Jump to content


Photo

da li nas hoce nazad


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#1 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 19 May 2002 - 03:27

pretpostavljam da mnogi od nas koji smo otisli bar ponekad razmisljamo da li je ta odluka prava, da li postoje okolnosti pod kojima bismo se vratili itd.

ono sto me zanima je sledece: mislite li da bi ljudi u srbiji (ne racunajuci porodice) zeleli da se mi vratimo?

konkretno, problem koji ja vidim je sledeci: mnogi od nas su u razvijenim zemljama stekli iskustva i znanje koje je (bar iz moje perspektive) bolje nego sto ga imaju ljudi koji sede u srbiji. u skladu sa time, mi (to jest ja :smile:) u srbiji ocekujemo da imamo pozicije u drustvu (ovde ne govorim o novcu, nego o polozaju) koje su u najmanju ruku jednake onome sto imamo u inostranstvu: da budemo profesori na univerzitetima, sefovi, direktori klinika itd.

da li mislite da je to moguce? ja mislim da i u ona najbolja vremena, kojih se i ja sa setom secam, nasi konkursi nisu bili pravi, trzisni konkursi, na kojima se primao najbolji kandidat, vec se tu uzimalo u obzir i brdo irelevantnih parametara, tipa koliko godina neko nije imao posao (ovo kao plus, naravno), ili koliko decenija je vec proveo kao asistent.

mislim da bismo mi u stvari, kada bismo poceli masovno da se vracamo, postali nezeljena konkurencija onima koji su u nasem odsustvu zauzeli pozicije koje inace mozda ne bi mogli.

#2 Lepotica Uspavana

Lepotica Uspavana
  • Members
  • 489 posts

Posted 19 May 2002 - 03:38

[...]nezeljena konkurencija onima koji su u nasem odsustvu zauzeli pozicije koje inace mozda ne bi mogli[/...]

pa zato su i preduzeli sve da bismo otisli i oslobodili im prostor za manevrisanje

/popcorn.strategema/

...
:smile:

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 21 May 2002 - 22:43

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-05-27 10:51 ]

#4 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 21 May 2002 - 23:47

Pa nazalost na beogradskom univerzitetu (i mnogim drugim ustanovama) sede isti oni ljudi koji su pre desetak godina mojoj majci rekli da ne moze kao Slovenka da uci Srpske studente, a posto je posle zavrsenog gostovanje kao Fulbright scholar na vrhunskom americkom univerzitetu razmisljala da se mozda ipak vrati uprjos svemu i to dala kolegama do znanja, dali su joj otkaz uz obrazlozenje da su je u medjuvremenu drzali samo kako bi zbog nje dobili fondove od republickog zavoda za obrazovanje, i da ona nema sta da trazi u Beogradu ili Srbiji. Sada, mozda su "pravi Srbi" vise dobrodosli i mozda se nesto u medjuvremenu promenilo ali ja nesto sumljam da je to slucaj.

#5 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 22 May 2002 - 02:04

koji mrak, prosto se kajem sto sam pitala.

mene u principu zanima BU, mada ne sada, ali imam utisak da je tamo i dalje na snazi onaj besmislen princip po kojem docent postaje ko god je proveo najvise decenija na mestu asistenta.

koji nas onda djavo vabe??

#6 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 22 May 2002 - 03:05

s druge strane ako se ne budu vratili oni koji su videli malo vise sveta, ljudi otvorenih, drugacijih i progresivnijih pogleda, nista se nece promeniti. ali opet u sta se vratiti. klasicna kvaka 22.

#7 Malecka

Malecka
  • Members
  • 145 posts

Posted 22 May 2002 - 21:22

Na stranu situaciju sa radnim mestima, da li intimno zele da se vratimo ili ne?
Jos uvek ne mogu samoj sebi da odgovorim na ovo pitanje, izjave govore jedno, a postupci drugo, istina je valjda negde na sredini???

[ Izmena poruke: Malecka na dan 2002-05-22 22:23 ]

#8 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 22 May 2002 - 23:54

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-05-27 10:50 ]

#9 PWJT8D-17

PWJT8D-17
  • Members
  • 967 posts

Posted 23 May 2002 - 17:07

Malecka, istina bi bila na sredini da su reci i dela simetricno udaljena od sredine. Medjutim, u sizofrenom drustvu, reci su mnogo udaljenije od istine, nego sto su to dela.

#10 Tiber

Tiber
  • Members
  • 122 posts

Posted 23 May 2002 - 19:10

"Odliv mozgova" nije pojava vezana samo za proteklu deceniju. A sto bi to, molim lepo, nas zanimalo da li oni zele ili ne da se mi vratimo? Zar nam nije dobro tamo gde smo?
Meni se licno BU smucio kada je pokazao trulu i kukavicku nespremnost da se odupre Zakonu o Univerzitetu ( 1998 ) i tada sam ga napustio. UOPSTE me ne zanima da li bi zeleli da se vratim. BU je u jezivo jadnom stanju vec vrlo dugo, ne zna se ni sta se predaje, ni zasto, programi ne postoje, profesori beze sa casova, ispiti se odrzavaju po bifeima, ali se ipak dogadja cudo da sa njega izlaze i poneki dobri strucnjaci. "Na misice" i sopstvenu inteligenciju. Vukovski. Samo kad se setim kako je izgledala poslednja sednica Naucno nastavnog veca FF na kojoj sam prisustvovao, zeludac mi se okrece. To vise nema iskljucivo veze sa rezimom. To je u ljudima.

[ Izmena poruke: Tiber na dan 2002-05-23 20:11 ]

#11 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 23 May 2002 - 20:21

meni je super gde jesam, ali imam utisak da bih u principu mogla da budem korisnija u srbiji. u americi ima puno strucnjaka, i moj boravak je debelo u zoni decreased marginal returns. u srbiji on to ne bi bio.

sto se BU konkretno tice, mislim da postoji sklonost ka tome da se za sve krivi bivsi rezim i nedostatak novca, i ni za sta sopstvena lenjost, neznanje i sistem koji se ne menja.

#12 Tiber

Tiber
  • Members
  • 122 posts

Posted 23 May 2002 - 21:08

To je i bio razlog mog definitivnog razocarenja. Uvek je postojao neki externi razlog kojim se opravdava opsta ubudjalost. Vecina na BU-u se prilikom ovog poslednjeg ispita ponela bas onako kako se ponasala poslednjih 50 godina - malo kritikujemo, malo petingujemo opozicionaski, ali nismo spremni da rizikujemo sopstvenu "karijeru" da bi nesto promenili. Grozan ambient u kome svaka ideja koja podrazumeva nekakav timski ozbiljan rad (nedaj boze svakodnevni!) pada pred noge.
Verujem da si potrebnija u Srbiji nego u USA, ali da li vredi truda da tracis svoje vreme?

#13 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 24 May 2002 - 11:00

mislim da kosta mnogo vise truda nego sto
sto donosi rezultata, bar za sada i ne mislim da ce to uskoro da se promeni.

#14 PWJT8D-17

PWJT8D-17
  • Members
  • 967 posts

Posted 24 May 2002 - 15:06

Tiber:

Verujem da si potrebnija u Srbiji nego u USA, ali da li vredi truda da tracis svoje vreme?



Niti je to vredno truda, energije i vremena - jer nazalost niti licni napor u Danginom mrtvom moru nece dati nikakve rezultate, niti je ona potrebnija Srbiji nego tu sto jeste. Zasto?

Zato sto oni tamo jednostavno nece da se menjaju. Kad god neko iz inostranstva dodje, svi ga gledaju sa podozrenjem "pravi se nesto" i aktivno sputavaju. Sva energija se, umesto na konstruktivni rad, usmerava na apologetiku sopstvenih ustaljenih praksi tipa "Nece on meni da soli pamet" - tipicno za ljude i sredine koje pate od kompleksa nize vrednosti, i ne zele da se suoce ni sa jednim uzrokom problema.

Zasto je potrebnija Americi nego Srbiji? Iz dva razloga -- prvi, u americi njen rad makar ce proizvesti rezultate, makar i marginalne, na kojima ce se graditi novi rezultati; u Srbiji nece, jer i ako uspe - to ce biti slepa ulica. Setite se povratka Gorana Milica iz Amerike na TVBG; svaki uspeh je tamo stvoren enormnim trudom, i vrlo brzo razgradjen trulom sredinom podlih i zlobnih neradnika.
Drugi razlog je jos veci, licni: zivot je jedan, relativno kratak a radni vek jos kraci. Valja ga upotrebiti na najbolji nacin, i izgradjivati ga u sredini u kojoj moze da se izgradjuje, a ne nazaduje, truje, gusi i baca u vetar.

[ Izmena poruke: PWJT8D-17 na dan 2002-05-24 16:07 ]

#15 Tiber

Tiber
  • Members
  • 122 posts

Posted 24 May 2002 - 17:37

To da je potrebnija Srbiji rekao sam na teoretskom nivou. Ovo o cemu ti govoris je prakticno izvodjenje i potpuno si u pravu. Oni nece da se menjaju i nece da rade ono sto im je potrebno nego ono sto im je ugodno. A mnogo je ugodnije pijuckati kaficu na Platou nego razbijati glavu sa dosadnim studentima, drzati aktivne konsultacije, obezbedjivati im svezu bibliografiju, biti sam informisan (najmanje to) o onome sta je novo..... To vazi za mnoge domene u zivotu tamo. Nece da se menjaju, pa to ti je. Ako neko moze da ih obogati takve kakvi su, prizna im da su mnooogo sposobni i lepi, to bi bilo sasvim prihvatljivo. A zivot zaista jeste samo jedan i o tome treba voditi racuna. To je barem bio moj rezon kada sam resio da nestanem odande.