Jump to content


Photo

viza za USA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#1 Stoplip

Stoplip
  • Members
  • 63 posts

Posted 21 March 2007 - 18:03

Pozdrav svima,

jel imao ko iskustva sa turistickom vizom za SAD?
planiram da posetim prijatelje koji zive tamo (iz srbije su, al imaju drzavljanstvo)
znaci isao bih na cistu turisticku vizu, bez ikakvih agencija i ostalo...

imam status studenta, upisao 4tu godinu ove jeseni...
na sajtu pise da im ne treba pozivno pismo, ali ja cu verovatno dobiti isto..
sad, kolike su realne sanse da mi daju vizu, obzirom na to da idem tamo u posetu, kao student najobicniji...?

hvala!

#2 partone

partone
  • Members
  • 111 posts

Posted 21 March 2007 - 19:23

QUOTE(Stoplip @ 21 Mar 2007, 18:03)
Pozdrav svima,

jel imao ko iskustva sa turistickom vizom za SAD?
planiram da posetim prijatelje koji zive tamo (iz srbije su, al  imaju drzavljanstvo)
znaci isao bih na cistu turisticku vizu, bez ikakvih agencija i ostalo...

imam status studenta, upisao 4tu godinu ove jeseni...
na sajtu pise da im ne treba pozivno pismo, ali ja cu verovatno dobiti isto..
sad, kolike su realne sanse da mi daju vizu, obzirom na to da idem tamo u posetu, kao student najobicniji...?

hvala!

Nisi "najobicniji" ...ipak si pred kraj studija...a to znaci!!
Jesi putovao negde do sada?

#3 meric

meric
  • Members
  • 60 posts

Posted 22 March 2007 - 00:06

Ja mislim da se ovaj topik javlja ciklicno, ali i ja sam uporan, pa umesto da prekopiram neki svoj post, pisacu ga od pocetka smile.gif

Dakle, ne vidim problem u tome sto si 4. godina. Jesi pri kraju, ali pokazujes i da si ozbiljan. Veci problem bi, po mom misljenju, bila 1. godina. That said, Amerikanci vole da vide da imas veze sa svojom maticnom zemljom, odnosno da imas cemu da se vratis - ako imas kucu, stan, kola, ako ti roditelji imaju dobar posao, ako ti imas honorarne poslove, ako si uspesan student... to je sve super i ponesi dokumenta koja to dokazuju. Takodje vole da vide da si putovao - posebno u Schengen zemlje. Sto vise, to bolje. Pozivno pismo takodje nije neophodno, ali je pozeljno, s tim sto obavezno uz njega prilozi fotokopiju US pasosa te osobe kod koje ides.

I najvaznije - dobro isplaniraj svoje putovanje (dakle, rezervisi kartu, znaj datume odlaska i povratka i slicno), budi detaljan u tome i spreman da sve to ispricas na intervjuu. Takodje, bitno je da budes potpuno iskren, cak i ako pomislis da ti istinit odgovor "ne ide u prilog". Znaju da provale kada nesto mutis i onda samo lose mozes da prodjes...

Moje iskustvo je vrlo pozitivno - mnogo pozitivnije od evropskih viza u svakom slucaju. gde su me odbijali za putovanje od 5 dana iako imam pasos star dve godine pun do vrha i apsolutno sva potrebna dokumenta i finansijske garancije. US vizu sam trazio 2 puta, jednom kao student 3. godine, drugi put kao nezaposleni diplomac (talk about rizicna kategorija). U oba slucaja sam vizu dobio na maksimalnu duzinu (prvi put godinu dana multi, drugi put tri godine), iako sam je trazio na mesec dana. Svakako, drugi put je bilo mnoooogo lakse jer sam vec jednom bio i nisam zloupotrebio njihovo poverenje, pa se intervju sveo na pricicu o tome gde sam se zadesio za 9/11 (bas tada sam bio u NY, trebalo je da se vratim dan kasnije).

#4 Stoplip

Stoplip
  • Members
  • 63 posts

Posted 22 March 2007 - 14:12

QUOTE(meric @ 22 Mar 2007, 00:06)
Ja mislim da se ovaj topik javlja ciklicno, ali i ja sam uporan, pa umesto da prekopiram neki svoj post, pisacu ga od pocetka smile.gif

Dakle, ne vidim problem u tome sto si 4. godina. Jesi pri kraju, ali pokazujes i da si ozbiljan. Veci problem bi, po mom misljenju, bila 1. godina. That said, Amerikanci vole da vide da imas veze sa svojom maticnom zemljom, odnosno da imas cemu da se vratis - ako imas kucu, stan, kola, ako ti roditelji imaju dobar posao, ako ti imas honorarne poslove, ako si uspesan student... to je sve super i ponesi dokumenta koja to dokazuju. Takodje vole da vide da si putovao - posebno u Schengen zemlje. Sto vise, to bolje. Pozivno pismo takodje nije neophodno, ali je pozeljno, s tim sto obavezno uz njega prilozi fotokopiju US pasosa te osobe kod koje ides.

I najvaznije - dobro isplaniraj svoje putovanje (dakle, rezervisi kartu, znaj datume odlaska i povratka i slicno), budi detaljan u tome i spreman da sve to ispricas na intervjuu. Takodje, bitno je da budes potpuno iskren, cak i ako pomislis da ti istinit odgovor "ne ide u prilog". Znaju da provale kada nesto mutis i onda samo lose mozes da prodjes...

Moje iskustvo je vrlo pozitivno - mnogo pozitivnije od evropskih viza u svakom slucaju. gde su me odbijali za putovanje od 5 dana iako imam pasos star dve godine pun do vrha i apsolutno sva potrebna dokumenta i finansijske garancije. US vizu sam trazio 2 puta, jednom kao student 3. godine, drugi put kao nezaposleni diplomac (talk about rizicna kategorija). U oba slucaja sam vizu dobio na maksimalnu duzinu (prvi put godinu dana multi, drugi put tri godine), iako sam je trazio na mesec dana. Svakako, drugi put je bilo mnoooogo lakse jer sam vec jednom bio i nisam zloupotrebio njihovo poverenje, pa se intervju sveo na pricicu o tome gde sam se zadesio za 9/11 (bas tada sam bio u NY, trebalo je da se vratim dan kasnije).



cool saveti, hvala.
ovo sto sam pomenuo da sam 4ta god, jos i ako imam dobre ocene, nekako mi deluje da to moze da im da ideju da hocu da ostanem tamo ili sta vec...
oko karti i plana, ne znam da li si mislio na rezervacije avio karata (koje se mogu otkazati ako se ne dobije viza) ili na kupovinu pre dolaska na intervju? Od imovine nemam nista na svoje ime sve mama i tata smile.gif a pasos imam novi jer mi je prosli bio popunjen vizama.

nego reci mi, koliko ranije si otisao tj prijavio se za intervju, pre planiranog odlaska?

#5 partone

partone
  • Members
  • 111 posts

Posted 22 March 2007 - 18:37

QUOTE(Stoplip @ 22 Mar 2007, 14:12)
cool saveti, hvala.
ovo sto sam pomenuo da sam 4ta god, jos i ako imam dobre ocene, nekako mi deluje da to moze da im da ideju da hocu da ostanem tamo ili sta vec...
oko karti i plana, ne znam da li si mislio na rezervacije avio karata (koje se mogu otkazati ako se ne dobije viza) ili na kupovinu pre dolaska na intervju? Od imovine nemam nista na svoje ime  sve mama i tata smile.gif a pasos imam novi jer mi je prosli bio popunjen vizama.

nego reci mi, koliko ranije si otisao tj prijavio se za intervju, pre planiranog odlaska?

Ma nista se ne sekiraj...i obavezno ponesi stari pasos na uvid ako si vec putovao...to ce ti biti ,pored fakulteta,ogroman + !!

#6 meric

meric
  • Members
  • 60 posts

Posted 23 March 2007 - 00:14

QUOTE(Stoplip @ 22 Mar 2007, 14:12)
cool saveti, hvala.
ovo sto sam pomenuo da sam 4ta god, jos i ako imam dobre ocene, nekako mi deluje da to moze da im da ideju da hocu da ostanem tamo ili sta vec...
oko karti i plana, ne znam da li si mislio na rezervacije avio karata (koje se mogu otkazati ako se ne dobije viza) ili na kupovinu pre dolaska na intervju? Od imovine nemam nista na svoje ime  sve mama i tata smile.gif a pasos imam novi jer mi je prosli bio popunjen vizama.

nego reci mi, koliko ranije si otisao tj prijavio se za intervju, pre planiranog odlaska?

Pa sta znam, ja bih dobre ocene tumacio kao znak odgovornosti - ne verujem bas da ne pustaju u USA ako si preko 8,0 smile.gif Uostalom, ako tamo ostanes ilegalno, veoma su ti male sanse da radis na poslu koji je predvidjen za visoko obrazovane ljude i da imas adekvatnu platu, pa samim tim je i manja sansa da ces to da uradis, ako vec imas priliku da dobro zaradis u svojoj zemlji. Ne vidim kako uspesne studije mogu biti problem.

Mislio sam na rezervaciju, naravno - glupo je trositi pare na kartu koju mozda neces iskoristiti. Medjutim, moja preporuka ti je da dovedes stvari do poslednjeg koraka, odnosno da jedino sto ti ostane za posle intervjua za vizu je da odneses pare u aviokompaniju i podignes kartu. Njima znaci kada si sve organizovao i precizno isplanirao, jer onda lakse sve to i provere.

OK je za imovinu, nije ni obicaj da studenti imaju bog-zna-sta. Ja sam u vreme svoje prve aplikacije imao neke clanke objavljene u casopisu, pa sam poneo sam casopis i to je bilo cool... Ako imas neki poslic, bilo kakav, ponesi neki dokaz o tome, cisto da vide da si malo angazovan i da imas interesa da radis ovde.

Sjajna vest da ti je stari pasos ispunjen vizama - kao sto partone rece, obavezno ponesi i njega, ali i sve ostale (jos starije) pasose u kojima imas neke vize. Mislim, ako si uzimao novi pasos jer ti je stari pun, neces imati nikakav problem kod Amerikanaca, oni su stvarno potpuno na mestu kada su turisticke vize u pitanju, za razliku od nasih najblizih suseda.

edit: Ako su ti mama i tata zaposleni i imaju nekretninu, ponesi njihova uverenja o zaposlenju i ugovor o nepokretnosti. Nije lose da imas te najosnovnije papire (iako ih formalno u ambasadi ne traze), cisto da se vidi da ste kao porodica finansijski stabilni.

Edited by meric, 23 March 2007 - 00:16.


#7 kovjanic

kovjanic
  • Members
  • 475 posts

Posted 23 March 2007 - 07:53

Sve navedeno stoji. Dodao bih jos da sam ja letos dao na uvid i:
-kopije kreditnih/debitnih kartica
-kopiju vozacke i saobracajne dozvole (auto na moje ime)
-resenje o registraciji caletove firme (privatnik, iste smo struke, korisno)
-kopiju resenja i kartice privatne dobrovoljne penzije
-clanak iz Politike u kom se spominje moje ime u kontekstu neke nagrade
-razne dokumente iz firme koji me obavezuju da u istoj moram ostati jos najmanje tri godine, itd...

Ne kazem da je ovo sve neophodno, niti da sad treba da prebacujes caletova kola na svoje ime. Jednostavno, seti se svega moguceg sto te vezuje za ovaj prostor ovde. Ljudi u ambasadi su krajnje korektni...

#8 Stoplip

Stoplip
  • Members
  • 63 posts

Posted 23 March 2007 - 13:57

koliko ranije si otisao tj prijavio se za intervju, pre planiranog odlaska?

#9 tatijana

tatijana
  • Members
  • 43 posts

Posted 24 March 2007 - 07:54

QUOTE(Stoplip @ 23 Mar 2007, 13:57)
koliko ranije si otisao tj prijavio se za intervju, pre planiranog odlaska?


meni su zakazali intervju 1,5 mesec pre planiranog puta, ali sam otputovala tek posle 3 meseca....najvaznije je da imas realne dokaze ti licno, ne roditelji i rodbina koji te vezuju za srbiju i nema problema....

#10 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 24 March 2007 - 21:15

QUOTE(Stoplip @ 21 Mar 2007, 18:03)
Pozdrav svima,

jel imao ko iskustva sa turistickom vizom za SAD?
planiram da posetim prijatelje koji zive tamo (iz srbije su, al  imaju drzavljanstvo)
znaci isao bih na cistu turisticku vizu, bez ikakvih agencija i ostalo...

imam status studenta, upisao 4tu godinu ove jeseni...
na sajtu pise da im ne treba pozivno pismo, ali ja cu verovatno dobiti isto..
sad, kolike su realne sanse da mi daju vizu, obzirom na to da idem tamo u posetu, kao student najobicniji...?

hvala!

da ,ja sam nedavno dobio turističku vizu biggrin.gif usr'o sam se kao mali ali se ispostavilo da nemam nikakvih problema dobiti b1
procedura je uplatiti 100$ u određenoj banci,pozvati ambasadu,priložiti najneophodnije stvari kojim garantuješ da imaš ekonomske i ine interese i dalje da ostvaruješ /živiš život u ovoj vuko... dry.gif i voila
vizu sam dobio za dva dana
znači :
potvrda o zaposlenju
ostvareni prihodi
potvrda o posedovanju nepokretnosti

ne verujem da zakeraju o pojedinostima ako im priložiš neku rešenost da se vraćaš...goood luck smile.gif

#11 partone

partone
  • Members
  • 111 posts

Posted 24 March 2007 - 21:57

QUOTE(headhunter @ 24 Mar 2007, 21:15)
da ,ja sam nedavno dobio turističku vizu  biggrin.gif usr'o sam se kao mali ali se ispostavilo da nemam nikakvih problema dobiti b1
procedura je uplatiti 100$ u određenoj banci,pozvati ambasadu,priložiti najneophodnije stvari kojim garantuješ da imaš ekonomske i ine interese i dalje da ostvaruješ /živiš život u ovoj vuko... dry.gif i voila
vizu sam dobio za dva dana
znači :
potvrda o zaposlenju
ostvareni prihodi
potvrda o posedovanju nepokretnosti

ne verujem da zakeraju o pojedinostima ako im priložiš neku rešenost da se vraćaš...goood luck smile.gif

Ti mora da se zezas?
Pa "samo " im dostavis potvdu o zaposlenju...ostavrene prihode...nekretnine...
lol...
Pa naravno da ce da ti je daju kada imas sve to...mislim 99%...
Kapiram da mladic ne radi , vec studira ...sto mu je takodje veliki plus...ali nisam shvatila da ima primanja...svoj stan/kucu etc...

...ali i pored svega naravski da ima sanse...upravo jer je pred kraj studija, pa cak i bez svog " lista nepokretnosti"...

Digresija ...jer nema veze sa US vizom, ali pre nekoliko dana, kada sam vadila UK vizu...pitala me i za posao i za stan...i ako zivim u svom ,doduse iznajmljenom stanu....rekla sam da nemam nista i da zivim sa mamom....Nisam htela da pomisle da nesto muljam....Odma sam dobila....onu multi...nije me nista vise pitala
Hocu reci najbolje je biti otvoren,bez straha i panike...koja je svakako prisutna ali treba ici otvorenih karata ..i ne mozes da pogresis.

Sretno!

#12 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 24 March 2007 - 22:26

QUOTE(partone @ 24 Mar 2007, 21:57)
Ti mora da se zezas?
Pa "samo " im dostavis potvdu o zaposlenju...ostavrene prihode...nekretnine...
lol...
Pa naravno da ce da ti je daju kada imas sve to...mislim 99%...

ma da,zezam se tongue.gif

razlog što sam se osmelio na ovom topiku je :

- što sam prijavljen na minimalac
- što sam prijavljen na firmu mog bračnog druga
- što nemam nekretnine na svom imenu

i ipak sam dobio turističku vizu na tri godine bez ikakvih peripetija

za razliku od rođaka,hej rođaka, mađarske nacionalnosti koji ne može mađarsku vizu dobiti na više od par meseci ili
ne daj bože /zbog čega inače hodam / on thin line

što kao privatnik ne mogu ostvariti pravo na stambeni kredit

ali to je druga priča

mogu samo reći reči pohvale,američkoj ambasadi na ekspeditivnosti i razumevanju ...

#13 partone

partone
  • Members
  • 111 posts

Posted 24 March 2007 - 22:46

QUOTE(headhunter @ 24 Mar 2007, 22:26)
ma da,zezam se tongue.gif

razlog što sam se osmelio na ovom topiku je :

- što sam prijavljen na minimalac
- što sam  prijavljen na firmu mog bračnog druga
- što nemam nekretnine na svom imenu

i ipak sam dobio turističku vizu na tri godine bez ikakvih peripetija

za razliku od rođaka,hej rođaka, mađarske nacionalnosti koji ne može mađarsku vizu dobiti na više od par meseci ili
ne daj bože /zbog čega inače hodam / on thin line

što kao privatnik ne mogu ostvariti pravo na stambeni kredit

ali to je druga priča


mogu samo reći reči pohvale,američkoj ambasadi na ekspeditivnosti i razumevanju ...


Slazem se,slazem se.
Tako sam se i ja osecala posle UK ambasade.Nisam mogla da verujem.Niti su uzeli sve papire koje sam donela,niti su me maltretirali nepotrebnim potpitanjima...niti imam radnu knjizicu ( Slikar a biti umetnik u ovoj zemlji ti se vodi kao da si nezaposlen! ) etc etc...da ne davim....iz cuga sam dobila vizu...
Dok sam ranije ,u svim ostalim Ambasadama imala jezive probleme ( Sengen) naravno uvek bi mi na kraju dali vizu...uvek bi ja putovala...ali to je kao po obicaju bivalo zabibereno prethodno...
Tako da je ovo zaista bilo osvezenje..

Moja mama vec godinama ide za USA , i sada vec ima onu multi na 3 godine...ali ona ispostuje...ode na nekoliko meseci pa se vrati...i uvek ponovo i dobije...

#14 Stoplip

Stoplip
  • Members
  • 63 posts

Posted 25 March 2007 - 11:45

super, hvala na komentarima.

neko pomenu prihode, nemam nikakav posao, znaci od ' papira' samo student..

a sto se tice plana sta cu tamo da radim, koliko to detaljno treba da se predstavi njima?
jer u sustini planiram da putujem sopstvenim prevozom po prostranstvima amerike, manje vise, i obitavam gde stignem...jel traze neke potvrde o hotelima, i ostalo sta bih radio tamo sve to vreme?

#15 miroslavg

miroslavg
  • Members
  • 27 posts

Posted 29 March 2007 - 18:15

Ne brini.
Ako su ti roditelji dali ovlašćenje za tekuću račun ponesi potvrdu. Poželjna je i izjava roditelja, overena u opštini, da će snositi tvoje troškove.
Ja sam odštampao plan puta koji je isplaniran u dan (idem turistički, backpackerski na dva meseca)
ne traže nikakve rezervacije hotela ili sličnog....niti bilo šta vezano za prevoz...
bio sam juče na razgovoru i danas dobio vizu na tri godine.....a istekao mi je apsolventski staž (ali sam doneo potvrdu s fakulteta da imam pravo na polaganje ispita do kraja septembra) i nemam stalan posao ali imam 11 eu viza (u poslednjih 10 godina) i dobre preporuke.

No, da li sa ovom turističkom vizom može da se uđe na nekoliko dana u mexiko i kanadu?