Jump to content


Photo

Zlocini i zlocinci


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
31 replies to this topic

#16 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 01 July 2002 - 20:42

gandalf je car!!!

#17 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 02 July 2002 - 13:14

Hvala!

#18 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 03 July 2002 - 14:00

Pominjanje Keljmendija i Vetona Suroi-a kao
nekih nosioca "novog talasa" kod Albanaca je
vrlo problematično,jer smatram da objaviti
nekoliko tekstova gde se u nekoj zavijenoj
formi baš kao u "najsrećnija"vremena pomene
da pored srpskog i albanski šovinizam može
da bude problem na KOsovu ne znači baš nešto
preveliko u prevazilaženju stanja koje je
trenutno na KOsovu.
Dardania je jedan od zasad retkih sagovornika
koji je donekle objektivan u razgovoru o stanju na Kosovu jer mislim da i on smatra
da se stanje još nije normalizovalo jer za
one zaboravne podsetiću da trenutno van Kosova ima više od 250000 proteranih ljudi
i sve dok se njima ne omogući povratak na svoju ličnu imovinu ne može se govoriti o
normalizaciji situacije na KOsovu.
P.S.Treniram čitanje na albanskom ali mi
pisanje na tom jeziku ne ide baš najbolje pa
me brzo provaljuju na albanskim forumima.

#19 Dardania

Dardania
  • Members
  • 47 posts

Posted 05 July 2002 - 11:47

perkos:
Pominjanje Keljmendija i Vetona Suroi-a kao
nekih nosioca "novog talasa" kod Albanaca je
vrlo problematično,jer smatram da objaviti
nekoliko tekstova gde se u nekoj zavijenoj
formi baš kao u "najsrećnija"vremena pomene
da pored srpskog i albanski šovinizam može
da bude problem na KOsovu ne znači baš nešto
preveliko u prevazilaženju stanja koje je 
trenutno na KOsovu.
Dardania je jedan od zasad retkih sagovornika
koji je donekle objektivan u razgovoru o stanju na Kosovu jer mislim da i on smatra
da se stanje još nije normalizovalo jer za 
one zaboravne podsetiću da trenutno van Kosova ima više od 250000 proteranih ljudi
i sve dok se njima ne omogući povratak na svoju ličnu imovinu ne može se govoriti o 
normalizaciji situacije na KOsovu. 
P.S.Treniram čitanje na albanskom ali mi 
pisanje na tom jeziku ne ide baš najbolje pa 
me brzo provaljuju na albanskim forumima.


Pa ne bih se bas slozio da "ne znaci bas nesto...". Vrlo je bitno da mediji pisu o tome. Posle je mozda vaznije ko pise. Kao sto napisah i pre, Surroi je, od mnogih albanaca (ukljucujuci i mene)vise cenjen nego svi albanski politicari zajedno. A rodjen ja za politicara, samo je i toliko pametan da ne bude politicar. Imam utisak da stranci vise slusaju njegove analize, nego Rugovine i Thacijeve.
Naravno, da je na kraj krajeva najbitnije sta se dogadja na terenu, i tu se uvek mora ici ka tome da se situacija poboljsa.

A bogami, morate i vi srbi odlucnije osuditi teror nad albancima.Nemojte ocekivati da ce albanci osudjivati svoj ekstremizam, kad Covic u Americi nije ni recenicom spomenuo to sto se desilo albancima, a veoma je bio recit da sve "navali" Kfor-u i albancima. Takav pristup problemu bas ne inspirise nijednog albanca (ukljucujuci i mene) da poboljsa situaciju.

#20 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 05 July 2002 - 12:45

U Srbiji nad bilo kakvim oblikom terora jos uvek nema onog odlucnog NE.

Kuti narod i ceka neko da se prvi doseti.

Ako cemo zlocine da pravdamo zlocinima ne cini li to vicious circle kakav gledamo na Bliskom istoku.

Izgleda da kao narod moramo proci kroz cistiliste vise puta.

#21 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 05 July 2002 - 18:04

Dardania:

A bogami, morate i vi srbi odlucnije osuditi teror nad albancima.Nemojte ocekivati da ce albanci osudjivati svoj ekstremizam, kad Covic u Americi nije ni recenicom spomenuo to sto se desilo albancima, a veoma je bio recit da sve "navali" Kfor-u i albancima. Takav pristup problemu bas ne inspirise nijednog albanca (ukljucujuci i mene) da poboljsa situaciju.


Čovića nije neka cvećka ali:

Čović je u Americi pričao o aparthejdu koji je vladao na Kosovu pre 1999 i upoređivao ga sa sadašnjim stanjem!

#22 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 08 July 2002 - 07:02

Mali povratak u realnost ipak nece skoditi!!!!

"Ironicno je da medjunarodna zajednica, ukljucujuci tu i Kanadu, pumpa na milione dolara na Kosovo, navodno da pomogne izgradnju demokratskog, visenacionalnog gradjanskog drustva. A ipak dogodilo se suprotno", kaze Dzejms Biset, analiticar za Balkan i bivsi ambasador Kanade u Jugoslaviji. "Sa izuzetkom nekoliko hiljada srpskih gradjana koji zive u enklavama pod zastitom NATO-a, Kosovo je i dalje u sustini drustvo bez zakona, potpuno netolerantno prema nacionalnim manjinama i jedno od najopasnijih mesta na Zemlji".

Nestanak struje i iskljucenja vode su jos uvek deo svakodnevnog zivota, a strana pomoc predstavlja glavni izvor prihoda. Uz direktne humanitarne donacije, stanovnici Kosova su postali tesko zavisni od radnih mesta stvorenih prisustvom skoro 40.000 NATO vojnika - poslovi prevodjenja i usluga, itd. "Stvorili smo potpuno laznu privredu na Kosovu" rekao je ovaj zvanicnik EU. "Ovo je jasno pokazano ekonomskim padom koji se dogodio ovde posle 11. septembra, kad je zajednica stranih humanitarnih radnika iznenada spala sa 40.000 na 15.000, jer su svi odavde odjurili u Avganistan". Malo se ovih humanitaraca vratilo, ostavljajuci jaz u fragilnoj novoj ekonomiji Kosova.

Program izgradnje smestaja takodje ilustruje ogromnu diskrepancu izmedju alokacije sredstava Albancima i drugim nacionalnim manjinama na Kosovu. Sirom albanskih sektora grade se kuce "monstrumi" - mnoge vece od 230 kvadratnih metara. Duz glavnih puteva ima na desetine novih hotela i servisnih centara, zajedno sa praonicama kola, supermarketima i kaficima. Nasuprot tome, unutar izolovanih manjinskih enklava malo se gradi, a stanovnici kupuju benzin od crnoberzijanaca koji ga prodaju u plasticnim flasama iz prtljaznika svojih kola.

Za 30-oro srpske dece u pristinskom getu zivot je jos tezi. Svaki dan oni idu autobusom u skolu osam kilometara od Pristine, u jednu od vecih enklava. Ceta grckih vojnika se vozi sa njima, a imaju u pratnji i oklopno vozilo. Uprkos ovim merama, autobus rutinski kamenuju susedi Albanci.

Policijska statistika pokazuje znacajno smanjenje etnickog nasilja od kad je NATO dosao (675 ubistava u 1999. godini u poredjenju sa 136 prosle godine), ali ovi brojevi su navode na pogresan zakljucak, kaze Derek Cepel, lokalni portparol UNMIK-a i bivsi clan policije u Otavi-Karltonu. "Tokom tog perioda stanovnistvo je polarizovano do te mere da su interakcije postale retke".

Cak i sa skorasnjim smanjenjem prijavljenih zlocina, cifre za Kosovo ostaju sokantno visoke s obzirom na relativno mali broj stanovnika od jedva dva miliona. "Budimo iskreni. Zakon i red prosto ne postoje na Kosovu", kaze bivsi ambasador Dzejms Biset. "Ima 40.000 vojnika, 5.000 medjunarodnih policajaca i 5.000 lokalnih policajaca, a ipak su se UN i NATO pokazali totalno nesposobnim da sprece ubistva, silovanja, pljacke i zastrasivanje koji se desavaju svakodnevno".

A veliki deo vojne pomoci pruzene TMK pod nadzorom UN zavrsio je u rukama nezvanicne OVK gerile. Na vrhuncu OVK ofanzive u Makedoniji proslog leta, gen. Ceku je otpustio - ali nije uhapsio - devet svojih visokih oficira zbog saradnje sa gerilom.

Uz svoj ovlasceni personal koji broji 600 stalno zaposlenih, gen. Ceku se odupro pritisku UNMIK-a da otpusti skoro 3.000 TMK rezervista koje je mobilisao za stalno. U skorasnjem intervjuu za lokalne medije, citiran je kako je rekao "Ja nisam ovde da zadovoljim medjunarodnu zajednicu. Konacno, ja sam odgovoran za zastitu mog naroda".

Mazlom Kumnova, bivsi komandant OVK koji se vratio na Kosovo da postane gradonacelnik grada Djakovice na jugu Kosova, kasnije je optuzen za pokusaj iznudjivanja od nekoliko medjunaordnih humanitarnih agencija.

Oni (Srbi) mogu da ocekuju vrlo malo pomoci od lokalne uprave: Kosovski parlament kojim dominiraju Albanci ima jasan stav o povratku Srba. Pocetkom godine je Etem Ceku, rodjak komandanta TMK i ministra za zivotnu sredinu i prostorno planiranje, upozorio da "Srbi koji pokusaju da se vrate na Kosovo (bez ovlascenja UN) ce biti izbaceni snagom oruzja ako je potrebno".

#23 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 09 July 2002 - 18:31

Free Mason:
Mali povratak u realnost ipak nece skoditi!!!!

"Ironicno je da medjunarodna zajednica, ukljucujuci tu i Kanadu, pumpa na milione dolara na Kosovo, navodno da pomogne izgradnju demokratskog, visenacionalnog gradjanskog drustva. A ipak dogodilo se suprotno", kaze Dzejms Biset, analiticar za Balkan i bivsi ambasador Kanade u Jugoslaviji. "Sa izuzetkom nekoliko hiljada srpskih gradjana koji zive u enklavama pod zastitom NATO-a, Kosovo je i dalje u sustini drustvo bez zakona, potpuno netolerantno prema nacionalnim manjinama i jedno od najopasnijih mesta na Zemlji".

Nestanak struje i iskljucenja vode su jos uvek deo svakodnevnog zivota, a strana pomoc predstavlja glavni izvor prihoda. Uz direktne humanitarne donacije, stanovnici Kosova su postali tesko zavisni od radnih mesta stvorenih prisustvom skoro 40.000 NATO vojnika - poslovi prevodjenja i usluga, itd. "Stvorili smo potpuno laznu privredu na Kosovu" rekao je ovaj zvanicnik EU. "Ovo je jasno pokazano ekonomskim padom koji se dogodio ovde posle 11. septembra, kad je zajednica stranih humanitarnih radnika iznenada spala sa 40.000 na 15.000, jer su svi odavde odjurili u Avganistan". Malo se ovih humanitaraca vratilo, ostavljajuci jaz u fragilnoj novoj ekonomiji Kosova.  

Program izgradnje smestaja takodje ilustruje ogromnu diskrepancu izmedju alokacije sredstava Albancima i drugim nacionalnim manjinama na Kosovu. Sirom albanskih sektora grade se kuce "monstrumi" - mnoge vece od 230 kvadratnih metara. Duz glavnih puteva ima na desetine novih hotela i servisnih centara, zajedno sa praonicama kola, supermarketima i kaficima. Nasuprot tome, unutar izolovanih manjinskih enklava malo se gradi, a stanovnici kupuju benzin od crnoberzijanaca koji ga prodaju u plasticnim flasama iz prtljaznika svojih kola.  

Za 30-oro srpske dece u pristinskom getu zivot je jos tezi. Svaki dan oni idu autobusom u skolu osam kilometara od Pristine, u jednu od vecih enklava. Ceta grckih vojnika se vozi sa njima, a imaju u pratnji i  oklopno vozilo. Uprkos ovim merama, autobus rutinski kamenuju susedi Albanci.  

Policijska statistika pokazuje znacajno smanjenje etnickog nasilja od kad je NATO dosao (675 ubistava u 1999. godini u poredjenju sa 136 prosle godine), ali ovi brojevi su navode na pogresan zakljucak, kaze Derek Cepel, lokalni portparol UNMIK-a i bivsi clan policije u Otavi-Karltonu. "Tokom tog perioda stanovnistvo je polarizovano do te mere da su interakcije postale retke".

Cak i sa skorasnjim smanjenjem prijavljenih zlocina, cifre za Kosovo ostaju sokantno visoke s obzirom na relativno mali broj stanovnika od jedva dva miliona. "Budimo iskreni. Zakon i red prosto ne postoje na Kosovu", kaze bivsi ambasador Dzejms Biset. "Ima 40.000 vojnika, 5.000 medjunarodnih policajaca i 5.000 lokalnih policajaca, a ipak su se UN i NATO pokazali totalno nesposobnim da sprece ubistva, silovanja, pljacke i zastrasivanje koji se desavaju svakodnevno".

A veliki deo vojne pomoci pruzene TMK pod nadzorom UN zavrsio je u rukama nezvanicne OVK gerile. Na vrhuncu OVK ofanzive u Makedoniji proslog leta, gen. Ceku je otpustio - ali nije uhapsio - devet svojih visokih oficira zbog saradnje sa gerilom.  

Uz svoj ovlasceni personal koji broji 600  stalno zaposlenih, gen. Ceku se odupro pritisku UNMIK-a da otpusti skoro 3.000 TMK rezervista koje je mobilisao za stalno. U skorasnjem intervjuu za lokalne medije, citiran je kako je rekao "Ja nisam ovde da zadovoljim medjunarodnu zajednicu. Konacno, ja sam odgovoran za zastitu mog naroda".

Mazlom Kumnova, bivsi komandant OVK koji se vratio na Kosovo da postane gradonacelnik grada Djakovice na jugu Kosova, kasnije je optuzen za pokusaj iznudjivanja od nekoliko medjunaordnih humanitarnih agencija.  

Oni (Srbi) mogu da ocekuju vrlo malo pomoci od lokalne uprave:  Kosovski parlament kojim dominiraju Albanci ima jasan stav o povratku Srba. Pocetkom godine je Etem Ceku, rodjak komandanta TMK i ministra za zivotnu sredinu i prostorno planiranje, upozorio da "Srbi koji pokusaju da se vrate na Kosovo (bez ovlascenja UN) ce biti izbaceni snagom oruzja ako je potrebno".

Istina je da na Kosovo nije sve u najboljem redu ali nista gore ili bolje od susednih zemalja gde zakon i pravo "vladaju" i gde nije bilo rata i genocida.U svakom slucaju mislim da ce se vecina sloziti da je situacija bolja nego kada bi tu jos bila srpska soldateska ako si Masone pomislio da je to mozda alternativa postojeceg stanja.Licno sam imao prilike da upoznam Mr. Beseta, iako tad nisam uopste baratao engleskim (1999) stekao sam utisak da je taj covek zavoleo Beograd i Srbe pa se njegove analize ne mogu uzeti zdravo za gotovo to jest kao potpuno objektivne.

#24 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 10 July 2002 - 06:53

Presevari kao i obicno isuvise si subjektivan.

Moje postove citas onako selektivno te ih shodno tome i komentarises.

Nije naravno bio cilj da se prikaze Kosmet kao jedina rupa na Balkanu vec da se ukaze na negativne aspekte jos uvek prisutne u drustvu. A ako ces ti opravdavati takvu situaciju time sto ni u drugim zemljama nije bolje, izvoli, budi kontraproduktivan.
Ovaj clanak je mozda izraz ljubavi prema Srbima ali veruj mi nacitao sam se mnogo clanaka sa toliko afekcije prema albancima da je iluzija slaba rec da iste objasni. Ja iluzornost ne objavljujem-

#25 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 10 July 2002 - 07:10

Zlocin je ZLOCIN, i ne moze se opravdavati, niti biti pod krinkom bilo koje nacije. Kad to shvate narodi sa prostora bivse Yuge,(ako shvate), onda mozda za sve nas jos ima nade...
Optuzivanje, "Prebacivanje loptice"-to jest odgovornosti, odbacivanje istine i nemogucnost suocavanja sa vlastitim pogreskama, i sto je najgore, opravdavanje zlocina-zlocinom, su ponasanja koja nece donijeti bolje sutra nikome od nas. I sto prije to svi shvate, to bolje.
Pozdrav

#26 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 10 July 2002 - 07:10

Zlocin je ZLOCIN, i ne moze se opravdavati, niti biti pod krinkom bilo koje nacije. Kad to shvate narodi sa prostora bivse Yuge,(ako shvate), onda mozda za sve nas jos ima nade...
Optuzivanje, "Prebacivanje loptice"-to jest odgovornosti, odbacivanje istine i nemogucnost suocavanja sa vlastitim pogreskama, i sto je najgore, opravdavanje zlocina-zlocinom, su ponasanja koja nece donijeti bolje sutra nikome od nas. I sto prije to svi shvate, to bolje.
Pozdrav

#27 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 10 July 2002 - 07:12

Oups, ispricavam se, ne znam kako je sad ovo gore izaslo dva puta. Bit ce da sam nesto zeznula, hihi:smile:

#28 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 10 July 2002 - 14:25

Free Mason:
Presevari kao i obicno isuvise si subjektivan.

Moje postove citas onako selektivno te ih shodno tome i komentarises.

Nije naravno bio cilj da se prikaze Kosmet kao jedina rupa na Balkanu vec da se ukaze na negativne aspekte jos uvek prisutne u drustvu. A ako ces ti opravdavati takvu situaciju time sto ni u drugim zemljama nije bolje, izvoli, budi kontraproduktivan.
Ovaj clanak je mozda izraz ljubavi prema Srbima ali veruj mi nacitao sam se mnogo clanaka sa toliko afekcije prema albancima da je iluzija slaba rec da iste objasni. Ja iluzornost ne objavljujem-

Varas se Masone,nema tu sta da se selektira sve je vec bilo selektirano naravno,tvoja i Bisetova analiza situacije na Kosovu ne ostavlja mnogo prostora da se razmislja o cemu se Ti i doticni gospodin zalazete-sve bi to srpska vojska i policija sredila za cas jel'tako?

#29 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 10 July 2002 - 14:44

Jadan je tvoj odgovor.

Nemam ti sta vise reci.

#30 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 10 July 2002 - 15:03

Probudio se jednog jutra Bernar Kušner i mahinalno, iz kreveta, maši se za lampu, kad ono bljesak, upali se lampa! Ima struje!
Obuče se polako i krene u toalet. Ima vode!!
Šta se ovo dešava?
Pogleda kroz prozor - TOTALNO LUDILO: ulice čiste, nema saobraćajne gužve, mirno je i tiho!!!
Krene ka telefonu, ima signala! Odmah pozove svog asistenta, DOBIJE IZ PRVE!!!!

"JE LI BRE, JESAM LI JA GAZDA ILI NISAM? ZAŠTO MI NIKO NIJE JAVIO DA SU SE VRATILI SRPSKA VOJSKA I POLICIJA???"

:grin::grin::grin:

_________________
One Ring to rule them all, One Ring to find them.
One Ring to bring them all and in the darkness bind them.
Posted Image

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2002-07-10 16:08 ]