura
4. hipoteka - ovo je par hiljada dinara ne znam tacno (zavisi od visine kredita)
ima jos nekih sitnih troskova (20-30 eura), ali sam zaboravila
5. porez na prenos apsolutnih prava (5%) - ovoga valjda od 1.7. nece ni biti
6. Razlika izmedju srednjeg kursa i kupovnog kada dobijes kredit u dinarima pa budes morao da ga promenis u eure da bi isplatio prodavca

Nadam se da sam se svega setila
U svakom slucaju kada odes u banku reci da ti stave crno na belo sve troskove i to ne u procentima. Sa proceniteljima (ukoliok nisu iz banke i nemaju fixnu cenu) se cenkaj:) Advokata ne moras da uzmes, ali ja ti preporucujem da to uradis.
Sto se tice kamate savetujem ti da odes u sve banke i proveris, sve iznad 3+ euribor je puno!

Evo ti primer za societe generale(3.02%+euribor):
Vrednost nekretnine: 50.000,00
Kredit za učešće – 20% (koje obezbeđuje država ):10.000,00
Sopstveno učešće – 5% : 2.500,00
Iznos kredita:37.500,00
Mesečna rata (tokom prvih 25 godina) : 256,87
Mesečna rata (poslednjih 5 godina) : 167,09
Neophodna plata: 513,75

Edited by Don quihote, 06 June 2007 - 07:29.


#26 Markisha

Markisha
  • Members
  • 164 posts

Posted 06 June 2007 - 20:54

QUOTE(Don quihote @ 6 Jun 2007, 08:18) <{POST_SNAPBACK}>
Societe generale inace drzi 30% trzista u Srbiji u stambenim kerditima.

Ni priblizno istini...sta vise SoGe je tek na 6. mestu po stambenim kreditima u Srbiji.

#27 Markisha

Markisha
  • Members
  • 164 posts

Posted 06 June 2007 - 20:57

QUOTE(Don quihote @ 19 Apr 2007, 07:38) <{POST_SNAPBACK}>
Ukoliko je proceni na vise LTV racio ce nam biti manji i samim tim cemo placatai 1.5% nac. korporaciji, a ne 2.5%

I ovo je netacno, nkosk obracunava naknadu u odnosu na ucesce u kupoprodajnom ugovoru ukoliko je predmet kupovine ujedno i zaloga.

#28 Markisha

Markisha
  • Members
  • 164 posts

Posted 06 June 2007 - 21:23

QUOTE(swooshka @ 30 Apr 2007, 20:07) <{POST_SNAPBACK}>
mozda ce vam pomoci mali savet od mene... Posto radim u banci, izmedju ostalog i na stambenim kreditima, pouzdano znam da ISPLATA subvencionisanih kredita nema do 07. maja, a da se zahtevi (za subvenciju) primaju do 10. maja, osim ako se pre toga ne ispuni kvota za ove kredite. Takodje, svi zahtevi se odobravaju od strane NKOSK-a u roku od 2 dana, tako da ako je zahtev predat prosle nedelje, npr. u ponedeljak, odgovor je vec trebao da stigne. Sto se tice samog odobravanja, ako su svi preduslovi ispunjeni, nema razloga da budete odbijeni. Pozdrav i srecno!

Ako nije tajna, u kojoj banci radis, moze i na pm, hvala

#29 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 07 June 2007 - 11:30

QUOTE(Markisha @ 6 Jun 2007, 21:54) <{POST_SNAPBACK}>
Ni priblizno istini...sta vise SoGe je tek na 6. mestu po stambenim kreditima u Srbiji.

Ja sam samo prenela sto je pisalo u novinama u izvestaju za 2006:)
A ovo za ltv racio si u pravu. Malo sam pobrkala:(

#30 Markisha

Markisha
  • Members
  • 164 posts

Posted 07 June 2007 - 22:10

QUOTE(Don quihote @ 7 Jun 2007, 12:30) <{POST_SNAPBACK}>
Ja sam samo prenela sto je pisalo u novinama u izvestaju za 2006:)

ma kod nas novine uglavnom daju pogresne informacije, pogotovo kada pisu o bankarskom trzistu.