Jump to content

Photo

Predlozi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#1 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 25 December 2006 - 00:44

Prema forumskim pravilima, ovo bi trebalo da stoji na PDF Forum, topik: Moderacija foruma B92, ali zbog dužine i obrazloženja predloga, te mogućih komentara i trolovanja, koje bi se moglo izroditi, mislim da je otvaranje novog topika na PDF Lingvistika bolje rešenje.

Predlažem:
(Sledeći spisak možete dopuniti i modifikovati prema želji i uz obrazloženje. Takođe, predlozi se međusobno isključuju, pa se treba opredeliti za najlakši i najlogičniji.)

1. Da se naziv ovog PDF promeni u "Jezičke i pravopisne nedoumice" ili ("Lingvistika za decu")*. Prednosti ovog predloga: na taj način bi se ono malo stručnjaka iz lingvistike na ovom forumu mogli slobodno povući i, znajući šta ih tu očekuje, zaobilaziti to u širokom luku. Mane ovog predloga su u tome što taj PDF ne bi imao nikakvu edukativnu svrhu, naprotiv, osim citata iz Klajnovih "Jezičkih nedoumica" i "Pravopisa", ostali podaci bi bili bili uglavnom netačni, bez ikakve stručne argumentacije, pa bi samim tim takav PDF služio za dalje zaglupljivanje započeto još od zadrtih i maloumnih učiteljica.

2. Da se pinuje jedan veliki topik pod nazivom "Jezičke i pravopisne nedoumice" (ili "Lingivstika za decu"), ali bi se u tom slučaju u okviru tog topika morali onda naći i svi drugi topici sa sličnom ili istom sadržinom. Prednosti takvog rešenja bi bile u tome što bi onda lingvistima ostali drugi topici, na kojima bi se nešto o lingvistici i moglo pročitati. Mane: videti predlog br. 1. I da dodam još jednu, više posla za moderatora.

3. Da se primeni princip sa PDF Nauka i tehnologija (mada su i oni zakazali u poslednje vreme) i da se svi topici i postovi koji sa lingvistikom nemaju nikakve veze šalju direknto na PDF Deponija, pa neka se tamo do mile volje natpričavaju sa Vidusom. (my favorite wub.gif ). Prednosti su u tome što bi se tada mogao pokazati jasan naučni stav prema nenaučnim nebulozama. (Jer i lingvistika je nauka, ne, naravno, hard science, ali se za naučni status izborila još početkom 20. veka.) Mane: Kome bi onda takav PDF bi potreban na ovom forumu? Koliko se sećam, ovaj PDF je i uveden da bi forumaši imali gde da se prepucavaju zbog jezičkih grešaka (prošire prostor za međusobno vređanje), a da ne zagađuju i ne troluju ostale topike, kao i u plemenite edukativne svrhe, da nauče nešto o jeziku (Citiraju po sećanju svoje učiteljice.) Još mana: mnooogo više posla za moderatora.

4. Da se otvori topik Biseri jezikoslovlja (ili Greške koje to nisu) na kojem bi dovoljno zaludni lingvisti pokušavali da objasne agresivnim laicima da:
reči u srpskom (kao i u drugim jezicima) mogu da imaju više od jednog značenja, ohmy.gif
takođe imaju i više od jedne funkcije, da svi jezici, pa i srpski pozajmljuju reči iz stranih jezika i da zbog toga voljeni nam i dragi srpski jezik neće nestati, a samim tim ni dragoceno srBstvo, da se jezik stalno menja, da je biti dvoazbučan velika prednost, da je književni jezik (standardni) veštačka tvorevina i da niko ne govori, niti piše tim jezikom, itd.
Prednosti: ovo je najbolje rešenje (ako se gleda edukativni momenat). Mane: pre ili kasnije bi B92, u tom slučaju, trebalo da zaposli jednog lingvistu sa punim radnim vremenom i povremenim noćnim dežurstvima. Dalje, ne znam ni da li bi to imalo ikakve koristi jer, znam iz iskustva, argumenti u takvim slučajevima slabo prolaze, pozivanje na druge izvore (jer neki su se ljudi u Srbiji a i izvan Srbije ohmy.gif bavili lingvistikom i pre nego što sam se ja rodila), takođe ne pomaže. Dobro, iz toga bi se možda i izvuklo nešto dobro, bar neki ban. wicked.gif

* Polazna pretpostavka mi je bila da se ne može otvoriti novi PDF Lingvistika za decu. (To nikada ne bi prošlo, a možda ne bi ni trebalo.)

edit: slovo

Edited by reddwarf, 25 December 2006 - 00:47.

#2 oasis

oasis
  • Members
  • 85 posts

Posted 25 December 2006 - 08:03

QUOTE(reddwarf @ 25 Dec 2006, 00:44)
3. Da se primeni princip sa PDF Nauka i tehnologija (mada su i oni zakazali u poslednje vreme) i da se svi topici i postovi koji sa lingvistikom nemaju nikakve veze šalju direknto na PDF Deponija,

Ako tvoj predlog za otvaranje lingvističkog zabavišta pomogne da se bar malo suzbije endemska nepismenost – sjajno. No, nema sumnje da će pomoći da uskostručni testovi iz oblasti lingvistike i dalje ostanu tamo gde im je mesto – na Nauci (i tehnologiji). Kao ovaj, na primer. Ja baš ne čeznem za takvim sozercanjima, no, prikloniću se kompetentnijima.

Poslednji post na Nauci i tehnologiji:

Jezik нордијске расе био је потпуно прецизно овапоћење Свете Традиције. Он се не може успоредити са нашом данашњом језичком праксом јер је нордијски језик био култан, свет, и у начелу му је стајао сам Господ Бог.
Није познавао 'гомилање' сугласника него је стриктно био уређен по принципу један самогласник-један сугласник.
Био је устројен по принципу светог (годишњег) календара, и комбинација сугласника и самогласника увек је изражавала неку идеју (појам) који је имао своју аналогију у календару.
Посебну функцију овде су имали самогласници који су стриктно били придружени годишњој сезони по следећем принципу:

Дакле, само пет самогласника, као и модерни српски језик.

И се налази тачно на положају летњег солстицијума. То је најсветлији звук који људски говорни апарат може да произведе и зато припада времену кад је Божји Син у пуној глорији, на највишој тачки неба. То је звук зрелости, али и пуноће и радости.
На супротној страни круга, у тренутку Нове године, нема једног гласа него је то подручје у којему се У, најзатворенији глас, глас који се може изговорити и затворених уста, глас смрти, континуирано претвара у А, глас почетка, глас који отворених уста изговара новорођенче.

Осим ова три самогласника ту су још пролећно Е, прелазни звук од А према И, и О, такође прелазни, али сад на путу затварања, и смрти.

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 December 2006 - 08:44

QUOTE(reddwarf @ 25 Dec 2006, 10:44)

Ja predlazem da ovo, u sazetom obliku, okacis dole na Moderaciju, buduci da powers that be jedino to citaju na redovnoj bazi.

#4 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 25 December 2006 - 10:38

QUOTE(oasis @ 25 Dec 2006, 09:03)
Ako tvoj predlog za otvaranje lingvističkog zabavišta pomogne da se bar malo suzbije endemska nepismenost – sjajno. No, nema sumnje da će pomoći da uskostručni testovi iz oblasti lingvistike i dalje ostanu tamo gde im je mesto – na Nauci (i tehnologiji). Kao ovaj, na primer. Ja baš ne čeznem za takvim sozercanjima, no, prikloniću se kompetentnijima.

Ne moraš mi kopirati Милетова писанија, ona su i bila jedan od razloga zbog kojeg sam napisala da su tamo u poslednje vreme zakazali. U poređenju sa ovim PDF, oni su još i dobri. Odavde nikada ništa nije otišlo na Deponiju.
Inače, tačno je da će ljudi možda postati pismeniji (znaće kada se ne piše odvojeno, kada ide veliko slovo), ali će opadati nivo tolerancije. Jezički purizam je uvek nanosio više zla nego dobra.

@Indy
Hvala. Sigurno ću to i uraditi čim se javi neko ko će podržati moju ideju.
Ako se niko ne javi, nema veze, bar sam napisala ono što mislim.

#5 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 25 December 2006 - 11:22

Evo ja se javljam i podržavam. smile.gif

Napisaću nešto više ovome kasnije.

#6 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 25 December 2006 - 19:26

Predlazem da jezicki laici vise ne ometaju superiorne jezicke znalce u umnim raspravama u kojima ce, slutim, svi biti u pravu!!!

Neagresivni laik blink.gif

#7 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 25 December 2006 - 22:47

5. drzati se stare oprobane coline mudrosti " ja tu ne bi nista diro "

obrazlozenje:
ovaj pdf nije od onih gde tema potone na drugu stranu posle jednog dana bez odgovora, naprotiv takve teme opstaju [ trenutno stanje ] duze od mesec dana....tako da i eventualne trash teme ne ometaju previse "snalazenje" na pdf-u

naravno, ako postoji ocigledan razlog, moze se tema prebaciti na deponiju, ako nista drugo prijavom mod-u....dobro, to vec lici na tvoju opciju 3....

razumeo bih tvoj predlog kad bi ovde vrvelo od topica i "topica", ali to ni izbliza nije slucaj, tvoja opcija 4 zapravo pokazuje sta ti smeta, a to su uplaseni-za-srBstvo ucesnici foruma [ nisam ]....zbog toga se ne otvara novi pdf, nego se zalozi za banovanje onih koji ti smetaju, ako ti je do toga....

#8 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 25 December 2006 - 23:32

QUOTE(reddwarf @ 25 Dec 2006, 00:44)
1. Da se naziv ovog PDF promeni u "Jezičke i pravopisne nedoumice" ili ("Lingvistika za decu")*. Prednosti ovog predloga: na taj način bi se ono malo stručnjaka iz lingvistike na ovom forumu mogli slobodno povući i, znajući šta ih tu očekuje, zaobilaziti to u širokom luku. Mane ovog predloga su u tome što taj PDF ne bi imao nikakvu edukativnu svrhu, naprotiv, osim citata iz Klajnovih "Jezičkih nedoumica" i "Pravopisa", ostali podaci bi bili bili uglavnom netačni, bez ikakve stručne argumentacije, pa bi samim tim takav PDF služio za dalje zaglupljivanje započeto još od zadrtih i maloumnih učiteljica.

2. Da se pinuje jedan veliki topik pod nazivom "Jezičke i pravopisne nedoumice" (ili "Lingivstika za decu"), ali bi se u tom slučaju u okviru tog topika morali onda naći i svi drugi topici sa sličnom ili istom sadržinom. Prednosti takvog rešenja bi bile u tome što bi onda lingvistima ostali drugi topici, na kojima bi se nešto o lingvistici i moglo pročitati. Mane: videti predlog br. 1. I da dodam još jednu, više posla za moderatora.

3. Da se primeni princip sa PDF Nauka i tehnologija (mada su i oni zakazali u poslednje vreme) i da se svi topici i postovi koji sa lingvistikom nemaju nikakve veze šalju direknto na PDF Deponija, pa neka se tamo do mile volje natpričavaju sa Vidusom. (my favorite  wub.gif ). Prednosti su u tome što bi se tada mogao pokazati jasan naučni stav prema nenaučnim nebulozama. (Jer i lingvistika je nauka, ne, naravno, hard science, ali se za naučni status izborila još početkom 20. veka.) Mane: Kome bi onda takav PDF bi potreban na ovom forumu? Koliko se sećam, ovaj PDF je i uveden da bi forumaši imali gde da se prepucavaju zbog jezičkih grešaka (prošire prostor za međusobno vređanje), a da ne zagađuju i ne troluju ostale topike, kao i u plemenite edukativne svrhe, da nauče nešto o jeziku (Citiraju po sećanju svoje učiteljice.) Još mana: mnooogo više posla za moderatora.

4. Da se otvori topik Biseri jezikoslovlja (ili Greške koje to nisu) na kojem bi dovoljno zaludni lingvisti pokušavali da objasne agresivnim laicima da:
reči u srpskom (kao i u drugim jezicima) mogu da imaju više od jednog značenja, ohmy.gif
takođe imaju i više od jedne funkcije, da svi jezici, pa i srpski pozajmljuju reči iz stranih jezika i da zbog toga voljeni nam i dragi srpski jezik neće nestati, a samim tim ni dragoceno srBstvo, da se jezik stalno menja, da je biti dvoazbučan velika prednost, da je književni jezik (standardni) veštačka tvorevina i da niko ne govori, niti piše tim jezikom, itd.
Prednosti: ovo je najbolje rešenje (ako se gleda edukativni momenat). Mane: pre ili kasnije bi B92, u tom slučaju, trebalo da zaposli jednog lingvistu sa punim radnim vremenom i  povremenim noćnim dežurstvima. Dalje, ne znam ni da li bi to imalo ikakve koristi jer, znam iz iskustva, argumenti u takvim slučajevima slabo prolaze, pozivanje na druge izvore (jer neki su se ljudi u Srbiji a i izvan Srbije ohmy.gif bavili lingvistikom i pre nego što sam se ja rodila), takođe ne pomaže. Dobro, iz toga bi se možda i izvuklo nešto dobro, bar neki ban. wicked.gif

Ja shvatam ovaj PDF Lingvistiku kao deo foruma gde se prica o svim aspektima jezika (srpskog, ali i svih ostalih), a ne samo o jezickim nedoumicama, pravopisnim greskama ili stranim recima u srpskom. Mozda ovo jesu najcesce teme, ali ne i jedine.

Posle ovog tvog predloga trebalo bi da ustanu i kuvari da traze poseban strucni deo PDF-a Kulinarstvo, gde im priuceni i samouki ne bi drvili o tome kako skuvati spagete ili obariti brokoli, ili inzenjeri i programeri poseban deo Kompjutera, Interneta i Mobilnih....

Zasto da neko ko nije strucan iz neke oblasti ne moze da pita one koji jesu? Ili po tebi nije dorastao da prica na neku temu?

Mislim da na drugim PDF-ovima (narocito ovim gornjim) mozes naci mnoooooogo vise nebuloza nego na ovom, samo malo prosvrljaj...

I na kraju, ipak mislim da ne mislis ozbiljno ovo sto predlazes. dry.gif

#9 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 25 December 2006 - 23:54

QUOTE(Uran @ 25 Dec 2006, 23:32)
Posle ovog tvog predloga trebalo bi da ustanu i kuvari da traze poseban strucni deo PDF-a Kulinarstvo, gde im priuceni i samouki ne bi drvili o tome kako skuvati spagete ili obariti brokoli, ili inzenjeri i programeri poseban deo Kompjutera, Interneta i Mobilnih....

Zasto da neko ko nije strucan iz neke oblasti ne moze da pita one koji jesu? Ili po tebi nije dorastao da prica na neku temu?

Mislim da na drugim PDF-ovima (narocito ovim gornjim) mozes naci mnoooooogo vise nebuloza nego na ovom, samo malo prosvrljaj...

Mislila sam da se uopšte ne izjašnjavam, ali mi se dopalo kako je sročeno ovo gore, pa eto, poželela da se složim.

Mada, mislim da ovo što je reddwarf elaborirala može dobro da dođe da se, ipak, malko zamislimo, a i potrudimo... wink.gif

#10 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 26 December 2006 - 09:27

QUOTE(Bolek @ 25 Dec 2006, 12:22)
Evo ja se javljam i podržavam. smile.gif
Napisaću nešto više ovome kasnije.

Držim te za reč. smile.gif

QUOTE(Nesh @ 25 Dec 2006, 20:26)
Predlazem da jezicki laici vise ne ometaju superiorne jezicke znalce u umnim raspravama u kojima ce, slutim, svi biti u pravu!!!
Neagresivni laik  blink.gif

Ti i jesi agresivno raspoložen otkad si napisao prvi post na "Jezičkim nedoumicama": "Zdravo, ja bih malo da pljujem. U slobodno vreme bavim se traženjem grešaka u tekstovima jezikoslovaca. Inače, vrlo sam zainteresovan da naučim nešto o jeziku." ph34r.gif

QUOTE(ruskabajka @ 25 Dec 2006, 23:47)
5.razumeo bih tvoj predlog kad bi ovde vrvelo od topica i "topica", ali to ni izbliza nije slucaj, tvoja opcija 4 zapravo pokazuje sta ti smeta, a to su uplaseni-za-srBstvo ucesnici foruma [ nisam ]....zbog toga se ne otvara novi pdf, nego se zalozi za banovanje onih koji ti smetaju, ako ti je do toga....

Da prokomentarišem ovo što sam boldovala. To nije tačno. Jezikobranitelji ne moraju biti nužno nacionalistički orijentisani.

QUOTE(Uran @ 26 Dec 2006, 00:32)

Vidi, ovo je vrlo specifično jer na drugim "stručnim forumima" nema govora mržnje. Evo i ilustracije: pozivanje na linč svih onih koji ne govore onako kako taj misli da treba, bilo bi pogrešno i da je taj u pravu, a postaje apsurdno kad taj nema nikakvih lingvističkih znanja, a kači druge, nepismene, na "stub srama".

Oni ne pitaju, oni bi da linčuju, u tome je poenta. I kada im se kaže da nisu u pravu, strpljivo objasni više puta, nastavljaju po svom i prelaze na sledeći povod za linč.

I na kraju, ipak mislim da ne mislis ozbiljno ovo sto predlazes.  dry.gif

To što i na drugim mestima ima nebuloza (ili više nebuloza) treba da bude razlog da se nebuloze prihvate i ovde? Odlično.
Nisam ozbiljna. dry.gif

QUOTE(Dubravka @ 26 Dec 2006, 00:54)
Mislila sam da se uopšte ne izjašnjavam, ali mi se dopalo kako je sročeno ovo gore, pa eto, poželela da se složim.
Mada, mislim da ovo što je reddwarf elaborirala može dobro da dođe da se, ipak, malko zamislimo, a i potrudimo...  wink.gif

Ima istine u tome, Dudo, jer ne mislim da će proći bilo šta od ovoga što sam predložila. Istina je da želim dve stvari, da proteram govor mržnje sa Lingvistike i da se zaista promeni naziv. Znaš i sama da ovo sa lingvistikom nema nikakve veze. Jezik bi, čini mi se, bio bolji naziv. Ljudi ovde i tako nemaju predstavu čime se to lingvisti bave, a poslednje što želim jeste da vežu tu nauku za jezički purizam i propisivanje strogih, krutih pravila koja nemaju baš mnogo veze sa jezičkim osećanjem.

edit: slova

Edited by reddwarf, 26 December 2006 - 09:29.

#11 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 26 December 2006 - 11:32

QUOTE(Uran @ 25 Dec 2006, 23:32)

Kada bi situacija na Kulinarstvu bila toliko loša da ljudi tamo govore da čokoladne torte treba soliti, verujem da bi se kuvari umešali. Nažalost u "lingvističkim" raspravama na internetu to se radi konstantno, nailazimo na ekstremno upadljive gluposti kao što je "ćirilica je najsavršenije pismo na svetu", preko srednje upadljivih nebuloza kao što je "pozajmljivanje reči iz drugih jezika je neprirodno" (u to ljudi i često poveruju) do skroz suptilnih "bisera" o tome kako treba stigmatizovati sve što je nestandardno, o izjednačavanju "nestandardnog" i "nepravilnog".

Lično nemam ništa protiv da dolaze i govore o temama kao što su "koje jezike govorite?", "koje vam se reči sviđaju", itd. Meni su te teme super. Ali takve teme su u manjini. Srž ovog dela foruma čine "hejterske", pljuvačke teme na koje neki ljudi dolaze sa pogrešnim predubeđenjima o jeziku kojih ne žele da se odreknu. I to čak nije ni njihova krivica, oni su tako učeni od osnovne škole, a svaku predrasudu stečenu rano je teško menjati.

Ne bi trebalo da se sad svi smrtno uvrede, ali ako neko iznosi nešto što nije utemeljeno u nauci čije ime nosi ovaj potforum, da li na to treba ukazati ili ne ignorisati činjenicu da je car go? Kada se ukaže, u nekim slučajevima, taj neko i posle toga nastavlja po svome.

Ja bih voleo da se otvori topik o "greškama koje to nisu", da bi se konačno razbile iluzije o nekim stvarima, mada je to u suštini Sizifov posao. Uvek će se naći neki dogmatik.

I za kraj da kažem i da sam ja bio protiv otvaranja ovog foruma, pod ovim imenom ("Jezik", "Jezici" ili čak i "Lingvistika i Jezik" bi bilo bolje), ali su se u međuvremenu desile i neke pozitivne teme. Zato mislim da ovaj forum može biti i od neke koristi. Ali da se ne dozvoli pljuvanje i lovovi na veštice. To blati lingvistiku kao nauku.

(jeste da napisao neke stvari koje je reddwarf već rekla, ali od viška ne boli glava)

#12 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 26 December 2006 - 12:04

QUOTE(reddwarf @ 26 Dec 2006, 09:27)
Ima istine u tome, Dudo, jer ne mislim da će proći bilo šta od ovoga što sam predložila. Istina je da želim...

Možda nije bilo dovoljno jasno, ali razumela sam šta si ovim želela... tu želju sam na kraju i podržala.

Ovo je zbog auditorijuma - ti već znaš... smile.gif

#13 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 26 December 2006 - 12:15

Heh. Kad se samo setim kako sam se najezila kad je neko predlozio da se otvodi pdf (ili se ovde kaze ptf?) 'psihologija'. Zbog ovoga smile.gif

#14 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 26 December 2006 - 12:16

Ti i jesi agresivno raspoložen otkad si napisao prvi post na "Jezičkim nedoumicama": "Zdravo, ja bih malo da pljujem. U slobodno vreme bavim se traženjem grešaka u tekstovima jezikoslovaca. Inače, vrlo sam zainteresovan da naučim nešto o jeziku."

Postovana reddwarf,
Pljuvanje ne spada u sportove kojima se bavim (lepo sam vaspitan)! Objavio sam svoje pismo g. Klajnu, a zatim i njegov, po meni, neubedljiv odgovor, samo u zelji da cujem i druga misljenja! Da je g. Klajn napisao da "doslovno citirano", "najdoslovniji moguci prevod" itd, ako nista drugo, makar lice na pleonazme, te da se i vrhovnim autoritetima (Ne sumnjam da on to jeste!!!) moze potkrasti greska, ja sigurno ne bih ni pominjao tu temu. Mozda tebi to lici na agresivnost? Ili si agresivnost nasla u nekom od ostalih postova koje sam napisao? OK! Mozda meni lici na agresivnost kad neko pausalno kaze "ne znaju nista", "jezikoslovne mudrosti" ili napise nekoliko "konstruktivnih" redova (neko uvek procita i prvobitnu verziju) pa u EDITU to izbrise i napise SUVISNO! Mozda se nekome cini da u pojedinim postovima na ovom forumu ima i ponekog "zrnca" prepotencije? Razni ljudi, razne cudi! Dakle, da skratim, "Predlazem da jezicki laici vise ne ometaju superiorne jezicke znalce u umnim raspravama u kojima ce, slutim, svi biti u pravu!!!". Tako ce stanje na lingvistici ubrzo biti idealno. A jednog dana, ko zna, mozda postane, sto rece g. Klajn, jos "idealnije".
Pozdrav!!! blink.gif

EDIT: Evo i ja koristim EDIT smile.gif. Uzgred, "igrokaz" koji sam citirao a ti, verovatno u zelji da napravis uspesnu karikaturu, stavila pod navodnike, tipican je primer pristojne neagresivnosti! Zaista ph34r.gif !

Edited by Nesh, 26 December 2006 - 16:52.

#15 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 26 December 2006 - 15:58

QUOTE(reddwarf @ 26 Dec 2006, 09:27)
Vidi, ovo je vrlo specifično jer na drugim "stručnim forumima" nema govora mržnje. Evo i ilustracije: pozivanje na linč svih onih koji ne govore onako kako taj misli da treba, bilo bi pogrešno i da je taj u pravu, a postaje apsurdno kad taj nema nikakvih lingvističkih znanja, a kači druge, nepismene, na "stub srama".
Oni ne pitaju, oni bi da linčuju, u tome je poenta. I kada im se kaže da nisu u pravu, strpljivo objasni više puta, nastavljaju po svom i prelaze na sledeći povod za linč.
To što i na drugim mestima ima nebuloza (ili više nebuloza) treba da bude razlog da se nebuloze prihvate i ovde? Odlično.

Jeste, tu si u pravu za ove sto bi da lincuju (mada, moram priznati da nisam do sada procitao bas nesto tako ekstremno ovde na lingvistici, ali dobro ne citam bas sve teme), ali takve jednostavno treba iskulirati i ne upustati se u raspravu s njima. Ja uglavnom kad naidjem na nekog sa idiotskim stavovima, ne pokusavam da mu objasnjavam sta i kako je pravilno ili nije; takvi ljudi su promaseni slucajevi i nece da prihvate ono sto im se kaze koliko god potkrepljeno bilo, tako da se ne treba oko toga uzbudjivati.
A nebuloze - ne prihvatamo ih mi time sto se dozvoljava ljudima da ih napisu. Sta ces, na internetu je neka vrsta demokratije - svako ima pravo da napise sta hoce.
Kad ti koji nebuloziraju vide da ih niko ne konstatuje, sami ce otici. wink.gif Nema potrebe da se "uzbudjavamo" smile.gif

Kada bi situacija na Kulinarstvu bila toliko loša da ljudi tamo govore da čokoladne torte treba soliti, verujem da bi se kuvari umešali. Nažalost u "lingvističkim" raspravama na internetu to se radi konstantno, nailazimo na ekstremno upadljive gluposti kao što je "ćirilica je najsavršenije pismo na svetu", preko srednje upadljivih nebuloza kao što je "pozajmljivanje reči iz drugih jezika je neprirodno" (u to ljudi i često poveruju) do skroz suptilnih "bisera" o tome kako treba stigmatizovati sve što je nestandardno, o izjednačavanju "nestandardnog" i "nepravilnog".

Jeste, u pravu si. Ali, ja opet mislim da ne treba polemisati sa onima koji to ni ne zele u stvari, vec im je namera da ili provociraju ili namecu svoje misljenje, a ne konstruktivno razgovaraju.

Ne bi trebalo da se sad svi smrtno uvrede, ali ako neko iznosi nešto što nije utemeljeno u nauci čije ime nosi ovaj potforum, da li na to treba ukazati ili ne ignorisati činjenicu da je car go? Kada se ukaže, u nekim slučajevima, taj neko i posle toga nastavlja po svome.

Naravno ukazati, ali ako vidis da je neko zadrt, ne insistirati da ga razuveris po svaku cenu. Pusti budalu nek zivi u svojim uverenjima. Pre ili kasnije svako plati za svoje gluposti.

Srž ovog dela foruma čine "hejterske", pljuvačke teme na koje neki ljudi dolaze sa pogrešnim predubeđenjima o jeziku kojih ne žele da se odreknu. I to čak nije ni njihova krivica, oni su tako učeni od osnovne škole, a svaku predrasudu stečenu rano je teško menjati.

Ih, da nisi sad bas malo preterao s ocenom da su "srz ovog dela foruma hejterske i pljuvacke teme" ? Nije bas tako... Evo preleteo sam upravo sve teme i ne bih rekao da tu ima puno tih pljuvackih.

Jezik", "Jezici" ili čak i "Lingvistika i Jezik" bi bilo bolje

Da, ovo deluje bolje.
Mada ne moze se nikada bas 100% pokriti naslovom sve na sta se misli.