Jump to content

Photo

Potreban savet : )

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 pridoslica

pridoslica
  • Members
  • 157 posts

Posted 28 February 2007 - 20:00

Napokon sam nasla polovan auto koji mi odgovara ( prvi put kupujem auto, ajme meni rolleyes.gif ), sve je super, registrovan je do novembra i osoba od koje ga kupujem mi je ponudila da ga vozim pod ovlascenjem do tada a onda da ga registrujem na svoje ime. Zanima me kako ide ta procedura, ovlascenje, kupoprodajni ugovor, registracija, sta, gde, kako?

Ako imate neki link, savet, iskustvo...
hvala smile.gif

#2 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 28 February 2007 - 21:40

Ovlašćenje za upravljanje tuđim vozilom možeš dobiti u opštini. Opština poseduje tipske obrasce ovlašćenja u koje se unose podaci o vozilu, vlasniku i licem koje je ovlaščeno da upravlja vozilom (u ovom slučaju, tvoji podaci).

Ugovor se takođe može uzeti i overiti u opštini, a kada se potpiše i overi, potrebno je otići u policiju, gde će podatke u saobraćajnoj dozvoli izmeniti, tako da postaješ i de iure vlasnik vozila.

I za tebe i za vlasnika je bolje da odmah potpišeš ugovor, jer ćete oboje biti zaštićeni ako se nešto, daleko bilo, desi. Ovlašćenja neki koriste da bi izbegli plaćanje poreza, ali ponekad umeju da stvaraju probleme i starom i novom vlasniku. Pošto ćeš jednog dana sigurno morati da preneseš auto na sebe, preporučujem ti da to uradiš što pre i odmah potpišeš pravi ugovor.

Ako te mrzi ili nemaš vremena da stojiš na šalterima, možeš otići u neku agenciju za prenos vlasništva i pustiti da oni sve obave umesto tebe.

Edited by DJ_Vasa, 28 February 2007 - 21:41.

#3 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 01 March 2007 - 13:33

QUOTE(pridoslica @ 28 Feb 2007, 20:00)
Napokon sam nasla polovan auto koji mi odgovara ( prvi put kupujem auto, ajme meni  rolleyes.gif ), sve je super, registrovan je do novembra i osoba od koje ga kupujem mi je ponudila da ga vozim pod ovlascenjem do tada a onda da ga registrujem na svoje ime. Zanima me kako ide ta procedura, ovlascenje, kupoprodajni ugovor, registracija, sta, gde, kako?

Ako imate neki link, savet, iskustvo...
hvala  smile.gif

Preporučio bih ti da odmah napraviš prenos vlasništva. Možeš sama da napraviš ugovor o kupoprodaji vozila. Neophodni elementi su podaci kupca i prodavca, predmet ugovora(marka i tip vozila, broj šasije i broj motora), kao i cena.

Ugovor može da se overi i u opštini.

Ili, ako ti je jednostavnije, uz malo troškova, obrati se nekoj od agencija za prenos vlasništva na motornim vozilima, i oni ti sve završe.

Znači, nemoj da ideš na varijantu punomoćja, može da ti donese komplikacije.

A registracija će i tako da ti važi do onog datuma kao i sada.

#4 pridoslica

pridoslica
  • Members
  • 157 posts

Posted 01 March 2007 - 19:55

QUOTE(Tresko @ 1 Mar 2007, 14:33)
Preporučio bih ti da odmah napraviš prenos vlasništva. Možeš sama da napraviš ugovor o kupoprodaji vozila. Neophodni elementi su podaci kupca i prodavca, predmet ugovora(marka i tip vozila, broj šasije i broj motora), kao i cena.

Ugovor može da se overi i u opštini.

Ili, ako ti je jednostavnije, uz malo troškova, obrati se nekoj od agencija za prenos vlasništva na motornim vozilima, i oni ti sve završe.

Znači, nemoj da ideš na varijantu punomoćja, može da ti donese komplikacije.

A registracija će i tako da ti važi do onog datuma kao i sada.

Hvala za info za ugovor, samo mi ova poslednja recenica nije jasna. Ustvari meni je ovlascenje ponudjeno zato sto je auto registrovan do kraja godine pa da ne trosim sad novac na prevod, nego da to uradim kad istekne stara registracija tj da nova registracija zapocne na moje ime. Ako sam ja tebe dobro razumela hoces da kazes da cak i ako ja sad prevedem auto na sebe, tekuca registracija nastavlja da vazi?
Mora da nisam dobro ukapirala... unsure.gif

Zaboravih da kazem thanks DJ Vasi smile.gif

Edited by pridoslica, 01 March 2007 - 19:57.

#5 johnnie_nbgd

johnnie_nbgd
  • Members
  • 29 posts

Posted 02 March 2007 - 12:17

Da, registracija vazi godinu dana bez obzira na promene vlasnika.

#6 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 March 2007 - 12:38

Tresko ti je već odgovorio na kraju posta da registracija važi bez obzira na promenu vlasnika, i to do onog datuma koji piše u saobraćajnoj dozvoli.

Dakle, ti ne moraš da plaćaš ponovnu registraciju (osiguranje, tehnički pregled i ostale takse), već samo taksu za promenu vlasništva. Ukoliko voziš na ovlašćenje, auto nije de iure tvoj, dakle pred zakonom se tretira kao vlasništvo prodavca, a ti se tretiraš kao neko ko vozi njegov automobil, ali nije vlasnik.

#7 pridoslica

pridoslica
  • Members
  • 157 posts

Posted 04 March 2007 - 13:35

QUOTE(DJ_Vasa @ 2 Mar 2007, 13:38)
Tresko ti je već odgovorio na kraju posta da registracija važi bez obzira na promenu vlasnika, i to do onog datuma koji piše u saobraćajnoj dozvoli.

Dakle, ti ne moraš da plaćaš ponovnu registraciju (osiguranje, tehnički pregled i ostale takse), već samo taksu za promenu vlasništva. Ukoliko voziš na ovlašćenje, auto nije de iure tvoj, dakle pred zakonom se tretira kao vlasništvo prodavca, a ti se tretiraš kao neko ko vozi njegov automobil, ali nije vlasnik.

E, to nisam znala...

Hvala svima na odgovorima smile.gif

#8 dacha011

dacha011
  • Members
  • 456 posts

Posted 05 March 2007 - 01:24

QUOTE(DJ_Vasa @ 2 Mar 2007, 13:38)
T Ukoliko voziš na ovlašćenje, auto nije de iure tvoj, dakle pred zakonom se tretira kao vlasništvo prodavca, a ti se tretiraš kao neko ko vozi njegov automobil, ali nije vlasnik.

To bas i nije tako. Vlasnik vozila postajes onog trenutka kada ispunis ugovor o kupoprodaji vozila, sto znaci da ti prodavcu das novac, a on tebi auto (kljuceve od auta). Podaci u saobracajnoj dozvoli nisu od presudnog znacaja, pa tako postoji pretpostavka da je lice upisano u saobracajnu dozvolu zaista vlasnik, ali to je pretpostavka za koju se npr. overenim ugovorom moze dokazati suprotno.

Za tebe skoro nikakav problem nije da se auto vodi na prodavca do isteka registracije. Bitno je samo da imas ovlascenje, ne starije od 6 meseci, da mozes da izvrsis prenos vlasnistva na drugo lice i da mozes da produzis registraciju. Inace, punomocje ti uopste ne treba da upravljas vozilom na teritoriji Srbije.

#9 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 05 March 2007 - 13:31

QUOTE(dacha011 @ 5 Mar 2007, 01:24)
To bas i nije tako. Vlasnik vozila postajes onog trenutka kada ispunis ugovor o kupoprodaji vozila, sto znaci da ti prodavcu das novac, a on tebi auto (kljuceve od auta). Podaci u saobracajnoj dozvoli nisu od presudnog znacaja, pa tako postoji pretpostavka da je lice upisano u saobracajnu dozvolu zaista vlasnik, ali to je pretpostavka za koju se npr. overenim ugovorom moze dokazati suprotno.

Za tebe skoro nikakav problem nije da se auto vodi na prodavca do isteka registracije. Bitno je samo da imas ovlascenje, ne starije od 6 meseci, da mozes da izvrsis prenos vlasnistva na drugo lice i da mozes da produzis registraciju. Inace, punomocje ti uopste ne treba da upravljas vozilom na teritoriji Srbije.

Postoji i ova varijanta, ali takse sada i nisu toliko visoke i nećeš morati da nosiš kilo papira. Prilikom prenosa vozila plaća se i porez, ali ponavljam da nije toliko skupo i može ti uštedeti komplikacije. Taj novac ćeš ionako morati da platiš kad-tad.

Policajci po Srbiji umeju da gnjave ako nemaš ovlašćenje a upravljaš tuđim vozilom. U BG ne zaustavljaju baš toliko, mada to zavisi od tipa auta, od toga na koju su nogu ustali, da li imaju para za ručak i tome slično.