Jump to content


Photo

Kutak za Egotrip Trenutak


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
159 replies to this topic

#151 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 16 April 2007 - 12:44

s njima ne debatujem.

ovo sa burekom cu zapamtiti kao biser. smile.gif vidi se da nemas pojma ni sta je ni cemu sluzi.


btw. nije ovaj forum los, da objektivno sagledas kako da se nosis sa budalama.

Edited by BeatrisDal, 16 April 2007 - 12:58.


#152 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 16 April 2007 - 13:04

QUOTE(BeatrisDal @ 16 Apr 2007, 13:44)
s njima ne debatujem.

ovo sa burekom cu zapamtiti kao biser. smile.gif vidi se da nemas pojma ni sta je ni cemu sluzi.
btw. nije ovaj forum los, da objektivno sagledas kako da se nosis sa budalama.

ok, ajd kad me vec vuces za prste.

1. sta je i cemu sluzi burek?
2. kako na forumu objektivno sagledavas nosenje sa budalama i sta je subjektivno sagledavanje iste akcije na forumu?
smile.gif

#153 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 16 April 2007 - 15:27

Indy:
"Tvrdim sve vreme da slucaj ZB/BS nema veze sa politikom, pogotovo ne strancarskom-srpskom, vec je samo jos jedan primer konflikta profesionalaca i intelektualaca (i paradigmi svetova, koji se dosta geografski poklapaju sa Evropom i Amerikom, u kojima vladaju jedni i drugi... kao po ko zna koji put, bas nekako na teritoriji Srbije dolazi do suceljavanja ta dva sveta)."

Da znas Indy da sam razmisljao kako da formulisem ovo dovoljno jasno i precizno, ustedeo si mi trud biggrin.gif

Biti angazovani intelektualac u Srbiji je tako komotna pozicija ... uredujes (u korist levih ili desnih, zavisno od sklonosti), a nikome, osim samom sebi, ne odgovaras za uspeh ili neuspeh svog uredjivanja.

Edited by Hromi Daba, 16 April 2007 - 15:32.


#154 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 16 April 2007 - 16:46

Beatris, ZB je napisala svoj tekst iz ugla svojih profesija psihologa i statisticara. Prateci ostale tekstove sa njenog bloga, sklon sam zakljucku da za svaku od svojih tvrdnji ima logicki cvrsto obrazlozenje - nisam stekao utisak da je u pitanju osoba koja olako izrice sudove, kao ni osoba koja se usteze da kaze svoj zakljucak cak i kad je politicki nekorektan. Nazalost, necemo imati prilike da saznamo njenu argumentaciju. Ako ispratis komentare na njenom blogu (a ja nisam bio lenj, procitao sam obe strane), videces da se ona u pocetku trudila da odrzi kakav takav nivo komunikacije brisuci pojedine postove, zbog cega je od "moralne policije" bila optuzena da je cenzor. Cini se da se nakon toga jednostavno uklonila. Pitam se kako bi tek sve to skupa izgledalo da su nam dostupni svi originali.

"U onom delu teksta u kome ona za Djindjica kaze da bi se za saradnju sa sudom odlucio iz prakticnih razloga, a ne zato sto veruje u pravdu (upravo taj smisao ima izjava) - coveku bogami pripisuje i zao karakter"

Zakljucivanje ti je nekorektno. Iz tvoje dve premise "Djindjic bi saradjivao sa sudom iz prakticnih razloga" i "ko ne veruje u pravdu je zao" (ovo je problematicna tvrdnja sama po sebi) ne sledi "takva osoba ima zao karakter". Ako za trenutak i usvojimo da je "ko ne veruje u pravdu taj je zao" tacna tvrdnja, opet je moguce saradjivati sa sudom iz prakticnih razloga i verovati u pravdu u isto vreme, te tako ne biti zla osoba.

"te jos -iskupljenje putem samokaznjavanja- zena ocito nije cula za moral, grizu savesti, kajanje, itd, (koji treba da dodju sami po sebi), valjda zamislja batinu i shibu, da i ne pominjem da samokaznjavanje ovde niko i ne trazi ...ili imas moral ili ga nemas... a tek tezu da bi trazio da se "za genocid kaje iskljucivo iz prakticnih razloga" - tj. "sto bi se za koji q... osecao lose zbog genocida, kao da je taj genocid nesto lose"."

Koliko sam ja upoznat, ZB tvrdi da ljudi ne funkcionisu na taj nacin, tj. da generalno do katarze nikad ne dolazi - do nje moze doci u pojedinacnim slucajevima, ali ne kao pravilo i pogotovo ne na nivou nacije. Zbog toga je insistiranje na izolovanju Srbije dok njeni stanovnici ne uvide sve zlo koje je Milosevicev rezim pocinio, kao i tvrdnja da su bez katarze stanovnici Srbije zli i zasluzuju da im se desi sve najgore, besmisleno (vidi na primer zadnju akciju 4 NVO). Obrati paznju - ona ovo tvrdi kao psiholog, na osnovu znanja koje je stekla tokom uspesnog skolovanja na poznatom univerzitetu. Kako ja to vidim, ovoj tezi se mozes suprotstaviti na 3 nacina:

1. mozes uvesti tvrdnju da je psihologija besmislena nauka kojoj ne treba poklanjati paznju. ovu strategiju ne bih komentarisao.
2. mozes ustvrditi da je ZB pogresno primenila svoje steceno znanje iz psihologije. ova strategija zahteva od oponenta zavidno teorijsko znanje iz narecene oblasti, a slozices se, niko od lajavaca sa bloga takvim znanjem ne raspolaze.
3. mozes utvrditi da nemas argumente da se suprotstavis toj tvrdnji ali da nije oportuno da to kazes, jer se kosi sa svim onim sto si do sad tvrdio/la. tu se onda postavlja pitanje ko je zaista ovde oportunista - Zeljka (kako tvrdi Hill Bill) ili njeni protivnici.

Bez zelje da izigravam drvenog advokata Zeljke Buturovic, ovde bih se zaustavio sa konstatacijom da je zaista steta sto zbog kratkovidosti "imena koja nesto znace" na kulturnoj sceni Srbije, ne mozemo prisustvovati argumentovanoj raspravi na ovu temu, jer Zeljkina teza postavlja ozbiljno pitanje smislenosti politike izgradjene oko ideje javnog kajanja stanovnika Srbije.

Edited by Hromi Daba, 16 April 2007 - 17:53.


#155 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 16 April 2007 - 19:07

svaka cast hromi dabo, odlican post. to je sustina.

mada bih dodao da je psihologija kao nauka heterogena i da postoje skole misljenja iz cijeg ucenja bi mogla da se opravda ili izvede potreba za katarzom celih nacija.
zeljka, cini se, namerno odbacuje stavove analiticki opredeljenih psihologa, sociologa ili cega vec i priklanja se neuropsihofiziologiji i statistici (pricam napamet), sto je meni skroz ok.

Edited by precog, 16 April 2007 - 19:18.


#156 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 16 April 2007 - 21:54

Cisto da zapitam, da vam nije malo glupo da price sa B®loga prezvakavate i ovde? Eno B®loga dva klika levo, pa udrite i sta je Zeljka htela da kaze i ko bi Zeljki lizao stiklu a ko samo cizmu, a ko bi je u katran i perje i konj'ma na repove. A mozda vam ona ponesto i pojasni, ovde, ocigledno, nece. Jebiga, nema na ovoj temi mesta za ego-tripere koji nece da na njoj pisu, nego salju svoje minione da udaraju po apologijama. dry.gif

edit: Uostalom, zabole me, da ne bi neko sad ovo shvatio da ja nekoga, ne daj Boze, teram sa foruma, pisite sta hocete. No, i dalje tvrdim da je glupo.

Edited by Artur Dent, 16 April 2007 - 21:55.


#157 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 April 2007 - 21:58

Ko se tebi popiskio u supu?

#158 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 16 April 2007 - 22:16

Ma nema veze Arture, ja sam rekao sto sam imao. Da li sam minion ili ne, ne bi trebalo da bude vazno. Ako mislis da je, i da je pitanje koje smo pokrenuli mi minioni bez-veze, iliti "puno vike nioko sta", onda nis. Ja mislim drugacije.

Edited by Hromi Daba, 16 April 2007 - 22:26.


#159 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 April 2007 - 22:18

Na ovom forumu svaka golobrada boranija moze da vredja koga stigne, ukljucujuci i ljude sa punim imenom i prezimenom koji - za neverovati - rade za B92!

Go figure. (Kanda nisu zavirili u krivicni zakon Srbije... preporucio bih to, zanimljivo je to stivo. Nije to americki ili australijski zakon, koji dozvoljava vredjanje).

#160 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 17 April 2007 - 00:17

QUOTE(Hromi Daba @ 16 Apr 2007, 16:27)
...
Biti angazovani intelektualac u Srbiji je tako komotna pozicija ... uredujes (u korist levih ili desnih, zavisno od sklonosti), a nikome, osim samom sebi, ne odgovaras za uspeh ili neuspeh svog uredjivanja.

I ti ovo napišeš na temi koja se (ipak) bavi Đinđićem! Ovaj bezobrazluk je barabar onome tvog šupljeg idola sa bloga; tu vrstu i količinu relativizacije i generalizacije mogu samo da objasnim kao posledicu frustracije istinom. I Đinđić je bio angažovani intelektualac, i Dejan Anastasijević je to ... i svi oni ubijeni, otpušteni, maltretirani. Naročito su oni antifašistički angažovani bili u toj "komotnoj poziciji", i ranije i sada. Licemerno do dna. Sram te bilo.
Do kraja ćete zapevati i svoju himnu oportunista "Za ideale ginu budale" i posledično iz toga definisati budale. Još vam je rano da budete iskreni?

...

p.s. A baš sam bio spreman da se složim sa Indijem (<{POST_SNAPBACK}>) oko dijagnoze, ignorišući blaže terminološko razmimoilaženje. Indi je tu načeo važnu temu: ako postane vladajući kredo, da li se na oportunizmu (ma kako ga nazivali) može izgraditi socijalna ili bilo kakva grupacija, ili on naprotiv svaku političku inicijativu pretvara u utopiju? Doduše, utopiju isplativu (samim tim realnu) za egzekutore inicijative.
Ali, sad nemam više volje da učestvujem u tom poduhvatu. Očigledno, nisu nam isti ciljevi.