Jump to content


Photo

Boginje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#31 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 25 March 2007 - 16:06

QUOTE(dare... @ 25 Mar 2007, 17:02)
Znači može i baba (u mom slučaju tata ili ti moja malenkost), da se pošalje u komšiluk da ih donese... rolleyes.gif

Naravno, ukoliko ih nije preležala... wink.gif
a ako jeste prelezala, baba nije opasna? to me zanima laugh.gif

Edited by thermal bug, 25 March 2007 - 16:09.


#32 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 25 March 2007 - 16:13

QUOTE(thermal bug @ 25 Mar 2007, 17:06)
a ako jeste prelezala, baba nije opasna? to me zanima laugh.gif


Nije!

Ali informacija mora biti proverena... innocent.gif

Ja zvao majku u H. Novi da je pitam da li sam preležao i ona mi rekla da jesam.

Posle mi se izvinila... dry.gif

Kaže zna da je neka dečija bolest bila, ali nije bila sigurna... tongue.gif

Edit: Pre sat-dva je bila na Nacionalnoj Geografiji priča o Velikim Boginjama, pa će verovatno reprizirati u nekom drugom terminu... Mislim, koga zanima...

Edited by dare..., 25 March 2007 - 16:19.


#33 burekdzija

burekdzija
  • Members
  • 530 posts

Posted 25 March 2007 - 16:51

QUOTE(dare... @ 25 Mar 2007, 17:02)
Posle toga više niste zarazni, ali ljudi beže od vas jer više ne ličite na čoveka... yucky.gif


E ovo je tacno. Osmi razred OS, ni sam ne znam kako sam ih zakacio, posle recimo 3 nedelje mucenja kod kuce konacno dolaze 3 ortaka iz skole da me posete... Zamalo da pobegnu sa vrata kad su me videli. Odvratan utisak je bio dodatno pojacan nekim crvenim sranjem kojim sam morao da ih mazem (boginje, ne ortake rolleyes.gif ).

Edited by burekdzija, 25 March 2007 - 16:53.


#34 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 25 March 2007 - 17:22

Uf,ja još 20-ak dana u kući pod boginjama. Moj brat imao celih 10,ja 1010.
Prestao svrab,ali mi se ide napolje... blink.gif
Niko iz odeljenja ne sme da dođe,jer niko ne zna koje je ko preležao. A ja se smorih kući.
Pitanje za doktore.
Ako je neko imao bilo kakve boginje može li se opet zaraziti ovacama!
tongue.gif

Edited by sara_va, 25 March 2007 - 17:24.


#35 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 25 March 2007 - 18:11

QUOTE(sara_va @ 25 Mar 2007, 18:22)
Ako je neko imao bilo kakve boginje može li se opet zaraziti ovacama!
tongue.gif

ajmo, po 10-i jubilarni put:
morbile (male boginje) i varicelu (ovcije boginje) izazivaju dva različita uzročnika.
dakle, preboljevanjem jedne bolesti ne stječe se imunitet za drugu.
ako si već preboljela ovcije boginje (varicelu) trebala bi imati doživotni imunitet za istu.

#36 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 26 March 2007 - 00:19

QUOTE(Nicol @ 25 Mar 2007, 19:11)
ajmo, po 10-i jubilarni put:
morbile (male boginje) i varicelu (ovcije boginje) izazivaju dva različita uzročnika.
dakle,  preboljevanjem jedne bolesti ne stječe se imunitet za drugu.
ako si već preboljela ovcije boginje (varicelu) trebala bi imati doživotni imunitet za istu.

Hvala,nešto me mrzelo da čitam... smile.gif

#37 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 02 April 2007 - 20:58

QUOTE(srdjann @ 24 Mar 2007, 08:47)
Roditelji male dece će prepoznati vakcinu pod imenom MMR (Morbili - Mumps/Zauške - Rubela) koju deca dobijaju kada napune godinu dana.

ja znam da ko beba nisam primila vakcinu protiv zaushki, vidim sad da je vakcina osmishljena '67. pa mi chudno da kod nas to u sedamdesetim nije bilo uspostavljeno kao obavezno. nisam ih ni prelezala. koja je caka? znam da su odrasli mushkarci pod vecim rizikom od steriliteta nego odrasle zene, ako ih dobiju.

#38 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 02 April 2007 - 21:05

QUOTE(Nicol @ 25 Mar 2007, 19:11)
ako si već preboljela ovcije boginje (varicelu) trebala bi imati doživotni imunitet za istu.


cisto da obuhvatimo sve mogucnosti - osoba koja je preboljela varicelu i dalje je podlozna oboljevanju od herpes-zostera, bolesti koju izaziva isti virus. no, to se uglavnom dogadja samo starijim osobama (rijetko prije 50. godine zivota)

#39 Tyrael

Tyrael
  • Members
  • 186 posts

Posted 14 April 2007 - 06:26

Ako mogu da dodam jos pas reci da uprostim roditeljima i zainteresovanima:
Osipne groznice su kapljicne infekcije, i tako se (pretezno) i prenose.
U smislu (jako uproscene) diferencijalne dijagnostike (medjusobnog razlikovanja razlicitih ospica) jednostavno se posmatra:
1. da li je ospa centrifugalno ili centripetalno rasporedjena (fugo, fugare, lat.: bezati, ospa je pretezno na glavi i perifernim delovima tela)
2. da li je ospa monomorfna ili polimorfna (da li u istom trenutku postoje razlicite "razvojne faze" ospe),
3. koji tip ospe je zastupljen (faze su: makula, papula, vezikula - kod variole pustula), krusta.
Dakle, krajnje pojednostavljeno, rubeola - recimo - ima monomorfni (makulo-papulozni), centripetalno distribuiran osip (najbolje se vidi na stomaku), koji svrbi, a uopste nije retko da rubeola prodje subklinicki, dakle - da covek i ne zna da je imao.
Kod varicelle, makula pa papula se dalje razvijaju u vezikulu (mehuric ispunjen tecnoscu), a taj sadrzaj mehurica je kod variole i gnojan. Variola i varicella imaju centrifugalan raspored ospe - najbolje se vidi, najgusca je na licu, rukama i nogama. Takodje, za varicellu i variolu je tipicna polimorfna ospa: na istom coveku mozete videti i makule, i papule i vezikule, jer postoje "naleti" izbijanja ospe.
Sve osipne groznice imaju mnoge klinicke oblike: od inaparentnih (jedva primetnih) do tzv. malignih, fudroajantnih, koji se brzo razvijaju i brzo i nose pacijenta. Ovi poslednji se retko javljaju, i to najcesce kod imunoloski tesko pogodjenih pacijenata.
Neke osipne groznice (morbilli) su "sklone" komplikacijama: "vole" da predju u pneumoniju, recimo, ali to nije pravilo. U nacelu, daju solidan, zazivotni imunitet (ja sam prebolela rubeolu, varicellu, morbille, pre skoro 45 godina, neprekidno sam u kontaktu i nikad mi nista nije bilo). Teorijski, smatra se da imunitet stecen vakcinacijom nije tako solidan, ali - kako god - novostecene boginje su daleko slabije izrazene klinicke slike, a nije neobicno da se ospa i ne pojavi.

Nadam se da sam od neke koristi; molim mladje kolege da me isprave ako sam sta pogresila ili zaboravila, pisuci ovako na brzinu - omatorilo se smile.gif.

Svako dobro smile.gif.

#40 Miss Moneypenny

Miss Moneypenny
  • Members
  • 344 posts

Posted 14 April 2007 - 09:17

QUOTE(Tyrael @ 14 Apr 2007, 07:26)
Takodje, za varicellu i variolu je tipicna polimorfna ospa: na istom coveku mozete videti i makule, i papule i vezikule, jer postoje "naleti" izbijanja ospe.

Ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim da je ovo tacno, jer sam variolu videla samo na slikama, ali nas su ucili da se varicella i variola razlikuju upravo po tome sto je kod varicele osip polimorfan (tj. istovremeno postoje ospe u razlicitim fazama), a kod variole monomorfan (sve ospe u istoj fazi).

#41 Tyrael

Tyrael
  • Members
  • 186 posts

Posted 14 April 2007 - 18:45

QUOTE(Miss Moneypenny @ 14 Apr 2007, 10:17)
Ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim da je ovo tacno, jer sam variolu videla samo na slikama, ali nas su ucili da se varicella i variola razlikuju upravo po tome sto je kod varicele osip polimorfan (tj. istovremeno postoje ospe u razlicitim fazama), a kod variole monomorfan (sve ospe u istoj fazi).


Izvinjavam se, u pravu ste, omaklo mi se: variola ima monomorfnu ospu. Hvala smile.gif.

#42 Miss Moneypenny

Miss Moneypenny
  • Members
  • 344 posts

Posted 15 April 2007 - 11:01

QUOTE(Tyrael @ 14 Apr 2007, 19:45)
Izvinjavam se, u pravu ste, omaklo mi se: variola ima monomorfnu ospu. Hvala smile.gif.

Nema na cemu, desava se...a i cini mi se da nigde nema bas mnogo zaljubljenika u mikrobiologiju&imunologiju. wink.gif




P.S. A sta mislite o tome da predjemo na ti? smile.gif

#43 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 15 April 2007 - 12:03

QUOTE(Miss Moneypenny @ 15 Apr 2007, 12:01)
Nema na cemu, desava se...a i cini mi se da nigde nema bas mnogo zaljubljenika u mikrobiologiju&imunologiju.  wink.gif 
P.S. A sta mislite o tome da predjemo na ti?  smile.gif


ama govori u mnozini tongue.gif

#44 Miss Moneypenny

Miss Moneypenny
  • Members
  • 344 posts

Posted 15 April 2007 - 12:56

QUOTE(Celt @ 15 Apr 2007, 13:03)
ama govori u mnozini tongue.gif

Pa i mi isto. biggrin.gif

#45 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 16 April 2007 - 13:36

QUOTE(Dunadan @ 2 Apr 2007, 21:58)
znam da su odrasli mushkarci pod vecim rizikom od steriliteta nego odrasle zene, ako ih dobiju.

koliko ja znam samo su muskarci pod rizikom od zauski, zene nisu
naravno nije iskljuceno da gresim