Jump to content


Photo
- - - - -

NIŠ - all in one!


  • Please log in to reply
1200 replies to this topic

#1171 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 May 2018 - 08:14

...

 

Ja ne tvrdim da je poljoprivreda nasa sansa, samo kazem da izmedju prodaje neke haj-tek fantazije i povrca na pijaci - ovo drugo sigurno donosi zaradu, pa i za prezivljavanje.

 

Za haj-tek moras zaista imati strucnjake, a za neki plastenik imas Net.

Postoje portali, postoje saveti agronoma. Pocinje se od malog, sa manjim ulaganjem, pa se onda, eventualno, siris.

Stari je problem sto se kod nas odmah fantazira o 'industrijskoj proizvodnji', povelikom prihodu, ulaganjima koja su finansijski neostvariva, kuci, autu, letovanju i lagodnom zivotu. To ne ide tako - ima jedno 10-15 godina teskog riljanja.

;)

Cak ni one pare koje se dobiju iz fondova Eu budu neiskoriscene - nema projekata.

Masta trpi svasta, pa se moze doveka prebivati u slatkim fantazijama o 'prosloj velicini' u stilu - 'siroma sam al' volem da zivim!'. A najmanje se prica o radu.

 

PS.

Pogledaj strukturu 'fakulteta' - to sve vrvi od 'pravnika / ekonomista / menadjera' koji nisu ni za q.

Rodili ih mama i tata menadjeri, pa nasledili sklonost? Hoce 'drzavni' posao do 15h popodne, pa onda blejanje po kaficima i na 'drustvenim mrezama'?

 

...


Edited by Kinik, 30 May 2018 - 08:18.

  • 0

#1172 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 30 May 2018 - 09:41

Nije ni bitno da li ti tvrdiš, problem je što masa "stručnjaka" zaduženih za razvoj nema druge ideje nego: Naša šansa je proizvodnja zdrave hrane. A, nemamo pošten komad nezagađene zemlje, pretvorili smo čitavu Srbiju u deponiju, voziš se autoputem, na svakom koraku odbačeni šporeti i veš-mašine, a svako drvo okićeno plastičnim kesama. O opasnijim zagađenjima se govorilo zadnjih meseci, onah hemijski otpad po njivama i jezerima.

Tačno je, ne mora svaki potencijalni poljoprivrednik da ima fakultetsku diplomu, ni znanje, ali bi valjalo da znanje imaju planeri i stratezi razvoja, savetodavne službe, zaštitari.


  • 0

#1173 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 May 2018 - 10:13

...

 

Opet mi ucitavas opoziciJone mantre!

 

Ja nisam nista rekao o 'poljoprivrednim strucnjacima' - rekao sam da se sa sitnom proizvodnjom moze preziveti i nesto prodati.

 

Svi bacaju djubre na sve strane - a probaj da ga kaznis - odmah se probudi opancarski bundzija - njemu neko krsi ljudsko pravo!

Pa, ljudsko je pravo i da se zivi u svinjcu - tako da slobodno moze da ga upraznjava.

Koga je biga!

 

Sad ja treba da bacam djubre kroz prozor i da se pozivam na 'zastitare'?

:ajme:

 

Eno ona tri majmuna, usred dana seku drvo u parku-sumi, a da su im odmah zveknuli po 2 godine - digla bi se dreka 'AV vedzba pendrek?' Pogledaj samo karikature / tekstove opozicijonih bolida.

 

Ovde ti je pravi 'tamni vilajet', pa je to bolje pustiti da samo izumre.

Ko preostane - pricace.

 

...


  • 1

#1174 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 30 May 2018 - 16:02

...

 

Pa gde je ta 'velika industrija', tzv. samoupravni 'gigant elektronike'? Gde su ti proizvodi?

 

Ono sto iritira to je vecita kuknjava i potezanje svih mogfucih zaverologija - eto 'dozvolili slobodan uvoz pa upropastili',  'nisu dali da se nis razvije', 'spijunirali i sve rasprodali strancima' i ostale bedastoce.

 

O sebi nista, ni reci o provincijskoj megalomaniji - kada se ocekivalo da 'drzava' zatvori trziste i nametne monopol, a neko ce da se baskari.

 

 

...

Perfidno + floskule...ubaci i aerodrom u koferče  ;)


Edited by Constantin, 30 May 2018 - 16:05.

  • 0

#1175 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 31 May 2018 - 09:23

http://www.podrummalca.com/

 

Jeli bio neko? 


  • 0

#1176 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 May 2018 - 13:14

Zanimljiva ideja. Mada vina u vremenu Rimljana i nisu bila nesto. Primitivna tehnologija, higijena ĺagana katastrofa, sve je to jako daleko od danasnjih standarda za kvalitetno (a kamoli vrhunsko) vino. Za vina pak iz uze Srbije u vremenu Nemanjica prvi puta cujem. Timocka regija / vinogradi i vina oko sela Rajac na sjeveroistoku Srbije su mi (dobro) poznati.
  • 0

#1177 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 31 May 2018 - 14:05

Zanimljiva ideja. Mada vina u vremenu Rimljana i nisu bila nesto. Primitivna tehnologija, higijena ĺagana katastrofa, sve je to jako daleko od danasnjih standarda za kvalitetno (a kamoli vrhunsko) vino. Za vina pak iz uze Srbije u vremenu Nemanjica prvi puta cujem. Timocka regija / vinogradi i vina oko sela Rajac na sjeveroistoku Srbije su mi (dobro) poznati.

 

Negdje sam procitao da su do Turaka na nasim podrucjima uglavnom gajili grozdje i pravili vina. Sljive i rakiju su donijeli turski zulumcari.


Edited by Honey Badger, 31 May 2018 - 14:05.

  • 0

#1178 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 31 May 2018 - 15:53

Negdje sam procitao da su do Turaka na nasim podrucjima uglavnom gajili grozdje i pravili vina. Sljive i rakiju su donijeli turski zulumcari.

 

Ono što je izvesno jeste da se na našim prostorima rakija pila još za vreme cara Dušana (o tome svedoči paragraf 166. njegovog Zakonika iz 1354. godine). Pisani podaci takođe ukazuju da je proizvodnja rakije nastavljena i za vreme turske vladavine od 1389. do 1878. godine, jer su Turci sakupljali takse od 12 aspri po kazanu.

 

http://www.rakijezen...ija-rakije.html


  • 0

#1179 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 31 May 2018 - 16:15

Ono što je izvesno jeste da se na našim prostorima rakija pila još za vreme cara Dušana (o tome svedoči paragraf 166. njegovog Zakonika iz 1354. godine). Pisani podaci takođe ukazuju da je proizvodnja rakije nastavljena i za vreme turske vladavine od 1389. do 1878. godine, jer su Turci sakupljali takse od 12 aspri po kazanu.

 

http://www.rakijezen...ija-rakije.html

 

Ne spominje rakiju u 166. paragrafu:

 

"166. O pijanicama: Pijanica otkuda ide i izaziva koga, ili poseče, ili okrvavi, a ne dosmrti, takovomu pijanici, da mu se oko izvadi i ruka otseče. Akoli pijan zadere, ili kapu kome skine, ili drugu sramotu učini, a ne okrvavi, da ga biju, da se udari štapovima sto puta, i da se vrgne u tamnicu, i potom da se izvede iz tamnice, i da se opet bije i pusti".

 

 

Nije ni bitno. Mislim da sam ja procitao taj podatak u knjizi Alije Handzica, Istorija sjeveroistocne Bosne u 16. vijeku i odnosi se na predio SI Bosne. 


  • 3

#1180 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 31 May 2018 - 16:27

Ne spominje rakiju u 166. paragrafu:

 

"166. O pijanicama: Pijanica otkuda ide i izaziva koga, ili poseče, ili okrvavi, a ne dosmrti, takovomu pijanici, da mu se oko izvadi i ruka otseče. Akoli pijan zadere, ili kapu kome skine, ili drugu sramotu učini, a ne okrvavi, da ga biju, da se udari štapovima sto puta, i da se vrgne u tamnicu, i potom da se izvede iz tamnice, i da se opet bije i pusti".

 

 

Nije ni bitno. Mislim da sam ja procitao taj podatak u knjizi Alije Handzica, Istorija sjeveroistocne Bosne u 16. vijeku i odnosi se na predio SI Bosne. 

 

A ja nisam čitao Dušanov zakonik....jbg.. :ajme: .... moraću


  • 0

#1181 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 31 May 2018 - 17:14

...

 

Nema potrebe za lokal patriJotizmom - grozdje su doneli rimljani, a sljiva je dugo putovala iz kine, perko persije pa do ovih krajeva.

Vino se proizvodilo u drevnoj Armeniji jos 6000 godina unazad. O tome postoje arheoloski tragovi.

Zna se kad su arapi prvi poceli destilaciju alkohola (od grozdja) a kasnije drugi nastavili od zitarica.

 

Ono sto se pilo 'na dvoru nemanjica' to se uvozilo od latina.

 

Kada se pogledaju neki domaci sajtovi oko grozdja - tamo se tvrdi kako kod nas vise godina nisu vrsena neka veca istrazivanja pa je puno 'fantazije'.

 

Vek vinovog cokota je 40-50 godina, retko 100, osim nekih egzoticnih sampiona.

 

Posle one 'filoksere' - malo je ovde sta preostalo.

A i ono sto se proizvodi u stotinama malih podruma - to je upitno, a i preskupo je.

 

Kako je rekao Indy - dati za bocu vina vise od 5-10E, to je cista pljacka.

 

PS.

Nesto se mislim kako taj Dusan nije stigao da smisli - elektricni auto'?

:lol+:

 

...


Edited by Kinik, 31 May 2018 - 17:16.

  • 0

#1182 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 June 2018 - 00:39

...

 
>> ... "Pravdu ćemo tražiti na sudu, verovatno će biti protesta"
Inicijativa “Ne damo niški aerodrom” saopštila je da će nastaviti borbu da se aerodrome vrati Nišu, preko sudova, ali i protestima, pišu Južne vesti.
Izvor: Juzne vesti, subota, 23.06.2018.
 
 
    Iako su odbornici odlučili da poklone aerodrom državi, Inicijativa “Ne damo niški aerodrom”, kako je rekao njen predstavnik Miloš Bošković, nastaviće da se bori da se on vrati Nišu, pre svega preko sudova, ali i protestima.
    Nišlije okupljene oko Inicijative koja se tri meseca borila da gradska vlast ne preda vlasništvo nad Aerodrom “Konstantin Veliki” Republici, su poručili odbornicima da glasaju protiv ovakve odluke. 
    Predstavnici Inicijative su uvereni da je sednica na kojoj je doneta ovakva odluka “nelegitimna” i da bi odluka mogla da bude osporena, te će pokušati to da dokažu i na sudu. ... <<
 
;)

 

A stigla i vest iz_bijograd

 

 

:lol+:

 

...


  • 0

#1183 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 24 June 2018 - 10:24

36064565_1933262390020127_87824185807769


  • 0

#1184 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 24 June 2018 - 10:40

Amerikanci kupili nišku kasarnu

Američka kompanija "Clean earth capital" kupila je na oglasu lokaciju bivše kasarne "Bubanjski heroji" u Nišu na kojoj će graditi stambeno-poslovni kompleks.
Ta kompanija će uložiti 60 miliona evra u taj projekat. Vojska Srbije, istovremeno, dobiće na taj način više od 200 stanova za svoje pripadnike.


Kako je navedeno, biće to četvrta po veličini američka investicija u Srbiji, a grad bi od prodaje zemljišta trebalo da prihoduje 20 miliona evra.
Gradu su stigle dve ponude, od kojih jedna nije bila sa validnom dokumentacijom, rečeno je u kabinetu gradonačelnika Niša Miloša Simonovića.

Rok za izgradnju, prema ugovoru, iznosi pet godina, a lokacija je površine 15 hektara.
 

Tamo je još uvek ledina.....

 

Iz pretpristupnih fondova Evropska unija je odobrila Nisu 8 miliona evra za gradnju zeleznicke obilaznice oko Nisa. Ovim parama ce biti izgradjeno 11 km pruge od stanice Crveni Krst do sela Prosek, dok ce jos 4 km pruge prema Zajecaru biti rekonstruisano. U toku je preparcelacija zemljista, a pocetak radova ocekuje se sledece godine.

Izmestanje zeleznickog koridora iz sireg centra Nisa bi trebalo da smanji guzve u saobracaju, jer se pruga ukrstala sa prometnijim gradskim saobracajnicama u nivou. Osim toga, izmestanjem zeleznickog koridora stvaraju se preduslovi za gradnju jos jednog bulevara, koji bi bio deo bulevarskog prstena, a koji bi imao za cilj izmestanje saobracaja iz centra grada na periferne delove centra i grada.


koridor2.jpg

Ništa nije počelo..........


  • 0

#1185 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 June 2018 - 13:05

...
 
Ovo laprdavo 'mamino policajce', aka g. Prangy, sitno dzibrovsko sluzbince nikako da se mane pretnji.
Bolje bi bilo za 'pistolera' da ne baljezga dok njega neko ne lustrira.
Samo jos jedna porcija besmislenog trabunjanja, supljjih pretnji i bapskog grcenja jednog politickog pajaca.
;)
 
 
>> ... Postupanje odbornika koji su poklonili Aerodrom "Konstantin Veliki" biće razlog za lustraciju
PSG, 23/06/2018 19:00
Postupanje odbornika koji su poklonili Aerodrom Konstantin Veliki biće razlog za lustraciju
Pokret slobodnih građana najoštrije osuđuje diktatorsku politiku Aleksandra Vučića koji je uz pomoć svojih slepo poslušnih odbornika oteo imovinu i celo Javno preduzeće „Aerodrom Niš“ od Nišlija i Grada Niša.
 
 
    Stavljanjem dužnosti gradonačelnika, gradskog Veća, svoje odborničke grupe i šefa odborničke grupe u funkciju bespogovornog sprovođenja volje jednog čoveka, Srpska napredna stranka ne samo da je Nišlijama i Nišu otela aerodrom, već je obesmislila i građanima oduzela pravo na lokalnu samoupravu .
    Povereništvo za Niš Pokreta slobodnih građana očekuje da će imena svih odbornika koji su glasali za ovo, u istoriji nezabeleženo, nasilje centralne vlasti prema jedinici lokalne samouprave i njenim građanima ostati zauvek zapamćena, a njihovo učešće adekvatno sankcionisano primenom Zakona o lustraciji koji će biti usvojen čim PSG dobije poverenje građana i preuzme odgovornost za upravljanje državom.
    Članovi Pokreta slobodnih građana učestvovali su, bez svojih obeležja, od samog početka u protestima za zaštitu niškog aerodroma. PSG je udruženje građana, a ne politička stranka. Zato mirne savesti i objektivno sada kažemo da organizatori nije trebalo da sloganom „Jači od vlasti, jači od opozicije“ u istu ravan nepromišljeno stavljaju vlast i opoziciju, niti da prave veštačku razliku između građana i članova opozicionih stranaka, pa ni između sebe i drugih ljudi koji se bave politikom.     Nadamo se da u budućnosti ni jedna organizacija neće prisvajati javni interes i sebi uzimati za pravo da odlučuje ko i kako može da izražava svoj stav. Aerodrom je Nišu oduzet političkom odlukom stranke na vlasti, borba protiv nje je politička, stranačka i opoziciona, isto koliko i bilo kakva druga.
    Povereništvo PSG za grad Niš apeluje da se u borbi za zajedničke interese svih građana Niša ubuduće ne prave veštačke podele. ... <<
 
...

  • 0