Jump to content


Photo

Subvencionisani stambeni kredit


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#1 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 02 April 2007 - 15:33

Molim vas da napisete vasa iskustva sa ovim kreditom. Koliko dugo ste cekali? Da li je moguce da se ceka na odobrenje ovog kredita 3 meseca??? Da li drzava uglavnom odobri sve zahteve za ovaj kredit ukoliko se zadovoljavaju uslovi? unsure.gif

#2 ljtruba

ljtruba
  • Members
  • 104 posts

Posted 03 April 2007 - 02:48

Znam ljude koji su sve zavrsavali za mesec dana. Znaci banka, nac. korporacija, ministarstvo finansija i na kraju Parivodicev potpis.

Ako imas uslove ne postoji logican razlog da ne iskoristis ovu pogodnost

#3 skomi ricma

skomi ricma
  • Members
  • 2,843 posts

Posted 03 April 2007 - 10:03

Znam i ja za kredit zavrsen za tacno mesec dana.

Ali mislim da je realnije oko mesec i po, do dva.

Ne znam da je neko cekao 3 meseca, ako izuzmemo ovo Parivodicevo zajebavanje.

Mislim da odobravaju sve, sem ako te ne ulove u nekoj birokratskoj gresci - ugovor i svi papiri moraju zaista biti napisani tacno do poslednjeg zareza.

#4 T&S

T&S
  • Members
  • 22 posts

Posted 03 April 2007 - 16:32

Evo mi smo predali zahtev sa svom papirologijom 8. februara, zahvatio nas je zastoj zbog Parivodićevog previda, zatim su nas zvali iz banke da dođemo i uplatimo 30€ za troškove NKOSK, što znači da je kredit osiguran i evo sada čekamo da se ovi lakrdijaši pokupe i reše situaciju da bi "ministar" mogao da potpiše dozvolu za isplatu subvencije.
Sreća u celoj priči je što kupujemo polovnu nekretninu i što je prodavac toliko normalan da kapira situaciju i ne pravi nam problem, već čeka zajedno sa nama. Mogu da zamislim kako je ljudima koji kupuju nešto u izgradnji ili su pod ugovorom sa nekim određenim rokom...ko će njima nadoknaditi novonastale troškove izazvane svim ovim glupostima? Ili, ko će recimo nama nadoknaditi troškove interkalarne kamate koja će nas zakačiti zbog neodobravanja kredita na vreme?

#5 olivapopajevic

olivapopajevic
  • Members
  • 134 posts

Posted 05 April 2007 - 07:23

Evo, mi smo digli stambeni kredit pre malo više od godinu dana i za tih mesec, dva koliko je trajao proces odobravanja, nekoliko puta su promenili pravila i neophodnu dokumentaciju. Između ostalog, od petka do ponedeljka su drastično smanjili iznos koji se u sudu plaća pri dizanju hipoteke, a mi smi uplatili 600 evra u četvrtak. Zatim, taman smo mislili da je to to, kad su uveli novo pravilo i onda smo morali da priložimo i umrlicu oca mog muža, što je produžilo celu stvar jer je morala da se šalje iz Novog Sada. Nama je sve, naravno, bilo hitno, jer smo već potpisali predugovor i imali rok. Zašto im je potrebna umrlica, to stvarno ne razumem...Dok smo se raspitivali u banci, dali su nam jednu informaciju koja se tiče maksimalnog iznosa koji možemo da dignemo, mi uradili kalkulaciju koliko će da košta stan, koliko renoviranje itd. i kad smo predali papire...a ne, ne može tako puno, može manje. Mi smo najglupljoj službenici na svetu rekli: ali pogledajte, ovo je Vaš rukopis, Vi ste rekli da može, a ona je 15 x ponovila istu rečenicu: maksimalni iznos kredita koji možete da dignete je...kao pokvarena ploča.

Ja bih bila optimista po pitanju odobravanja kredita, jer se državi itekako isplati da ti uzmeš kredit, jer plaćaš neke procente Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita i hipoteku i ovo i ono, i naš kredit koji je bio manji od 30 000 evra, morali smo da platimo banci i državi više od 2000 evra.

Dakle, ceo proces je jako stresan i treba na vreme nabaviti bensedin, ali evo, mi smo u našem stanu i rata je ipak manja od kirije koju smo morali da plaćamo.

Srećno! smile.gif

#6 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 12 April 2007 - 22:46

Evo danas smo ponudili cenu za kucu i cekamo sutra do 12 sati da se zena odluci. Problem je sto se njoj zuri i bojim se da ce u ugovor postaviti neki rok do kojeg joj moramo isplatiti:( Sta se desava ako zakasnimo? Da li u tom slucaju ona moze da raskine ugovor i zadrzi kaparu? Sta da stavimo u ugovor da se osiguramo od ove nase "azurne" drzave?
Da li neko zna da li se mozda ovaj kredit sto se samo osigurava kod nacionalne korporacije brze dobija? Pitala bi sluzbenice u banci, ali su se do sada pokazale kao papige koje su nacuile fraze i u vecini slucajeva potpuno beskorisne (cas izuzecima).

#7 olivapopajevic

olivapopajevic
  • Members
  • 134 posts

Posted 13 April 2007 - 07:27

Mi smo prvo potpisali predugovor (tad smo dali 10% kaparu), pa kad je legao kredit, tek onda smo potpisali ugovor o kupoprodaji stana. Mislim da je davanje nekog roka ipak očekivana stvar, jer mora i prodavac nekako da se zaštiti. E tu treba imati sreće i nabasati na korektnog i predusretljivog prodavca. Po zakonu, mislim ne da sam pravnik, nego su mi tako rekli, prodavac ima pravo da zadrži kaparu, ako ti ne platiš dogovorenu sumu do dogovorenog vremena. Mi smo imali sreće sa prodavcem koji nam je dao čitava 3 meseca + što je pristao da se u ugovor stavi sledeća klauzula:

ukoliko kupac ne dobije stambeni kredit u roku od 01.03.2006. godine, prodavac se obavezuje da vrati kupcu -------evra, kao iznos primljen na ime kapare i to u roku od 8 dana od dana prodaje predmetnog stana drugom kupcu

Službenice ponavljaju tekst kao papige i ja mislim da je to deo njihove obuke. Nedavno sam pročitala da je suština pregovaranja u tome da stalno i doslovno ponavljaš istu stvar. To se isto nama desilo i mi smo morali da odustanemo od rasprave, jer nije vodila ničemu. To ti je jednostavno, take it at leave it.

#8 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 19 April 2007 - 06:38

Evo pocelo je!!! Juce smo potpisali predugovor i dali 5% kapare i u ponedeljak podnosimo zahtev za kredit. Nesto me zanima, na ugovoru je cena 52 500 eura, ali kuca je dosta velika 168 kvm i procenitelj je rekao da je moze proceniti i na vise ukoliko zelimo. Ukoliko je proceni na vise LTV racio ce nam biti manji i samim tim cemo placatai 1.5% nac. korporaciji, a ne 2.5%, ali ne znam da li onda i porez na promet placamo na tu procenjenu sumu ili na sumu iz ugovora?!
Covek nam je dao vec kljuceve od kuce i rekao da se uselimo, ali je mene i muza frka, ako se nedaj boze nesto desi opet sa ovim privremenim finansiranjem i budemo morali iseljavati, a stan otkazemo.
Sta da vam kazem, situacija je takva da cu danas ici da kupim nesto za smirenje jer uopste ne mogu da funkcionisem normalno od nervoze.
sad.gif

#9 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 19 April 2007 - 12:00

QUOTE(Don quihote @ 19 Apr 2007, 08:38)
Evo pocelo je!!! Juce smo potpisali predugovor i dali 5% kapare i u ponedeljak podnosimo zahtev za kredit. Nesto me zanima, na ugovoru je cena  52 500 eura, ali kuca je dosta velika 168 kvm i procenitelj je rekao da je moze proceniti i na vise ukoliko zelimo. Ukoliko je proceni na vise LTV racio ce nam biti manji i samim tim cemo placatai 1.5% nac. korporaciji, a ne 2.5%, ali ne znam da li onda i porez na promet placamo na tu procenjenu sumu ili na sumu iz ugovora?!
Covek nam je dao vec kljuceve od kuce i rekao da se uselimo, ali je mene i muza frka, ako se nedaj boze nesto desi opet sa ovim privremenim finansiranjem i budemo morali iseljavati, a stan otkazemo.
Sta da vam kazem, situacija je takva da cu danas ici da kupim nesto za smirenje jer uopste ne mogu da funkcionisem normalno od nervoze.
sad.gif


Porez ces naravno platiti na procenjenu cenu, ne na onu iz ugovora jer ti mozes u ugovoru da stavis i 1 evro.

#10 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 30 April 2007 - 07:15

Obustavljena je isplata subvencionisanog kredita do 10 Maja ne znam zasto i ne znam da li je u svim bankama! Da li ste culi nesto o tome? Znam samo da sam pocela piti bromezapam:(

#11 Dajana

Dajana
  • Members
  • 8 posts

Posted 30 April 2007 - 13:51

Ja sam cula da je ukinuto udruzivanje sredstava pre jedno 15 dana. Da li je to tacno ili...? Mozda je to tako samo u nekim bankama?

Sto se tice stopiranja subvencionisanja, moguce da je tacno dok se ne preracunaju, pa ako budu imali para nastavice, ako
ne, cekacemo sledecu godinu....

Sto se tice toga informacije se mogu dobiti na 011/20-62-400 u NBS cika kaze da je i on nacuo nesto o tome....

Edited by Dajana, 30 April 2007 - 13:59.


#12 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 30 April 2007 - 14:40

QUOTE(Dajana @ 30 Apr 2007, 14:51)
Ja sam cula da je ukinuto udruzivanje sredstava pre jedno 15 dana. Da li je to tacno ili...? Mozda je to tako samo u nekim bankama?

Sto se tice stopiranja subvencionisanja, moguce da je tacno dok se ne preracunaju, pa ako budu imali para nastavice, ako
ne, cekacemo sledecu godinu....

Sto se tice toga informacije se mogu dobiti na 011/20-62-400 u NBS cika kaze da je i on nacuo nesto o tome....

Zvala sam ovaj broj i pitala da li je stopiran kredit i rekla da sam ponela zahtev prosle nedelje, a zena (vrlo prijatna) mi je diplomatski odgovorila da ce onda zahtev biti u proceduri. Boze dok ne zavrsi sve ovo dobicu srcani udar sad.gif

#13 swooshka

swooshka
  • Members
  • 13 posts

Posted 30 April 2007 - 19:07

mozda ce vam pomoci mali savet od mene... Posto radim u banci, izmedju ostalog i na stambenim kreditima, pouzdano znam da ISPLATA subvencionisanih kredita nema do 07. maja, a da se zahtevi (za subvenciju) primaju do 10. maja, osim ako se pre toga ne ispuni kvota za ove kredite. Takodje, svi zahtevi se odobravaju od strane NKOSK-a u roku od 2 dana, tako da ako je zahtev predat prosle nedelje, npr. u ponedeljak, odgovor je vec trebao da stigne. Sto se tice samog odobravanja, ako su svi preduslovi ispunjeni, nema razloga da budete odbijeni. Pozdrav i srecno!

#14 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 09 May 2007 - 06:54

Uzas!!!!!!! Jos uvek ne verujem da nam se ovo desava sad.gif
Da li ste slusali juce vesti na b92? Bice isplaceni oni kojima je odobren kredit i nalazi se u proceduri u Ministarstvu finansija. Nas zahtev je otisao u Nacionalnu korporaciju jos 24. aprila, ali nam prekjuce kada su iz banke proveravali jos nije bio odobren.
Zanima me da li ce se drzava pobrinuti da isplati stetu ljudima koji su zbog ovoga sa kreditima izgubili svoje ustedjevine putem kapara i nece imati sanse da dignu drugi kredit sledecih 10 godina?
Da li postoji mogucnost neke grupne tuzbe medjunaraodnoj organizaciji za ljudska prava?
U ovoj Srbiji se nikad nista nece promeniti:(

#15 Don quihote

Don quihote
  • Members
  • 47 posts

Posted 21 May 2007 - 12:52

Jos nista od kredita:( U Nacionalnoj korporaciji je odobren, ali jos nije prosao ministarstvo:(
Da li ima neko ko je podneo zahtev sada u ovom preiodu pred obustavljanje kredita, a da mu je odobren?