Jump to content


Photo

AMD vs Intel


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#16 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 28 January 2007 - 01:17

I ja sam imao neke probleme sa AMD masinama ali ti problemi su sveli na Windows, a ne hardver.
Na jednoj AMD masini sam imao problem sa CD rezacem takodje, koji je nestao prelaskom sa Windowsa na Linux. Posto se problem pojavio tek nakon nekog vremena, predpostavljam da je iskljucivi krivac Windows...

U svakom slucaju, AMD trenutno kasni jer je Intel prvi izbacio procesore u 45nm procesu. Sto im dozvoljava brzi klok (sto opet zavisi od arhitekture), mogucnost da ubace vise tranzistora na istu povrsinu - tj. ili da dodaju vise "zavrzlama" ili da smanje povrsinu potrebnu za procesor te tako obore cenu. Videcemo kako ce AMD da odgovori...

#17 filipenko

filipenko
  • Members
  • 5,336 posts

Posted 28 January 2007 - 13:03

QUOTE(FRY @ 27 Jan 2007, 23:32)
U low-endu AMD još uvek bije bitku, mada su obe kompanije prikazale gubitke u poslednjem kvartalu (fajt cena smile.gif).

Ne. AMD ima gubitke od pola milijarde dolara, a Intel nema gubitke već manji profit. I to na razini planirali su 3 milijarde, a ostvarili samo 2.64. Mnogo bitnije je što je AMD ispucao sve što je mogao i što neće biti u stanju da parira Intelu ni u donjoj klasi, te je u kompaniji doneta strateška odluka da se prelazi u defanzivu. Intel u martu i aprilu spušta cene Core 2 Duo procesora na oko 100 evra i predstavlja nove low end varijante jer osećaju da su nagazili AMD i da ih treba sada tući iz svih oružja. No, najbitnije je da je pokretač topika koristio AMD procesore zadnjih 10 godina i da ih toplo preporučuje svima, bez obzira šta se dešava na tržištu ph34r.gif Ja ne kažem da će AMD biti ugašen ili da su njihovi procesori loši, te da korisnici koji se odluče za njih neće biti zadovoljni, ali pokretati topik AMD vs Intel sa "ćao, kupujem AMD 10 godina, uzmite i vi, šta kažete?" je totalno ashvatljivo#.

QUOTE(LogicLevel @ 28 Jan 2007, 00:17)
U svakom slucaju, AMD trenutno kasni jer je Intel prvi izbacio procesore u 45nm procesu. Sto im dozvoljava brzi klok (sto opet zavisi od arhitekture), mogucnost da ubace vise tranzistora na istu povrsinu - tj. ili da dodaju vise "zavrzlama" ili da smanje povrsinu potrebnu za procesor te tako obore cenu. Videcemo kako ce AMD da odgovori...

Niti je Intel izbacio 45nm procesore (to će se desiti tek u drugoj polovini ove godine) niti to može tek tako da se posmatra. AMD će da izbaci K8L jezgro i to će biti njihov odgovor, Intel sprema Penryn. Igranka bez prestanka. Jedno je sigurno - klokovi se vrte oko 3 GHz i više nisu toliko presudni koliko arhitetura (već duže vremena je tako, ali ipak tek odskora je toliko ekstreman slučaj...) i broj jezgara, mada će i ovo drugo uskoro postati sve manje relevantno, pošto običan korisnik neće iskorišćavati sve te mogućnosti, a ni softveru realno ne treba 8 jezgara...

Edited by filipenko, 28 January 2007 - 13:11.


#18 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 28 January 2007 - 13:26

QUOTE(filipenko @ 28 Jan 2007, 13:03)
Ne. AMD ima gubitke od pola milijarde dolara, a Intel nema gubitke već manji profit.

Nisam govorio u konkretnim iznosima nego o gubitku kao atributu, pad Intelovog profita od rekordnih 39% (sa 2.45 na 1.5 mil US$) i manji gross margin u odnosu na isti period lane teško da se mogu nazvati "dobitkom" u istoj rečenici s AMD-om. Intel je jedno 10-11x veći od AMD-a i prirodno je da lakše podnosi novčani gubitak u odnosu na sitnijeg igrača. Kritičan je opšti trend pada vrednosti akcija u odnosu na početak 2006 koji iznosi cca -15% za Intel i cca -40% za AMD. I ne zaboravi na koji je način Intel ostvario profit u 2006: otpuštanjem 10.000 radnika, prodajom XScale-a, dok je za 2007. najavio i prodaju 1 fabrike.

Edited by FRY, 28 January 2007 - 13:47.


#19 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 28 January 2007 - 13:50

QUOTE(filipenko @ 28 Jan 2007, 13:03)
Ja ne kažem da će AMD biti ugašen ili da su njihovi procesori loši

Uopšte ne bi valjalo da AMD bude ugašen. Intel je spavao i spavao i spavao bi on još da ga AMD nije nagazio na tržištu servera i u midrange segmentu (ovu donju boraniju i ne računam, tu su im profiti najniži). Ako AMD nestane sa CPU scene, biće monotono i Intel će opet podići cene u nebesa.

#20 filipenko

filipenko
  • Members
  • 5,336 posts

Posted 28 January 2007 - 14:26

QUOTE(FRY @ 28 Jan 2007, 12:26)
Nisam govorio u konkretnim iznosima nego o gubitku kao atributu, pad Intelovog profita od rekordnih 39% (sa 2.45 na 1.5 mil US$) i manji gross margin u odnosu na isti period lane teško da se mogu nazvati "dobitkom" u istoj rečenici s AMD-om. Intel je jedno 10-11x veći od AMD-a i prirodno je da lakše podnosi novčani gubitak u odnosu na sitnijeg igrača. Kritičan je opšti trend pada vrednosti akcija u odnosu na početak 2006 koji iznosi cca -15% za Intel i cca -40% za AMD. I ne zaboravi na koji je način Intel ostvario profit u 2006: otpuštanjem 10.000 radnika, prodajom XScale-a, dok je za 2007. najavio i prodaju 1 fabrike.

Profit od 1.5 milijarde dolara je i dalje profit, dok je gubitak od pola milijarde čist gubitak smile.gif Naravno, pad profita uzrokuje izmene u poslovnim planovima i manja ulaganja, to stoji. Ipak, podaci o kojima govoriš se ne odnose na celu prošlu godinu (o padu profita sa 2.45 na 1.5 milijarde), već samo na poslednji kvartal. Isto važi i za AMD, pri čemu se kod njega kada je cifra od pola milijarde gubitaka reč uopšte ne računa poslovanje ATIja koga je kupio, a i u poslednjem kvartalu je "upalo" kompletiranje akvizicije ATIja, odnosno poslednje isplate, na koje otpada najveći deo ostvarenog "gubitka". Pored toga, valja osmotriti i strukturu otpuštanja koja je sproveo Intel - to su sve ljudi iz marketinškog odeljenja, pomoćno osoblje, finansijska odeljenja...nimalo ili vrlo malo inženjera. Neko bi rekao da im više ne treba tolika marketinška mašinerija da lažu kako su Netburst procesori dobri laugh.gif

Eh da, i vrlo bitan fakat - ta otpuštanja nisu pala u poslednjem kvartalu, na koji se cifre odnose, već dosta ranije (osim ako nisam nešto pobrkao, mada mislim da nisam). Osim toga, sličan potez je sproveo i AMD, koji je otpustio skoro isti procenat svojih zaposlenih, naročito kada je kupio ATI.
Još napravismo konstruktivnu raspravu od ovog topika smile.gif Samo da se ne zove "AMD vs Intel" nego "AMD i Intel".

Edited by filipenko, 28 January 2007 - 14:28.


#21 FRY

FRY
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 28 January 2007 - 14:50

QUOTE(filipenko @ 28 Jan 2007, 14:26)
Profit od 1.5 milijarde dolara je i dalje profit, dok je gubitak od pola milijarde čist gubitak smile.gif Naravno, pad profita uzrokuje izmene u poslovnim planovima i manja ulaganja, to stoji.

Uglavnom, razumeli smo se.

QUOTE
Ipak, podaci o kojima govoriš se ne odnose na celu prošlu godinu (o padu profita sa 2.45 na 1.5 milijarde), već samo na poslednji kvartal.

Kada se nisu ostvarila ova predviđanja za Q4, ni predviđanja za naredni nisu svetla (predviđa se dalji pad ukoliko se ne koriguje politika cena - kao što i neće).

QUOTE
Pored toga, valja osmotriti i strukturu otpuštanja koja je sproveo Intel - to su sve ljudi iz marketinškog odeljenja, pomoćno osoblje, finansijska odeljenja...nimalo ili vrlo malo inženjera. Neko bi rekao da im više ne treba tolika marketinška mašinerija da lažu kako su Netburst procesori dobri laugh.gif

Sve to stoji i naravno da nisu blesavi da otpuštaju ljude koji im razvijaju procesore, ali i ti ljudi su primali platu, ali dobar deo je otišao sa Xscale i ostalim ograncima.

QUOTE
Eh da, i vrlo bitan fakat - ta otpuštanja nisu pala u poslednjem kvartalu, na koji se cifre odnose, već dosta ranije (osim ako nisam nešto pobrkao, mada mislim da nisam).

Efekti se ne mogu videti odmah, zar ne?

Bottom line, AMD je i dalje jeftiniji sistem (naročito bitno za naše tržište obzirom na kupovnu moć), a ako poredimo surove performanse bez obzira na cenu, Intel sistem je za sada na vrhu.

#22 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 28 January 2007 - 17:56

QUOTE(filipenko @ 28 Jan 2007, 07:03)
Niti je Intel izbacio 45nm procesore (to će se desiti tek u drugoj polovini ove godine) niti to može tek tako da se posmatra. AMD će da izbaci K8L jezgro i to će biti njihov odgovor, Intel sprema Penryn. Igranka bez prestanka. Jedno je sigurno - klokovi se vrte oko 3 GHz i više nisu toliko presudni koliko arhitetura (već duže vremena je tako, ali ipak tek odskora je toliko ekstreman slučaj...) i broj jezgara, mada će i ovo drugo uskoro postati sve manje relevantno, pošto običan korisnik neće iskorišćavati sve te mogućnosti, a ni softveru realno ne treba 8 jezgara...


Dobro, nije izbacio, nego najavio smile.gif no oni su i 65nm procesore pustili pre AMDa, a sad cini se imaju i prednost kod 45nm. Sto se tice ovog "smanjivanja", presudna je rekao bih cena proizvodnje vise nego klok ili arhitektura. Zbog prirodnih defekta u proizvodnji mali broj proizvedenih cipova je ustvari 100% ispravan...davno sam video brojke, i to za neku stariju liniju Pentiuma, ali njima je yield npr. bio 9%. Sad, sto ti je veci procesor (u smislu povrsine), to ti je veca verovatnoca da ce da ti zapadne defekt, tj. manji je yield. Samim tim veci su ti troskovi po procesoru. AMD je kasnio u prelazu iz 90nm u 65nm, a hteo je da odrzi paritet cena, mozda je i tu deo spomenutih gubitaka.

E sad, to da softveru ne treba 8 jezgara, pa hm, videcemo biggrin.gif istina je da su trenutno rasireni metodi programiranja slabo prilagodjeni masovnom paralelizmu, no, nikada ne treba potceniti mogucnost programera da "progutaju" sve hardverske resurse. Kako kaze poslovica, "what Andy giveth, Bill taketh away". wink.gif

#23 mraximus

mraximus
  • Members
  • 36 posts

Posted 30 January 2007 - 14:42

Bitno da filipenko mora da me zakači kojom kritikom; otvorio sam nov topic o Visti i očekujem kritiku tongue.gif

Nisam zašao u finansijske i tehničke unakrsne analize već preporučio na osnovu ličnog iskustva. OK, bejahu tu 2 Celerona koji ne mogu da priđu AMD-ovom odgovoru, Sempronu, kako sam ja doživeo oba CPU-a. Oktobra sam uzeo Nov ASUS A6T sa Turion64 x2 i nisam doživeo nijedan problem, za sada.

Po pitanju budućnosti, mislim da je DELL-ovo prihvatanje AMD-a značajna stvar (sa porudžbinom od 2 mil. procesora) i da će to doprineti većoj zastupljenosti.

#24 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 24 August 2007 - 21:29

Ako nisi socijala, INTEL JE ZAKON... smile.gif

#25 logotejp

logotejp
  • Members
  • 28 posts

Posted 26 August 2007 - 22:20

AMD + Linux = do groba !!! biggrin.gif

#26 filipenko

filipenko
  • Members
  • 5,336 posts

Posted 31 August 2007 - 17:28

I, šta kažete, da li se ADSL duplira pre na Intelovoj il iAMDovoj mašini?

#27 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 31 August 2007 - 21:06

QUOTE(filipenko @ 31 Aug 2007, 18:28) <{POST_SNAPBACK}>
I, šta kažete, da li se ADSL duplira pre na Intelovoj il iAMDovoj mašini?

Čini mi se da je Intel imao neku "reklamu" na tu temu, kako se na Pentium IV internet "otvara" brže laugh.gif
(ne otvara se ni sporije da ne bude zabune, ali je definitivno totalna glupost)

#28 Dobrivoje

Dobrivoje
  • Members
  • 501 posts

Posted 02 September 2007 - 23:13

QUOTE(logotejp @ 26 Aug 2007, 23:20) <{POST_SNAPBACK}>
AMD + Linux = do groba !!! biggrin.gif

U stvari je drugi sabirak ono sto ima i najveci uticaj na ponasanje masine - na istoj masini (AMD i giga rama) sam imao prvo gentoo, posle sam zbog prirode posla instalirao Windows. Neverovatno kolika je razlika - Windows moram da restartujem bar dva puta da bi se memorija vratila u normalu, na Linuxu tih problema nema. Bila je i neka varijanta UT-a koja na Windowsu nije mogla da radi, na Linuxu je radila bez problema.

Za servere mi se cini da je Intel bolji, mada nisam u hardverskim vodama nekih 7 godina, za igranje ionako nije bitno (u smislu da je bolesno davati gomilu novca za hardver koji podrzava ovogodisnje igre), za Java razvojno okruzenje je Linux zakon, procesor vise, manje, za .NET vam treba Windows tako da tu opet nema veze procesor smile.gif

#29 dr.pop

dr.pop
  • Members
  • 90 posts

Posted 05 September 2007 - 10:29

AMD samo AMD

#30 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 05 September 2007 - 11:01

QUOTE(Djole Webber @ 5 Sep 2007, 11:29) <{POST_SNAPBACK}>
AMD samo AMD

A jel?
Intel Vs AMD processor
Youtube Video -> Original Video

biggrin.gif