Jump to content


Photo

da li nas hoce nazad


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#61 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 07 June 2002 - 20:57

zazie,

ja nisam rekla da se vracam u srbiju. ja sam rekla da bih se u slucaju da me u srbiji doceka adekvatno obozavanje, eventualno vratila tamo. i to iz razloga koji nemaju mnogo veze sa katastrofalnim stanjem moje struke u beogradu, vec sa mojim privatnim potrebama.

neke od nmih znam licno, a svako moze da proveri u relevantnim bazama podataka i sta je ko od njih objavio.

ti ne mozes znati da li sam ja ovde nekakav tehnoloski visak (u svakoj struci za najbolje ima posla), ali posto vidim da te to pitanje opterecuje reci cu ti - nisam i necu to biti.

#62 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 09 June 2002 - 09:14

ma rekoh skoro tehnoloski visak malo figurativno, ne uzimaj srcu - ti negde pomenu da sa tvojom strukom i svojim znanjem mnogo vise mozes da znacis u srbiji nego tu gde jesi, ili tako nesto... ali to koliko sad shvatam u tvom slucaju i nije najbitnije - ako bi se vracala zbog privatnih stvari, onda se vracas zbog privatnih stvari. profesionalno se tu smesta na drugo mesto, makar dok se ponovo ne "ustolicis" u sredini, za sta treba vremena, odlazila ili se vracala. a profesionalno ako te zanima, onda ostajes tu gde jesi ili ides na jos bolje mesto. osim naravno, ako prvatnom nije potrebna i profesionalna podrska (u smislu karijere, titule, itd.- ne u smislu psihologije kao... sta dodje, delatnost, disciplina?)

jesi li se vec raspitivala, jesi li konkurisala pa te odbili na bu kad vec znas da su se ustolicili, podelili stolice sve svom do svojega, ili se pitas vec pretpostavljajuci da je tako? mislim, treba prvo probati onim najlegalnijim putem, pa onda pricati o eventualnoj nelegalnosti, kad cujes i njihove argumente.

ono sto se meni cini iz tvojih reci da ih ti sve tamo na bu, djuture u svakom pogledu i potpuno prezires. ne ulazim u to da li si u pravu i da li tvoj osecaj superiornosti ima i ledja - nista mi ne govorini da ima ni da nema. ali prezir do gadjenja nije dobra startna tacka za saradnju. nije samo stvar da te prime (da ti se bace pred noge, kako rece, i ponude ti docenturu)- to je najlaksi deo, treba njih svaki dan vidjati, sa njima takvima saradjivati, u i pod njihovim uslovima raditi...

#63 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 June 2002 - 02:36

zazie:
jesi li se vec raspitivala, jesi li konkurisala pa te odbili na bu kad vec znas da su se ustolicili, podelili stolice sve svom do svojega, ili se pitas vec pretpostavljajuci da je tako?

Poruke sa odgovorom na ovo pitanje /iz mog ugla/ su postojale, pa su u zaru borbe stradale kao kolateralna steta... dakle, bilo je konkretnih slucajeva gde su ljudi konkurisali ili nameravali da konkurisu i dobili pedalu - ili nize zvanje, bez obzira sto visestruko nadmasuju potrebne uslove /recimo u vanr. profesora se na xyz fakultetu BU biraju ljudi sa 45 odredjenih poena, dodje mladi nas covek sa instituta iz Nemacke sa 82 takvih poena a oni ga izaberu u docenta - aktualni primer/

#64 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 11 June 2002 - 18:45

zazie,

profesionalno je uvek i svuda prva stvar u mom zivotu. ali posto, za razliiku od razmazenaca u srbiji, mislim da vrhunska istrazivanja tamo mogu da se sprovode bez dodatne love, onda smatram da bih ja mogla da postignem odande jednako kao i odavde, da me to dakle ne bi profesionalno zakocilo, onda u igru ulaze i drugi parametri, tipa zelja da se zivi tamo gde se zivelo celog zivota.

psihologija je nauka kao i svaka druga.

nisam pitala, konkretno, ali znam kako sistem radi, imam neke kontakte, i iz njih sam razumela vrlo jasno sta se desava, iako nije bila rec konkretno o meni.

pa nije bas da sve njih prezirem, ima par ljudi koji su ok (po profesionalnoj orjentaciji, tj. ona po svojim pretpostavkama prati svetske tokove), ali njih svojim srednjevekovnim budalastinama maltretira vecina na toj katedri.

u pravu se verovatno da je situacija beznadezna, posto ja ne samo da ocekujem da se ljudi primaju na osnovu normalnih konkursa a ne na osnovu radnog staza, nego i da vecina njih bude otpustena, uprkos njihovoj recimo ispravnoj politickoj orjentaciji, sto bi im se odavno desilo na nekom normalnom mestu.

#65 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 11 June 2002 - 18:54

Sioran: "psihologija je nauka kao i svaka druga."

Uh-huh? Pa nece bas biti...?

#66 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 11 June 2002 - 23:42

bice, apsolutno. imas neku konkretnu primedbu?

#67 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 11 June 2002 - 23:45

Nema dokaz ni za jednu od tvrdnji?

#68 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 12 June 2002 - 01:36

kao na primer za koju tvrdnju?

za sve tvrdnje se zahtevaju i postoje eksperimentalni dokazi. to naravno nisu matematicki dokazi, ali to nisu ni dokazi u fizici. u principu, psihologija je vise orjentisana ka empiriji nego mnoge druge nauke (tipa, opet, fizika).

#69 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 12 June 2002 - 03:00

Pa znas, otprilike svaka druga knjiga iz psihologije koju sam ikada otvorio pocinjala je recima: "E, deco, psihologija vam nije nauka kao sto su druge - ona se, naime, bavi ljudskom dushom..." Karl Gustav Jung je, po meni, zapravo tvorac jedne nove (& prekrasne) religije, a ni Frojd nije bio mnogo daleko. (Frojd mu vise dodje restaurator paganstva)

Pa mi je ova tvoja izjava o "nauci poput svake druge" odma' zapala za oko - jesu li to sada neki novi vetrovi u psihologiji? Kako bi se eksperimentalno npr. dokazala (ili opovrgla) teorija o "kolektivnom nesvesnom"?

#70 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 12 June 2002 - 06:34

citas pogresne knjige - rado cu ti preporuciti prave :smile:.

freud ne spada u psihologiju, kao ni jung, i to svakako nije nauka. pretrazi vrhunske casopise u psihologiji u poslednjih recimo 30-40 godina, i neces naci nijedan u kojem se psihoanaliza u ozbiljnom smislu pominje (tu i tamo neki delici mogu da sluze kao inspiracija, ali sama teorija je deo davne proslosti).

vetrovi su dakle metodoloski novi, ako ih poredis sa onim sto se radilo pocetkom veka, ali generalno nisu. novi teorijski vetrovi, tipa evoluciona psihologija, osnazuju poslednjih dvadesetak godina - naravno ne i kod nas.

#71 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 June 2002 - 15:19

Da se vratimo malo na temu (a akademsku podtemu): nasa problematika izgleda da nije specificna. Ovo pismo je "skinuto" iz lista The Scientist (www.the-scientist.com):

Migrating Scientists

Regarding your cover story, "Migrating Minds,"1 I would like to add some comments about my country, France. After getting a master of science in chemical engineering in France, I went to the USA to get a PhD in organic chemistry, followed by two years' postdoctoral studies. I have been lucky to be employed by a French company in my country.

I had, some time ago, the desire to apply to a research position in the CNRS or INSERM, [both] French research associations. I have discovered that it would be almost impossible to get such a position in France when it looked promising in the USA. Why is it so?

My impression is that most of these research positions are jealously kept by the French faculties for their own students or their friends' students. That's the main problem you have if you leave the country and stay for some time in the States, because you lose the contacts you may have with the French faculties.

Many of my friends who stayed in France and did a PhD had some chances to join the CNRS, when my French fellows who got a research education in the States keep struggling to get this chance; and it is not a matter of research skills.

After my PhD, I have tried to get a postdoc position in a French university and could not because the French faculties who wanted to welcome me had access to financial support only for non-French students: I could get a postdoc position anywhere in the world but in my own country. Many scientists from all over the world are directed to the United States, because they believe they have a way to succeed if they work hard.

Moreover, the system is equal for all researchers. And, unless the system is becoming more transparent in France, French researchers who got some educations in the USA will stay in the USA. Why should they come back? More money to support their research, a complete independence in the way their research is conducted, and everybody got the chance to compete!

Patrick Bardel, PhD
Analytical Chemistry & Formulation, Team Leader
Aventis Cropscience

#72 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 27 June 2002 - 21:44

slicno sam htela ranije da kazem za sloveniju, pa sam zaboravila. moja sestra je tamo profesor, i rekla mi je da oni tamo zaobilaze, izbegavaju, da ne kazem mrze, ljude koji su doktorirali ili lecili u americi.

#73 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 27 June 2002 - 22:23

Sto se tice medicine, SAD sama ima veoma "protective measures" (residency requirement, U.S. medical credentialling exam) kojima stiti svoje lekare. Osim toga svaka zapadna zemlja (pogotovo u zdravstvu) ima svoje "requirements." Ne znam tacno za Sloveniju sto se zdravstva tice, ali poznavala sam par Slovenaca/Slovenki koji su ovde studirali/doktorirali i posle toga se vratili. Oni koji su hteli dalje da studiraju morali su da ispune iste uslove kao i ostali (prijemni ispiti). Oni koji su se vratili da traze posao nisu imali posebnih problema ali im takodje niko nije "prostirao red carpet" samo zato sto dolaze iz SAD.

[ Izmena poruke: sonja na dan 2002-06-27 23:25 ]

#74 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 28 June 2002 - 14:18

Da bas je sve to komplikovano...

Evo ja recimo treba da za nekih 8-9 meseci zavrsim PhD u Italiji. I ne radi se uopste o tome dal mene neko tamo hoce ili nece, nego sta cu ja tamo!
Uzmimo i da dobijem mesto na BU , ne vidim da se tamo ista izmenilo sem sto je isti jos vise degradirao jer su u medjuvremenu (od mog odlaska mislim) otisli jos mnogi. I sto sam onda odlazila?
Mozda je ovo bas onako sebicno razmisljanje (ustvari jeste, sta mozda) kao trebalo bi da razmisljamo na patriotski nacin, ono pomazem svojoj zemlji u "tranziciji" ali mnogo stvari tamo jos ne stima i ne svidjaju mi se i to jos uvek nije zemlja u kojoj bih ja zelela da zivim i tu je jednostavno sve.

E, da, htedoh da se nadovezem i na onu kratku diskusiju o tome da li je psiholigija nauka. Sto ne bi bila? Nije prirodna nauka, ali je itekako nauka. I velika je zabluda da sve treba eksperimentalno da se dokaze i u prirodnim naukama. Naprotiv, mnoge stvari se eksperimentalno samo zapaze a posle traze teorijsko objasnjenje.

Znam da je ovo bilo skretanje sa teme ali sam osecala potrebu da se izrazim...

[ Izmena poruke: sta dalje na dan 2002-06-28 15:21 ]

#75 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 June 2002 - 14:23

2 sta dalje:

Ne znam cime se bavis, ali bih ti rekao - postdoc. Raspitaj se malo (ako vec nisi) ima toga po Evropi. Pa 1-2-3 godine dok provedes na tom nekom drugom mestu, vec ce stvari postati jasnije. Ili nece.

:smile: