Jump to content

Photo

da li nas hoce nazad

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#31 Vlada92

Vlada92
  • Members
  • 891 posts

Posted 26 May 2002 - 00:18

Bez velikih ambicija da se mešam u razgovor vas dijasporaca :wink:, samo bih voleo da se osvrnete za sobom i obratite pažnju na količinu arogancije i samoafirmacije koju ste ostavili za sobom na ovoj ali i na drugim temama, te na konstantno nipodaštavanje i Srbije ali i ljudi koji ovde žive i last but not least učesnika ovog Foruma koji se javljaju odavde. Možda vi toga niste svesni, zato vam svima preporučujem da izdvojite malo vremena i ponovo pročitate ono što ste napisali. Mislite o tome da neke stvari koje pišete možda vi smatrate za kritiku dok nego drugi možda to vidi kao uvredu.

#32 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 27 May 2002 - 19:46

I onda sam leteo nazad za Van, i u avionu mislio ovu misao: "Beograd vise nije onaj stari kosmopolita." Jos se u Beogradu, naravno, mogu sresti oni neverovatni likovi koji o americkoj muzici ili kosarci (a tek politici!) znaju neuporedivo vise od samih Amera - ali se neki generalni duh promenio, u sebe zatvorio, zaprasnjavio, ukasabacio se...

Tako sam mislio, a onda sam poceo da sumnjam: a sta ako je Beograd ostao isti - samo sam se ja promenio? Sta ako su onaj nekadasnji "kosmopolitizam", pa cak i onaj nekadasnji (ovde se vec zagrcnuh, od teske i bogohulne misli) "rokenrol" - onako svetski izgledali samo jednom novobeogradskom klincu, koji je mislio da sve zivo "kuzi", a zapravo nije imao ni pribliznu predstavu koliko je stvarno velika ova lopta? What if?

Je li Beograd svet, ili je to samo nekad bio - ili, mozda, nikad...? Da li mi reagujemo na srpski nepotizam, lenjost, prljavstinu (itd., zna se koliki je - i koliko nepodnosljiv & arogantan, he - vanzemaljski spisak primedbi) - zato sto su se stvari u medjuvremenu srozale (npr. cela ova diskusija oko BU) - ili zato sto nikada nije ni valjalo, ali to onomad nismo znali (a sada smo uspesno zaboravili)?

I konacno na Vladinu bolnu primedbu: Houston, we have a problem. Jaz izmedju nas i Srbije ja nastao onog dana kada smo otisli, i produbljuje se svakim danom koji provedemo vani. U pitanju je prirodan proces - ne mozes mu nista. End result je da smo nakon jedno 3-4 godine (stvar je individualna, t.j. varira) totalno van svakog sync-a sa Srbijom, i opasno pocinjemo da idemo domorocima na q. Ja se, bre, sa rodjenom majkom onomad posvadjah jer je ona ubedjena da Ameri mrze Srbe i Srbiju. Bottom line: nju su bombardovali.

Second bottom line: ovo sto predlazu Sioran i Indy (koji je opet samoubio sve svoje postove!?) je svakako bolje za Srbiju...

Dakle - em ima smisla da razgovaramo, em nam je taj razgovor nasusno potreban. Pa ma koliko ponekad bolelo.

#33 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 27 May 2002 - 21:04

Valjda sam zapravo hteo da kazem da jedini moguci odgovor na pitanje iz naslova da li nas hoce nazad?, mora da glasi:

Nema nama puta nazad! Cak i ako se stvarno vratimo.

A sto se njih tice: pametnije im je da nas hoce nazad. Tacno onoliko koliko hoce nas - toliko su zaista spremni da od Srbije naprave jednu modernu i normalnu zemlju.

#34 Vlada92

Vlada92
  • Members
  • 891 posts

Posted 27 May 2002 - 23:25

Rekoh da ne želim da ulazim u raspravu, već samo da skrenem pažnju na neke nastupe. Bojim se da Indy nije ni pokušao da razume šta sam time hteo da kažem svojom porukom, u čemu verovatno ima i mnogo moje krivice jer je moguće da nisam bio dovoljno jasan. Nažalost, sada je pobrisao svoje poruke (vidim da ćemo morati opet zbog njega da menjamo kod programa :wink: ) pa ne znam koliko eventualna dalja diskusija uopšte ima perspektivu.

Zato ću pokušati da pojasnim prvu poruku:

I konacno na Vladinu bolnu primedbu: Houston, we have a problem. Jaz izmedju nas i Srbije ja nastao onog dana kada smo otisli, i produbljuje se svakim danom koji provedemo vani. U pitanju je prirodan proces - ne mozes mu nista. End result je da smo nakon jedno 3-4 godine (stvar je individualna, t.j. varira) totalno van svakog sync-a sa Srbijom, i opasno pocinjemo da idemo domorocima na q. 

Alkar Condor u sridu. Upravo je u tome problem i glavni razlog zašto sam uopšte reagovao (mada je idenje na q ima malo drugačije uzroke). Samo, da bi se postalo out-of-sync sa Srbijom nije potrebno 3-4 godine nego 3-4 dana. I to tvrdim iz ličnog iskustva. Možda je čak iz mog aspekta još gore: tebi posle x godina u Kanadi dolazak na mesec dana u Srbiju može da bude egzotično putovanje. Meni je svaki povratak iz sveta mučan šok. I to zato što shvatam da stvari ovde za mog života neće funkcionisati tako kao što tamo funkcionišu.

Ali to je upravo i razlog zašto svi vi debelo grešite. Može neko da bude vrhunski naučnik negde u USA/UK, ali to zaista nije dovoljan uslov da neko bude na odgovornoj funkciji na fakultetima u Srbiji. Sticajem okolnosti, držim neku tezgicu na jednom od fakulteta na BU već 12 godina i vrlo mi je dobro poznato kako stvari tamo funkcionišu. Da bi se uopšte stiglo do bilo kakvog naučnog rada, moraš da pokažeš neke druge kvalitete u odnosu na ono što važi napolju: npr. sposobnost da nabaviš papir za štampač (ukoliko tako nešto uopšte postoji, a i tada je verovatno matrični) za džabe, ili umeće da zameniš postojeći apple II nekim savremenim PC-jem (ili bar 486-icom) oslanjajući se samo na fakultetski budžet. (Ovaj primer sa Apple-om II je iz mog ličnog iskustva, mada se desio pre nekih 5-6 godina.). O pisanju naučnih projekata na vrlo visokom nivou čija realizacija ne sme da košta više od 1000EUR inače nećeš dobiti pare od ministarstva da ne pričam. Da pojednostavim, mnogi su otišli jer ovde nisu mogli da se snađu. Kako očekuju da će se sada snaći, kada su oni postali nešto deseto, a i stvari ovde su u međuvremenu otišle u desetom pravcu?

Tužno je što je tako, ali jeste tako. I trebaće mnogo vremena da se promeni, ukoliko se uopšte bude išlo u tom pravcu. (Naime, često je prisutno mišljenje da ovde treba da zavlada surovi kapitalizam, a bojim se da će u takvim okolnostima izdvajanja za nauku biti vrlo selektivna - finansirano će biti samo ono što može direktno da se primeni u industriji i uslugama, a sve ostalo će moći da pričeka, pa će mnogi od onih koji žele da se bave naukom to i dalje morati da rade u inostranstvu).

Apropo onoga "nikoga ne zanima šta se i kako radi napolju, već ih jedino zanima koja kola vozite" - pa, pobogu, bar je to jednostavno za shvatanje i razumevanje. Jednostavno se radi o stvarima koje nemaju dodirnih tačaka sa životom ljudi ovde. Ponovo je tužno što je tako, ali je tako. Razmislite o tome da je sasvim moguće da ta kola predstavljaju možda i jedinu zajedničku temu oko koje možete da se nađete. Ista stvar je i sa poslom, pokušajte sa pristupom "da vidimo kako to što se radi u svetu može da se primeni u Srbiji" i, garantujem, naići ćete na sasvim drugačije reakcije.

A malo i na temu arogancije... Često mi se, slušajući i čitajući ovakve rasprave, čini da su Srbi zapravo grupa od dve nacije: Srbi-koji-su-otišli i Srbi-koji-su-ostali. Prema toj podeli Srbi-koji-su-otišli su inače savršena bića koja imaju samo jednu slabost - uvrede se kada saznaju da Srbi-koji-su-ostali baš i ne čeznu previše za tim da Srbi-koji-su-otišli dođu na belom konju kao spasioci. :wink: No, bojim se da je u ovom topiku (a i inače previše često u raspravama na ovom Forumu) došlo baš do ovakve, doduše "unilateralne" polarizacije . Da li treba posebno da ukazujem na to koliko je takvo razmišljanje besmisleno (strepnja mi je dublja od nade, da citiram "oca nacije":wink:. Svako od vas ima neku priču o tome kako je, kada i zašto otišao/otišla. Kao što i mi ovde imamo priču o tome zašto smo ostali. Stvar je potpuno individualna - neko će se vratiti i naći svoje mesto ovde, neko neće. Isto kao što će i mnogi od nas ipak otići (npr. ja se žestoko lomim, iako znam da nikada i nigde na svetu neću moći da ostvarim ono što sam ovde ostvario i što ovde imam, ali mi se smuči od pomisli da mi deca idu u ovakve škole i uopšte odrastaju u uslovima kakvi su trenutno ovde). Zašto od toga praviti neku generalnu stvar tipa "Da li oni nas hoće?".

I još malo na temu arogancije, pa ja sam gomilu puta u životu, pa i na ovom Forumu, doživeo da budem tretiran kao niže biće od strane Velikog Svemogućeg Dijasporca, samo zato što je dotična osoba Dijasporac, a ja bedni, primitivni i zaostali građanin Srbije. I da budem potpuno iskren, sasvim sam siguran da bi mi se to ponovo desilo kad bih se ozbiljnije upustio u ovu raspravu (otud prvobitna nevoljnost da uđem u raspravu). Sa druge strane, zadnjih nekoliko godina sam tezgario za više stranih organizacija u kojima su šefovi stranci, imam 3 stranca u ofisu, i po prirodi posla sam često imao kontakte sa strancima od kojih nisu uvek svi bili dobronamerni - pa opet nikada ništa slično nisam doživeo.

Da svedemo stvari na razumnu meru - neki ljudi bi morali da budu svesni da bi zemlje u kojima žive bile isto tako dobro uređene, napredne i bogate i da oni nisu tamo, kao što bi i oni bili isto tako glupi, ružni, primitivni, lenji i nezainteresovani kao i mi ovde, da su se odlučli da ostanu.

#35 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 May 2002 - 00:23

Vlado,
treba da znas da sam licno povredjen tvojim (hajd' da nadjem neki lep izraz) razmisljanjem. Duboka zelja mnogih od nas za povratkom u Srbiju je za tebe nipodastavanje iste. Ne, druze: nipodastavanje je kad bih se ja brckao u svom bazenu uz nove dance hitove nase Kylie nacionale i kad ne bih dao pet para da li neka tamo Srbija postoji, ili ne. E, to je nipodastavanje, FYI.

Kada ja o svom trosku dodjem u Srbiju sa druge strane sveta, o svom trosku pripremim stotinu slajdova da upoznam kolege sa onim za sta tesko da su mogli cuti, to je mozda blesavo s moje strane (vrlo lako bih se slozio), ali "nipodastavanje" nije nikako.

Licno si me uvredio, jer ja i mnogi moji prijatelji zelimo da se vratimo, ali to ne mozemo od kvazistrucne ekipe koja se poput kancera rasirila i sve zagadila. Na to nam sve dodjes jos i ti, pametni, da nam malo rane posolis.

Apropos nase navodne "samoafirmacije": da li to iz tebe govori zavist? Zavist je, znas, teska bolest. Naime, ne znam kakve samoafirmacije ima u tome sto ti drugi daju nagrade, priznanja, titule, poslove, projekte, objavljuju strucne radove i knjige... gde je tu "samo"afirmacija?!?

Pozdrav i apsolutni zavrsetak svake diskusije na ovu temu sa moje strane

#36 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 28 May 2002 - 02:01

S'a vam je, bre? To vecito mimoilazenje, taj fazni poremecaj izmedju domorodaca i vanzemaljaca je jedan od urnebesnijih provoda na tzv. "egzoticnom" letovanju. Kao kad taksista odma' pocne da se cereka cim sednem pored njega i uredno vezem pojas, ili me moj brat "belo" gleda kada ga ubedjujem da treba da pokupi braonkastu hrpicu koju je upravo napravio njegov pas.

Trebalo bi da skupljamo te skeceve, pa knjigu da izdamo. Umesto sto smo strasno uvredjeni... :smile:

#37 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 28 May 2002 - 03:08

Growing in numbers
Growing in speed
Can't fight the future
Can't fight what I see

People they come together
People they fall apart
No one can stop us now
'Cos we are all made of stars

Efforts of lovers
Left in my mind
I sing in the reaches
We'll see what we find

People they fall apart
No one can stop us now
And people they fall apart
No one can stop us now

Slow so slow come come
Someone come come come
Even love is a goin' 'round
Bad noise goin' round

Slowly rebuilding
I feel it in me
Growing in numbers
Growing in peace

And people they fall apart
No one can stop us now
People they fall apart
No one can stop us now

(People they come together)
People they fall apart
(People they fall apart)
No one can stop us now
(No one can stop us now)
(We are all made of stars)

We are all made of stars
(People they come together)
We are all made of stars
(People they fall apart)
We are all made of stars
(No one can stop us now)
We are all made of stars
(We are all made of stars)

/by moby/

#38 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 28 May 2002 - 06:39

E, ozbiljna ekipa je ovde, pa da pokusamo nesto umno da napisemo...

Da od pocetka pojednostavim pricu:

Ova nacelna podela: domoroci-dijasporicari na mikro planu postoji u mojoj maloj i srecnoj porodici. Kapiten ekipe domacih je moja malenkost, u daljem tekstu Lala. U drugom uglu ringa-mrski strani placenik, novodijasporicar dusom i telom, glavom i bradom moja zivotna saputnica, u daljem tekstu Modesti.
Posle mnogobrojnih preglabanja, zapocesmo zivot ovde. Lala na ugovor od par godina, Modesti na masteru i nekim istrazivanjima. Lala se deset godina vucarao ulicama, vise gledao Djikija i Vuka nego mamu i tatu, nemao sam isto kao i ostali, mada sam iz solidne gradske porodice sa zaledjem na selu (mama donela u miraz pa ostalo par decenija:smile:) puno poznanika, malo prijatelja, jeftino pivo..ma prica kao i vecina drugih..Modesti isto to, samo sa jednom zeljom-da ode i da nadje svoj mir..ja sam ga cak i u tom haosu imao, ona-nikada...
E, sada smo ga nasli, taj mir. Jebem li ga, to je valjda to:smile:
Dok ja ovo kucam, ona na svom kompu se sa svojiim mentorom dogovara mailom oko nekog projekta, a ona je tu upala prosle nedelje kada je skenjala neku Kineskinju sa Tajvana (to je ona iz treceg sistema jedne drzave:smile:) Bila srecna kao dete na biciklu. Jebote, radi se o desetinama hiljada $, a oni kao deca..U tome je ceo problem kod mene-ona je nasla sebe, uz osmeh se probija 'do neslucenih visina':smile: I ne radi to (samo) zbog para, ja sam cak i veci materijalista, jednostavno-srecna je. Rekla je da ce se vratiti u Srbiju samo ako ja budem ultimativno to trazio. Ja to ipak ne mogu, idiotski je. Lala i kod kuce ima solidnu ponudu.
Da ostavimo emocije sa strane: to da li nas kod kuce hoce ili nece nije najvaznije, jer to je moja koliko i njihova kuca. Pitanje je da li mi mozemo da se vratimo. Osim sebe, nikog nisam sreo ko bi se sutra vratio. ja umem tamo da se guram, znam pravila igre, jednostavno, deo sam te price. Ona nije.
Nece da bude na katedri gde ona zna bolje jezik i materiju cak i od nekih profesora, koji nikada preko nisu bili. 'Otici ce u penziju, trebace mladih..'-dzabe moj vapaj. Oni su vec doveli koga su hteli, odabir je po principu 'ne jebe lep, nego dosadan' i ona nece da se gura. Ma, imam i ja neke veze..ma kakvi, sta sam ja ucila, da mi treba veza..cao, nema razgovora..
eto, za pocetak sam vas udavio..ma i za kraj..
Da, na kraju: jedino porodiliste u Novom Sadu nalazi se 3km vazdusne linije od Rafinerije. Onda me je ona pitala da li stavrno zelim da se nase dete rodi tamo..ovo je vec teren svakodnevnih problema, o tome cemo drugi put...

#39 Vlada92

Vlada92
  • Members
  • 891 posts

Posted 28 May 2002 - 09:10

Indy, iskreno mi je žao što te moja poruka pogodila, ali je shvati kao običan reality check. Svojim porukama uopšte nisam iznosio svoje mišljenje na ovu temu jer ono nije ni važno. Važno je da vi shvatite kako vaš stav deluje na ljude u Srbiji. A to je naročito važno baš ako razmišljate o povratku.

Nisi ti jedini uvređen zbog toga što vam ovde niko neće prostrti crveni tepih. To je pored ostalog i zbog toga što crveni tepih očekujete da pogrešnom mestu. Univerzitet nije mesto za to. BU nikada više neće biti ono što je bio za Titovo vreme i čini mi se da je jako dobro za ovu zemlju što je to tako. Ako želite da se vratite tražite svoje mesto tamo gde jedino i ima smisla, u zdravim firmama. Njih nema mnogo ali ih ima. I plaču za ljudima koji ili znaju posao ili žele u njega da investiraju. Jedino je pitanje kako ih prepoznati. Tu već ne umem da dam praktičan savet, ali vredi čekirati sajtove na Web-u i slati mailove. Već ako dobiješ odgovor možeš da smatraš da ima indicija da je u pitanju ozbiljna ekipa.

condor:
Kao kad taksista odma' pocne da se cereka cim sednem pored njega i uredno vezem pojas, ili me moj brat "belo" gleda kada ga ubedjujem da treba da pokupi braonkastu hrpicu koju je upravo napravio njegov pas.

Hm, sve je stvar propisa i njihovog enforcementa :wink: Ako budeš dolazio skoro ovamo primetićeš upadljivo odsustvo cerekanja, čak će te sam taksista upozoravati da vežeš pojas, moguće uz neku bizarnu konstrukciju tipa "e, kod nas mora da se veže inače te odrape po ušima". :wink: Za kupljenje braonkastih hrpica ćemo morati još malo da se strpimo, ali verujem da će i to u narednih godinu-dve doći na red.

Apropos nase navodne "samoafirmacije": da li to iz tebe govori zavist? Zavist je, znas, teska bolest. Naime, ne znam kakve samoafirmacije ima u tome sto ti drugi daju nagrade, priznanja, titule, poslove, projekte, objavljuju strucne radove i knjige... gde je tu "samo"afirmacija?!? 

Veruj mi Indy da ne postoji nijedan razlog zbog kog bih ja tebi, ili bilo kome drugom sa ovog Foruma zavideo. Uključujući i kriterijume koje si naveo.

#40 Vlada92

Vlada92
  • Members
  • 891 posts

Posted 28 May 2002 - 09:27

vladap:
Da, na kraju: jedino porodiliste u Novom Sadu nalazi se 3km vazdusne linije od Rafinerije. Onda me je ona pitala da li stavrno zelim da se nase dete rodi tamo..ovo je vec teren svakodnevnih problema, o tome cemo drugi put... 

Ja bih praktične, svakodnevne probleme stavio na prvo mesto, jer je to, a ne pare, glavna razlika između Srbije i razvijenog sveta i veliki uzrok razmimoilaženja 'nas' i 'vas' (ko god bili 'mi' i 'vi').

Pa eto, baš kad si pomenuo porodilište - sve i da je pored nacionalnog parka ne treba zaboraviti kako srpska porodilišta izgledaju. Moja draga je onomad kad se rodilo prvo dete prokrijumčarila kameru sa sobom. Verujte mi da je kasarna u kojoj sam robijao u srbo-ćetnićko-brozovskoj JNA (neka stara zgradurina izgrađena početkom XX veka u kojoj nije smelo da bude grejanja jer drvena konstrukcija ne bi izdržala toplotu) bilo humanije mesto za boravak od najpoznatijeg beogradskog porodilišta, a i da se osoblje po ljubaznosti ne razlikuje mnogo od nekog JNA desetara iz Smrduše Donje.

#41 Free Mason

Free Mason
  • Members
  • 636 posts

Posted 28 May 2002 - 09:44

Ima razloga za povratak ali su oni uglavnom sentimentalne prirode.Mozda BG jos uvek izgleda atraktivan za povratak medjutim Cacak verujte ne.
Jednom sam nasem vidjenijem privredniku objasnjavao sta je to investicioni konsalting a on meni: Jeli kol'ko treba da ti dadnem za to"? Ma znam ja da nije slucaj sa svima ali on pripada zdravijim firmama, znate.
Opet sa druge strane vidim da se stvari menjaju barem u bankarskom sektoru i da vecina mojih kolega sa BU se dosta dobro uklapaju u savremene bankarske tokove sto je osnov daljeg razvitka.
Sacinjena je mikro grupa ljudi koji medjusobno kontaktiraju i razmenjuju iskustva.Opet ovo ne pretstavlja neki ozbiljniji korak ka povratku ali se osecam ipak kao deo sredine u kojoj sam proveo dobrih 17 godina.Redovno posecujem Srbiju i srecem se sa ljudima koji me uvek prijatno iznenade nekom inovacijom.
Licno mislim da je stereotip da Srbiju zaobilaze vetrovi promena. Mozda jesu naizgled spori, ali je tamo sve vise ljudi koji znaju svoj posao dobro da odrade.

#42 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 28 May 2002 - 14:16

Iskreno, imate problem kao i većina Srba iz Srbije. Ovde ekipa ne prestaje da duma "Da li nas Ameri mrze" pa onda "Šta li misle Englezi o nama" - dok je odgovor: ne mrze nas, ne misle o nama, uglavnom ih i ne zanimamo.

Slično je i sa vama: polomiste se od neke podele "Au, da li Oni žele da se Mi vratimo" ili "Da li bi nas Oni prihvatili" - dok zapravo, ovde nekome može da nedostaje prijatelj, brat, sestra itd. a ne neki Condor, Indy, Vlada koga u životu nije sreo niti bi imao pojma ili primetio da se neki takav vrati.

Odavde ste otišli jer vam država nije pružala normalne uslove za rad i život. Ta država se po tom pitanju nije baš nešto promenila. Od domorodaca ne biste imali nikakvu zahvalnost u smislu dobijanja ulice ili trga sa sopstvenim imenom, verovatno bi još i loše prošli u kontaktu sa lokalcima sa stavom "Dođi k čici da te čika prosveti" -- ovde se pogano reaguje kada se postavite prema ljudima s visine. Stranci to ne rade, a vi ste baš na nezgodnoj poziciji - niti ste stranci, niti lokalci, nego ste beznadežno zaglavljeni na pola puta. Otud i razmimoilaženje - niti vam je stav blizak lokalcima da možete bezbolno da se uklopite, niti imate dovoljnu distancu kao što je stranci imaju.

A sad što se tiče praktičnih stvari: znanje o tome kako se "to radi u svetu" je ovde trenutno upotrebljivo koliko i znanje da se od tačke A do tačke B može neobično brzo stići motornim vozilom - u nekom vikinškom selu. Lepo je to što vi znate za struju, kompjutere, automobile, avione itd. kada bi vas lokalni Vikinzi bledo gledali, pa bi vam još i deca lupala čvrge jer ste najslabiji u selu.

Ako biste ampak znali kako da od par letvi, eksera i malo kanapa skrpite te kompjutere, avione i ostala sokoćala, onda biste sasvim izvesno postali heroji pomenutog vikinškog sela.

Eto, u tome je razlika - vi smatrate da bi trebalo da dođete da objasnite Kako Se To Radi, sa sve crvenim tepihom, a u praksi su stvari posve drugačije.

Na stranu potpuno pomeranje fokusa, tj. insistiranje na "prosvetljivanju divljaka" - čuj, možeš li da zamisliš sebe kako skupljaš kaku iza svog ljubimca u centralnom beogradskom parku dok na desetak metara od tebe neki dvonožac obavlja istu radnju kao tvoj psić? Recimo baja koji je poslednjih 12 sati proveo u redu ispred neke ambasade pa ne zna gde će. Ili, da kreneš da objašnjavaš nekoj dlakavoj spodobi kako nije baš OK da duva svom detetu dim od cigare u lice?

Ta haj'te molim vas - baby steps, samo to eventualno ima šanse. Ovakve taktike "Biblijom u glavu" (kako su se u kolonijalno vreme prosvećivali divljaci) neće da mogu.

#43 PWJT8D-17

PWJT8D-17
  • Members
  • 967 posts

Posted 28 May 2002 - 14:32

Hmm, vidis VladoB92 greska je sto ti ovu kritiku vanzemaljaca shvatas kao licno upucenu; medjutim kritika se odnosi na mentalitet i sistem u Srbiji (npr. situacija na BU) a ne na individue. Sumnjam da je iko i jednim postom na ovoj temi uopste imao nameru da ti stvori utisak koji si dobio.

To i jeste jedan od velikih problema nerazumevanja izmedju kolega koji su otisli i ostali. Vi nesvesno branite sistem, time sto se osecate povredjeni kritikom. Ti odbrambeni mehanizmi su zapravo ono o cemu sam govorio - i to je kocnica svakoj altruistickoj svrsishodnosti (ako je to tema ovog razgovora uopste) povratka. Svaki napor primenjivanja spoljnog iskustva u Srbiji zavrsice u corsokaku.

Kondore, odlicno rezimiranje oko toga ko se promenio, a ko ostao isti.

Aenima, svaka cast za pojasnjenje pojma 'networking'. Komentar je za arhivu, cut & paste za razgovore sa poluobrazovanom boranijom, izgubljenom u surovom kapitalizmu (bez duse i domaceg pasulja)

[ Izmena poruke: PWJT8D-17 na dan 2002-05-28 15:33 ]

#44 Lepotica Uspavana

Lepotica Uspavana
  • Members
  • 489 posts

Posted 28 May 2002 - 14:35

Taman je ova test.tema izazvala spazmicno talasanje mog dizestivnog trakta, kad ukljucio se v-92.
Taman mi se osmeh zadovoljstva rasirio licem, kad ona samoproklamovana zaba /cije suze ispiraju prirodno nemilosrdne okeanske vode :smile:/ i ljUBITElj /a i spretni drajver medju lotosima/, da nedvosmisleno dokaze kako nije samoproklamovani nego stvarni lenjov, sistematski izbrise svoja 'mudra zapazanja' i 'produbljena saznanja' o onome cemu zeli da se priblizi i u sta zeli da se vrati. /kontekst u kome 'zelja' znaci 'ja ocekujem da se 'to' pokori 'Mojoj Velicini' kojom sam sebe nekada zamislio ili su me tom mojom 'zeljom' drugi* napravili/.
/* ko su ti drugi ? uvek ce se pitati onaj ustraseni tamosnji, i to obavezno kada je vec 'bezbedno' suvise kasno, ovdasnjem se samo brcic smeska/.

Uzimati u projekat povratak ljudi koji su 'tamo negde' ostvarili sve ono sto iz bilo kojih razumnih ili sumanutih razloga nisu mogli 'tu' je nacisto perverzna i nekreativno konstruktivna zamisao pre 'umirovljenja' istih /umiriti se, uci u mir sa samim sobom i prvenstveno svojom zasluzenom deviznom penzijom umirujuce delovati na aktivan nemirni mladi okolis/ / i narocito umeriti se u korisnu meru nemira/.

Pored lokalnih* dobacivaca i dobacivacica prolazim sklopljenih kapaka i disajnih organa maskiranih svojom anarchisticnom cipkavom maramicom sa izvezenim monogramom.

...
:smile:

/svet i ovaj forum kao deo tog sveta su - kao patuljcima vrtovi u malogradjanskim predgradjima - garnirani maleckim.ruznjikavim zavidljivcima koji tripuju da ce se kolicina njihove licne, zasluzene ili ne, nesrece i prozivljenog zivotnog shita umanjiti tako sto ce zagadjivati onima drugima njihova lepa secanja i prozivljanja /cija velicanstvenost nema ama bas nista zajednicko sa onim sto Globalni Pozicioni Sistemi mogu da ukoordinisu na svojim 3Dscopima/.

~

A isto tako moze biti i da ja pojma nemam o cemu vi ovde pricate. Satro.

*ne odnosi se na geografske pozicije nego na stanje duha

/dok sam se ja raspisala, gore se stvorila jos dva pisma :smile:/

[ Izmena poruke: Lepotica Uspavana na dan 2002-05-28 15:49 ]

#45 Vlada92

Vlada92
  • Members
  • 891 posts

Posted 28 May 2002 - 14:56

PWJT8D-17:
Hmm, vidis VladoB92 greska je sto ti ovu kritiku vanzemaljaca shvatas kao licno upucenu; medjutim kritika se odnosi na mentalitet i sistem u Srbiji (npr. situacija na BU) a ne na individue. Sumnjam da je iko i jednim postom na ovoj temi uopste imao nameru da ti stvori utisak koji si dobio.

Ne mozes da zamislis koliko nisi u pravu :smile: Apsolutno sam nedotaknut vasom kritikom, ako ni zbog cega drugog ono iz prostog razloga sto ja na svaku vasu kritiku mogu da dodam jos deset novih o stvarima koje su mnogima od vas verovatno nepoznate. :smile: Moj cilj je da vama skrenem paznju na vas pogresan pristup.
(kao i da malo provociram, po sluzbenoj duznosti :wink: )

Ipak skrenuo bih paznju na jos nekoliko stvari - odmah sam docekan sa predubedjenjima i stereotipima, te patim od zavisti, te dozivljavam stvari licno. Moram da priznam da me to prilicno razocaralo, mada je bilo ocekivano.

Jos jednom da ponovim dame i gospodo: ne patim od zavisti (arogantno tvrdim da bi mnogi koji su otisli i danas zive u razvijenim zemljama imali vise razloga da zavide meni nego ja njima!), nemam nijedan razlog da branim ovdasnji sistem, nije mi krivo sto ja zivim ovde a neko napolju jer sam imao vise prilike da odem, a ni sada mi to ne bi bio preterano veliki problem. Putujem dovoljno cesto na Zapad da mi uopste ne nedostaje i veci mi je problem nedostatak vremena, nego nedostatak novca ili problemi sa vizama. Prema tome, nemam ni jedan licni motiv da vam se suprotstavljam na ovoj temi.

Dakle, pokusajte da razmisite o vasim stavovima a ne da odmah kritiku sopstvenih stavova pripisujete odbrambenim mehanizmima sagovornika.

[ Izmena poruke: Vlada92 na dan 2002-05-28 15:58 ]