Jump to content


Photo
- - - - -

Thailand


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#1 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 18 February 2007 - 02:27

Ja bih - ovog leta, if possible

al ne znam bas tacno gde, koliko i kada pocinju kise & vetrovi ?

i koliko je uopste taj Thailand safe ?

i ima li neko mestasce koje mu dodje kombinejsn plaza + nocni zivot + kulturna bastina ?

#2 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 23 February 2007 - 21:50

QUOTE(Allegra @ 18 Feb 2007, 02:27)
Ja bih - ovog leta, if possible
al ne znam bas tacno gde, koliko i kada pocinju kise & vetrovi ?
i koliko je uopste taj Thailand safe ?
i ima li neko mestasce koje mu dodje kombinejsn plaza + nocni zivot + kulturna bastina?

Ajd ono sto ja znam.
Ja sam bio na Thai July-Septebmer. Sezona monsuna je u tom periodu, odnosno pocinje od maja i traje do novembra. Ja nisam imao problema sa vremenom, osim mozda neka dva dana. Prica kaze da je u ovom periodu zajebanije sa zapadne strane Tajlanda, sto se pokazalo i tacnim. Tajland je dosta sigurna zemlja i vazi za jednu od retkih zemalja gde bez ikakvih problema mozes putovati i sam. E sada postoji ta politicka nestabilnost koja je uzrokovana skidanjem njihove verzije B. Karica, ali koliko sam se cuo sa ljudima sada je stabilna situacija.
Jedino ti ne preporucujem posetu u tri najjuznije provincije, gde imaju problema sa muslimanskim stanovnistvom. Ja sam ziveo u jednoj oko mesec dana i 4 dana posto sam otisao doslo je do nekih bombaskih napada. Ali to jednosavno ne vazi za ostatak Tajlanda i ja sam se tamo dosa prijatno osecao. Ali cisto sumnjam da bi iko bio zainteresovan da poseti te provincije, posto nisu narocito sjajne, izuzev Tranga i grupe ostrva Ko Lipe.
Low cost linija je AirAsia i ima ih jos par.
1 euro = oko 50 bata

Posto su stvari dosta povoljne na Tajlandu mislim da bi bilo najbolje da spakujes samo neophodno, prvih par dana provedes u Bangkoku, dva dana posvetis znamenitostima, jedan dan shopingu i krenes na ostrva. Time izbegavas podelu prtljaga na carini i sl (a sa time smo svi imali problema zbog poklona itede), ako ti ovo pak nije problem onda odmah kreni na put i gledaj da u Bangkoku provedes sto manje vremena.

Chiang Mai - kulturna prestonica Tajlanda, manastiri, budisti, krajnji sever, nema kupanja. Dosta nezgodan put, ako ides vozom, avionom je oko 50evra. Nisam bio tamo i strasno zalim zbog toga.

Similan Islands - nacionalni park, savrsen za ronjenje, trebao bi imati jedan hotel, ali nazalost nije toliko dostupan u sezoni monsuna.

Patong i Pataya - obavezno preskociti. Tamo uglavnom odlaze matorci zbog prostitucije. Mi smo se debelo zajebali sto smo otisli tamo. Inace na celom poluostrvu jedva da ima nekih dobrih plaza.

Ko Lanta i Trang su uglavnom zatvoreni u to doba.

Pipi ostrva - verovatno najbolje mesto na svetu. Preporucujem odsedanje na Hat Yao (ili Long Beach). Za oko 600 bata dobijas dobru sobu sa toplom vodom (ovo se posebno placa u svakom smestaju) u prvom redu na jednoj od najboljih Tajlandskih plaza.
1.Dan Iznajmiti camac i obici ostale plaze na toj strani do Hat Laem Thong, zaista sjajne plaze.
2. Dan Naci neko drustvo i pogoditi se za posetu Bamboo Island (moze se dobiti za 1300 bata ukupno), biti tamo do 15h. Onda otici na Phi-Phi Leigh. Posetiti Maya beach de je Di Caprio snimao film, videti da je plaza totalno razocaranje, proci kroz pecinu i ronjati sa preteranim ribicama i kasnije posetiti veliku lagunu, koja je meni licno bila najbolji dozivljaj Tajlanda. Ako budes odlucila nesto drugacije, savetujem da Phi-Phi Leigh posetis posle podne, kako bi izbegla guzvu koja totalno ubija osecaj. I kada se budes vracala mozes posetiti Viking Cave i u povratku na Phi-Phi Don gledati zalazak sunca.
Izlazi se u selo Ton Sai, a plaze na njemu su teski shit. Ostati tamo ukoliko zelis da uzmes kurs ronjenja, a to je najbolje uraditi ovde.


Krabi - za pocetak to je ime oblasti, grad koristiti samo kao bazu da bi sutra uzela turu po ostrvima koja ukljucuje posetu Chicken Island. Tu ces videti nekoliko ostrva spojenih pescanim sprudovima, ronjati sa i plivati sa ribama... James Bond turu, koja je popularna mozes propusititi, jer ces takvih stencuga vidjati po Krabiju, a jahanje slonova je nehumano. Uvece treba posetiti jedan savrsen restran kome jos treba da se setim imena
Ako imas vremena provesti par dana na Rajli plazama (Rai Leh). Tamo ces imati priliku za verovatno najbolji rock climbing na svetu (na vrhu planine se nalazi jezero i nikako ne ici kroz sumu sa bananama, jer su nas napali majmuni). Interesantni ljudi se skupljaju tamo. Mi smo cak upoznali lika koji pise serije za BBC. Osim toga sjajne plaze na zapadnom delu.


Ko Samui - preskociti, jer su plaze lose, Buda Beach je totalno razocaranje i kich, puno prostitutki i krojaca. Ima dosta skupih hotela sa banjama, ali to jednostavno nije moja solja caja. Samui mi je izgledao kao Budva bez starog grada. Ne slusaj Lonely planet jer Chaweng beach je stvarno losa plaza. Mi smo nasli jednu dobru plazu i to je Coral Cove, ali jednostavno nije vredno izgubiti par dana ovde. Jedini dobar dozivljaj odavde je sto sam video gomile golih transvestita kako igraju odbojku dok sam citao 'silence of the lambs' i kada smo jedan dan iznajmili motor koji nismo znali da vozimo.

Ko Phna-Ngan
Ustaje se u tri popodne, valja se po plazi da bi se docekalo vece i neverovatni partiji na plazi. mesto gde se odrzava jedna od najpoznatijih zurki na svetu - Full Moon Party. Nije nesto narocito ali valja videti. Ako si za party onda je ovo najbolje mesto na Tajlandu. Obavezno odsesti negde na Hat Rai. Na istoj plazi krajnje levo, gotovo u planini se prodaju sejkovi od pecurki
. Mozes u toku dana uzeti camac i obici plaze prema severu, koje vredi videti. Nasi prijaatelji iz Nemacke su cak prespavali na jednom parcetu plaze od 10m do kog mozes doci samo camcem, ali ih je uhvatio neki nevidjen pljusak.
Ja sam tamo u toku dana uglavnom igrao fudbal na plazi, a partiji uvece su stvarno odlicni.

Ko Tao
'Ronilacki raj' (Pipi i Similan su mnogo bolji). Savrsene plaze na zapadnom delu, prelepi kafici, odlican nocni zivot, koji treba malo potraziti. Neki nasi prijatelji su bili tamo i uopste nisu skontali mesta za izlazak, dok smo se mi fantasticno provodili na S&M party. Odatle mi ide najbolje secanje kada sam pustio 'kenozoik' u jednom kaficu na obali i u sutonu se brckao sa drugarom sa kojim sam putovao i jednom devojkom i jednim velikim crnim psom. Stvarno sjajno mesto, sa odlicnim zalascima sunca.
Ono sto se mora obici to su tri spojena ostrvca na severu, sto je otprilike nalepsa plaza koju sam video. Ima i hotel koji kosta oko 700 bata za noc. Toplo preporucujem odlazak na Ko Tao. Negde na istocnom delu cujem da ima i pusionica opijuma.

Mozes otici na Ko Chang, ja tamo nisam bio, ali cujem da je odlicno.

Bio sam u nekoliko hramova. Najvise kulture mozes upiti na severu (Chiang Mai) i u Bangkoku. Mozes otici i u budisticku kolonuiju za strance kojih ima nekoliko, kao jedna moja drugarica, koja je posle skontala da to nije bio najsjajniji potez. OSim toga ima dva bitna hrama u Bangkoku. U B. jos treba obici floating market, uzeti voznju rekom i odraditi soping.

Ocekuj na ostrvima i svim turistickim mestima gomile prostitutki.
Tajlandjani nisu bas najsanitarniji narod i negde je kanalizacija povrsinska. Ja sam recimo bio sa dekanom njihovog faxa u nekom extra restoranu gde je wc bio do clanaka poplavljen, a kroz ceo restoran se sirio nenormalan miris. Naravno ovo se ne desava na nekim extra turistickim mestima, ali to kosta.
Ako budes putovala po kopnu videces dosta siromasnog sveta i zgrade kao iz vijentamskih filmova.
Ljudi koji odlaze na Thai su oglavnom proputovali dostai vecinom su prijatni. Ima dosta Izraelaca koji se 'ciste' od vojske.
Na ostrvima se ne mogu videti prosecni Tajlandjani jer mladima roditelji ne daju da idu po ostrvima i sve se uglavnom svodi na prostituciju, krojace, kuvare i sl. Prosecni Tajlandjanin ce imati mnogo problema sa engleskim (cak fakultetski profesori jedva govore), ali srecom cak i kod vozaca camaca nema ti problema.
Nekada je bungalov duplo skuplji ukoliko ima toplu vodu. Transfer izmedju ostrva nikada ne organizovati samostalno, njihovim busevima(nije bas prijatno, pogotovo uvece), nego koristiti tur. agencije koje su mnogo bolje jer te odbace do hotela.
Navikni se da klimu koriste kao nenormalni, sto ces najbolje osetiti u prevozu.
Thai masaze - obavezno uzeti sa uljima jer se njihova masaza svodi na stipanje. Ja nisam narocito uzivao u njima pa ih nisam ni uzimao mnogo, ali znam ljude koji su isli na nekoliko u toku nedelje.

Mali bonusi:
Trka tuk-tukovima u Bangkoku
Sednete u tukove. Objasnite vozacima gde treba da vas voze (na drugi kraj grada) i ko stigne prvi dobija bonus od 200 bata. Odlican provod.

U Kambodzi se za 50 dolara dobija kravu i za jos 50 rocket launcher, ostatak je lako povezati

Pin-pong show
Tajlandske umetnice koje izbacuju pin-pong loptice, dele po publici balone koje razbijaju sa strelicama itede. Zanimljivo, ali ne znam da li to zelis videti.

Ima strategija cenkanja koja ide ovako:
Koliko kosta?
Da li imate neki popust?
Ja bih dao ovoliko
Da li mozete da spustite jos malo?

Cenkati se za sve zivo
Sve je najjeftinije u Bangkoku
Ja sam imao obicaj da jednog dana u nedelji jedem 'evropsku kuhinju' jer zna ta hrana posle da smori, iako sam u nekim stvarima uzivao. Skampi se jedu kao nenormalni, imaju jeftinih jastoga, uvek uzmi preporuku za restoran, ja se jos nisam presao sa mestima listovanim u Lonely Planetu.

Treba probati
Kayaking - sjajano
Rock climbing
Snorkeling sto cesce
Otici u Paragon Cineplex u Bangkoku i za 20 evra uzivati u koznoj fotelji sa sopstvenom poslugom i jorganom u neverovatno losem filmu

E sada kada si procitala ovo evo ti pravi savet:

Kupi negde Lonely Planet Thailand, izuci, vidi sta zelis i organizuj sebi put.


Ja sam ovo seo da napisem blago pijan pre izlaska, ali ispada da sam stvarno ispricao gomilu stvari i nadam se da ti je to pruzilo neku sliku o Tajlandu smile.gif

Edited by Maltese, 24 February 2007 - 16:52.


#3 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 24 February 2007 - 15:48

Nemam mnogo da dodam na ovo juce, osim da u Bangkoku nije losa ideja odsesti u Kao San Rodu, da ces tesko naci zabavu, kulturu i dobre plaze na jednom mestu, bar meni nije uspelo. Fazon je da su sva ta ostrva provaljena tek 70ih, pre toga nije bilo zivahno i stanovnistvo se uglavnom bavilo ribarstvom. Na ostrvima se piju bucketi na izlasku, a na ppicu sam objasnio sta je to.

Od hramova sam posecivao ove na kopnu to su dva najveca u Bangkoku i Nakhon Si Thammmarat, koji je u juznom delu Tajlanda i koji je bilo odlicno posetiti. Kraljevska palata u Bangkoku je takodje vredna posete. Tajlandjani izuzetno vole svog kralja i ispred svake drzavne institucije imas neki kipic, ukrasenu sliku ili nesto trece sa njegovim likom. Prosle godine je bilo 60 godina njegove vladavine, pa su ljudi svakog ponedeljka nosili zute majice. Himna se pusta pre bioskopskih predstava, a u Bangkoku u 8 ujutru i u 18h. Bangkok se strahovito razlikuje od ostataka Tajlanda. Dobra mesta za pazar su MBK i shoping centri u njegovoj okolini.

Preporucio bih da promenis sto vise vise mesta, ili tzv 'island jumping'. Najbolje sredjena odmaralista koja sam video su na Ko Samui, ali sam Samui nije vise tako sjajno mesto. A ja bh uvek pre uzivao u odlicnoj plazi na kojoj je samo 10 ljudi nego se divio bazenu na stencugi.

E da. Krabi je dobar izmedju ostalog i zbog interesantnih stena i reljefa. Znam da zvuci cudno, ali to stvarno neverovatno izgleda i daje jedan novi osecaj.

Edited by Maltese, 24 February 2007 - 17:00.


#4 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 24 February 2007 - 16:03

Hvala Malteze, super si wub.gif

Kad lepo sve da ishchitam u detalje vracam se sa eventualnim pitanjima mada si uglavnom pokrio ono sto me je zanimalo.

#5 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 24 February 2007 - 16:19

Ispada da sam te slagao za vremenske prilike pa cu samo to prosiriti.

Ja nisam imao problema na ostrvima sa vremenom. Sezona monsuna znaci problem na kopnu, gde mogu da ti propadnu citavi dani zbog pljuskova (kao meni zamalo jedan u Bangkoku, a nekoliko dole, na jugu). Oblaci relativno brzo predju preko ostrva i mozda bude neka sitna kisa kada se spusta sunce, znaci negde oko 17,18h, dok je popodnevni pljusak gotovo obavezan na kopnu. Istina mene je sastavio jedan nezgodan na Pipiju, kada sam polomljen od baketa do grla u moru pregovarao cenu da nas camdija odbaci do nase plaze, zaboravivsi na mobilni u dzepu. Dok sam ti gore napisao da je ove Nemce sastavio nenormalan pljusak na njihovoj ekskurziji.

Ako budes planirala posetu u Chiang Mai nemoj nista ugovarati u Evropi (najbolje bi bilo kada bi ovde samo kupila avionsku kartu i isplanirala svoju rutu), jer zbog padavina zna da bude nezgodno na severu. Kada sam ja bio bile su neke velike poplave u toj oblasti. Tako da moze da se desi da propadne exkurzija.

Izuzetno je vlazno, uvek toplo. Ja sam poneo neki tanak dzemper za kojim nikada nisam imao potrebu.


Ma Tajland je neverovatno mesto. Mi smo se cesto gubili kada bi smo pronalazili te savrsene plaze. Dodjes na taj prizor kao iz razglednice i osecas sa glupo jer ne znas sta treba da radis da bi u tom mestu uzivao kako treba. Ocekuj da je tamo ono sto su ljudi napravili zivi krs i kich (ima par izuzetaka), a da je priroda neverovatna. Uzivaj i zezaj sa tim ronjenjima, kajacima, glupostima, ugadjaj sebi, sve je jeftino.

Koliko dana kontas da provedes tamo?



Edit:
Aerodromi: Bangkok, Chiang Mai, Puket (odatle moes otici do Pipij i Krabija), Ko Samui (u blizini su Ko Pha Ngan i Ko Tao) i jedan grad na kopnu blizu Ko Changa bi trebao imati aerodrom.
Najveci problem je transport iz Bangkoka do ostrva i nazad. Ako imas para i malo vremena toplo preporucujem avione, koji lete uvece ili rano ujutru (stedis vreme).



Ovo bi trebalo biti sve, osim hrane
I nemoj da ne kupis Lonely Planet. Bice ti super koristan.


Edit75:
Cunami je pogodio stranu zapadno od kopna. Najvise se osetilo na Pipiju gde je jedva ko preziveo. Ocekuj dosta djubreta svuda. Oni su slabo organizovani sto se tice bilo cega.

edit76: U Bangkoku ocekuj velike guzve. Najbrzi i najjeftiniji transport je skuterom. Ali to zavisi od toga koliko verujes vozacu, jer zna biti opasno. Ne ulazi u tuk-tuk ili taxi koji nudi besplatne ili uzasno jeftine voznje jer ce te 5 sati vodati po krojacima, antikvarnicama itede.
Tuk-tuk

Edited by Maltese, 24 February 2007 - 16:49.


#6 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 17 August 2007 - 09:47

Opet ja trazim savete rolleyes.gif

Ne znam da li mi trebaju vakcine za Tajland i ako da koje ? (ako idem samo na Phuket, Bangkok i ostrva oko Phuketa) ???

hvala unapred smile.gif

#7 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 17 August 2007 - 10:10

Ne trebaju ti nikakve vakcine. Provjereno. Ako budeš išla brodom na neki otok nipošto se ne izlaži suncu. Čak i ako je oblačno, a zrak vlažan. Obavezno uzmi sobu s klimatizacijom. Inače bi te pojeli komarci, ili bi se izdinstala u vlastitom znoju. I naravno - cjenjkaj se. Bit će im drago kad im se obratiš tajski: sawadee ká - zdravo (za ženski rod; u muškom je sawadee kap); kopkun ká - hvala. Hrana u prčvarnicama na ulici je jednako dobra kao u fancy restoranima, samo puno jeftinija. Preporučujem tom yung soup s rakovima. Ako u Bangkoku budeš u Banglampoo area (Khao San road) s aerodroma možeš i busom No 10, staje odmah kad izadješ s aerodroma na prvoj stanici prema centru. Karta je nekad bila 10 bata. Nije udobno, ali se odmah uhvatiš puls lokalnog života. Kad se budeš vraćala na aerodrom, možeš uzeti kombi, puno je jeftinije od taxija. Dogovoriš se na recepciji guesthousa (ako budeš u Banglampoo). Iza Khao Sana je veliki bulevar s više traka. Na drugoj strani kad predješ ulicu, pa 100m desno je fantastičan (a jeftin) restoran Sky. Bistra supa s morskim plodovima i prowns with rise nudles in a steam pot su delikatese. Ali i sve ostalo.
Sretan put i prijatno.

#8 ceres

ceres
  • Members
  • 566 posts

Posted 04 September 2007 - 19:11

Jupiii! Karta je kupljena za 20.09. oh, konacno.
Idem sa sestrom. Ostajemo samo 16 dana, sto znam da je za Tajland premalo al' sta da se radi nisamo mogle duze. Plan (koga se necemo striktno pridrzavati) izgleda otprilike ovako.
Bangkok oko 3 dana, valjda cemo za tako kratko vreme stici da vidimo i Ayuttayu i Kanchanaburi (tiger temple, most na reci kwai) i hramove i kraljevu palachu u bkk, a i pomalo da shopingujemo.
Posle toga air asiom do surat thanija, pa brodic do Koh PhaNgana. Tamo se ne bih preterano zadrzavala 2-3 dana (cisto da vidimo to cudo full moon party), pa onda na Koh Tao gde bih uzela PADI Open Water kurs (koji traje jedno 4-5 dana). Onda bi se prebacile malo na zapadnu obalu - Koh Phi-Phi ronjenje 2-3 dana, Krabi na rock climbing 2 dana, pa na avion do Bangkoka,
pa Bege sad.gif . Vec mi je zao sto se vracam.

Imam jedno pitanje, ako neko ko je bio moze da mi odgovori ( Maltese, king louie, anybody). Vidim da je za kurs ronjenja potrebno zdravstveno uverenje pa me interesuje jel to vadim tamo ili ovde.
Sto se vakcinacije tice, ja ne bih (imam fobiju od igala), al' kome to nije problem preporucila bih da primi bar vakcine za hepatitis A i malariju. Ova godina je najgora u poslednjih 10 sto se malarije i dengue groznice tice. Ja cu se mazati i prskati protiv komaraca sa sredstvima u kojima ima bar 20% DEET-a, jer ovaj nas autan tamo ne pomaze i necu da stavljam prljave ruke u usta. smile.gif
Allegra jel si bila?

#9 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 04 September 2007 - 19:38

Ne treba ti zdravstveno uverenje, ali evo sta mozes da uradis, odnosno sta sam ja uradio.

Moze da se desi da neko od vas recimo ne moze da kontrolise pritisak (kao sto je bilo sa mojim drugarom) i onda ste dzaba platili ceo kurs. Najbolje je uzeti jedan dajv i ako vam se ne svidi onda ne nastavljate, ako vam se svidi doplacujete do pune sume za PADI. To se moze dogovoriti sa skolom.

Krabi je jedno od najboljih mesta na svetu za rock climbing, zbog neverovatnih stena koje spadaju u najstarije formacije na zemlji. Penjaces se uz jednu planinu i na njenom vrhu te ceka jezero. Neverovatna stvar.


Raspored ti je odlican jer se zurke posle fulmuna sele na Tao

Nemoj propustiti da iznajmis camac i na jedan dan odes na ostrvce severozapadno od Ko Tao, Ko Nang Yuan (tri ostrva povezana pecanim sprudovima). To je verovatno i najbolje mesto na Thai. Kazu da ima jos jedna plaza na istocnoj strani Ko Tao koja je takodje odlicna, ali ja nju nazalost nisam stigao obici. Po meni imas mozda suvise aktivnosti, al dobro. Racunaj da kada budes bila na Pipiju ces morati putovati neko vreme do mesta gde ces roniti. Ko Tao je dobar za ronjenje, ali ima i boljih mesta. Na Thai je najbolje ronjati na Similan Islands, sto ti je blizu Pipija, pa gledaj da nadjes skolu koja bi te vozala donde. Na Taou ces najverovatnije biti smestena izmedju Mae Haada i Tena, na zapadnoj strani. Najtoplije ti preporucujem da svako vece gledas zalaske sunca iz jednog od kafica sa ogromnim tremom.




Sto se tice ostalog, mogu ti reci da posecujes meni najomiljenija mesta na Thai. Uzivaj smile.gif
Ako treba jos nesto pitaj

Edited by Maltese, 05 September 2007 - 00:52.


#10 ceres

ceres
  • Members
  • 566 posts

Posted 04 September 2007 - 20:21

Hvala Maltese smile.gif
Izjednacavanje pritiska smo vec obe apsolvirale jer smo se ceo zivot takmicile koja moze dublje da zaroni (ja sam bila pobednik plaze cool.gif ) i imala sam par zarona sa opremom, al' ocu vise da zavrsim taj kurs da ne moram vise da ronim sa masterom.
Nisam se bas obradovala sto se zurke sele na Ko Tao, njega sam i izabrala kao destinaciju gde cu biti najduze da bih bila sto dalje od gomile turista, a obzirom da je ostrvo malo bojim se da ne bude prebukirano (sto sam cula da je slucaj sa ko pipi).

Jel si mislio na Ko Nang Yuan? Ona ostrvca spojena pescanim sprudom? Naravno da cu to posetiti. biggrin.gif
A to kad iznajmljujem camac, jel mi treba neka dozvola za to? Jel mozes da se setis koja je to plaza na ko tao, da probam tamo da uzmem smestaj.

edit: sad sam videla da jesi mislio na Ko Nang Yuan
jedva cekam

Edited by ceres, 04 September 2007 - 20:23.


#11 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 04 September 2007 - 20:52

Nemoj se bojati za prebukiranost, ne idu svi bas tamo, ali se broj turista ipak poveca. Sa nama je bilo da dva dana posle fulmuna tamo nije bilo mnogo ljudi, ali treci i cetvrti dan je vec bilo dobrih zurki. Ljudi se kasnje pomeraju na Tao. Bio sam tamo bio dva meseca (jul-avgust-septembar) i tada jos nije guzva.

Evo mape





Onda zapad





Sa Panjana ces trajektom doputovati do Mae Haad. Ako nemas nista dogovoreno, na obali cete svakako cekati gomila zaposlenih po skolama i nuditi ti aranzmane. Princip je da skola ronjenja ima svoje bungalove ili sobe i ako uzmes taj PADI dobijas odlicnu sobu po gotovo bagatelnoj ceni, jer imas popust kao djak. Svi brojevi na slici ti predstavljaju jedan hotel, tako da ne bi trebala brinuti za smestaj. Ovde su ti imena skola smestaja http://www.travelfis...thani/ko_tao/39


Ja ti preporucujem Ban Diving Resort. Dobre cene, dobri instruktori (ovo znam jer sam se savetovao oko toga sa jednim Izraelcem, masterom), dobra lokacija na plazi i imaju odlican restoran. Ova mapa je malo nesretno nacrtana, ali oba Bana su u istom kompleksu, na plazi, a ne razdvojeni, kako je nacrtano. Ako necete Ban, uzmite onda ipak nesto sto je na Had Sairee, al nemojte da to bude onaj Asia diving ili tako nesto (koji ima najjaci marketing i najvise agenata na ostrvu), posto su oni dosta uvuceni u kopno, pa i nije neki uzitak.

Sto se tice iznajmljivanja camca, iznajmljujes i vozaca. Posto ste obe devojke siguran sam da cete lako naci drustvo i sa njima za ceo dan iznajmiti nekoga sa camcom (ima ih gomila na plazi). Gledaj da vas bude uvek sto vise kada ga iznajmljujete kako bi izaslo sto jeftinije po osobi, a ukupna cena zavisi iskljucivo od toga koliko se dobro cenkate


Napisao sam ti jos neke gluposti, ali ipak je bolje da neke stvari otkrijete same smile.gif


P.S. Na Pipiju se potrudi da budes na Hat Yai (Long Beach). Mada ne znam da li bi to odgovaralo ovima iz skole.

Edited by Maltese, 05 September 2007 - 00:54.


#12 ceres

ceres
  • Members
  • 566 posts

Posted 04 September 2007 - 21:53

Gledala sam i ja taj Ban Diving Resort, al' mi se nije dopalo sto nisu u pitanju bungalovi. Iz nekog razloga smo se obe primile na to da trazimo midrange bungalove. Al' mozemo da napravimo i izuzetak posto vidim da ovo dobro izgleda a i vidim da su cene uz kurs smesne. Gde si ti tamo spavao?
Plan puta sam napravila sama, sestra je to prepustila meni posto sam ja akcijas rolleyes.gif . Doduse uz pomoc LP, travelfisha i tripadvisora, a sad i tebe. Znala sam sta me zanima i to sam trazila. Od kada smo kupile karte ne skidam se sa neta.
A sto se cenkanja tice to nikad nisam znala, ali pokusacu. Nekako me uvek bilo sramota, sto znam da je budalastina. To bih mogla sestri da prepustim.
Kako se zove taj kafic koji si spomenuo?

I gde da idem u soping u Bangkoku? Jel onaj chatuchak market dobar?

Edited by ceres, 04 September 2007 - 22:09.


#13 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 05 September 2007 - 00:31

Gore sam dao strategiju cenkanja za Thai, pa vezbajte biggrin.gif I meni je na pocetku bilo glupavo da se cenkam, ali sam na kraju ovladao vestinom, pa sad cak i nalazim dosta zabave u tome.

Upoznao sam lika iz Izrela kome su ortaci na aerodromu uzeli tasnu i skinuli mu cvikere i takvog ga ubacili u avion, da bisto vise stvari doneo. Bangkok je najjeftiniji za pazar. Moj savet je da ne pakujete mnogo u kofer, kako bi ste mogli vise da vratite, a mozda i da uzmete novi kofer ili bekpek (ja sam svoj uzeo tamo za premale pare). Na night marketu sam pazario gomile poklona i dobrih majica, verovatno vise nego u MBK. Imas jos MBK (neverovatno veliki trzi centar, uglavnom odeca, ali ima i ostalih stvari, recimo da je on indoor varijanta pijace) i Paragonu (nesto exkluzivniji trzni centar). Nazalost tu pijacu Ch. nisam obisao ali koliko vidim po slikama u pitanju je veca verzija night marketa.

Sto se tice smestaja - OK su bungalovi, ali na toj plazi se ja nisam bas nagledao dobrih, a cini mi se da sve skole imaju hotele. Ja sam spavao u Banovom hotelu. Savetovao bih ti da uzmete lepu sobu sa klimom i toplom vodom sa tim popustom koji cete dobiti. Bungalove cete doziveti na Pipiju i Panjanu.

Inace svaka cast za itiner, odlican.


E jos jedna bitna stvar sto se tice Krabija. Mozda ti je to nejasno, ali Krabi je pokrajina ali takodje i jedan dosadan grad. Cesto dodje do zabune pa ljudi ostanu u gradu i moraju uzimati exkurzije do dobrih mesta. Najbolje je Rajli. Evo mape. Dole desno ti je i to jezero na planini o kome sam ti pricao



I kada budes uzimala hotel samo pazi da ti ne bude na istocnoj strani, jer se u ovo doba godine tokom oseke tamo stvara mocvara. Ima jos jedno dobro mesto, koje je malo zapadnije i ne vidi se na karti, tamo su ovi moji bili, ali sada nema sanse da se setim kako se zove, a svoj Lonely Planet sam dao drugarici (moguce je da je taj Ao NAng koji se pominje na karti). Ako se oducis da psavas na Rajliju, samo da te upozorim da skrivas banane ukoliko ih imas, nas su napali majmuni zbog toga kada smo isli kroz sumu na Rajliju. Osim toga su mirni biggrin.gif


Ime na engleskom je Krabi Railay, pa guglaj za ostalo. Tu jos vredi obici i ta okolna ostrva. Meni najbolje su bila tri ostrva spojena pescanim sprudovima sa chicken islandom. Samo pazite ako budete isli na takav snorkeling izlet. Te podvodne stene u Krabiju su jebeno ostre i ovi moji su imali gomile problema sa stopalima, neki su isli na usivanje.

Edited by Maltese, 05 September 2007 - 00:57.


#14 ceres

ceres
  • Members
  • 566 posts

Posted 05 September 2007 - 14:15

Vezbacemo cenkanje smile.gif Mozda na kraju i bude nesto od mene.

Jel se secas mozda koliko si platio backpack tamo? Ja trazim u bg-u trekking backpack (50-60 L) vec danima. Nasla sam na par mesta, kostaju oko 130 eura, pa cisto da uporedim cene. A sto se stvari tice vec sam resila da ponesem samo kameru, kompas, dvogled, kupaci, ves, sorc, majcu, licnu higijenu i neko lagano stivo (sve to staje i u rucni prtljag). Ostatak punim tamo rolleyes.gif . Kako se krecu cene tehnike?
Da li znas neki dobar smestaj u bkk da mi preporucis? Posle dugog puta mi stvarno treba malo vise konfora i po mogucstvu da ne bude na onom Ko san roudu, ili kako se vec zove, nego negde malo mirnije. To bih odmah da rezervisem, da ne lunjam tamo ko zombi.
Sta mi ti preporucujes sto se smestaja na ostrvima tice. Da li i to sada da rezervisem ili na licu mesta? I za ovu skolu ronjenja?
Gledam sada na netu smestaj na ko phanganu i vidim da svi oko fulmuna najme smestaj na minimum 4-5 dana, sto mi nesto i ne odgovara. A ako to ne rezervisem sada jel ce biti mesta kad stignem tamo?

He,he...ludi majmuni. Skroz ti je super to iskustvo, prosto mi dodje da nosim banane sa sobom.
A za snorkeling na Krabiju imam one gumenjake (ko sto je pravila jugoplastika smile.gif ) pa cu i njih da ponesem.
Ovaj Railay mnogo dobro izgleda. Hvala ti Maltese, dobri covece smile.gif .

Edited by ceres, 05 September 2007 - 14:22.


#15 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 05 September 2007 - 15:06

Hehe, pa ja sam 120l platio oko 50e (tada nisam znao da se cenkam). Vec godinu dana putujem sa njim i nije bilo nikakvih problema. Rekao bih da 60 l moze da bude 30e uz dobro cenkanje (mozda i manje, nisam siguran). Uglavnom su svi pazarili po par komada biggrin.gif I gledaj da to sve pazaris u Bkk. Ili u MBK ili u Kao Sanu, tamo ti je najbolji izbor i mogucnosti za cenkanje.

Iste su cene tenike, tako da nema nesto mnogo ustede.

Ja sam u Bkk spavao u Khao Sanu, al jeste galama. Mozes pogledati okolne ulice, tamo je mnogo mirnije i gledaj da hotel ma bazen na krovu (mada obicno svi imaju) da mozete lepo da odmorite.

Ne bih bas da te savetujem oko tih rezervacija, jer ako se kojim slucajem zeznes ne bih da ja budem kriv biggrin.gif
Ali racunaj da 95% ljudi uzima smestaje i sve ugovara na licu mesta, kada vidi kako to sve izgleda.

Sto se tice Panjana - ja sam tamo nasao smestaj za tri nocenja, poslednje vece je bilo uoci fulmuna. Mislim da je ovo samo uslov za rezervaciju preko neta. Mada ako ti prave probleme, mozes im platiti i taj jedan extra dan, ne bi trebalo biti skupo.

Ovo su moje fotke A na trecoj slici ti je baket. To je najpopularnije za cugati po ostrvima.


Ono sto ti savetujem je da odes do IPS (ako si iz Srbije) i da uzmes Lonely Planet Thailand. Ako imaju Island&Beaches onda uzmi taj. Tu ces naci smestaja van Kao Sana i gomile drugih informacija.

Edited by Maltese, 05 September 2007 - 15:18.