Jump to content


Photo

Rebarca, butkice, kolenice...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 30 March 2007 - 12:53

Interesuje me pre svega ovo prvo, jos ako moze u Texas izvedbi - BBQ ribs sa onim slatkastim sosom (bio bi dragocen i recept za sos).
Dobrodosli su i drugi za solo crveno meso, dosta je ono robovalo drugim jelima...nadzirana nezavisnost za proteine!

#2 MaryPoppins

MaryPoppins
  • Banned
  • 750 posts

Posted 30 March 2007 - 16:20

if you fire up the barbie, i'll bring the sauce

(uf, ovo zvuchi mnogo gore neg shto sam mislila, ali zbilja mlidijah na 'ranu)

daklem - rebarca + slatki sos - southern way, al na moj nachin.

bez jedno 3 kile rebaraca ne pochinji. trazi od kasapina da ih fino iseche u porcije.

usolish rebarca i prvo ih roknesh u rernu na jedno sat vremena. u medjuvremenu smutish sos/preliv - moje mere su odokativne (dal treba da ponavljam?) ali otprilike ovako:

- 1 - 2 kasichice chili sosa (ko voli - ja ga preskachem u shirokom luku);
- 2 -3 kashichice vuster sosa
- oko jedan deci javorovog sirupa (sad ima da se kupi kod nas, u makrobiotickim radnjama, a cini mi se da sam ga videla i u veru/merkatoru);
- soli, 'nako, po ukusu
- 1/2 kashichice senfa
- 1/2 kaschice aleve paprike.

po potrebi dodaj vode. i ostalih sastojaka ako ti se uchini da je malo.

ima i alternativni sos/premaz - u koji umesto vustera i javorovog sirupa ide dzem (more komotno od kajsija) i soja sos + sitno seckani beli luk i malo djumbira (ja preskachem djumbir, neshto ga ne ljubim a i zajebala se par puta sa kolichinom, pa sve upropastila).

time premazujesh ona rebarca koja posle rerne idu na pripaljen roshtilj, a kad je gotovo onda ih prelijesh.

optionally - ako nemash roshtilj pri ruci, sve to moze da se odradi u rerni, al da prethodno marinirash rebarca, da lepshe upiju slatko/ljuto/slanu kombinaciju - pa ih zveknesh na vreo tiganj - samo da malo 'ogarave'.

Edited by MaryPoppins, 30 March 2007 - 16:29.


#3 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 30 March 2007 - 16:44

ljudi, normalni niste


pitanje za Meri, kako se sprema jelen na anticki nacin? Ajde, ajde, da te vidim sada tongue.gif Ima li nesto sto ti ne znas da pravis wub.gif

edit : ne trolujem, nego pokusavam da nadjem recept za neki BBQ sauce sa secret recipes sajta.. al ne znam 'de se zagubio unsure.gif

Edited by Celt, 30 March 2007 - 16:46.


#4 MaryPoppins

MaryPoppins
  • Banned
  • 750 posts

Posted 30 March 2007 - 17:09

QUOTE(Celt @ 30 Mar 2007, 17:44)
pitanje za Meri, kako se sprema jelen na anticki nacin? Ajde, ajde, da te vidim sada tongue.gif Ima li nesto sto ti ne znas da pravis wub.gif


odgovor na drugo pitanje: ima biggrin.gif

odgovor na prvo pitanje: to je bar lako. potrebni sastojci i alati:

1. luk i strela i lovachki noz sa pripadajucim mushkarcem;
2. shuma s jelenima;
3. razanj
4. zid
5. puno drva za lozenje vatre.

odesh u shumu ustrelish jelena, oderesh kozu i napravish kaput, rogove okachish na zid ko trofej, a jelena nataknesh na razanj i pechesh dok ne bude gotov.


a zaboravih da reknem, znam i kako se sprema kolenica - dugo i s neizvesnim ishodom. potrebno: da te zajcev i grunf pozovu na kolenicu. onda sedish i chekash kad ce doci taj dan.

aj sad odo biggrin.gif

#5 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 30 March 2007 - 18:26

QUOTE(MaryPoppins @ 30 Mar 2007, 18:09)
odesh u shumu ustrelish jelena, oderesh kozu i napravish kaput, rogove okachish na zid ko trofej, a jelena nataknesh na razanj i pechesh dok ne bude gotov.


umm..vishe sam mislio na ovo tongue.gif

edit obratiti paznju na stavku jelen u sosu

Edited by Celt, 30 March 2007 - 18:28.


#6 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 31 March 2007 - 01:12

ko ce bre da se bakce sa ovim recepisom, dajte gde ovo moze da se pojede onako kafanski?!

#7 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 01 April 2007 - 11:57

@gazza: ja nisam nasao nigde ovde, u tome je i problem...

QUOTE(MaryPoppins @ 30 Mar 2007, 17:20)
if you fire up the barbie, i'll bring the sauce

(uf, ovo zvuchi mnogo gore neg shto sam mislila, ali zbilja mlidijah na 'ranu)

daklem - rebarca + slatki sos - southern way, al na moj nachin.

bez jedno 3 kile rebaraca ne pochinji. trazi od kasapina da ih fino iseche u porcije.
....


HVALAA TIII, HVALAA TIII, CRNO BELA LJUBAVIIII!!! PEVAJUUU TI GROBARIII, TVOJI VERNI SINOVIIII wub.gif
Ovim si sebi obezbedila mesto na buducem rostiljskom okupljanju... imam nekog amera koji me 2 godine zajebava za neki njegov tajni sos, gistro bakin, pravi juznjacki. E konacno sam mu dohajao - nece dobiti karte za Peperse dok ne uradi demonstraciju.

Ja sam pre negde inace skinuo dobru i jednostavnu sofersku foru za rebarca/butkice: glavicu slatkog kupusa izdubis na korenu, kao za ostavljanje za kiseljenje, pa je onda "prekrstis i prezvezdis" nozem celom duzinom - dobijes 8 reznjeva glavice, razporedjenih u krugu, u nekoj bar 10cm dubokoj tepsiji/plehu. Nije zgoreg podmazati povrsinu. Izmedju svakog reznja stavis komad rebara. Vegeta, aleva, biber i lovor po ukusu. I sve zalijes sa pola litra rizlinga. Alu folija da to zve lepo zatvori i u rernu na 220 - 250 sa obe strane, vreme od 2h do vecnosti, klizno...

Preporucujem porodicno inhaliranje prilikom vadjenje iz rerne i skidanja folije. Lepo je i za slikanje. Najbolje za krku...izuvanje cool.gif

#8 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 22 April 2007 - 23:52

Niko bre ovde da okaci nesto novo, moram se ponavljam - nasao sam novi recept:

- 1kg svinjskih rebaraca (trazite da ih iseku na komade od 100-150g)
- 2 srednje pomorandze (za KM: da, pomorandze, ne paradajz smile.gif )
- 4 cena belog luka
- 4,5 do6...7, eventualno 8 chili papricica. 10tak sad.gif ...zavisi od ukusa. Ja stavim tuce unsure.gif
- kasika aleve
- biber po ukusu, so po potrebi
- 150g meda

Rebarca se prvo obare 20tak min (moze sa lovorom), prospe se ta voda u kome su se kuvala, isperu se i ostave da se malo ohlade.
Kora od pomorandzi, luk i papricice se iseckaju na najmanje moguce komade (seckom), doda se aleva, biber i so. U sve se nacedi sok iz oljustenih pomorandzi. Rebarca se dobro utrljaju u ovo i stave u pleh, malo podmazan maslinovim. Alu folija odozgo, na 220C na 45min u rernu...

Izvadi se, skine se folija (ako imate nekog tesko bolesnog, inhaliranje u ovoj fazi ce ga potpuno izleciti), premaze se medom sa obe strane i poredja da mesnatiji delovi budu okrenuti na gore...da ih gornji grejac zapece.

Sluziti vruce sa pekarskim krompirom, jesti prstima, smrkati ili ubrizgavati intravenski. Prsti se lizu sledecih 72h.

#9 007

007
  • Members
  • 547 posts

Posted 23 April 2007 - 08:10

Jbt, pa ovo te prodje volja da jedes..
3 dana provedes u kuhinji praveci to sve!

#10 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 23 April 2007 - 09:24

QUOTE
  Niko bre ovde da okaci nesto novo, moram se ponavljam - nasao sam novi recept:

- 1kg svinjskih rebaraca (trazite da ih iseku na komade od 100-150g)
.




Rebarca za ovo su malo dimljena ili sirova?

#11 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 23 April 2007 - 09:51

QUOTE(GoranBG @ 23 Apr 2007, 10:24)
Rebarca za ovo su malo dimljena ili sirova?


Dimljena, sry, zaboravih da napisem.
Originalni recept je sa sirovim ali onda ne ide kuvanje, nego samo malo drzanja u vodi da se rasoli...ali zato pecenje traje malo duze.

Moje skromno misljenje je da su dimljena bolja.

#12 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 23 April 2007 - 10:03

Pretpostavio sam, al' reko bolje da ti razjasnis. smile.gif

Inace, za rostilj sam rebarca (sirova, sa slaninom zvezdaskom) spremao na potpuno isti nacin kao npr. suvi vrat, zacinska mesavina bibera, paprike tucane (ljute i slatke), korijandera, soli i ulja. Meso se zacini nekoliko sati ranije da primi zacine i posle se direktno baca na rostilj. Bilo je bez greske.

#13 foto

foto
  • Members
  • 815 posts

Posted 23 April 2007 - 15:05

Bogami,
Ja nocas pojedoh polakile dimljenih rebara u 'Zutoj gredi'. Rekoh sebi: 'aj da probam, da vidim kakva su im'. Stigose poprilicno brzo i nisu uopste bila losa. Sasvim pristojno za kafanu koja radi 00-24.

Jes' da vam nisam napisao nikakav recept al' racunam da ce ljubiteljima koristiti da znaju gde ih mogu jesti i u sred noci.
Nedimljena rebarca su zaista spektakularna u 'Majdanu' kod bus okretnice na Cvetkovoj pijaci. Cista petica! Al' ne rade nocom. sad.gif



Fastfud mrzitelj on:

Neuporedivo bolje od kojekakvih nocnih 'fastfudova' koje bi trebalo zabraniti yucky.gif

Fastfud mrzitelj off.

#14 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 23 April 2007 - 22:47

braco i sestre, famozna mesara mama dana na kalencu vec nedeljama otkako je krenula sezona rostiljanja valja spektakularna svinjska rebarca marinirana. naravno sveza, za bacanje na vrelu zicu, a i za visesatno lagano pecenje u rerni, pa ko sta voli. cena je 280 din za kg, sto je mozda pozamasno spram toga koliko kostaju rebra po obicnijim mesarama, ali ovde je to sve spakovano kako treba, iseckano bez greske, izmarinirano, treba dodati mozda neki egzoticni gevurc u skladu sa okusima i to bi bilo to. s obzirom da mi je zena otisla na put, razmisljam da za potrebe direktnog prenosa tekme muncester milan pazarim 2-3 kila i ubacim u rernu uz dodatak mladih krompirica, cisto da ne kupujem cips za uz vops.

#15 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 24 April 2007 - 14:13

Zovi na tu tekmu i ucinicu da ti se zena vrati sa"puta" biggrin.gif
Stranu na salu, cime su marinirana? Cu da svrnem, cu da kupim, nego se lozim na sopstvene kreacije...cesto nadogradnje takvih, dobrih, platformi..

@foto: brate, kad ti jedes rebarca, kad te muci nesanica? Gori si od mene!

Enivej, dobra nedimljena imaju u Big Bull-u na vrhu Kralja Petra i u onoj Visnjici, pivnica Aleksandar mislim da se zove, u Skadarliji.
Visestruki orgazam od telecih rebara pod sacom imate u kafani Oskar, na Dorcolu (neka mala ulicica, normalna na Vasinu)