Jump to content


Photo

neočigledan izbor


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

Poll: ta birate? (34 member(s) have cast votes)

Vote Guests cannot vote

#1 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 24 February 2007 - 20:27

u situaciji ste da vam biće koje ima savršenu moć predvidjanja ponudi da birate izmedju dve opcije.

naime, pokaže vam kutiju A i kutiju B.
u kutiji A se nalazi 1.000 eura koje vidite.
u kutiji B, koja je zatvorena se nalazi ili 1.000.000 eura ili ništa.

i sada vam biće kaže da imate dve opcije.

opcija 1.
izaberete samo kutiju B.

opcija 2.
izaberete i A i B.

i onda vam biće kaže:
vidi, ja znam šta ćeš ti izabrati.
ako izabereš kutiju B, u nju sam stavio (pre nego što sam ti ovo rekao) milion eura, ako izabereš obe kutije, u kutiju B nema ničega.

dakle, poenta je da je biće već stavilo u kutiju B milion evra ili, pak, ništa nije stavilo, i onda vam kaže da birate.

pretpostavka je da ste potpuno ubedjeni u sposobnost bića da predvidja stvari (da li zato što prosto tako verujete, ili, na primer, što ste vi hiljaditi koji je suočen sa izborom, a biće je prethodno u skoro svim slučajevima, recimo 95%, pogodilo izbor)

#2 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 24 February 2007 - 20:50

A jesam li potpuno ubedjena u iskrenost bica? smile.gif

#3 papapavle

papapavle
  • Members
  • 338 posts

Posted 24 February 2007 - 20:52

QUOTE(ockham @ 24 Feb 2007, 13:27)
ako izabereš kutiju B, u nju sam stavio (pre nego što sam ti ovo rekao) milion eura, ako izabereš obe kutije, u kutiju B nema ničega.

[...]

pretpostavka je da ste potpuno ubedjeni u sposobnost bića da predvidja stvari [...]

Ček, šta ti nas to ustvari pitaš, da li više volimo da sigurno dobijemo milion evra ili da sigurno dobijemo hiljadarku? Uostalom, ako biće savršeno predviđa, nek da pare odmah, ionako zna šta ćemo izabrati :-)

Ovo me sve podseti na James Randi Educational Foundation i njihovu nagradu od milion dolara onome ko uspe da dokaže svoje natprirodne moći; na linku "The Log Of Applicants" su prijave kandidata i prepiska sa njima... Bogo moj, čega sve tu nema...

#4 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 24 February 2007 - 20:55

QUOTE(betty @ 24 Feb 2007, 19:50)
A jesam li potpuno ubedjena u iskrenost bica?  smile.gif

da, to se ne dovodi u pitanje
a i da se ne dovodi, koji je smisao da sumnjas u njegovu iskrenost. bitno je samo koliko verujes u njegovu sposobnost da pogodi tvoj izbor

#5 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 24 February 2007 - 20:59

QUOTE(papapavle @ 24 Feb 2007, 19:52)
Ček, šta ti nas to ustvari pitaš, da li više volimo da sigurno dobijemo milion evra ili da sigurno dobijemo hiljadarku? Uostalom, ako biće savršeno predviđa, nek da pare odmah, ionako zna šta ćemo izabrati :-)

pitam da l ces da ako izabers milion evra za koje pretpostavljas da su u kutiji B (zatvorenoj kutiji) odluciti da uzmes dodatnih 1000, buduci da bice ne moze da promei sadrzaj kutije naknadno

#6 nasumica

nasumica
  • Members
  • 918 posts

Posted 24 February 2007 - 21:56

chit-chat? zabava? off topic? blink.gif

#7 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 24 February 2007 - 22:07

pa vidis trebalo bi zapravo nauka ali tad verovatno ne bi bilo duhovitih i recitih postova kakvi se mogu naci na ovom podforumu

#8 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 25 February 2007 - 00:12

A jel smem da razmisljam naglas o zadatku (zasto mi je intrigantan), ili ne jos? smile.gif

#9 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 25 February 2007 - 00:24

QUOTE(betty @ 24 Feb 2007, 23:12)
A jel smem da razmisljam naglas o zadatku (zasto mi je intrigantan), ili ne jos? smile.gif

naravno
i nije zadatak

#10 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 25 February 2007 - 00:35

QUOTE(ockham @ 24 Feb 2007, 20:59)
pitam da l ces da ako izabers milion evra za koje pretpostavljas da su u kutiji B (zatvorenoj kutiji) odluciti da uzmes dodatnih 1000, buduci da bice ne moze da promei sadrzaj kutije naknadno


pa to ne moze. nije bitno sto ne moze naknadno da promeni sadrzaj, kad je vec unapred izintegrisalo sva tvoja predomisljanja.

osim toga zar ne bi bilo zanimljivije (mada ja trenutno mislim da ne bi) da je odnos para nesto tipa 1:2. ovako cak i bilo kakvo razmisljanje na stranu zabole me za 1000.

#11 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 25 February 2007 - 00:36

QUOTE(ockham @ 25 Feb 2007, 00:24)
naravno
i nije zadatak
U smislu donosenja odluke, zadatak.

Ali posto sam pazljivijim citanjem utvrdila da je postavka drugacija nego sto sam na prvi pogled mislila, onda nista unsure.gif rolleyes.gif blush.gif

#12 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 25 February 2007 - 00:44

Dakle, pokusavam da skajpujem dok sam pisala prethodni post, i usput objasnjavam mami kako se baba nocas posle setkanja po stanu vratila... u kutiju.

A mama pita, mislis mozda kuhinju? biggrin.gif

#13 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 25 February 2007 - 00:49

A jel' biće jače od mene, ili slabije?

#14 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 25 February 2007 - 00:50

QUOTE(kurdi @ 24 Feb 2007, 23:35)
pa to ne moze. nije bitno sto ne moze naknadno da promeni sadrzaj, kad je vec unapred izintegrisalo sva tvoja predomisljanja.

osim toga zar ne bi bilo zanimljivije (mada ja trenutno mislim da ne bi) da je odnos para nesto tipa 1:2. ovako cak i bilo kakvo razmisljanje na stranu zabole me za 1000.

kada bi odnos bio manji, ili kada bi verovatnoca da che bice predvideti tvoj izbor, koliko bi trebalo da bude manji da bi izabrao sigurnu svotu?

bice ne moze da promeni sadrzaj niti tvoje premisljanje moze da utice da se sadrzaj izmeni, ali ako izaberes obe kutije ti u svakom slucaju dobijas dodatnih 1000 u odnosu na ono sto je u drugoj kutiji.
dakle, izbor obe kutije je striktno dominantan u odnosu na samo kutiju B. zar ne?

#15 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 25 February 2007 - 01:05

QUOTE(ockham @ 25 Feb 2007, 00:50)
kada bi odnos bio manji, ili kada bi verovatnoca da che bice predvideti tvoj izbor, koliko bi trebalo da bude manji da bi izabrao sigurnu svotu?
Pa to je deo koji mene buni. Ako je u pitanje ugradjena cinjenica da znamo da bice ima apsolutno savrseno predvidjanje, onda se to svodi na izbor izmedju milion evra i hiljadu evra. Znaci problem je vise u tome da li zaista verujemo bicu da ima savrseno predvidjanje... A ne znam zasto je to problem kad je odgovor ugradjen u postavku "zadatka". A?
QUOTE(ockham @ 25 Feb 2007, 00:50)
kada bi odnos bio manji, ili kada bi verovatnoca da che bice predvideti tvoj izbor, koliko bi trebalo da bude manji da bi izabrao sigurnu svotu?
Mislim da ovde postoji i pitanje apsolutne visine sigurne svote.

Edited by betty, 25 February 2007 - 01:07.